Episodit
-
V ďalšom dieli podcastu Verejne o Politike sa rozprávame s doc. Katarínou Staroňovou a doktorandkou Petrou Bayerovou o tom, prečo je potrebné, aby akademici cestovali. Ako si budovať svoj medzinárodný network a ako cestovať tak, aby nás to kariérne posúvalo? Vypoočujte si tento diel podcastu. Moderuje Róbert Martin Hudec. Tento podcast je súčasťou projektu Bergen Bratislava: výmena poznania a ľudského kapitálu, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v celkovej hodnote 176 393€.
Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. -
Kto formuje verejnú politiku? Keď hovoríme o tom, tak často si predstavujeme štát a samosprávy ako hlavných aktérov v procese tvorby verejnej politiky. Popritom tvorba verejnej politiky je komplexnejšia a z hľadiska aktérov aj rozsiahlejšia. Jedným z týchto aktérov sú aj odbory, ktorých hlavnou, hoci nie jedinou úlohou, je ochrana a reprezentácia zamestnancov. Kto sú odbory, akú úlohu zohrávajú v demokratickom systéme a aký je ich vzťah k tvorbe verejnej politiky – tieto témy boli hlavnými bodmi diskusie Dr. Marty Kahancovej z Ústavu verejnej politiky FSEV UK a pani Moniky Uhlerovej, prezidentky Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) v najnovšej epizóde podcastu Verejne o politike.
-
Puuttuva jakso?
-
Výskumníci a výskumníčky z Ústavu verejnej politiky sa v rokoch 2021 a 2022 v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom podieľali na tvorbe Stratégie rozvoja kultúry. O tvorbe stratégie a jej implementácii sa Eva Pavlovičová rozprávala s vedúcou oddelenia kultúry doc. Mgr. art. Svetlana Waradzinová, PhD.
Technické zabezpečenie podcastu: Štúdio ZNELO -
Inovatívny prístup zameraný na zvýšenie kvality verejnej služby sa nevyžaduje len vo verejnej správe, ale aj na univerzitách - od každého učiteľa a učiteľky, ktorí vedú kurzy. Tu patrí aj učenie orientované na študenta, ktoré by malo vychádzať z poznanie a zručnosti, ktoré majú študenti a študentky na univerzite získať. Aj o tomto sa v podcaste rozpráva prof. Emília S.Beblavá z Ústavu verejnej politiky FSEV UK s Dr. Gabrielou Pleschovou z Centra pedagogickej podpory FiF UK.
-
Na tému pracovných príležitostí vo verejnom sektore sme sa rozprávali s dlhoročným analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Petrom Hrončekom a Matejom Uhlíkom, popredsedom Úradu na ochranu oznamovateľov.
Verejný sektor už dlhodobo ponúka pracovné príležitosti konkurujúce súkromnému sektoru, flexibilnú pacovnú dobu, dobré ohodnotenie a skvelé tímy, ale najmä príležitosti dostať sa k práci na veciach, ktoré majú reálne dopady na spoločnosť. Podcastoval moderoval doktorand na Ústave verejnej politiky, Róbert Martin Hudec.
Nahrávanie tohto podcastu finančne podporila Rada Európy v rámci projektu Delivering Good Governance in Slovakia – II phase.
Technické zabezpečenie: Štúdio ZNELO -
Končíme! S projektom Rady Európy: Uplatňovanie princípov dobrého spravovania na Slovensku (2.fáza).
Čo sme urobili, s kým, ako a prečo?
S riaditeľkou odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov, Ministerstva vnútra SR ako hlavného partnera projektu Naďou Firák Kurilovou sa rozprávala Alexandra Poláková Suchalová, projektová manažéra projektu za Ústav verejnej politiky. -
Nie každý spoločenský problém, ktorý verejná správa musí vyriešiť, má ihneď jasné riešenie.
Opatrenia fungujúce v jednej krajine nemusia fungovať rovnako aj v ďalších.
