Episodit
-
Za pět dní začne platit vládní důchodová reforma. Věk odchodu do penze se na jejím základě bude postupně zvyšovat, do budoucna se má z dnešních 65 let posunout na 67 let, přičemž naplno se opatření projeví na lidech narozených po roce 1989. Reforma nakonec omezuje skupinu lidí s nárokem na předčasný důchod bez jeho krácení – nejrizikovější profese v ní čítají 12 tisíc pozic namísto původních 125 tisíc. Od roku 2026 také na dobu 10 let snižuje výpočet nových penzí.
-
Aleš Křemen po smrti svého otce Miroslava vydal z jeho zápisek o létání knihu, kterou nyní doplnil o své historky. „Řekl jsem si, že abych splatil určitý dluh, který jsem vůči němu pociťoval, že tu knihu určitě vydám,“ vysvětluje v pořadu Host Radiožurnálu pilot Aleš Křemen, který je zároveň majitelem firmy na výrobu vrtulí, která prorazila na celosvětovém trhu.
-
Od nového roku začnou platit změny Zákoníku práce, které upraví hlavně odměňování zaměstnanců. Ty nejvíc diskutované novinky, které jsou součástí takzvané flexinovely, jako například prodloužení zkušební doby a naopak krácení té výpovědní, ale s velkou pravděpodobností nezačnou platit dřív než od dubna, možná dokonce až od července, protože flexi novelu ještě neschválili ani poslanci.
-
Celé Španělsko 22. prosince tradičně sleduje slosování loterie El Gordo. Stovkám šťastlivců nadělí takzvaný Tlouštík nejvyšší možnou výhru, která činí v přepočtu 10 milionů korun, a tisícovky dalších pak odejdou s hezkou finanční prémií. Každý Španěl si v průměru koupí 4 sázkové tikety, jeden v přepočtu za zhruba 500 korun. Podle Španělů je důležité nejen město, ale i konkrétní prodejna, kde si los koupit. Někde totiž prý máte větší šanci stát se milionářem než jinde.
-
Proč se v části Moravskoslezského kraje zhoršila kvalita ovzduší v době svátků, kdy není doprava ani výroba tak intenzivní? Co čeká zadrženou posádku tankeru, která je podezřelá, že poškodila energetický kabel mezi Finskem a Estonskem? A co zjistila sonda NASA, která se dostala rekordně blízko ke slunci? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.
-
V pátek se konala mezinárodní konference Asociace samostatných odborů na téma postavení a práva zaměstnanců v digitálním věku – priorita kolektivního vyjednávání. Jaké výzvy čekají odbory v novém roce? „My ruku nikdy nenatahujeme, protože vláda nám toho moc nedala. Ona sama nic nemá,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Bohumír Dufek, šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a předseda Asociace svobodných odborů České republiky.
-
Hlasovat korespondenčně, byť jen ze zahraničí, poprvé půjde ve sněmovních volbách v příštím roce na podzim. V Česku musí voliči dál chodit do volebních místnosti, prvně se však budou moci prokázat elektronickou občankou. Favoritem je podle dosavadních průzkumů hnutí ANO, které ovládlo krajské volby. „Bezpečnost bude určitě důležitější než v posledních volbách, stejně jako zahraničně politická témata, ale zásadní budou také otázky ekonomické,“ odhaduje politolog Aleš Michal.
-
Ruského agenta Pabla Gonzáleze alias Pavla Rubcova uvítal po jeho návratu do Ruska na letišti jeden z řídících důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU, Oleg Setnikov, zjistili novináři investigativního serveru Insider po letošní srpnové velké výměně vězňů mezi Východem a Západem. Gonzáleze zadrželi v Polsku krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Pod krytím novináře působil v letech 2018 a 2019 i v Praze, kde přednášel účastníkům Letní školy žurnalistiky Borise Němcova.
-
V ukrajinských městech pro výpadky proudu mnohdy nefunguje veřejná doprava ani vytápění. „Zaplaťpánbůh systém výstrahy funguje velmi dobře,“ říká zpravodaj Martin Dorazín, očekávaje další salvu raket na Nový rok. „Jsme naučení rozpoznávat různé druhy poplachů podle toho, čím Rusko útočí. Pokud jsou to drony, i ve velkých rojích, není to tak nebezpečné jako balistická raketa,“ líčí tamní každodennost. Jak se před drony musí chránit pekař, který evakuuje civilisty z fronty?
