Episodes
-
Mes esame pradžių - gimimo, naujų projektų, naujų kontaktų, draugysčių ir meilių - kultūroje. Ir daug mažiau dėmesio skiriame tam, kaip gražiai/tinkamai atsisveikinti su tuo kas buvo - ar dar yra, bet reikia paleisti. Nes tai sunku. Sunku išeiti iš darbo, baigti santykį, sunku atsisveikinti su artimu ilgesniam laikui, nekalbant apie mirtį.
Pakalbėkime apie pabaigas. Apie mūsų pasirengimą joms - su Eugenijumi Laurinaičiu.
Eglė ir Neringa
-
#61 NAUJAS
Gyvename laimės ieškotojų amžiuje, ieškome įvairių laimės receptų ir jei jos nerandame - jaučiamės nelaimingi. Tad ar teisinga kryptimi išekome? Kaip atrasti gyvenimo pilnatvę/savirealizaciją ir kaip nesijausti vienišais savo pačių gyvenime? Kaip jausti pilatvę, ramybę, pakankamumą nebūnant -iausiu ir -iausia?Šįkart jaukiai įsikūrę "Audioteka" studijoje su Brigita Kaleckaite ir Eugenijum Laurinaičiu pasikalbėjome apie du kraštutinumus - laimę/pilnatvę ir vienatvę, apie tai, kaip svarbu, kad vidus rezonuotų su išore ir, kad nebūtų didžiulio atotrūkio tarp to kas yra mūsų viduje ir to kas mūsų išorėje.
Malonaus klausymo
Eglė ir Neringa -
Episodes manquant?
-
Dažnas savo socialiniuose tinkluose turime žymių žmonių, kurių gyvenimus sekame. Vieni rečiau, kiti aktyviau.
Psichoterapeutė Brigita Kaleckaitė įvardino daug priežasčių, kodėl taip elgiamės: apkalbos, pavydas, edukacija, socialinė kontrolė. Tačiau kartu rekomendavo užduoti sau paprastą klausimą "kokius savo poreikius tenkiname socialiniuose tinkluose sekdami kitus žmones?". Atsakius į jį, gal pradėsi ieškoti ir kitų būdų jiems tenkinti, ne tik influencerių stebėjimą.
Apie realybę ir iliuzijas, apie mūsų projekcijas influenceriams ir daug kitų įdomių dalykų kalbėjomės Audioteka studijoje. O norintiems patiems tapti influenceriais Brigita siūlo užduoti kitą paprastą klausimą - "kodėl aš tai noriu daryti?". Ir jei atsakymas yr atik dėmesys, gerai pagalvoti, nes būti influenceriu irgi yra darbas.
Gero klausymo:)
Eglė ir Neringa -
Tai ar pykstatės su savo paaugliais? Ar jaučiate kaip užsiveliate į konfliktus, kurie praėjus kelioms minutėms, atrodo, kad buvo apie nieką? Psichologė Aušra Kurienė, kaip visada, nuleis tėvus ant žemės, leis pasijuokti ir pamatyti pasaulį paauglių akimis.
Taip, mums tėvams atrodo, kad pavargę galime būti tik mes, ką jau čia tie vaikai veikia tokio... Bet sutaupysime Jums kokį vieną kitą konfliktą, jei pasiklausytite, pažadame. Ne tik apie nuovargį bus kalba, apie santykį, kuris kaip tėvai norime, kad būtų geresnis.
Gero klausymo,
Eglė ir Neringa -
NAUJAS #58
Jau ne kartą “Ai, viskas gerai..” kalbėjome ir apie meilę, ir apie konfliktus, ir apie kito keitimą bei savęs keitimą. Šįkar Audioteka.lt studijoje, kartu su mūsų drauge, terapeute Vilija Girgžde kalbėjome apie skirtingumą poroje. Rinkdamiesi parnerius mes dažnai pasiduodame skirtumų traukai, tačiau po kurio laiko susiduriame su sunkumais tuos skirtumus priimti, tad kaip su jais susigyventi? Kaip tiesiog išbūti skirtingume? Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?
Malonaus klausymo
Eglė ir Neringa -
NAUJAS #57
Na ką, ketvirtiems pokalbių metams prasidedant, prisėdome pakalbėti apie meilę. Ir su mūsų draugais Brigita ir Eugenijumi atnešėme gerą pūdą druskos.
Eugenijus sako, kad jei įsimylėjimas yra Dievo dovana arba bausmė, tai meilė yra darbas. O Brigita atkreipia dėmesį į nepatogią tiesą, kad mes dažnai ieškome žmogaus, kuris mus mylėtų, o ne kurį mes mylėtume…
Daug gerų minčių, nuleidžiančių ant žemės ir duodančių patarimų, kaip tą meilės ryšį kurti.
