Episodes
-
CELÝ ROZHOVOR POUZE NA NAŠEM PATREONU
Rotmistr Tomáš Kryštof působí jako instruktor výcviku na Vojenské akademii ve Vyškově. Stovky lidí pod jeho vedením zažily první rozcvičku, hodiny topografie a jistě i první „Co to děláte?!“
Na výcviku se potkají ajťáci, dělníci, mámy od dětí i manažeři firem. Ať je vám dvacet nebo čtyřicet, ve Vyškově jste si rovni. Tomáš mluví o tom, jak těžké je získat si autoritu. Jak je obtížné odhadnout skupinu, kterou cvičí a také to, jak je důležité je autoritu nezneužít.
Každého kdo přijde se ptá: „Proč to vlastně děláš?“ Ví, že odpověď si každý najde sám. A každý do výcviku přinese i kousek sebe.
✅ Jak si získat přirozenou autoritu?
✅ Proč si zapamatovat svého prvního velitele?
✅ A proč ženy zvládají výcvik často líp než muži? -
Celý rozhovor najdete pouze na Patreonu 10:35
Generál Miroslav Feix působí jako ředitel sekce plánování schopností Ministerstva obrany. Má na starosti budoucnost armády. Plánoval, jak má vypadat v roce 2030, kolik má mít vojáků i kolik to bude stát.
Ve své funkci naráží na realitu a limity systému. Akviziční procesy podle něho nejsou úplně špatně nastavené, jen nevedou k výsledku, který potřebuje Armáda České republiky. V rozhovoru mluví o tom, jak těžké je prosadit změny v prostředí, které se brání inovacím. Vysvětluje, proč je reforma armády jen začátek a proč je třeba měnit i to, jak stát s armádou pracuje.
-
Episodes manquant?
-
Celý rozhovor najdete pouze na našem Patreonu
Praporčice Jana Krákorová je důkazem, že vstoupit do armády můžete i ve čtyřiceti – a že i máma od dvou dětí může ve Vyškově zažít „nejlepší dovolenou života.“ Jana v civilu pracuje jako vedoucí kanceláře Nadace rodiny Vlčkových. U aktivní zálohy působí v Olomouci u 91. skupiny informačního boje. Do Vyškova původně nastoupila na DVC. V polovině se ale rozhodla pro službu v AZ.
Proč výcvik s nadsázkou označuje jako dovolenou? A proč by do armády mělo vstoupit více žen?
-
Celý rozhovor najdete pouze na našem Patreonu.
Miroslav Trauer sloužil u elitních výsadkářů francouzské cizinecké legie. Prošel si výcvikem v Guyaně, misemi v Emirátech a Jižní americe. Po odchodu z legie strávil několik měsíců na Ukrajině jako dobrovolník, kam odjel je na povolení prezidentky Čaputové. V rozhovoru jsme se více než jindy věnovali historii. Mimo to, že Miroslav zná historii Cizinecké legie, je hrdý na odkaz Gabčíka a Kubiše a celého protinacistického odboje. Jaká je realita moderní války? Jaký je život v legii? A proč se rozhodl právě pro cizineckou legii?
-
Celý rozhovor najdete pouze na našem Patreonu
Vojenská policie, aktivní zálohy a bojová umění – Richard Alexa sloužil u vojenské policie, působil jako Sky Marshall a svou armádní kariéru zakončil jako velitel zásahové jednotky. Seděl dokonce u jednoho stolu, když se zakládal SOG. Po letech v civilu se vrátil zpět do armádního prostředí – tentokrát do Aktivních záloh, kde působí jako instruktor na Vojenské akademii ve Vyškově a pomáhá formovat novou generaci vojáků.
Kromě toho v Chrudimi založil školu bojových umění Kido Ryu Aikijujutsu, kde propojuje tradiční bojové umění s moderním přístupem ke střelbě a sebeobraně.
-
Celá epizoda jen na našem Patreonu
John Mearsheimer je politolog na University of Chicago a je jedním z hlavních představitelů realismu v mezinárodních vztazích – konkrétně ofenzivního realismu. Nevěří, že instituce nebo demokratizace mohou trvale zajistit mír. Dnes jeho teorie pravděpodobně do velké míry ovlivňují zahraniční politiku USA a možná i budoucnost Evropy.
Proč je Mearsheimerova teorie vlivná a zároveň tak kontroverzní? Proč se podle něho nemělo NATO rozšiřovat? A jak vytvořit regionálního hegemona?
-
Rozhovory v plné délce pouze pro předplatitele podcastu 10:35Bonusový rozhovor s Honzou Heřmánkem o tom, jak se dostal k Team4Ukraine a jaké to je pomáhat na frontě.Kluci teď mají v běhu několik sbírek, pokud byste chtěli jejich iniciativu podpořit, víc se dozvíte na webu T4U
-
🫡 Celý rozhovor najdete jen na našem Patreonu
Noční přepad. Infiltrace. Držet nervy na uzdě. Když se pomalu nasouváš lesem k zájmovému objektu a jediná věc, která tě drží v obraze, je noktovizor – dokud mu nedojde baterka – jsi hotovej a mohl bys jít únavou spát. Tohle není film, ale realita vojenských cvičení. Jaké to je trénovat s bojovou jednotkou? Jak vypadá střelba s FX náboji? A dojde někdy na friendly fire?