-
Muž velkých návratů, který se po loňských volbách stal premiérem Slovenska již počtvrté, letos přežil pokus o atentát. Mnozí doufali, že tragédie v Handlové přivede Fica ke smířlivosti, předseda strany Smer se ovšem vrátil s útočnou rétorikou. Koalice pod jeho vedením prosadila změny trestního práva či veřejnoprávní televize a rozhlasu, avšak její většina se drolí. Na konci roku Robert Fico odcestoval do Moskvy na ostře kritizovanou schůzku s prezidentem Vladimirem Putinem.
-
Končí rok 2024, a to bývá mezi novináři zvykem zveřejnit věci, které by se normálně na veřejnost nedostaly. Užijte si silvestrovskou epizodu Brněnské jedenáctky! Co se nám povedlo, a co ne? Kdo z nás měl víc přeřeků? Kdy a jak nahráváme náš podcast? A co se podle nás v Brně v roce 2024 podařilo, a co už moc ne? Dozvíte se ve speciálním díle. Děkujeme, že posloucháte Brněnskou jedenáctku a těšíme se na vás v novém roce 2025.
-
Brambory mají na Slovensku mnoho názvů. Každý asi zná slovo zemiak, kolem středoslovenské Kremnice se bramborám zase říká krumple. Pokud si ale jako protřelý turista objednáte kremnické krumple, můžete být hodně překvapení. Na stole vám totiž přistane drobný dezert s chutí vanilky, kakaa a ořechů. Kdysi ho vyráběla rodina cukrářů Atkáryových a na Vánoce nesměl chybět na žádném stole. Polozapomenutou sladkost dnes v Kremnici opět vyrábí rodinný podnik.
-
„Musíme dál pracovat na tom, co nás trápí. Musíme výrazně zefektivnit fungování našeho zdravotnictví, dokončit reformy školství nebo usnadnit stavby bytů, aby si mladé rodiny mohly dovolit vlastní bydlení. Toto jsou ty nejdůležitější úkoly, na které se musíme zaměřit v následujících letech, a všechno to jsou věci, které se dají splnit během několika málo let,“ uvedl v projevu premiér Petr Fiala. Poslechněte si ho celý.
-
Příběhy, které jsme načali. Ale nedořekli. Vybrané události ze světa, kterým jsme letos věnovali pozornost, ale už jsme nedopověděli, jak to s nimi dopadlo. Teď je na to čas. Ve Vinohradské 12 je rozebere zahraničně-politický analytik a spoluautor podcastu Bruselské chlebíčky Filip Nerad. Ptá se Matěj Skalický.
-
Michael Svoboda se už třicet let živí jako cínař a je nejproslulejším ve svém oboru ve střední Evropě. K povolání ho přivedla jeho záliba v rytířích a šermířství. „Jsem jeden z posledních, kteří pracují starou technologií. To znamená, že na ohni v kastrolu tavím slitinu, míchám si ji podle každého typu výrobků,” vysvětluje cínař Michael Svoboda.
-
V únoru to budou tři roky, co Rusko napadlo Ukrajinu. Té se v poslední době příliš nedaří zastavovat postup ruské armády, a tak se množí úvahy o mírových rozhovorech, které by mohly ukončit minimálně horkou fázi války. Nitky těchto úvah vedou k nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. „Změna politiky Spojených států naznačuje, že válka skončí. Jakým způsobem, to nevím, ale pro nás by byla vítězstvím silná Ukrajina,“ nechal se slyšet ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
-
„Gastronomii můžeme šoupnout do nějakého šuplíku potenciálních hranic, do nějakého regionu nebo mikroregionu, ale ne do hranic jako takových, protože ty se neustále mění,“ říká Roman Vaněk, autor kuchařských bestsellerů a popularizátor gastronomie. Bylo nové vydání jeho Velké kuchařky Čech a Moravy nejnáročnějším projektem, na kterém kdy pracoval? A proč příběh vídeňského řízku označuje za „typicky nádhernou kravinu“? Poslechněte si rozhovor.
- Näytä enemmän