Episodit
-
Aká je staroba? Čo o nej nevieme a ako nás mení? Je vek naozaj len číslo, alebo nás staroba formuje viac, ako si uvedomujeme? Prečo seniori chcú zostať aktívni, pracovať a podieľať sa na spoločnosti aj vo vyššom veku? Čo nám o starobe hovoria naši rodičia, starí rodičia, a čo o nej nevieme, kým sa nás netýka? Prečo vo svete dokážu seniori vyhrávať voľby a byť lídrami? A pritom dokážu v kampaniach útočiť aj na svoj vek a výkon. Predlžuje práca v dôchodkovom veku život? A aký je vlastne recept na zmysluplnú starobu? O tom všetkom v novej epizóde podcastu 24 s psychológom Michalom Čerešníkom a Rasťom Striškom.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o obnovení Ľudových milícií.
-
Puuttuva jakso?
-
Ako zvládli prvé dni, týždne a mesiace, narodeniny či Vianoce. Hovoria, akú pomoc uvítali a čo ľudí v ich situácii zraňuje. Nesúďte vdovy a vdovcov za to, akým spôsobom smútia a užívajte si každý spoločný deň s partnerom- aj to sú odkazy Alicky a Sašky. Zhovárala sa v 24 Podcaste TV JOJ redaktorka Barbora Jánošová.
-
Jednou z hlavných postáv Slovenského národného povstania bol generála Rudolf Viest. No nielen on sa z rodiny Viestovcov zapojil do odboja. Ak ste niekedy počuli o odbojovej skupine Flóra, svoje meno dostala po zakladateľke Květoslave Viestovej, švagrinej Rudolfa Viesta, manželke jeho mladšieho brata Dušana. Rodina Viestová aktívne bojovala za návrat demokratického Československa, rozumela hodnote a nevyhnutnosti slobody. Aj preto sa pre komunistický režim stala podozrivou a nepriateľskou.
Ako sa ich životy zmenili po februári 1948 a čo ako dieťa počúvala o generálovi Viestovi, sme sa v History podcaste rozprávali s pani Danou Viestovou, vnučkou generálovho brata Dušana a Květoslavy Viestovcov.
-
Novoročné predsavzatia, ktoré si dávame väčšinou dodržať nedokážeme. Prečo je to tak a prečo vlastne chceme opäť a opäť začínať s "čistým stolom"? Čo naopak urobiť, aby sme predsavzatie dodržali a prečo na dátume nezáleží? S redaktorkou Marcelou Fuknovou sa o predsavzatiach rozprával tréner, mentálny kouč športovcov, a vysokoškolský pedagóg Marian Jelínek, ktorý spolupracoval aj s legendárnym Jaromírom Jágrom a venuje sa vrcholovým športovcom.
-
Volajú ho tatko bocian. Právom. Už viac ako 40 rokov sa Miroslav Fulín venuje bocianovi bielemu. Jeho príbehy by vydali na parádny román zo života tohto sťahovavého vtáka. A určite by v ňom nechýbali tie ako bocian dokáže vyhnať tú nepravú partnerku či neúnavne chodiť na pytačky k atrape do záhrady. Ako koordinátor sčítania bociana bieleho mal tohto roku dvojnásobnú radosť: Na Slovensku sme mali rekordný počet hniezd a z nich vyletel aj rekordný počet mláďat. Mimochodom, skúste si tipnúť koľko rokov sa k nám niektoré bociany biele už vracajú a koľko až dokáže vážiť jedno bocianie hniezdo. Reportérka Marika Dulaiová sa vyzvedala aj to, prečo na hniezdenie uprednostňujú najmä Prešovský a Košický kraj.
-
Nálady turistov u nás či v zahraničí je samostatná téma. Líšia sa totiž podľa jednotlivých národností a podľa toho treba vedieť k turistom pristupovať. Toto dokonale ovláda Soňa Svoreňová, ktorá precestovala svet ako dlhoročná sprievodkyňa. A výhodou pre ňu je, že ovláda päť jazykov. Nám v 24 podcaste odhalila rôznorodosť aj úskalia tejto práce.
-
„Fúkal som kubík – dva denne“, toto sú slová Slavomíra Duchoviča, ktorý s tým po troch rokoch prestal a svoj zmysel pretavil do pohybu. Teraz je vďaka nemu vytýčená najdlhšia turistická trasa na Slovensku: VIA Slovakia. O 1 870 km dlhej dobrodružnej ceste, ale aj drogovej minulosti, ktorá ho skoro zabila, porozprával Slávo redaktorke Top Star – Simone Halamíčkovej.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o mierových rokovaniach v Očovej.
