Episodit
-
Újabb fejezetéhez érkezett az Illatos úti méregraktár évtizedek óta húzódó ügye. A Greenpeace és Baranyi Krisztina független polgármester több éves szakmai nyomásgyakorlását követően végre megkezdődik a 100 tonnányi rákkeltő, kiemelten káros, évtizedek óta betiltott vegyszer maradékának eltüntetése el az egykori Budapesti Vegyiművek területéről az Illatos úton. A Zöld Bolygó podcast legújabb adásában Ferencváros polgármesterével és a Greenpeace vegyianyag-szakértőjével beszéltük át az Illatos úti méregraktár elmúlt kilenc évének történetét.
-
Dr. Rodics Katalin kutató-biológus, évtizedek óta ismert személyisége a hazai természetvédelemnek. Kati volt a felelős nemzetközi természetvédelmi egyezményekért, jórészt neki köszönhető Magyarország GMO-mentességének biztosítása, és nagy szerepe volt a génbankok megmentésében is. A minisztériumban az ő feladata lett az illegális növény- és állatkereskedelem elleni küzdelem megszervezése Magyarországon. Volt, hogy orosz cirkuszosokat üldözött, akiktől csimpánzokat mentett és visszajuttatta őket Jane Goodall segítségével Ugandába, az eredeti élőhelyükre. Máskor egy gyógyszercég laboratóriumi csimpánzait menekítette meg, vagy Mongóliából csempészett farkasokat juttatott el egy rezervátumba Brigitte Bardot segítségével. Sőt, még olyan is volt, hogy a sportuszodában engedély nélkül tartott, delfinshow-ra behozott állatokat szabadított ki. Mindezek után 2011-ben csatlakozott a Greenpeace Magyarországhoz. A nevéhez fűződik több szimbolikus kampány is, mint a Kishantosi biogazdaság vagy a Fertő tó ügye.
Lehengerlő életútjáról beszélgettünk vele a Zöld Bolygó aktuális adásában.
-
Puuttuva jakso?
-
A természetet nem uralni kell, nem is dédelgetni, hanem inkább békén hagyni. Ezt vallja Jordán Ferenc hálózatkutató biológus új, Az ember vége, a természet esélye című könyvében. Jordán amellett is kiáll, hogy nyolc milliárd emberrel fenntarthatatlan a földi élet, és hatalmas területek visszavadítását sürgeti ahhoz, hogy legyünk esélyünk megőrizni a bolygó maradék biodiverzitását. A biológussal Mező János, a Greenpeace Magyarország igazgatója beszélgetett a Bolygóban arról, hogy hol a helye az embernek az ökoszisztémában. A Zöld Bolygó következő adásában ez a beszélgetés hallgatható vissza.
-
Korábban 2050-re még a politikusok tűztek ki klímacélokat, ma a kutatók már erre az időpontra teszik az emberi civilizáció összeomlását. Annak, hogy mekkora a baj, már most egyértelmű jelei vannak: az idei nyáron azt láthattuk, hogy hőhullám tombolt az Északi-sarkvidéken, Szentpétervártól északra pedig sok helyen melegebb volt augusztus elején, mint nálunk.
Fel kell készülnünk arra, hogy a mérsékelt éghajlat teljesen eltűnhet. Ideje elbúcsúznunk a tavasztól és az ősztől, és ideje megbarátkoznunk a gondolattal, hogy télen akár -20-30 fok is lehet, nyáron pedig 45-48 fokos hőségtől szenvedünk majd.
A Zöld Bolygó podcast következő adásának vendége lesz Molnár László meteorológus, aki szerint már nem arról kéne vitáznunk, hogy hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát, hanem hogy hogyan tudunk majd legjobban adaptálódni a megváltozott feltételekhez.Velünk lesz a Bolygó egyik házigazdája, Körner Olga is, akivel pedig leginkább arról fogunk beszélgetni, hogy hogyan készülhet fel egy városi fiatal arra, hogy már jó eséllyel az ő életében bekövetkezhetnek azok a változások, amik miatt az emberiségnek teljesen újra kell gondolnia sok mindent abból, amit jelenlegi a földi életről gondol.
A hallható hanghibáért elnézést kérünk tőletek, reméljük ezzel együtt is élvezni fogjátok az adást!
-
A kétezres évek elején még kinevették azokat, akik szorongtak a klíma miatt, azóta viszont berúgta az ajtót a klímaválság. Hogyan győzd le mégis a klímaszorongást, ha nem szeretnél a jövőd miatt álmatlanul forgolódni éjszaka? Zöld Bolygó podcastünk következő adásában erre keressük majd a választ Szakács Gergővel, Ágoston-Kostyál Csillával és Szeszák Pankával.
Egy újabb őszinte és természetes beszélgetést ígérhetünk, amelynek a végén fontos konklúzióra jutottunk: ha kevesebbet szeretnél szorongani a klímaváltozás miatt, akkor fogyassz kevesebbet és keresd a közösségi cselekvés lehetőségeit is!
-
A Föld napja alkalmából Zöld Bolygó néven indít új podcast-et a Greenpeace Magyarország és a Bolygó Közösségi Tér. Az első adásból megtudhatjuk, hogy Csobot Adél miért döntött úgy, hogy Istenes Bencével vidékre költöznek, hogy Pumped Gabó hogyan találta meg Istent a természetben, és hogy a Greenpeace biodiverzitáskampány-felelőse, Rodics Katalin hogyan mentett meg száz farkast attól, hogy megöljék és kitömjék őket Magyarországon. Kövess minket, és iratkozz fel a csatornáinkra!
-
A Greenpeacnél nemcsak a természet védelméért, hanem azon is dolgozunk, hogy mindig valami újat és érdekeset adjunk nektek. Ezúttal a Bolygóval közösen indítjuk el vadiúj Podcast-sorozatunkat, amit a Zöld Bolygó néven fogtok tudni követni. Azt megígérhetjük, hogy fontos, őszinte és természetes tartalmat fogunk gyártani. Arra helyezzük a fókuszt, hogy izgalmasan, érthetően beszéljünk azokról az értékekről, amik szerintünk hozzájárulhatnak egy élhetőbb és zöldebb világhoz. Ha velünk, és közismert vendégeinkkel tartotok, meglátjátok - vagy meghalljátok -, hogy a természetvédelemben vannak szomorú és dühítő, ám vidám, megható, sőt felemelő pillanatok is! Ne maradjatok le az első részről, amit április 22-én, a Föld napján fogtok tudni meghallgatni!