Episodit
-
Chciałem was zaprosić do posłuchania mojej rozmowy z Magdą Kowacką, z którą wspólnie przeprowadziliśmy w minionym roku kilka Akademii Liderów Projektów, kilka audytów dla naszych klientów. Chcieliśmy się z Wami podzielić refleksjami dotyczącymi planowania, podejścia do projektu, tym jak wygląda to z perspektywy właściciela, jak wygląda to z perspektywy osób, które muszą wejść w nowy model pracy. Na jakie problemy można napotkać, dlaczego tak ciężko się planuje, dlaczego rzeczy, które niby są oczywiste, nie zawsze zaczynają działać. Serdecznie zapraszam do słuchania.
MAGDALENA KOWACKA
Project Manager, Trenerka, Audytorka
Już w trakcie studiów angażowała się w realizację i koordynację projektów, co później stało się jej zawodową specjalizacją. Zna pracę w zespołach projektowych z różnych perspektyw: członka zespołu, kierownika projektu oraz osoby nadzorującej portfel projektów, dzięki czemu doskonale rozumie wyzwania i potrzeby w każdej z tych ról.
Przez prawie 7 lat pracowała w jednej z największych polskich organizacji charytatywnych – Stowarzyszeniu WIOSNA, gdzie jako Menadżerka Zarządzająca Szlachetnej Paczki realizowała liczne ogólnopolskie projekty. Aktualnie obejmuje stanowisko Senior Project Managera w Leadership Center.
Od 2014 roku prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Ponad 8 lat pracowała na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, zdobywając doświadczenie pracy w służbach mundurowych. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, a także aktywnym uczestnikiem konferencji naukowych i branżowych.
Ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia na dwóch kierunkach: Geodezja i Kartografia oraz Zarządzanie. Obroniła pracę doktorską w tematyce zarządzania ryzykiem w projektach budowlanych.
Jej bogate doświadczenie w różnych branżach daje jej szeroką perspektywę w zakresie zarządzania oraz wyposażyło ją w unikatowe kompetencje. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów i szkoleń z zakresu zarządzania projektami, czasem oraz zespołami, a także w przeprowadzaniu audytów zarządzania projektami dla organizacji z różnych sektorów. Jej mocną stroną jest optymalizacja procesów i wdrażanie zwinnych rozwiązań.
Z grupami szkoleniowymi pracuje przede wszystkim warsztatowo, zawsze opierając przykłady szkoleniowe na realiach biznesowych uczestników.
Zapraszam do słuchania -
Czy Twoja drabina stoi przy właściwej ścianie?
Nowy Rok to czas wielkich postanowień i pełnych siłowni, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy wspinasz się po drabinie, która stoi przy właściwej ścianie? To pytanie to fundament nie tylko noworocznych planów, ale i całego życia.
W odcinku opowiadam, jak świadomie wybierać swoje cele i inwestować czas w to, co naprawdę ważne. Dowiesz się:
Jak rozpoznać, czy Twoja drabina stoi tam, gdzie powinna.
Dlaczego retrospekcja ostatniego roku to klucz do lepszego planowania.
Jak świadomie łączyć wartości, zdrowie, rodzinę i karierę w harmonijną całość.
Zapraszam do słuchania – być może to będzie ten moment, w którym zastanowisz się, czy kierunek, który obrałeś, prowadzi tam, gdzie chcesz być za 30 lat. -
Puuttuva jakso?
-
🎥 Moim gościem jest Sylwia Juszczak, która od ponad 8 lat pełni kluczową rolę w grupie spółek PROFBUD, gdzie jako menadżer Działu Personalnego odpowiada za całościowe zarządzanie HR.
W dzisiejszym odcinku historia, która pokazuje, jak HR w firmie PROFBUD nie tylko wdrażał narzędzia zarządzania projektami, ale także budował kulturę współpracy i zaangażowania w trudnym środowisku. Będziemy rozmawiać między innymi o tym dlaczego zmiany organizacyjne zaczynają się od zrozumienia potrzeb.
👤 Sylwia Juszczak jest doświadczonym menadżerem z ponad 20-letnim stażem w branży budowlanej, ze szczególnym naciskiem na sektor nieruchomości i budownictwa.
🔹 Przez lata rozwinęła głęboką wiedzę na temat zarządzania zasobami ludzkimi, łącząc zrozumienie strategicznych celów firmy z umiejętnością skutecznego budowania relacji z pracownikami na różnych szczeblach organizacji. Absolwentka Ekonomii na SGGW, pogłębiła swoją wiedzę z zakresu HR, kończąc studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w obszarach HR Biznes Partner oraz Senior Biznes Partner. Wykształcenie to stanowi fundament jej profesjonalizmu, który pozwala jej nie tylko zarządzać zespołem, ale także kształtować i wdrażać długofalowe strategie personalne, które wspierają misję firmy PROFBUD.
