Episodit
-
Výrazný hlas, smích, nezničitelná energie a stoprocentní nasazení – to vše charakterizuje sopranistku Elišku Gattringerovou, která nyní boduje v dramatickém oboru. Sopranistka Eliška Gattringerová absolvovala pražskou HAMU u prof. Ivana Kusnjera v roce 2009. Již během studia vystupovala v cyklech výchovných pořadů pro děti pořádaných Českou filharmonií a reprezentovala na řadě mezinárodních soutěží. Je laureátkou pěvecké soutěže v Jennersdorfu, získala 2. cenu za interpretaci, kterou jí udělil Institut für Gesangund Musiktheater der Universitätfür Musik und darstellende Kunst Wien. V roce 2013 obsadila 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.
-
Puuttuva jakso?
-
Andělský hlas, vynikající pedagog zpěvu a čistý, úžasný člověk - to vše je sopranistka Bronislava Smržová Tomanová. Proč bych měla chodit na zpěv, když zpívám denně? Tak reagovala malá budoucí zpěvačka na dotaz maminky, jestli se nechce v hudebce učit zpívat. Broňa brala zpěv jako přirozenou součást svého života, a to jí vydrželo až dodnes.
-
Vojtěch Pelka absolvoval Konzervatoř Jana Deyla v Praze v pěvecké třídě prof. Barbory Klozové Velehradské, u níž se nadále pěvecky vzdělává. Úspěšně se účastnil řady mezinárodních pěveckých soutěží. Mezi jeho nejvýraznější soutěžní úspěchy patří Audience award, kterou získal na Cesti Competition 2024 v Innsbrucku (AT) a 2. místo s mimořádnou cenou za interpretaci Mozartovy árie ze soutěžní přehlídky konzervatoří České republiky 2019.
-
Ve dvou se to lépe táhne, a to jak na jevišti, tak i v soukromém životě - tím se řídí sopranistka Tatiana Hajzušová a barytonista Jiří Rajniš. Dvojici v nejbližší době čeká ztvárnění ikonického páru Tatiana a Evžen. A to v nově připravované inscenaci Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského v divadle F. X. Šaldy v Liberci.
-
Cítit se v osmdesáti na pětadvacet? Ve sboru Elpida to není problém. V dalším dílu pořadu Z archivu osobností je hostem sbormistryně Eliška Radíkovská, která vede netradiční ženský sbor, jehož věkový průměr se pohybuje okolo 75 let. Sbor Elpida dostává různá pojmenování. Říkají jim rockové babičky nebo zpívající babičky a tak různě. Všechna pojmenování patří partě pětadvaceti holek - jak samy říkají - ve věku šedesáti až osmdesáti let.
-
Modřiny, bolest a pravda až na dřeň - Veronika Kos Loulová s ženským týmem připravuje inscenaci Jenůfy pro Festival Janáček Brno. Již deset let vede spolek Runoperun, který popularizuje operu a přináší ji do neobvyklých míst, zároveň je šéfkou v kamenném divadle. Ráda objevuje netradiční tituly, její režie jsou originální a výjimečné – a jde vždy úplně až na hloubky.
-
Marie Kronbergerová je přední českou specialistkou v oblasti operní italštiny. Studovala italianistiku, bohemistiku a srovnávací literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po roce 1989 studovala také na Evropském institutu ve Florencii kurs o italských operních libretech. K italštině ji přivedla náhoda v podobě zrušeného oboru na vysoké škole, ale stala se jejím osudem. A přinesla jí do života další lásku – operu. To vše spojila do jednoho v podobě překladu operních libret.
-
Soňa GO!darská. Cena Thálie, výjimečný hlas, krásný zjev a sportovní duch. To vše je sopranistka, která opravdu „jede“. Přes den pracuje pro firmu Philip Morris ČR, večer exceluje na divadelních prknech jako Manon, Karolína nebo Markétka a ve volných dnech leze po horách, běžkuje nebo jezdí na kole - ale ne zrovna v běžných terénech. A má Thálii!
-
Káhira, Tokio nebo Nagano, nejenom tam zněla česká hudba zásluhou dirigenta a šéfa plzeňské opery Jiřího Petrdlíka. Je sice šéfem opery, ale věnuje se i jiným žánrům – diriguje operetu, muzikál, sborové koncerty a mezi jeho velkou lásku patří melodram. A i když je Čech, diriguje po celém světě a nejlépe se cítí v Polsku.
-
Zabíjet čas hudbou, i tak může vzniknout láska na celý život. Jako v případě barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Jeho otec chtěl, aby po škole nastoupil do armády, ale zvítězila láska k hudbě. Zpíval v Londýně, Paříži, Grazu nebo třeba Basileji, aby pak zakotvil v České republice, kde je již více jak 20 let.
-
Hrát na varhany po Antonínu Dvořákovi, nosit frak po Petru Ebenovi, ale přitom být originální osobnost. To vše zvládá varhaník a zakladatel festivalu Varhanní Vysočina Lukáš Dvořák. Narodil se do rodiny plnokrevného muzikanta a skladatele Martina Dvořáka, tak nebylo žádným překvapením, že si do života zvolil hudbu. A vybral si i stejný nástroj, jaký absolvoval jeho otec. Varhany.
-
Konec jedné éry je začátkem nového období, dívá se optimisticky do budoucnosti Nikola Márová. Již od svých šesti let věděla, že bude baletkou. Neučaroval jí svět krásných sukýnek, ale pohyb jako takový. Během své dlouhé kariéry si zatancovala všechny své vysněné role a přestože na prknech Národního divadla končí, hudba a tanec z jejího života rozhodně nemizí.
-
Houslistka s cítěním pro autentickou interpretaci, obrovským smyslem pro humor a nebojácným přístupem k životu, to je Simona Tydlitátová. Přestože na konzervatoři starou hudbou tak trochu pohrdala a milovala období romantické, stala se jí barokní a klasická hudba osudem.
-
Z nuly na sto! Tak vybudovali Filharmonii Gustava Mahlera Jiří Jakeš a Vladimír Holeš. Již jednadvacet let se starají o hudební vkus a kulturní vzdělanost obyvatel kraje Vysočina, především pak jihlavska a okolí. S orchestrem začínali úplně od nuly přesto se jim podařilo vybudovat stabilní těleso, které se může pyšnit sezonami nabitými krásnými koncerty a velkým zájmem posluchačů.
-
Ve čtvrtek 5. září by se dožil rovné stovky vynikající český hudební houslista a primárius smetanova kvarteta Jiří Novák. O tom, Jaký byl muzikant, ale i otec jsme si povídali s jeho dcerou - houslistkou Dagmar Virtovou, která také přiblíží chystaný vyroční listopadový koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.
- Näytä enemmän