Ačiū mūsų draugams Audioteka už meilę mums:)
Gero klausymosi ir malonaus darbo dėl tos nuobodžios meilės.
Eglė ir Neringa -
Naujas #56
Pirmąjį 2023 metų penktadienį kviečiame jus išgirsti naują mūsų pokalbį su geru “ai, viskas gerai..” draugu, terapeutu Gintaru Šmatavičium. Apie baimę, su kuria susiduria ne vienas, tik įvardint ją ne visiems pavyksta - baimę būti atstumtam.
Šią baimę svarbu pažinti, atpažinti ir tiems, kurie bijo būti savimi, bet kokį pasakymą priima, kaip kritiką ir tiems, šalia kurių yra toks žmogus, kad pavyktų jį priimti, suprasti, padrąsinti ir palaikyti.
Pasirodo, kad tie žmonės, kurie atsiriboja ir bijo būti įvertinti iš tiesų labiausiai trokšta meilės ir pripažinimo, tiesiog nemoka to paprašyti.
Malonaus klausymo,
Eglė ir Neringa
-
NAUJAS! #55
Dažniausiai girdime kalbas, kad kito žmogaus pakeisti negalime, tad nėrėme į provokuojantį klausimą...o gal vistik galime?
Kartu su "Ai, viskas gerai" drauge, terapeute Brigita Kaleckaite pažvelgėme į situaciją kitu kampu, kuomet nesitikint jokių padėkų, savo ego paglostymo stebint kito pokyčius ir tiesiog koncentruojantis į kito žmogaus laimę mes galime kur kas daugiau, nei atrodo.
Reikia tik labai norėti, pasistengti ir tikėti.
Malonaus klausymo,
Eglė ir Neringa -
NAUJAS #54
Marinuoti norai
Kaip dera rudeniui, pasikalbėjome apie marinatus ir actą…santykiuose, kylantį iš neišsakytų vienas kitam norų poroje.
Psichologai, porų terapeutai Vilija Girgždė ir Viktoras Keturakis davė daug naudingų patarimų, kaip pastebėti nuoskaudas savyje, kaip ‘nupilti actą’ santykiuose ir kaip jo negaminti. Beveik kulinarinė laida gavosi
Pradėkime pokalbius nuo “kai tu darai x, aš jaučiuosi…”, o ne “tu visada…to tokia/toks”… ir nesitikėkime, kad partneris galiausiai visus mūsų norus išpildys. Tam reikia viso kaimo.
Gero klausymo,
Eglė ir Neringa -
NAUJAS #53
Net kas antras žmogus per visą gyvenimą patiria psichikos sutrikimų. Mes žinome apie sutrikimus per mažai, kad būdami kartu padėtume vieni kitiems būti, dirbti ir gyti.
Šįkart Audiotekoje kalbėjomės su psichiatru, Vilniaus Respublikinės psichiatrijos ligoninės direktoriumi prof. Arūnu Germanavičiumi.
Arūnas sako, kad mes nuvertiname alkoholizmo keliamą grėsmę, bet pervertiname šizofrenijos keliamą grėsmę. Ir dėl to turime daug baubų.
Specialiai parengtos darbo vietos ir aplinka, darbo krūvio suderinimas, krizių plano aptarimas, kolegų paruošimas - tai kosminių investicijų nereikalaujančios priemonės.
Nekurkime mitų, griaukime juos ir kurkime aplinką, kurioje gera visiems. Nes vėlgi, nei vienas nesame apsaugotas. kas antram mums skirtingu etapu reikia pagalbos, lengvesnės ar stipresnės.
Pridedame nuorodą į Audioteka.com esančią audio knygą, kuri taip pat gali jums būti naudinga. https://audioteka.com/lt/audiobook/ka-jie-mums-padare
Gero klausymo
Eglė ir Neringa -
NAUJAS!!! #52
Naują sezoną pradedam su humoru - tiksliau su pokalbiu apie humorą. Kam jis mums reikalingas, kaip mes jį naudojame ir kur jo neturėtume naudoti? “Jei galime iš sudėtingiausios situacijos pasijuokti, vadinasi, galime ją išgyventi”,- sako mūsų pašnekovas, auksinis podkasto draugas, Eugenijus Laurinaitis.
Raudona lemputė užsidegti turi tada, kai humorą naudojame savo viršumui parodyti. Humoras skirtas tam, kad visiems būtū geriau, ne pažeminti kitus.
Bet, pasirodo, humoro raumenį galima treniruoti - pagalvokite apie savo savybę ar įvykį, iš kurio galėtumėte pasijuokti. Tai puikus būdas įsitikinti, kad nieko neatsitinka, kai mes neatitinkam savo ar kitų lūkesčių. Mes nesugriūnam.
Smagaus pokalbio, o mes tęsiame įrašus, kad šį sezoną atneštume Jums dar daugiau kokybiško laiko sau.