Pomôcť môže experimentálne pilotovanie riešení a škálovanie tých, ktoré sa v pilote osvedčia. Experimenty sú však užitočným nástrojom na analýzu hlavných, ale aj vedľajších vplyvov opatrení verejnej správy, len ak sú správne vykonané.
O tom, čo všetko experimentovanie resp. pilotovanie obnáša v ďalšom diely podcastu Verejne o politike diskutujú Patrik Pavlovský, Matúš Sloboda a Artsiom Klunin. -
Experimentálna metóda je novým, no stále málo využívaným analytickým nástrojom na analýzu vplyvov verejných politík alebo rôznych mikroopatrení verejnej správy. Výskumní pracovníci Ústavu verejnej politiky Patrik Pavlovský a Matúš Sloboda sa rozprávali o množstve dôvodov, prečo by mala verejná správa aj napriek možným obavám viac experimentovať.
-
V ďalšom podcaste Ústavu verejnej politiky (ÚVP), Verejnej o politike, sme sa rozprávali o verejnej etike v kontexte dobrého spravovania. Diskutovali sme s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom a riaditeľkou Ústavu verejnej politiky Emíliou Sičákovou Beblavou o tom, čo je verejná etika, či a ako sa dá merať a ako sme sa o to pokúsili v rámci projektu Delivering Good Governance II, ktorý v ÚVP spolu s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, implementujeme.
-
Platy pre zamestnancov vo verejnom sektore je vždy pálčivá otázka, svedčí o tom aj nedávny štrajk lekárov. Na ich krytie ide najviac verejných výdavkov a preto sa v dnešnom podcaste porozprávame s Martinou Erdelyiovou z UHP, MFSR, spoluautorkou revízie výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe. V príspevku sa pozrieme na to, kto sú vlastne zamestnanci verejného sektora, aké sú klasické mýty o mzdách, ako doterajšie reformy riešili povestné rigidné “tabuľkové platy” a či existuje vízia zmeny filozofie odmeňovania ako to vidíme v niektorých krajinách OECD.
V podcaste sa zhovárali Katarína Staroňová a Martina Erdelyiová. -
Útvar hodnoty za peniaze je akási vlajková loď analytických útvarov, ktoré posledné roky začali vznikať na jednotlivých rezortoch a ktoré produkujú analýzy, data, komentáre s jednoduchým cieľom: aby rozhodovanie politikov bolo založené na dôkazoch a informáciách. Kto sú analytici a analytičky, čo presne robia analytické jednotky a aké témy v analýzach spracúvajú a prečo diskutujeme s riaditeľom Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve finanncií Štefanom Kissom.
-
Čo sú to inovácie a ako ich zavádzať do praxe? Oddelenie inovácií a digitálnych služieb v meste Bratislava sa už takmer dva roky usiluje meniť služby k lepšiemu. Slavomír Oslej hovorí o úspechoch, priestore na zlepšenia a výzvach do budúcnosti.
-
Aké role a zručnosti majú manažéri a manažérky vo verejnej správe? Kde sa na Slovensku môžu vzdelávať a získať potrebné zručnosti ? Emília Sičáková-Beblavá sa rozpráva s Romanou Kanovskou aj o politizácii verejnej správy, horizontálnej mobilite manažérov vo verejnej správe a o dobrom spravovaní.
-
Dokáže verejná správa inovovať a robiť veci aj inak ako je zaužívané? Oddelenie daní, poplatkov a licencií a Inovačná jednotka v Bratislave ukazujú, že zaviesť inovácie sa dá a to aj v komplikovanej agende akou je výber daní. Silvia Čechová hovorí ako sa to udialo, čo sú prvé výsledky a plány do budúcnosti v meste Bratislava.