🔹 W PROFBUD, jako menadżer Działu Personalnego odpowiada za całościowe zarządzanie HR. Współtworzy i wspiera misję firmy: „Budujemy Miejsca Przestrzeń Społeczności w których wszyscy możemy osiągnąć więcej”, angażując się w budowanie kultury organizacyjnej opartej na współpracy, zaangażowaniu i rozwoju pracowników. Poza pracą zawodową jest osobą, która aktywnie dba o rozwój osobisty. Regularnie uczestniczy w szkoleniach i zdobywa nowe kompetencje, wierząc, że nieustanne kształcenie jest kluczem do sukcesu w zmieniającym się świecie pracy.
🔹 Prywatnie jest mamą nastoletniej córki, co wzbogaca jej spojrzenie na życie i wyzwania związane z łączeniem roli zawodowej i rodzinnej. Jest również entuzjastką zdrowego stylu życia – regularnie ćwiczy na siłowni, spaceruje, uprawia jogę, a medytacja pozwala jej utrzymać równowagę emocjonalną. Wierzy w maksymę „w zdrowym ciele zdrowy duch”, którą przekłada na swoje codzienne nawyki i styl życia. -
Dziś moim gościem będzie Karolina Fiszer, która w Cukierni Sowa zajmuje się zarządzaniem projektami. Porozmawiamy o tym jakie wyzwania pojawiają się w takiej organizacji, w dużej firmie rodzinnej z tradycjami. Gdzie zarządzanie projektami może pomóc i co takiego wyjątkowego mają organizacje, które potrafią zarządzanie projektami dobrze wykorzystać. Zapraszam do słuchania.
Karolina Fiszer – manager ds. projektów i opakowań, Cukiernia Sowa.
🔹 Związana z branżą cukierniczą od 10 lat, podczas których zdobyła szerokie doświadczenie w działach takich jak marketing, kontrola jakości, zakupy oraz R&D.
🔹 Obecnie rozwija na stanowisku managera projektów i opakowań.
🔹 Jej motorem w rozwoju osobistym i zawodowym jest skuteczna komunikacja, która stanowi drogę do wzajemnego zrozumienia i efektywnej współpracy. Właśnie ten obszar wzmacnia jej codziennie działania w zakresie zarządzania projektami i zmianą, wdrażania nowych rozwiązań oraz zwiększania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
🔹 Prywatnie uwielbia kontakt z naturą, zwłaszcza podczas długich spacerów po lesie. Jest amatorką pływania a jej ulubionym stylem pływackim jest kraul. -
Gdyby wierzyć wszystkim sprzedającym narzędzia do AI, to zrobią one wszystko za Ciebie, wszystko zmienią, tylko będziesz liczyć pieniądze i odpoczywać. Większość z nich zapomina o małym sekrecie bez którego będziesz się tylko i wyłącznie frustrować. Ja o tym sekrecie chcę Ci opowiedzieć.
Zapraszam do słuchania -
Kiedy najczęściej stajesz przed realizacją nowego pierwszego projektu, albo dostajesz duże zadanie w pracy, które jest ogromną szansą, żeby się wykazać. Albo masz pomysł do którego się zgłaszasz i chcesz, żeby się zakończył sukcesem.
W jaki sposób się do tego zabrać, jak poradzić sobie z pułapkami psychologicznymi w jakie wpadasz, jak poradzić sobie ze stresem i strachem. Jak nad tym zapanować i upewnić się, że na koniec odniesiesz sukces. O tym w dzisiejszym odcinku.
Zapraszam do słuchania -
Dziś odcinek od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców. Pokażę Wam sytuacje, które pojawiają się dosyć często i często okazują się pułapką dla wielu właścicieli firm, które rozwijają swoją firmę. Zastanawiają się jak z tego wybrnąć, okazuje się, że rozwiązania gdzieś ukryte są w zarządzaniu projektami. O takich historiach z życia dziś opowiadam.
Zapraszam do słuchania -
Czy można sobie zrobić krzywdę będąc zbyt zdecydowanym liderem, który ciśnie, żeby w projekcie dowieziono czas, zakres, koszty, szybko, tanio, dobrze? Czasem się okazuje, że dostajesz wynik, ale pod spodem ukryte są pułapki, które wychodzą później. O tych pułapkach i o tym skąd się bierze taki mechanizm opowiadam w tym odcinku.
Zapraszam do słuchania -
"To już robiliśmy! Nie działa!", "Powiedz nam tylko jak mamy robić harmonogramy, a z resztą sobie poradzimy!", "O to jest fajne, to robimy, ale reszta do nas nie pasuje!" To taki fajny zestaw wymówek na to, żeby nie rozwiązać naprawdę żadnego problemu.