Kromě akčních momentů ale Záložky řešily i jiná témata. Co je špatně na armádním náboru? Letáky a reklamy nikoho nepřesvědčí, lidi do armády nebo AZ nejčastěji přivede s osobní zkušeností. Mělo by se víc investovat do komunitního náboru a regionálních jednotek? A jak by stát mohl lépe využívat aktivní zálohy nejen pro obranu, ale i v civilním sektoru?
Sledujte nás na sociálních sítích:
👉Twitter
👉Instagram
👉YouTube
Poslouchejte v podcastových aplikacích:
Apple
Spotify
-
Celý rozhovor najdete na našem Patreonu
Tři roky plnohodnotné ruské invaze ukázaly obrovskou odolnost ukrajinské armády, ale i limity západní pomoci. Rusko, navzdory očekáváním, nezkolabovalo – naopak dokázalo mobilizovat nejen lidi, ale i průmysl. Zatímco ukrajinská ofenziva u Kursku přinesla krátkodobé úspěchy, ruský postup na Donbasu naznačuje, že sledujeme dlouhou opotřebovávací válku, ve které Moskva pomalu získává iniciativu.
Debatují Matyáš Zrno, šéfredaktor serveru Aktuálně.cz, a Vojtěch Bahenský, bezpečnostní analytik z Institutu mezinárodních studií FSV UK.
-
Celý rozhovor najdete jen na našem Patreonu
Spicy strávil u 601. skupiny speciálních sil skoro 20 let. Byl několikrát na misi v Afghánistánu a jednou v Mali. Zažil období, kdy se budovaly české speciální síly do podoby, jako je známe dnes. Je instruktorem střelby, pracuje na své značce ExSOF a podílel se na tvorbě hry Gray Zone Warfare.
Jak se člověk, který nerad běhá dostane do speciálních sil? Jak probíhaly mise v Afghánistánu? Chtěl se na to někdy vykašlat? Hrálo při vstupu do SF roli vlastenectví? -
Celou Šortku (40 minut) si poslechnete pouze na Patreonu
– USA se soustředí na Čínu, Evropa je v jejich strategii druhořadá– Američani otevřeně říkají: Evropě dochází čas– Co zaznělo na konferenci ve West Pointu a proč v Evropě podobné debaty chybí?
Reference z dílu:📕 Článek z FT📘 Kniha: Unit X
Sledujte nás na:👉 Twitteru / X
👉 Instagramu
Partnery podcastu jsou:Czechoslovak GroupKávové sáčky Grinds.cz -
🫡 Celý rozhovor najdete jen na našem Patreonu
Jaroslav "FIDO" Fiedor je bývalý elitní voják. Sloužil jako palubní střelec u 22. základny vrtulníkového letectva. Veterán několika zahraničních misí. Dnes aktivní záložák při rotě AZ KVV Brno. Právě o něm je kniha S prstem na spoušti od Pavla Hénika.Sledujte nás na sociálních sítích:
👉Twitter
👉Instagram
👉YouTube
Poslouchejte v podcastových aplikacích:
Apple
Spotify
-
Celý rozhovor najdeš na našem PatreonuTematicky k iniciativě #trvrdejunor jsme si pozvali bývalého UFC fightera Davida Dvořáka. Jeho příprava jede na 110 %, jako by byl stále v UFC – trénuje dvakrát až třikrát denně, kombinuje fyzickou dřinu, mentální koučink a precizní analýzu výkonu. V zápasech chce být maximálně efektivní – s minimem zranění a maximem kontroly.Po UFC ho láká Bare Knuckle – box bez rukavic, který vnímá jako návrat ke kořenům britského boxu z 19. století. „Je to nejčistší forma násilí,“ říká s nadsázkou a přiznává, že si chce sáhnout na dno.Kromě bojových sportů se ale rozhodl i pro službu v aktivních zálohách Armády české republiky. Co ho k tomu vedlo? Jak propojuje armádní výcvik a bojové sporty? A co si myslí o budoucnosti vojenské fyzické přípravy?
-
Celý díl na našem Patreonu
Vít Musílek pracuje v japonském korporátu, kde je zvyklý na určitý režim, je proto pro něho jednoduché plnit rozkazy v armádě. O vstupu do Aktivních záloh uvažoval už dlouho. Vedl ho k tomu jednak historický šerm, který je jeho koníčkem, ale také změna bezpečnostní situace v Evropě po únoru 2022.
Po absolvování KZP ve Vyškově se rozhodl vstoupit k aktivní záloze 44. lehkého motorizovaného praporu. Jak probíhala jeho dosavadní cvičení u AZ 44. lmopr? Proč mu služba u AZ dává smysl? Probrali jsme i vybavení, které si pořídil.