Malonaus klausymo,
Eglė ir Neringa -
Meilė turi būti nuobodi, sako Brigita. Taip taip. Amerikietiškųjų kalnelių santykiuose mus verčia ieškoti ir juos kurti skirtingi prieraišumo tipai, kurie susiformuoja labai anksti mūsų vaikystėje. Jų yra keturi: saugus, nerimastingas, vengiantis ar dezorganizuotas.
Paklausykite, atpažinkite save santykiuose ir padėkite sau. Saugiųjų yra, pasirodo, tik 50%, visi kiti arba nerimastingai ieškome patvirtinimų, arba nuo intymumo bėgame. Svarbiausia, atpažinti savyje savo tipą ir su juo susidraugauti.
Gero klausymo ir geros vasaros, neriame į atostogas, palikdami Jus su 51 įrašu saulėtoms ir ne tik ramybės ir laiko sau akimirkoms.
Eglė ir Neringa -
Ar lengvai atsiprašote ir/ar atleidžiate?
Psichologas Gintaras Šmatavičius sako, kad mes kankinam save - tiek neatleisdami, tiek neatsiprašydami. Taip taip, ne kitus, o save. Bet apie visus, “kodėl nesigauna?” pakalbėjom vėl Audiotekos studijoje. Bijom pasirodyti silpnais, klystančiais, blogais, norim kontroliuoti kitus ir situaciją - aibė priežasčių. Tačiau svarbiausia žiūrėti ir į atsiprašymą, ir į atelidimą, kaip į dovanaą sau. Abu veiksmus darom visų pirma dėl savęs.
Tai linkime gero klausymosi ir bent vieno gero atsiprašymo ar atleidimo (ne iš darbo:) - kad savaitgalis būtų lengvesnis:)
Eglė ir Neringa -
NAUJAS #49
Kaip saugiai susitikti su kadaise patirta, neišgyventa, bet nustumta trauma? Kaip atpažinti, kad ji “veržias” laukan?
Psichotraumatologijos centre (Vilniaus Universitete) dirbanti psichologė Inga Truskauskaitė profesionaliai ir jautriai papasakojo, ką traumos mums daro, kaip mes jas kartais ‘užšaldom’, kad apsaugotume save, ir kokia profesionali pagalba galima išeiti iš šio uždaro rato.
Tikimės, kad pokalbis bus naudingas ir gal paskatins ką nors kreiptis pagalbos.
Kalbėjomės vėl jaukioje Audioteka studijoje, klausykite knygų.
Eglė ir Neringa -
NAUJAS!!! #48 "Ai, viskas gerai..." pokalbis. Apie ribas.
Ar lengvai pasakote “ne”? O gal per dažnai sakote? Ar jaučiate, kad kiti naudojasi Jūsų gerumu?
Paklausykite pokalbio apie ribas. Kodėl vieni moka jas saugoti, o kitiems sekasi sunkia? Kada formuojasi mūsų gebėjimas jausti savo ribas ir kaip ugdyti tiek gebėjimą brėžti ribas, tiek gebėjima jas atverti?
Ką reiškia neturėti savo ribų? “Negyventi savo gyvenimo”, sako Brigita, o Eugenijus priduria “Kai aš galvoju ir jaučiu, kad esu vertas tik tiek, kiek kitas mane vertina”.
Mums buvo labai įdomu, tikimės ir Jums bus naudinga, gero klausymo!
Eglė ir Neringa -
Naujas pokalbis. Kitoks. Broliams ir sesėms ukrainiečiams.
Karas ten, mes čia - kaip padėti sau? Daug klausimų gali kilti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams: kaip pastebėti, kad reikia pagalbos man, šalia esančiam ar vaikui šalia?
Svarbiausia, maži žingsneliai ir viskas palaipsniui - rūpintis savo išgyvenimu, kūnu, mintimis, stebėti aplinką ir žengti žingsnius link jos, ne nuo jos.
Apkabinam mintimis ir žodžiais visus ukrianiečius, esančius čia, Lietuvoje. Džiaugiamės, kad esate saugūs. Ir siunčiame mažą žingsnelį link pagalbos sau. “O po to - susitvarkysim”, kaip sako mūsų pašnekovė psichologė Natalja Kozyr, pati tik prieš kelias dienas atvykusi čia.
Pasidalinkite su ukrainiečiais savo tarpe. Tai dar viena pagalba šalia visko, ką galime padaryti.
Kviečiame visus ukrainiečių psichologus ir psichoterapeutus, esančius Lietuvoje, palikti informaciją apie save komentaruose. Gal atsiras ieškančių Jūsų pagalbos ar galinčių pasiūlyti darbo galimybes.
