Episodit
-
W pierwszej godzinie audycji dr Bartłomiej Dźwigała przytacza skomplikowaną historię walk o władzę w Królestwie Jerozolimskim po I Wyprawie Krzyżowej. Następnie studio Radia Wnet odwiedza filmoznawca i dziennikarz Łukasz Jasina. Nasz gość zaznajamia słuchaczy z życiorysem Wojciecha Jerzego Hasa i jego wpływie na polskie kino. Mówi o jego sporze z władzą ludową i wsparciu jakie otrzymał od Andrzeja Wajdy, pomimo toczącej się miedzy nimi artystycznej rywalizacji. Opowiada jak Wojciech Jerzy Has przeszedł od realizmu do mistycyzmu i przygląda się jego filmom – tym znanym i tym, o których już nie pamiętamy. Zastanawia się też nad aktualnością jego dzieł.
-
Dr Bartłomiej Dźwigała ukazuje złożoną historię patriarchatu jerozolmskiego po zdobyciu Ziemi Świętej przez Krzyżowców. To przede wszystkim opowieść o walce o panowanie i jej konsekwencjach. W rolach głównych występują: świecki król Baldwin I, patriarcha jerozolimski Arnulf i arcybiskup z Pizy Daimbert. Jak rywalizowali o władzę i na czym im zależało? Kto im sprzyjał? Jak to się wszystko skończyło? Znajdź odpowiedzi na te pytania już teraz, słuchając audycji!
-
Puuttuva jakso?
-
Liczba bezdomnych na irlandzkich ulicach przekroczyła 14,5 tysiąca Około 4,5 tysiąca irlandzkich dzieci mieszka w namiotach. Ostatnio takie miasteczko namiotowe pojawia się w okolicach irlandzkiego parlamentu w tej pięknej południowej dzielnicy.
Na problem bezdomności nakłada się sprawa niekontrolowanej migracji:
85% osób ubiegających się o azyl w Irlandii nie przechodzi pełnego sprawdzenia. Wśród nich oczywiście są osoby potrzebujące pomocy, trzeba im pomóc, szczególnie matkom z dziećmi, ale są też tacy, którzy wykorzystują system, tacy, którzy omijają kontrole paszportowe, którzy przyjeżdżają autobusami z Belfastu codziennie, korzystając wciąż z otwartych granic między Ulsterem a Republiką Irlandii i braku współpracy między służbami.Irlandczycy pytają, czy obecni liderzy Simon Harris, Roderico Gorman czy Helen McKinty są w stanie zmienić kurs. Wybory odbyły się nie tak dawno i tak naprawdę wiele to nie zmieniło. Wielu łudzi się Irlandczyków, że kolejne wybory to będzie dobry moment, by zapytać kandydatów, co zamierzają zrobić, bo irlandzcy obywatele nie są już tylko widzami, ale uczestnic kryzysie bo irlandzcy obywatele nie są już tylko widzami, ale uczestnic i ten kryzys nielegalnej imigracji dotyka ich bezpośrednio.
-
Wyraźną porażkę ponieśli peroniści, stanowiący przez dekady elitę władzy w Argentynie.
-
Kolejny odcinek audycji Elżbiety Ruman.
-
W rozmowie z Arkadiuszem Jarzeckim i Łukaszem Jankowskim dr Józef Orzeł ocenia, że piątkowa debata między Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim może być ostatnią deską ratunku dla tego ostatniego.
-
Niemieckie media zaskoczone wynikiem wyborów w Polsce i siłą prawicy. Trzaskowski miał wygrać w I turze, tymczasem kampania nabiera brutalnego tempa – powiedział Jan Bogatko w Radiu Wnet.
-
Im bardziej ludzie ze sztabu KO będą obrażać zwolenników Nawrockiego, tym większe Nawrocki będzie miał poparcie - przekonuje dziennikarz tygodnika "Sieci".
-
W przypadku ponownych rządów prawicy, duże szansę na osiągnięcie pozycji lidera opozycji ma Adrian Zandberg - mówi socjolog i politolog.
-
Prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel nie uważa, by sprawa udziału w "ustawce" mógła przeszkodzić Karolowi Nawrockiemu. Może co najwyżej dać mu dodatkowych zwolenników wśród kibiców - dodaje.
-
Grzegorz Płaczek, poseł Konfederacji, komentował m.in. spotkanie Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena, podczas którego kandydat popierany przez PiS zadeklarował poparcie dla postulatów Mentzena.
- Näytä enemmän