Užijte si další díl podcastu Záložky.
-
Celý rozhovor na našem PatreonuPozvání přijal náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka. Neprobírali jsme jeho kariéru. To už za nás udělali naši kolegové z podcastu Záložky. Probrali jsme v jakém stavu je AČR a v jakém stavu bude za pět let. Připravuje se totiž, mimo jiné, úprava KVAČR 2030. Svět se mění rychlým tempem a je třeba reagovat. Má ale armáda vůbec kapacitu zareagovat?Jedním z hlavních problémů je dle Řehky to, že Generální štáb je rozpuštěný v Ministerstvu obrany. NGŠ má dle něho zoufale malou šanci cokoliv ovlivnit. I spolupráce s civilním sektorem je problém. Druhý je pak akviziční proces, který by potřeboval minimálně zdigitalizovat. Kde se generál Řehka inspiruje? Co čte a poslouchá? Má armáda mentální kapacitu sledovat technologické trendy? A kolik HDP máme dávat na obranu?
-
Celý díl na našem PatreonuPetr Svoboda je učitel angličtiny z Prahy. V roce 2022 se v reakci na ruskou agresi na Ukrajině rozhodl podstoupit tzv. DVC - Dobrovolné vojenské cvičení. K žádnému z útvarů aktivních záloh zatím nenastoupil, bere to ale jako skvělou zkušenost a příležitost pro ty, kteří neví zda by služba v armádě, případně v AZ, pro ně byla vhodná. Svůj "komplexák" - komplexní výcvik, popisuje jako moment, kdy si párkrát sáhl na své dno. O to víc hrdý na sebe byl, že DVC ve svých +40 letech zvládl. Užijte si další díl podcastu Záložky.#AktivníZálohy #obrana
-
🇵🇱 O polském předsednictví v Radě Evropské unie s Maciejem Ruczajem.✅ Kam by se měly upírat oči České republiky?✅ Co jsou priority Polské vlády?✅ Mohlo by být Polsko první evropskou zemí, kterou Donald Trump navštíví?Nový rok, nový formát. Štáb 10:35Sledujte nás na X a Instagramu:👉 https://x.com/1035cz👉 http://instagram.com/1035czPartnery podcastu jsou:Czechoslovak GroupKávové sáčky Grinds.cz
-
Celá epizoda na našem Patreonu.
Honza pracuje jako kominík a většinu kariéry strávil u AZ 72. mpr v Přáslavicích. Službu u Aktivní Zálohy Armády České republiky bere jako plnění jeho části společenské dohody. V AZ je 16 let. Prošel si tak větší částí vývoje záloh v České republice. Přináší tak do jisté míry unikátní pohled na více než dekádu a půl AZ.
Služba v aktivních zálohách je o dobrovolnosti a záleží na očekávání a motivaci každého jednotlivce, se kterou do AZ vstupuje, říká Mattauch. Záložák se bez samostudia neobejde a každá jednotka AZ by měla mít „tvrdé jádro“, kde se všichni dobře znají a táhnout nahoru zbytek jednotky.
Proč se nikdy nestal důstojníkem? Jak významnou veličinou je u AZ věk? A jak fungují zálohy v Přáslavicích?
-
Celý díl na našem PatreonuJaromír Lang pracuje v Aero Vodochody téměř 40 let a působí jako hlavní konstruktér nejmodernějšího českého cvičného a lehkého bojového letounu L-39 NG, známého také jako SKYFOX. „Nebeská liška“ svým názvem navazuje na letouny Delfín a Albatros. L-39 Albatros je navíc předchůdcem L-39 SKYFOX, přičemž oba sdílejí mnoho konstrukčních prvků.„Od začátku jsme věděli, jak má výsledné letadlo vypadat. Problémy nastaly, když se při zkouškách letadlo nechovalo tak, jak jsme předpokládali. Skyfox sice vypadá jako L-39 Albatros, ale rozdíly ve výrobě tam jsou. I drobné zásahy do konstrukce letadla jsou na aerodynamice znát,“ říká Lang.Elon Musk je podle něj vizionář, který svou urputností vždy nakonec dosáhne svého cíle. Obdivuje také konstruktéry SpaceX, kteří stojí za raketou Super Heavy, která se dokázala vrátit do spárů Mechazilly. Musk v minulosti vlastnil L-39 Albatros, cvičí na nich cestující SpaceX a je možné, že si časem pořídí i Skyfox.Proč v civilní dopravě sledujeme pouze evoluci? Kdy přijde revoluční letadlo jako před lety Concord? A nahradí někdy drony bitevní letouny?
-
Šortka číslo 4 🫡
1) Deep Dive Honzy Kofroně do dění v Sýrii 🇸🇾
2) Anulované prezidentské volby v Rumunsku 🇷🇴
3) Novinky z okolí Donalda Trumpa 🇺🇸
*natáčeli jsme v úterý 9.12.2024
🎄 Vánoční tip na čtení nebo jako dárek
👉 601. na Tora Bora, Eduard Stehlík
- Montre plus