Война там, мы здесь - как себе помочь? У украинцев, спасающихся от войны, может возникнуть много вопросов: как заметить, что нужна помощь мне, человеку рядом или ребенку?
Самое главное - маленькие шаги и все постепенно - заботиться о своем выживании, теле, мыслях, наблюдать за окружающей средой и делать шаги к ней, а не от нее.
Мы обнимаем всех украинцев здесь, в Литве, мыслями и словами. Мы рады, что вы в безопасности. И делаем маленький шаг к самопомощи . ‘А дальше - будем разбираться’, — говорит наш собеседник психолог Наталья Козырь. она тоже приехала в Вильнюс несколько дней назад.
Приглашаем всех украинских психологов и психотерапевтов Литвы оставлять информацию о себе в комментариях. Возможно, найдутся люди, которым нужна ваша помощь или которые могут предложить работу. -
NAUJAS #46
Nuo ‘Pešasi kaip šuo su kate’ iki ‘neperskiriami’ - brolių ir seserų santykių amplitudė plati. Jų nepasirenkam, bet jų pagalba tikriausiai mokomės sugyventi su pasauliu.
Pakalbėkime apie brolius ir seses - ar yra kažkas, ką būtų galima apibūdinti kaip “normalu” ir kaip savo vaikams padėti puoselėti tarpusavio santykius.
Malonaus klausymo
Eglė ir Neringa -
Naujas #45 mūsų pokalbis.
Kaip kovoti su nerimu, baime, įtampa karo akivaizdoje? Matom žiaurius vaizdus ekranuose, vykstančius mūsų kaimynystėje, o kartu lyg gyvename savo realybėje. Išgyvenam savo pyktį, beprasmybę, liūdesį, kartu patirdami aplinkinių jausmų amplitudes.
Psichoterapeutai Eugenijus Laurinaitis ir Brigita Kaleckaitė dalinosi, kaip pastebėti savo kūno ir psichikos reakcijas, kas yra “normalu”, ir kaip susirinkti save bei padėti kitiems apėmus panikai?
Labai tikimės, kad pokalbis Jums atneš daugiau tikėjimo ir įrankių nurimti ir sutvirtėti.
Keletas nuskambėjusių patarimų:
- Riboti informacijos srautą;
- užimti save fizine veikla;
- palaikyti rutiną;
- tęsti savo darbus ir atsakomybes šeimoje ir darbe;
- kalbėtis, palaikyti ryšius su artimaisiais ir draugais;
- skaityti knygas (pvz. Balio Sruogos “Dievų mišką”);
- apsikabinti ir apkalbinti kitą;
- prisijaukinti mintį apie mirtį;
paklausyk. jei žinai, kas šalia jaučia stiprų nerimą - pasidalink.
Eglė ir Neringa -
Mamų kaltė.
Ši kaltė gimsta iš mūsų baimės būti bloga mama. Tik va tą “gera/bloga” irgi pačios nusipiešiam, suprantama, ne be visuomenės spaudimo. Pasirodo 60-ais nedirbančios mamos su vaikais praleisdavo laiko tiek pat, kiek dabar dirbančios. Rolių daugiau, lūkesčių dar daugiau, o laiko - tiek pat.
Ką turi daryti pačios mamos ir ką bendruomenė aplink gali padėti, kad tos kaltės būtų mažiau? Apie tai pasikalbėjome su Lyčių lygių galimybių centro eksperte Margarita Jankauskaite ir psichoterapeute Anna Vinkovskiene.
Girkime save, girkime viena kitą ir dėkime šonan visas ‘tobulystes’.
Gero klausymo, geriausios pasaulyje mamos:)
Eglė ir Neringa -
Pradedam trečiuosius mūsų podkasto ir draugystės metus!!!
Ir pradedame pokalbiu, labai reikalingu metų pradžiai - apie mūsų motyvaciją.
“Sportuosiu, sveikai maitinsiuos, skaitysiu, nebūsiu soc. medijose, skirsiu laiko sau ar artimiesiems, išmoksiu naują kalbą ar pradėsiu naują sporto šaką…” girdėta? Kas prirašyta Jūsų rezoliucijose?
Noras keistis svyruoja ir nyksta. Kaip padaryti, kad tie geri norai vestų į darbus? Psichoterapeutė Brigita Kaleckaitė šįkart padės mums atrasti vidinius įrankius stiprinti savo motyvaciją. Ne sniekas kitas jos mums nepastiprins.
Pradėsim nuo labai smagaus pratimo, “įsivaizduokite savo 90-ies metų - kokį/-ią save norite matyti?”… Kaip tik klausimas pektadieniui:)
Tiesa, pašnekesį su Brigita pasirinkom neatsitiktinai - pokalbis su ja pernai apie nepakankamumą buvo pats klausomiausias!
Gero klausymo!!
Eglė ir Neringa - Montre plus