Episodit
-
Kurator ulične galerije TAM-TAM, docent na NTF in vsestranski mentor, ki študente vodi skozi proces do zunanjega rezultata in notranje samozavesti. V prvi letošnji epizodi podkasta "Vidno polje" TAM-TAM Inštituta se Biga & Kunta pogovarjata z Juretom Ahtikom, ki nam pojasni svojo vizijo poučevanja, kreativnega procesa in sodelovanja. Kot kurator ulične galerije TAM-TAM se zaveda, da je plakat nosilni element ideje in bistven pri reševanju problema komuniciranja. Pri vsaki razstavi poskrbi, da "plakat uide iz svojega pravokotnika" in tako preseže konvencionalne meje dojemanja plakata v prostoru. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Dela, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-10-jure-ahtik/
-
Kritično in progresivno. Tako ustvarja Marko Klemen, kreativni direktor za vizualne zasnove v DROM agency, ki je v letošnjem decembru ustvarila eno izmed največjih družbeno-angažiranih akcij pri nas "Petarde? Ne, hvala!" V zadnji letošnji epizodi podkasta "Vidno polje" TAM-TAM Inštituta nam Marko predstavi navihano in kreativno vzdušje v DROM agency, ki se izraža tako preko prve UI galerije v Sloveniji - SEKRET Gallery kot tudi v tradicionalnem TAM-TAM projektu proti petardam, ki je letos dosegel kar 85% celotnega slovenskega občinstva. Poleg UI, je kreativna ekipa DROM agencije, tokrat nagovorila mlajše uporabnike petard tudi s prav posebno potegavščino. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Dela, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: Podkast Vidno polje #09 – Marko Klemen – TAM-TAM
-
Puuttuva jakso?
-
Matej Ferlič in Juš Šoltes sta oblikovalski tandem, ki navkljub mladosti (ali ravno zato ;)) s svojimi kreativnimi rešitvami navdušujeta tako strokovno žirijo kot tudi splošno publiko. V tokratni epizodi podkasta "Vidno polje" TAM-TAM Inštituta ju predstavljamo kot zmagovalca lanskega natečaja Plaktivat. Matej & Juš se razgovorita o njuni kreativni dinamiki, o procesu ustvarjanja za Plaktivat, podata nasvete "kako se na takem natečaju zmaga" in predvsem kako pomembno je, da dizajn sprejme tudi občinstvo, ki mu je namenjen. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-08-matej-ferlic-in-jus-soltes/
-
Maestro, eminenca, radikalni umetnik in gost sedme epizode podkasta "Vidno Polje" Inštituta TAM-TAM: to je Eduard Čehovin, profesor na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, ki že od leta 1991 živi in ustvarja v Sloveniji. Njegovih radikalnih plakatov ne odlikujejo le mojstrski glitchi, temveč tudi bogata, barvita, med digitalnim in analognim svetom razpeta kilometrina. Spoznali se bomo z njegovo filozofijo kreative in osebno zgodovino - od Babice gre na Jug do opernih hiš v Pekingu in poljskih jazzovskih festivalov. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-07-eduard-cehovin/
-
Nenad Cizl je že dobro znano ime na slovenski oblikovalski sceni. Grafični oblikovalec in soustanovitelj kreativnega studia Trampolin se je v šesti epizodi podkasta "Vidno polje" Inštituta TAM-TAM predstavil kot celovit in profesionalni avtor. Širina njegovih izkušenj mu omogoča, da nam slikovito predstavi kontraste pri poklicu grafičnega oblikovalca: kakšna je razlika med projekti s področja kulture ali komercialnega sveta, kako se združuje jasno sporočilo in oblikovalsko inovativnost ter na kaj je potrebno biti pozoren, ko se osnovna ideja plakata prilagaja drugim površinam (morda kar vozečemu se avtobusu). Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-06-nenad-cizl/
Nenad Cizl
-
Oblikovalka Sava Kosmač nam v peti epizodi podkasta "Vidno polje" Inštituta TAM-TAM ponudi uvid v učenje oblikovanja plakata. Pojasni nam, kako se nadobudni mladi oblikovalci seznanjajo z idejo, združujejo analogni pristop risbe z uporabo umetne inteligence in poudari, kako pomembno je biti radoveden, razgledan in igriv. Savina šaljiva modrost pa je vidna tudi pri njenih drugih kreativnih projektih, ki trenutni družbi pogumno namenijo kritičen pomežik. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-05-sava-kosmac/
Sava Kosmač
-
"Punk trouble", "collage maker" in "fascist hater". Tudi to je Petja Kolenko. Oblikovalka in umetnica, ki ponosno izjavi, da v njenem kreativnem svetu "vse izvira iz muzike" in nam da vpogled v neposredno povezavo med neskončno glasbeno inspiracijo in vizualno plakatno podobo. Četrta epizoda podkasta "Vidno polje" Inštituta TAM-TAM je podprta s pankovsko subkulturo, pisanimi barvami in močnimi kontrasti, ki se izražajo tudi v zbadljivem antioblikovalskem načelu reciklaže. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-04-petja-kolenko/
Petja Kolenko
-
Kaj je trash design in ali je to sploh še grafično oblikovanje? Kaj se zgodi s kredibilnostjo oblikovalskega sporočila, ki mu manjka le še Comic Sans? In zakaj se pri oblikovanju ne bi smeli zabavati? V tokratni epizodi podkasta "Vidno polje" Inštituta TAM-TAM se oblikovalec Primož Zorko razgovori o svoji strasti - kršenju nenapisanih pravil in raziskovanju neskončnega polja trash designa. Skozi pogovor pojasni, kaj je namen takega oblikovanja in ovrže tezo, da je trash design le kup smeti vrženih na kup. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-03-primoz-zorko
Primož Zorko
-
"Vidno polje", podkast Inštituta TAM-TAM, se nadaljuje s predstavitvijo ljubljanskega oblikovalskega dua AA. Oblikovalca, ki ga sestavljata, Alja Delbello in Aljaž Vesel, večinoma delujeta v kulturnem sektorju in za svoje delo prejemata številne prestižne nagrade. V podkastu sta se razgovorila o pomenu nagrad in o svojem kreativnem pristopu k oblikovanju ter predvsem poudarila pomembnost tipografije oziroma prehoda med besedo in podobo. Epizoda je posneta v studiu Radia Študent.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: http://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-02-anja-delbello-aljaz-vesel-aa
Več o AA: weareaa.com
-
Prvo epizodo podkasta "Vidno polje" smo posvetili grafičnemu oblikovalcu Maticu Flajsu, ki dizajne snuje skozi ilustracije v svoji skicirki in se pri tem pogosto navdihuje v skejtarski subkulturi. V sklopu podkasta se je z voditeljema pogovarjal o raznovrstnih projektih: o naslovnici prvega albuma zasedbe Uryan, plakatu za Flow Ramps Fest 2024, LYC 5 ZA 5, na 35. grafičnem bienalu Ljubljana nagrajeni skupini Sreda v sredo ter o vizualni podobi prihajajočega koncerta Laične mojstrovine.
Plakate, o katerih govorimo, si lahko ogledate na: https://tam-tam.si/podkast-vidno-polje-01-matic-flajs/