Episodes
-
Za posledné desaťročie ceny bývania v celej Európe prudko vzrástli, čo najviac postihlo tých najzraniteľnejších.Cenová dostupnosť bývania sa tak stala hlavným problémom mnohých európskych občanov, z ktorých niektorí vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoju nespokojnosť.
-
Mnohí pracovníci v EÚ majú pocit, že ich pracovné miesta sú ohrozené globalizáciou a technológiami, čo by mohlo viesť k hlbokému sociálnemu rozvratu.V tomto podcaste Euranet Plus sa pozrieme na to, čo môže Európska únia urobiť, aby zabezpečila blahobyt svojich občanov dnes i v budúcnosti.
-
Episodes manquant?
-
Keďže EÚ je v permakríze, členské štáty majú problém vystačiť s peniazmi. Od tých, ktorí majú peniaze, by sa mohlo žiadať, aby prispievali viac - alebo lepšie.
-
Európske ženy sú naďalej diskriminované a hrozí, že konzervatívny vietor, ktorý fúka v EÚ, to ešte zhorší.
-
Nový světový řád se posunul směrem k větší nejistotě a spojenectví se stala nestabilnějšími. Evropská unie se probouzí a uvědomuje si, že i náš „přirozený“ spojenec, Spojené státy, se může stát konkurentem a/nebo prostě raději půjde sám.
V průběhu času zahraniční politika USA vykazovala malou konzistenci od administrativy k administrativě.
-
EÚ musí vo svojej zahraničnej politike citlivo balansovať medzi zaistením svojej bezpečnosti na jednej strane a zachovaním svojej identity, na strane druhej. Platí to rovnako z hospodárskeho, ale aj vojenského hľadiska. V dnešnej epizóde skúmame, čo európski odborníci a občania očakávajú od Bruselu v oblasti zahraničnej politiky.
-
Úloha Európskej únie dopĺňa úlohu členských štátov a prijíma opatrenia na podporu a koordináciu ich iniciatív v oblasti politiky cestovného ruchu. Túto úlohu si vzala k srdcu najmä po pandémii koronavírusu. Cestovný ruch sa teraz vrátil späť, ale len návrat na úroveň spred COVID-u nestačí.
-
Technologické zmeny, ktoré zažívame, majú silu hlboko rozdeliť našu spoločnosť - o to naliehavejšie je získať nad nimi kontrolu.
-
Európska únia má najvyššie normy bezpečnosti potravín na svete a je celosvetovo uznávaná za kvalitu potravín, ktoré vyrába. Jej trhy s potravinami sa priebežne výrazne vyvíjali v dôsledku meniacich sa očakávaní spotrebiteľov, zdravotných problémov, ako je choroba šialených kráv, a tiež, inovácií.
Politika kvality tohto bloku sa vzťahuje na celý potravinový reťazec od farmy až po stôl. Čo však presne rozumieme pod pojmom „kvalita“?
-
Čo sa dá urobiť pre väčšiu vnútornú súdržnosť členských štátov Európskej únie? Keďže sa naše spoločnosti polarizujú a potreba bezpečnosti je čoraz naliehavejšia, EÚ potrebuje vážnu revíziu - inak hrozí, že sa ešte viac rozdelí.
-
Európski občania očakávajú, že EÚ bude naďalej poskytovať pomoc a podporu vojnou zmietanej Ukrajine. Podpora je však miernejšia, pokiaľ ide o vojenskú pomoc.Ukrajina je už viac ako dva roky vo vojne, pričom Európska únia stojí pevne za ňou. Možnosťdlhotrvajúceho konfliktu, jeho náklady a hospodársky dosah, ako aj výzvy, ktoré predstavuje pre obrannú politiku EÚ, sú hlavnými zdrojmi neistoty pre Úniu a, ako potvrdil náš európsky vox populi začiatkom tohto roka, aj pre európskych občanov ako celok.Aké sú teda očakávania európskych občanov od politiky EÚ voči Ukrajine? Chcú, aby EÚ naďalej financovala a vyzbrojovala Ukrajinu? A čo perspektíva vstupu Ukrajiny do EÚ?To sú niektoré z otázok, ktoré si kladieme v tejto epizóde nášho podcastu „Čo očakávate od Európskej únie?“.
-
Pandémia COVID-19, ktorá začiatkom roka 2020 zasiahla Európu a svet, zabila viac ako milión občanov EÚ. Bola zdrojom veľkého utrpenia, pričom ľudia často zomierali osamotení v preťažených nemocniciach alebo domovoch dôchodcov.
