Episodes
-
Drogie Słuchaczki, Drodzy Słuchacze! Wprowadzamy kilka zmian. Podcast Śląska Opinia o klimacie znajdziecie teraz na naszym głównym kanale - Śląska Opinia - https://open.spotify.com/show/5L31EAyPTOYiWxfDOYWqgd?si=787c985c27d542bf Koniecznie zaobserwujcie Śląską Opinię w swojej aplikacji podcastowej. Informacje o regionie i nie tylko znajdziecie tutaj - https://slaskaopinia.pl/
-
O potrzebie powstania ministerstwa przemysłu i "dewarszawizacji" władzy centralnej rozmawiają Patryk Białas i Witold Pustułka.
-
Episodes manquant?
-
Jak będzie wyglądała polityka klimatyczno-energetyczna nowego rządu? O funduszach na transformację, ambicjach klimatycznych Koalicji Obywatelskiej i planach osiągnięcia neutralności węglowej w rozmowie z Patrykiem Białasem opowiada ekspert Instytutu Obywatelskiego, współtwórca i długoletni prezes Towarowej Giełdy Energii, Grzegorz Onichimowski.
-
O kontynuacjach projektów energetycznych poprzedniej władzy, pomysłach na polską energetykę po wyborach, przyszłości przemysłu węglowego na Śląsku i możliwościach stabilizacji polskiej energetyki opowiada Robert Tomaszewski z Polityka Insight.
-
Czego możemy spodziewać się w polskiej polityce klimatyczno-energetycznej po wyborach? Jak będziemy wyglądała energetyka węglowa? Czy zmiana polityczna w polskim rządzie wpłynie na rozwój mniej popularnych technologii energetycznych? Gościem Patryka Białasa jest Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com
-
O modelach społeczności energetycznych w Polsce i możliwościach jakie dają, rozmawiają Patryk Białas i Agnieszka Stupkiewicz, Fundacja Frank Bold.
-
Czy kryzys energetyczny pogrąży samorządy? O badaniu "Kryzys energetyczny w Polsce lokalnej. Perspektywa samorządów" rozmawiają Patryk Białas i Paulina Sobiesiak-Penszko, Instytut Spraw Publicznych.
-
Polska zwiększa produkcję taniej, ekologicznej energii z odnawialnych źródeł. Problemem jest ograniczona elastyczność Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i konieczność pracy elektrowni węglowych oraz gazowych, co hamuje rozwój OZE. Eksperci Instrat analizują koszty tego ograniczenia do 2030 r. - rozmowa Patryka Białasa i Patryka Kubiczka z Fundacji INSTRAT o raporcie "Praca w podstawie".
-
Krajowy System Elektroenergetyczny będzie musiał stawiać czoła nowym wyzwaniom. Jakim? O tym rozmawiają Patryk Białas i
Andrzej Rubczyński, Forum Energii. -
UE jest uzależniona od rosyjskiego atomu. Po inwazji Rosji na Ukrainę koncern Rosatom uniknął sankcji, a handel w tej branży rośnie. To osłabia UE i zwiększa jej podatność na rosyjski szantaż oraz wzmacnia rosyjską armię. UE powinna więc zintensyfikować wysiłki w kierunku dywersyfikacji dostaw energii jądrowej i rozwijania własnych zdolności w tej dziedzinie. O tym jak uniezależnić się od Rosji opowiada Patrykowi Białasowi Maciej Zaniewicz z Forum Energii.
-
Pora edukować i rozwijać kompetencje organów nadzorczych w obszarze ochrony klimatu! W najnowszym odcinku gościem Patryka Biała jest Daniel Kiewra z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Tematem najnowszego odcinka jest zrealizowany przez Forum i Fundację Deloitt raport „Rady nadzorcze wobec zmian klimatu”.
-
Gospodarka cyrkularna, recykling chemiczny i procesy, które wspierają rozwój. O przyszłości ekologicznego biznesu rozmawiają Patryk Białas i Dorota Pawlucka, Covestro.
-
O polskim planie na wodór, dekarbonizacji i transporcie rozmawiają Patryk Białas i Aleksander Naumann, Hynfra.
-
Atrakcyjna i przyjazna środowisku gospodarka? O tym rozmawiają Patryk Białas i Anna Sapota, Tomra.
-
Gdzie smog dokuczał najbardziej i jakie wnioski możemy wyciągnąć z ostatniej zimy? O raporcie podsumowującym sezon grzewczy 2022/23 rozmawiają Patryk Białas i Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy.
- Montre plus