Episodit
-
Polska i Niemcy przebyły długą drogę do pojednania. W ostatnim odcinku cyklu przypominamy najważniejsze etapy tego procesu i najciekawsze wypowiedzi ekspertów, których gościliśmy w podcaście.
-
W 2015 roku władzę w Polsce przejmuje PiS. Nowy prawicowy rząd podchodzi do Niemiec z dystansem, a w polityce wewnętrznej coraz agresywniej gra antyniemiecką kartą. Stosunki Berlina i Warszawy znowu zostają wystawione na bardzo poważną próbę. Opowiadają o tym prof. Katarzyna Pisarska i dr Kai-Olaf Lang.
-
Puuttuva jakso?
-
Około 2003 roku relacje polsko-niemieckie przechodzą poważny kryzys. Berlin i Warszawa spierają się o konstytucję UE, wojnę w Iraku czy politykę historyczną. Rozmawiamy o tym z dr Anną Kwiatkowską i prof. Felixem Ackermannem.
-
Lata 90. to czas epokowych przemian na świecie. Koniec zimnej wojny i upadek Związku Radzieckiego stawiają stosunki między Polską a Niemcami na zupełnie nowej podstawie. O tym okresie opowiadają były ambasador Polski w Niemczech Janusz Reiter oraz były wieloletni doradca i „prawa ręka” kanclerza Helmuta Kohla – Horst Teltschik.
-
Lata 80. to niezwykła dekada w relacjach polsko-niemieckich. „Solidarność”, stan wojenny, a w końcu wybory czerwcowe. Z drugiej strony początek ery Helmuta Kohla i upadek muru berlińskiego. O tych wydarzeniach rozmawiamy z dr Burkhardem Olschowskym i Markiem Prawdą.
-
W latach 70. w RFN następuje zmiana w polityce wobec Polski. Willy Brandt w Warszawie podpisuje Układ o normalizacji stosunków między RFN a PRL i klęka przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym odcinku rozmawiamy z dr Kristiną Meyer i prof. Krzysztofem Ruchniewiczem.
-
W latach 60. w Niemczech powoli dokonuje się zmiana podejścia do własnej historii. Dorasta nowe pokolenie, które zaczyna pytać rodziców o to, co robili w czasie wojny. Pojawiają się też pierwsze nieśmiałe próby porozumienia z Polską. Ale stojący wówczas na czele PZPR Władysław Gomułka jest politykiem obsesyjnie antyniemieckim. Gośćmi są dr hab. Agnieszka Bielawska oraz prof. Dieter Bingen.
-
Wojna dobiegła końca. Niemcy są przegrane, podbite i upokorzone. Tymczasem w Polsce radość miesza się z rozgoryczeniem, żalem i żądzą zemsty. W drugim odcinku podcastu rozmawiamy o pierwszych latach po drugiej wojnie światowej. Goścmi są prof. Marcin Zaremba oraz prof. Pierre-Frédéric Weber.
-
W pierwszym odcinku podcastu DW prof. Klaus Bachmann i Agnieszka Łada-Konefał odpowiadają m. in. na pytanie, co zmiana władzy w Polsce zmieni w relacjach polsko-niemieckich.