Episodit
-
„Je to podobné, jako když jdete na záchod na veřejnosti. Je to hodně intimní, není to úplně příjemné, ale prostě potřebujete. Aplikaci drogy na veřejnosti taky člověk nedělá z trucu,” popisuje pocity závislého člověka pracovník nenápadné dodávky zaparkované na ulici. Druhý díl série Substance a rozhovor s terénní sociální pracovnicí Žofií Buchalovou ukáže složitou realitu závislosti a života na ulici. Pořad není vhodný pro děti.
-
Puuttuva jakso?
-
„Žiju celkem zajímavej život, aspoň pro mě, takže témata nevysychaj,“ říká Patrik Love Icy L, sudetská rapová legenda. Vedle klasicky tvrdých tracků rezonují novým albem From Zero to Héro i dospělejší témata. Patrik nedávno ukončil svou IT kariéru a teď bude spoléhat výhradně na hudbu. „Jsem člověk, kterej potřebuje nůž na krk, nejlíp pracuju pod tlakem. Na rapu teď pracuju jak nikdy,“ slibuje před křtem v pražském klubu Storm.
-
Podcast Lit byl součástí narozeninového vysílání Radia Wave. Honza sice na poslední chvíli ochořel, ale sečtělí lidé z redakce se obětovali a chodili si jako na potítku ve škole popovídat o knížkách aspoň s Evou. Co kdo má zrovna na nočním stolku?
-
„Uvědomuju si, jak hluboce moje děti zasahuje všechno, co jim jako máma říkám. Jsou to pro mě otevřené hlavy, nepopsané listy. A všechno, co do nich napíšu, je strašně moc vidět,“ říká Ridina Ahmedová, hudebnice, autorka podcastové série Sádlo a projektu Moje tělo je moje. „Mám k tomu veliký respekt a vím, že ty věci už nejdou vzít zpátky,“ dodává.
-
Se začátkem letošního roku by spuštěna nová webová platforma Divadelní.net, která se věnuje divadelní kritice a publicistice. „Máme motto, že bychom chtěli propojovat divadelníky a jejich diváky. To se dá samozřejmě dělat různými způsoby. My na to jdeme různými typy článků. A hlavně bychom rádi, aby nám do různých rubrik přispívali i samotní tvůrci. Chceme, aby na našem webu zazněl jejich hlas,” říká jedna ze zakladatelek webu Petra Janák Zachatá.
-
Spoluzakládal hnutí Limity jsme my, které prosazovalo konec těžby uhlí. Byl u začátků platformy Re-set, která hledá řešení sociálně-ekologických problémů. Aktuálně pracuje na doktorandském projektu na Environmentálních studiích FSS MUNI v Brně. Říká o sobě, že je dítě se zelenou plenkou a že ho už moc nebaví babrat se v pocitech, které v člověku vyvolává klimatická změna. Hostem Podhoubí je Jožka Patočka.
-
„Záviděla jsem normálním lidem, že se smějí, že je jim dobře a že můžou cokoli a nemusí kvůli tomu ráno vstát a šlehnout si,” přibližuje protagonistka svůj život, do kterého zasáhla závislost. První epizoda série s názvem V hlavě sleduje motivace k závislosti, ale i k jejímu opuštění, a doplněna o rozhovor s odborníkem na drogovou závislost Jindřichem Vobořilem je sondou do světa legálních i nelegálních substancí. Pořad není vhodný pro děti.
-
První epizoda série Substance s názvem V hlavě sleduje motivace k závislosti, ale i k jejímu opuštění. Epizoda je sondou do světa legálních i nelegálních substancí. Doplňuje ji rozhovor s odborníkem na drogovou závislost Jindřichem Vobořilem. Pořad není vhodný pro děti.
-
Jestli se nevyznáte ve hrách, které se sociální sítí TikTok v uplynulém roce rozjeli američtí politici, není to vaše vina. Mnozí z nich tak často mění názor, že se v tom dá snadno ztratit. Donald Trump se teď tváří jako zachránce čínské sítě, ale vždycky tomu tak nebylo.
-
Kontrolované užívání alkoholu představuje alternativu k abstinenci, která umožňuje lidem snižovat rizika spojená s konzumací alkoholu bez nutnosti úplného vzdání se pití. Tento přístup, založený na přístupu snižování rizik, nabízí individuální řešení a otevírá dveře těm, kteří by jinak pomoc nevyhledali. V podcastu Balanc o tématu mluví Roman Hloušek z organizace Renadi.
-
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali drásavým románem Pianistka rakouské nobelistky Elfriede Jelinekové.
-
Chtěli vytvořit safe space (nejen) pro queer lidi. Jejich vlastní pocit bezpečí pak ale narušily hejty, ale také vandalismus v podobě spálených vlajek nebo rozbitých oken. V dnešním díle pořadu Vlna se vydáme do kavárny safe space bookstore a galerie Světova 1. S Janou Myšákovou a Zaiem Xu probereme to, co vytváření takových bezpečných míst obnáší a jaké se s tím pojí strasti, ale také radosti. Svoji perspektivu pak připojí výzkumník Michal Pitoňák z FHS UK.
-
Michal Ešše a Lucie Titzová, studující jaderné inženýrství na ČVUT, vyprávějí v cestovatelském podcastu Casablanca o Koreji. Minulý rok tam čtyři měsíce žili, studovali v rámci zahraniční výměny a cestovali. Co jim nejvíc chutnalo, čemu se nejvíc divili, kam chodili na výlety do přírody a jak je Korea změnila? A je problém v Koreji pochválit Japonsko?
-
Není žádnou novinkou, že početně nejsilnější římskokatolické komunity dávno nejsou ty v tradičně katolických evropských zemích. Pro budoucnost katolicismu budou stále více zásadnější země globálního Jihu. Vedle nich nezůstanou stranou ani Spojené státy americké. Tento aktuální stav i trendy vysvětluje pro pořad Hergot! politolog Petr Kratochvíl, autor knihy Geopolitics of Global Catholicism, Politics of Religion in Space and Time.
-
„Sexuální výchova není do dneška v našem vzdělávacím systému dobře zpracované téma,“ říká socioložka Kateřina Lišková, která se tématům genderu a sexuality věnuje jako autorka, stand-up komička i výzkumná pracovnice v Historickém ústavu Akademie věd. V rozhovoru v hotcastu Pot přiblížila a demytizovala, co většinu z nás neučili o ženském zdraví, klimakteriu a menopauze.
- Näytä enemmän