-
O tom, že každý alkoholik má svoje PREČO, o spoluzávislosti, o prijímaní pomoci, o práci peer konzultanta, o scitlivovaní okolia a o kritickom čase Vianoc sme sa rozprávali v podcaste JOJ 24 s peer konzultantkou Petrou Hofierkovou,ktorá už deväť rokov abstinuje a snaží sa pomáhať ľuďom na ceste od závislosti k slobode. Práve vianočné obdobie je pre alkoholikov často kritické a aj pre Petru bolo kedysi zlomové.
-
Tmavá obloha je pre astronómov a ich pozorovania veľmi dôležitá, ale keď tmavú zimnú oblohu rozžiari hviezda, prinesie to radosť nielen astronómom. O svetelnom smogu a betlehemskej hviezde sa s pánom Petrom Miklošom, astronómom z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom rozprávala Miriam Jarošová.
-
Perinbaba – rozprávkový príbeh desaťročia spojený s obdobím Vianoce. Niekto ho miluje ako celok, iný má z neho obľúbené hlášky ako A čia je to smola? Čia? Vaša, vaša.
V History podcaste sa budeme rozprávať o tom, ako táto legendárna rozprávka vznikla. Jej filmovú podobu jej totiž pred štyridsiatimi rokmi, prostredníctvom svojej kamery, dal Jozef Šimončič, hlavný kameraman TV JOJ.
V podcaste sa dozviete:
- ktorá scéna filmu bola najnebezpečnejšia
- čo všetko museli vymyslieť, aby vedeli zrealizovať náročné scény s lietajúcim Bandalírom
- ako si poradili s klaustrofóbiou Giulietty Masiny
- čo o Dodovi Šimončičovi povedal jej manžel Federico Fellini
- čo oceňuje na prístupe Juraja Jakubiska
-
Stačí dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré vám zhrnul v rozhovore influencer a „vynálezca“ zdravých receptov Patrikbefit. Okrem toho prezradil redaktorke Top Star – Simone Halamíčkovej, ako si môžete spestriť jedálniček aj počas Vianoc. Pozrite si ako si viete pripraviť zemiakový šalát s menším množstvom kalórií či perník z tekvicového pyré! Ponúkne aj iné recepty a svoj príbeh, ktorý vychádza zo známej metódy pokus-omyl.
-
Zdravotné poisťovne súhlasili so zlepšením financovania kamenných a mobilných hospicov. Aká je však paliatívna a hospicová starostlivosť? Ako ju vnímajú pacienti a rodiny? A ako sa k nej stavajú lekári, ktorí ukončujú liečbu a posielajú pacienta domov? Prečo by mala byť pomoc kamenného či mobilného hospicu dostupnou zdravotnou službou pre všetkých a ako to dosiahnuť ? S redaktorkou JOJ24 sa o tom rozprávala lekárka mobilného hospicu Most domov MUDr. Zuzana Hajster Vozáňová a hlavná sestra hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne Lucia Hlucháňová.
-
"Ani taxikár nesmel vedieť kam idete," hovorí o atmosfére strachu v Sýrii počas vlády Bašára Assada riaditeľ humanitárnej organizácie ADRA, Stanislav Bielik. Zo Sýrie sa vrátil iba tri dni pred pádom Assadovho režimu. V 24 podcaste nám porozprával aj o tom, ako sa humanitárni pracovníci museli vyhýbať nepokojom počas postupu povstalcov a prečo ho takmer nepustili cez hranice.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o úlohe Matúša Šutaja Eštoka vo vláde.
-
Až 30 percent ľudí, ktorí zomrú v nemocnici, zomiera na sepsu. Je to stav, ktorí ľudia poznajú aj pod názvom "otrava krvi". Ako vyzerá septický stav, čo ho môže spôsobiť a čo sa dá vtedy robiť? Čím sa sepsa líši od septického šoku a aké druhy sepsy existujú? S redaktorkou JOJzdravie Marcelou Fuknovou sa o sepse rozprával primár OAIM UMB MUDr. JAKUB HLOŽNÍK.
-
Toto sú slová Petra, ktorý žil na ulici približne 10 rokov. Bol skokan na lyžiach, majster v džude, hudobník, zdravotný záchranár a tiež majiteľ stánkov s pečenými gaštanmi, no jedného dňa sa ocitol na ulici. Akým spôsobom, to porozprával redaktorke Top Star: Simone Halamíčkovej. V rozhovore sa divákom prihovoril aj riaditeľ n. o. Depaul Slovensko – Jozef Kákoš, ktorý prosí, aby sme v tieto zimy boli viac všímaví k ľudom bez domova. Pomôcť, môže vraj každý z nás…
-
Toto je otázka, ktorú sme si v našom podcaste NA LOPATE tesne po rokovaní LOZ s vládou (ne)položili. Peter je optimista, tvrdí, že áno. Každopádne z tohto dielu vyplynulo niekoľko poučení z krízového vývoja: dajte si predpísať nehradené lieky ešte tento rok a pozerajte youtubové videá o samoliečbe.
- Näytä enemmän