Episodit
-
Francja przygląda się globalnym przemianom, próbując otrząsnąć się z przewlekłego kryzysu politycznego. Cotygodniowy felieton Gabriela Garstki.
-
Mam nadzieję, że Europa w końcu opamięta i odrzuci szalejącą poprawność polityczną - mówi były wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
-
Puuttuva jakso?
-
Wedle doniesień mediów, w skład gabinetu, poza premierem, mieliby wejść: kanclerz skarbu Rachel Reeves, minister spraw zagranicznych David Lamy oraz minister do spraw biznesu Jonathan Raymond.
-
W wypowiedziach popieranego przez PiS kandydata wyraźnie brakuje konkretnego odniesienia do szeregu ważnych spraw, którymi zajmuje się prezydent - ocenia publicysta.
-
Publicysta „Nowego Ładu” analizuje inaugurację Donalda Trumpa – jej znaczenie dla amerykańskiej polityki, globalnego ładu i wpływ na Europę oraz Polskę. Czy nowa kadencja przyniesie rewolucję? Jak zauważa Kasper Kita, powrót Trumpa to symbol odrzucenia liberalno-lewicowego determinizmu i hegemonii kulturowej elit.
Trump wygrywa drugi raz, tym razem w wyraźniejszy sposób, co pokazuje głęboką frustrację społeczeństwa wobec ideologii liberalnej i jej niezdolności do zapewnienia bezpieczeństwa czy dobrobytu – wyjaśnia gość "Poranka Wnet".Kacper Kita uważa, że Trump obejmuje urząd w zupełnie innych warunkach niż osiem lat temu:
Dziś republikanie są lepiej przygotowani programowo i kadrowo – zauważa Kacper Kita.Zwycięstwo Trumpa rezonuje daleko poza granicami USA: Konserwatywny zwrot w Ameryce to koniec narracji, według której jedyną drogą rozwoju jest liberalizm. Teraz to konserwatyzm zyskuje uzasadnienie i nową dynamikę – podkreśla publicysta. Zmiany te dotykają m.in. Niemiec, Francji czy Kanady, gdzie społeczeństwa również odwracają się od dotychczasowych elit.
Wygrana Trumpa to sygnał, że konserwatywne wartości mogą zwyciężać, co daje polskiej prawicy pewną siłę narracyjną – zauważa Kacper Kita.Jak podkreśla gość "Poranka Wnet", przed Trumpem stoją jednak ogromne wyzwania, jego sukces będzie zależał od konsekwencji w działaniu i umiejętności radzenia sobie z oporem środowisk liberalnych:
Trump musi udowodnić, że jest zdolny nie tylko do korekt, ale i do głębokich reform. Jeśli mu się to uda, jego wpływ na globalną politykę będzie trudny do przecenienia. -
Ceremonia zaprzysiężenia Donalda Trumpa odbiega od tradycji – bez parady i tłumów, ale z lawiną dekretów i deklaracji, które, jak zapowiada amerykanista, mogą zmienić bieg amerykańskiej polityki. Jak wyjaśnia profesor Adam Prokopowicz, zmiany w przebiegu ceremonii są efektem prognoz niskich temperatur, które zmusiły organizatorów do przeniesienia wydarzenia z zachodniej części Kapitolu do rotundy Kongresu.
To smutna wiadomość dla tysięcy osób, które przyjechały do Waszyngtonu – zauważa profesor, dodając, że bilety na wydarzenie można teraz traktować jedynie jako pamiątki.Rozmówca Łukasza Jankowskiego podkreśla, że nie mniej istotne są kwestie polityczne i gospodarcze, które Trump chce zrealizować już pierwszego dnia urzędowania.
Prezydent planuje podpisać 180-200 dekretów wykonawczych. To bezprecedensowa sytuacja – mówi prof. Adam Prokopowicz.Dekrety obejmują m.in. zamknięcie południowej granicy USA, co ma zahamować napływ nielegalnych imigrantów, oraz działania na rzecz niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych. Trump zapowiada także zmiany w relacjach międzynarodowych. Gość "Poranka Wnet" wskazuje na zaproszenie na inauguracje prezydenta Argentyny i wiceprezydenta Chin, co sugeruje otwarcie na dialog gospodarczy.
Podczas swojego ostatniego przemówienia jako prezydent elekt, Trump podkreślił: "Od jutra o godzinie 12 to my wszyscy, wierzący w Amerykę, przejmujemy stery tego kraju." Ta retoryka, według prof. Adama Prokopowicza, odzwierciedla jego strategię zbiorowej odpowiedzialności i szerokiego poparcia społecznego.
Amerykanista konkluduje, że zapowiedzi Trumpa wskazują na pragmatyczne podejście do rządzenia.
Jak sam prezydent mówi: "Ameryka będzie na pierwszym miejscu." Czy nowa administracja spełni oczekiwania? Czas pokaże - mówi prof. Adam Prokopowicz. -
Kandydat na prezydenta Marek Jakubiak zarzuca rządowi niebywałą pazerność. Zaznacza przy tym, że "wobec pazerności Platformy Obywatelskiej nawet PSL dobrze wygląda".
-
Socjolog i filozof dr Józef Orzeł ocenia szanse Rafała Trzaskowskiego na wygraną w wyborach prezydenckich. Wyniki tej analizy nie są optymistyczne dla kandydata Platformy Obywatelskiej.
-
Jeśli nie wygramy w pierwszej lub drugiej rundzie, wygramy w trzeciej lub czwartej - stwierdziła liderka wenezuelskiej opozycji w swoim wystąpieniu.
- Näytä enemmän