-
Začiatkom júna prišlo k volebným urnám 51 % voličov EÚ, aby si zvolili svojich nových zástupcov v Európskom parlamente, čo je na európske pomery slušná účasť. V tejto epizóde sa Euranet Plus pýta, čo chcú Európania od Bruselu, čo sa snažili vyjadriť vo voľbách a aký vplyv by ich hlasovanie mohlo mať.
-
Vojna Ruska proti Ukrajine jednoznačne premiešala karty v bezpečnostnej a obrannej politike EÚ a pre Európu nastolila novú éru. Teraz už slávny výraz nemeckého kancelára Olafa Scholza "Zeitenwende", teda "historický zlom", je určite výstižný, pretože vypuknutie vojny na európskom území prinútilo všetky krajiny EÚ prehodnotiť svoju obrannú stratégiu a investície.
Európski lídri aj občania vyjadrili silnú podporu zlepšeniu obranyschopnosti Únie, čo sa jasne a zreteľne prejavilo aj v európskych voľbách.
Množstvo príspevkov z našich rozhlasových staníc k tejto epizóde potvrdzuje obrovský záujem o túto otázku a jej zložitosť, konkrétne akú úlohu by EÚ mala alebo nemala zohrávať v oblasti obrany, ktorá sa po desaťročiach na okraji záujmu opäť dostala do centra pozornosti.
-
Jedným z najsilnejších nástrojov EÚ na zabezpečenie podpory občanov je jej schopnosť zaručiť im materiálny blahobyt. Európa sa musí spojiť, aby zvládla hospodárske výzvy dneška a zajtrajška.
Pokračujeme v skúmaní kľúčových očakávaní, ktoré majú európski občania od Európskej únie.Schopnosť EÚ zabezpečiť materiálny blahobyt a prosperitu svojich občanov je, samozrejme, prvoradá - je základom jej existencie a jedným z jej najsilnejších nástrojov na zabezpečenie priazne občanov.
-
Čo môže EÚ urobiť pre lepšie riadenie migrácie? Spolu s našimi partnerskými stanicami pokračujeme v skúmaní otázok, ktoré by podľa názoru európskych občanov mali byť v centre pozornosti EÚ počas nasledujúcich piatich rokov. Ako budete počuť v nasledujúcich hlasových nahrávkach z Chorvátska, Maďarska, Slovenska a Talianska, medzi tieto otázky patrí aj migrácia.
-
Dezinformácie a z nich vyplývajúca erózia dôvery vyvíjajú silný systémový tlak na európsku spoločnosť. V tomto dôležitom volebnom roku sa viac ako kedykoľvek predtým určité hlasy snažia podkopať volebný proces.V tejto epizóde sa pýtame ľudí vo viacerých krajinách EÚ - od Pobaltia po Portugalsko a od Bulharska po Taliansko -, čo považujú za problém „dezinformácií“.
-
Poľnohospodári žiadajú väčšiu zrozumiteľnosť SPP, menej byrokracie, účinnejšiu podporu a vo všeobecnosti lepšie zhodnotenie svojej práce. To je potrebné na "zasiatie semien" potravinovej bezpečnosti a udržateľnosti.V posledných mesiacoch vyšli naši poľnohospodári do ulíc, aby vyjadrili svoju nespokojnosť a znepokojenie nad svojím spôsobom života a budúcnosťou európskeho poľnohospodárstva. Okrem ťažkej práce a prakticky žiadnej dovolenky sú životné podmienky mnohých z nich, najmä malých poľnohospodárov, často ťažké a za plody svojej práce nedostávajú náležitú odmenu. Ich zoznam sťažností je dlhý a volajú o pomoc.V tejto epizóde sa novinári našej siete stretli s farmármi a odborníkmi v tejto oblasti - doslova - v desiatke krajín celého bloku, aby sa pokúsili pochopiť, prečo sa farmári cítia takí ukrivdení a čo by pre nich EÚ mohla urobiť.
-
Rok 2024 bude pre Európsku úniu kľúčovým rokom, pretože Európsky parlament čaká nová éra. Voľby budú začiatkom júna – presnejšie od 6. do 9. júna, keď budú občania EÚ čeliť novej výzve: Vybrať si zvolili svojich národných zástupcov na nasledujúcich päť rokov.Odchádzajúci EP riešil nebývalé množstvo výziev. Niektoré sa dali predvídať už na začiatku, ako napríklad potreba zmierniť – teda prispôsobiť sa – klimatickým zmenám. Platí to aj pre a neustále sa zvyšujúcu digitalizácia našich životov, vrátane nášho zložitého vzťahu s umelou inteligenciou. Vyskytli sa však aj neočakávané výzvy: Pandémia COVID-19, následná hospodárska kríza a ruská invázia na Ukrajinu. To všetko vyústilo do výslednej krízy energetickej bezpečnosti, spojenej so záväzkom EÚ podporovať vojnové úsilie Ukrajiny.