Będzie brutalnie - do rozwiązywania problemów naprawdę trzeba dojrzeć. A dlaczego? Dlatego, że to często nie działa tak, że jak poprawisz jeden element to problem będzie trochę mniejszy. Nic się nie zmieni. Problem będzie taki sam. W innym opakowaniu. A negatywnym efektem ubocznym nierozwiązanego problemu będzie przekonanie, że nic się z tym zrobić nie da.
Podczas tego odcinka chcę z Wami przepracować Myślenie Systemowe. Patrzenie na świat zarządzania w bardziej złożony i wysublimowany sposób. I pokażę Wam moją propozycję na to jak poradzić sobie z wyzwaniami projektowymi systemowo właśnie - przy użyciu Dźwigni Projektowej.
👉 Jeżeli chcesz spojrzeć na swoją firmę, zespół i projekt całościowo
👉 Wychwycić interakcje i zależności pomiędzy kluczowymi osobami, procesami, narzędziami
👉 Być gotowym na dynamiczne zmiany i adaptacyjne podejście
Zarządzanie projektami i skuteczne dostarczanie działa, gdy myślisz i działasz systemowo w kilku płaszczyznach
🟢 Procesu - poukładania z sensem sposobu pracy. I czasem to nie proces "do nas nie pasuje" tylko, niestety "wy nie pasujecie do procesu na wyższym poziomie", nie piszę tego bucowato, wyjaśnię w odcinku.
🟢 Przywództwa- w tym też współpracy, bo to ludzie realizują proces. I mają swoje wspaniałe momenty, ale też dużo niedoskonałości i pułapek. Jak w nie nie wpadać? Opowiem.
🟢 Narzędzi - do zarządzania, realizacji zadań, monitorowania, raportowania etc, w tym nowinek z obszaru AI.
O tym jak to działa w systemie i jak się łączy z firmą sobie podyskutujemy.
Co w programie:
✅ Co to jest myślenie systemowe
✅ Jak teoria przekłada się na praktykę - przykłady systemów w codziennej pracy
✅ Jak sobie radzić ze zmiennością i dlaczego nie można tego betnowoać - od Dave Snowden Cynefin Framework
✅ O co trzeba zadbać wdrażając zarządzanie projektami - ode mnie Dźwignia Projektowa®
✅ Jak znaleźć miejsca przyłożenia dźwigni w organizacji
✅ Jak działać, żeby cały system ruszył
✅ Dobre praktyki z wdrożeń - czy dać wypracować system zespołowi czy go narzucić?
✅ Sesja pytań i odpowiedzi -
Być liderem projektu to znaczy prowadzić zespół i radzić sobie z sytuacjami, które nie są standardowe, w których wiele osób by się po prostu poddało. Bycie liderem projektu to tworzenie nowej rzeczywistości z niczego. Jakie jest 10 kluczowych cech lidera projektu, o tym dziś opowiem. 10-ta na pewno Cię zaskoczy.
-
Zarządzanie projektami może być proste. Wdrożenie ich do organizacji nie zawsze jest łatwe. Dlatego, że trudno jest wybrać co jest ważne, na czym się skupić, w jaki sposób dopasować zarządzanie projektami do Was. W tym odcinku podam Ci 10 przykładów wdrożeń zarządzania projektami u naszych klientów w różnych firmach i branżach.
-
To jest odcinek dla starych ludzi. Starych, czyli seniorów 40+. Zanim się na mnie obrazicie, to wyjaśnię, że to dla tych wszystkich, którzy mają więcej siwych włosów, więcej doświadczenia i nie wpisują się za bardzo w kategorię "młody, dynamiczny zespół". Jeśli obawiacie się, że AI tak pędzi, że ciężko ją Wam będzie dogonić. Dziś kilka inspiracji jak sobie z tą sytuacją poradzić.
-
Rewolucja w sztucznej inteligencji nadeszła. Dzieje się często w sposób niezauważalny, pod spodem. To pierwsza taka rewolucja w AI, w której można zaplanować sobie udział. O tym w jaki sposób podpiąć się do tej rewolucji i wykorzystać AI w swojej codzienności opowiem w dzisiejszym odcinku. Zapraszam do słuchania.
-
AI bez ściemy, czyli sztuczna inteligencja w praktyczny sposób. Jak odróżnić prawdziwą wartość od pustych obietnic? Przyłożyć obietnice do rzeczywistości i wtedy się okazuje co działa, a co nie. Co możesz użyć już teraz, a czego raczej sobie nie obiecywać - o tym opowiem w dzisiejszym odcinku serdecznie zapraszam
- Näytä enemmän