Episodes
-
Pola Raksa skończyła niedawno 80 lat, od ponad 20 niewiele o niej wiadomo. Dawid Karpiuk postanowił odnaleźć gwiazdę polskiego kina lat 60. i 70., Marusię z „Czterech pancernych”, o której w „Autobiografii” śpiewał zespół Perfect.
-
Episodes manquant?
-
W prywatnym szpitalu na warszawskim Wilanowie, obok celebrytów i żon ambasadorów, rodzą biedne Ukrainki. Dzieci szybko znajdują nowych, majętnych rodziców, najczęściej z zagranicy i ślad po nich ginie. Dopiero po tekście z 2020 roku sprawą zainteresowała się prokuratura.
-
Są w Polsce takie miejsca, gdzie dzieci przelicza się na złotówki. Igor T. Miecik odwiedził je jeszcze przed erą 500 plus.
-
Piotr Jaroszewicz był premierem w latach 1970-1980. Po odsunięciu od władzy wiódł spokojne życie emeryta w olbrzymim domu w podwarszawskim Aninie. Zwłoki jego i żony znaleziono w nocy z 1 na 2 września 1992 r. Zagadka ich śmierci do dziś nie została wyjaśniona.
-
W Polsce żyje ponad 9 mln singli, z czego ponad 5 mln to kawalerowie. Najwięcej samotnych, młodych mężczyzn mieszka w Małopolsce. W ostatnich wyborach do europarlamentu PiS dostało tam prawie 60 proc. głosów.
-
Miliarder, w przeszłości najbogatszy Polak, wielokrotnie nagradzany biznesmen, znalazł się na celowniku pisowskich służb, gdy odrzucił propozycję przejęcia jego banku za symboliczną „złotówkę”. O kulisach korupcyjnej propozycji od szefa KNF opowiedział w ubiegłym roku Tomaszowi Lisowi.
-
Rozmowa Aleksandry Pawlickiej, w której chorująca na raka Kora, ikona polskiego rocka, szczerze mówi nie tylko o swojej chorobie, ale przede wszystkim o Polsce czasów PiS.
-
O Rajmundzie Kaczyńskim, ojcu Jarosława i Lecha, wiadomo niewiele. Zupełnie inaczej, niż o matce braci. Cezary Łazarewicz próbował znaleźć odpowiedź, dlaczego.
-
W 2014 roku obchodziliśmy 25-lecie wolności. Polska była wówczas od 10 lat w Unii Europejskiej i od 15 w NATO. Andrzej Stasiuk gorzko podsumowuje ćwierćwiecze w nowej rzeczywistości.
-
Przy okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Marcin Meller rozmawiał z prof. Barbarą Engelking, współautorką wydanej wówczas książki „Dalej jest noc”. Opisywała ona losy Żydów w czasie okupacji w sposób sprzeczny z polityką historyczną PiS, przez co naukowcy musieli tłumaczyć się ze swych ustaleń w sądzie.
-
Podczas „Szkła kontaktowego” nadawanego z Kostrzyna, gdzie odbywał się Przystanek Woodstock 2013, na scenę wbiegł mężczyzna z tabliczką „TVN kłamie” i uderzył w twarz Grzegorza Miecugowa. Dla Tomasza Kwaśniewskiego to pretekst do rozmowy o coraz bardziej radykalizującej się Polsce. W 2011 roku u Miecugowa zdiagnozowano raka płuca, zmarł sześć lat później.
-
Wywiad Teresy Torańskiej z Adamem Bielanem, opublikowany niespełna dwa lata po katastrofie smoleńskiej. Głośny ze względu na szczerość wieloletniego spin doktora PiS, gdy jego drogi z partią się rozchodziły, oraz wysiłki, by zablokować publikację przed kolejną polityczną woltą. Bielan w listopadzie 2010 roku odszedł z PiS, ale już w kolejnym roku zaczął zabiegać o ponowne przyjęcie do partii. W 2015 roku wystartował z ramienia komitetu PiS do Senatu.
-
Rok 2013. Pierwsze lata wielkiej migracji Ukraińców do Polski. Nikt nie wie, ile Ukrainek sprząta biura i mieszkania w Polsce. Kateryna Panova i Wojciech Cieśla pokazują, że deklaratywnie gościnni Polacy niebezpiecznie często traktują je jak gadające mopy, sprzątające prostytutki, a w najlepszym wypadku tanią siłę roboczą.
-
ŚLEDZTWO NEWSWEEKA. Fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom, lobbują na rzecz firm zbrojeniowych. Docierają do milionów odbiorców. Współfinansuje ten biznes państwowy fundusz. 2019 to rok wyborczy i kolejna wygrana przez PiS kampania parlamentarna. W artykule audio posłuchasz o mechanizmy manipulacji w sieci, znanych wcześniej z kampanii brexitowej, wyborów w USA i Katalonii. Tropy prowadzą do podejrzanego o korupcję Bartłomieja Misiewicza.
Artykuł do przeczytania na stronie:
https://www.newsweek.pl/polska/farma-trolli-najwieksza-znana-polska-farma-trolli-bierze-panstwowe-dotacje/xgkzj85
Z okazji 20-lecia Newsweeka, słynne teksty redakcji, teraz także do odsłuchania.