-
Na Slovensku sa už po tretí raz odovzdalo ocenenie Úradnícky čin roka a v najnovšom podcaste sme sa pozreli do zákulisia rozhodovania a odovzdávania tejto ceny. Kto sú členovia poroty? Akými kritériami sa riadia a čo hľadajú v nominovaných príbehoch? Ako sa rozhoduje o víťazovi? Koľko projektov je nominovaných? Prečo je image úradníctva dôležitý a aké príbehy úradníkov ocenenie prináša?
V podcaste sa rozprávame s členkami poroty Katarínou Staroňovou a Emíliou Sičákovou-Beblavou ako i s Veronikou Prachárovou z Inštitútu SGI, ktorá má celé podujatie organizačne pod palcom. Ocenenie prináša Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) spolu s Klubom úradníkov dobrej vôle, ktorí sa ním snažia upozorniť na nasledovaniahodné príklady vo verejnom sektore. -
Už niekoľko rokov má štátna správa k dispozícii manažérsky nástroj hodnotenia výkonu, tzv. Služobné hodnotenie. Teoreticky tak môže získavať informácie ako zamestnanci napĺňajú víziu a misiu organizácie, ako sa správajú voči svojim klientom-občanom, ako plnia svoje povinnosti, resp. či je možné výkon zvýšiť pomocou rozvoja, vzdelávania či správnej motivácie. Je to však tak aj v praxi? Najnovší výskum, o ktorom sa v podcaste zhovárame s ich autormi – Katarína Staroňová, Veronika Prachárová a Matúš Sloboda odhaľuje silné I slabé stránky implementácie hodnotenia výkonu v organizáciach verejného sektora SR na úrovni ústredných orgánov ŠS, miestnych orgánov ŠS a v samosprávach.
-
Psychológia politického konania, spôsoby akými pracujeme vedome a nevedome s emóciami, vplyv pandémie Covid-19 a situácia na Ukrajine v spojitosti so solidaritou obyvateľov Slovenka. Tieto, ale aj iné oblasti boli témou dnešného rozhovoru, v ktorom sa študentka verejnej politiky, Nina Kotlebová spolu s profesorkou Emíliou Sičákovou-Beblavou rozprávali so sociálnou psychologičkou Barbarou Lášticovou, ktorá pôsobí na ústave výskumu sociálnej komunikácie SAV.
-
Už je to viac ako 10 rokov odkedy sa Slovenská republika prihlásila k iniciatíve, ktorá háji a presadzuje hodnoty otvoreného vládnutia (OGP). Na Slovensku túto agendu zastrešuje Úrad splnomocnecna vlády pre rozvoj občianskej spločnosti, kde sídli aj kontaktný bod pre manažovanie a komunikáciu Iniciatívy pre otvorené vládnutie. S Luciou Lacika sa rozprávame o tom, čo všetko sa v oblasti otvoreného vládnutia podarilo, čo práve prebieha a čo nás čaká v najbližšej budúcnosti. A tiež ako vojna na Ukrajine paralyzovala prenos príkladov dobrej praxe, z ktorých sa aj naša krajina mohla niečo naučiť.
-
V diskusii so splnomocnencom vlády pre Rómske komunity Jánom Herom sa náš študent Mikuláš Lakatoš a profesorka Beblavá venovali predstaveniu tých faktorov, ktoré z historického hľadiska prispeli ku posilneniu dnešnej marginalizovanosti určitého percenta Rómov na Slovenku a výzvam, ktorým Rómovia aktuálne čelia. Venovali sa tiež verejným politikám, ktoré aktuálne Úrad splnomocnenca v spolupráci s jednotlivými ministerstvami a Európskou komisiou pripravujú pre dosiahnutie urýchlenej integrácie marginalizovaných Rómov do väčšinovej populácie.
-
Pandémia Covid-19 ovplyvnila nielen naše každodenné životy, ale aj legislatívny proces na Slovensku. To do akej miery bol ovplyvnený si môžete vypočuť v rozhovore doc. Staroňovej s jej kolegyňami Andreou Figulovou a Ninou Šťastnou, ktoré sa venovali jeho kvalite a transparentnosti z pohľadu občana.
- Näytä enemmän