Episodes
-
Skaitant straipsnius apie įvairius įvykius viską lengviau įsivaizduoti matant nuotraukas iš aprašomų įvykių vietų. Žiūrint nuotraukas žiūrovui kyla įvairūs jausmai. O ką mato ir jaučia spaudos fotografas? Kiek asmeninio fotografo jausmo ir santykio su aplinka, įvykiais ir žmonėmis yra nuotraukose? Kaip greitai reaguojant padaryti paveikias, informatyvias ir istorijas pasakojančis nuotraukas? Pokalbis apie spaudos fotografiją ir fotožurnalistiką, nematomą šio fotografijos žanro pusę laidoje pasakoja naujienų portalo lrt.lt fotoredaktorius, fotografas Justinas Stacevičius.
Ved. Donatas Šukelis -
Tobulėjančios dirbtinio intelekto technologijos neaplenkia ir fotografijos. Dirbtinio intelekto įrankiais sukurtos nuotraukos stulbina tobulais vaizdais, tačiau žmogiško kūrėjo jausmo - mažai. Pokalbis apie dirbtinio intelekto naudą ir grėsmes fotografijoje su menininke Agne Gintalaite ir fotografu Albert Pocej. Apie dirbtinio intelekto keliamą grėsmę autorių teisems pasakoja LATGA Menų skyriaus vadovė Ingrida Radovič.
Ved. Donatas Šukelis -
Episodes manquant?
-
Išskirtinės, dvelkiančios mistika ir alsuojančios jausmu nuotraukos, įtraukiančios į jose matomą vaizdą. Taip būtų galima apibūdinti fotografės Justinos Tulaitės kūrybą. Didelę vietą autorės kūryboje užima autoaktai, kurie nėra tiesiog nuogo kūno nuotrauka, bet įtraukia žiūrovą savo paslaptingumu, netikėtomis lokacijomis ir žiūrovo galvoja sukuria savo istorijos pasakojimą.
Justina Tulaitė nevengia šviesos nuotekių ant nuotraukų, o fotografuoti renkasi "pinhole" tipo fotoaparatu. Pokalbis apie savitą ir originalų kūrybos braižą, kūrybos procesą nuo idėjos iki nuotraukų spausdinimo, autoaktų žanrą ir fotografiją analoginiu "pinhole" tipo būdu.
Ved. Donatas Šukelis -
Turbūt visi esame vartę fotoalbumus skirtus miestų vaizdams, architektūrai, panoramoms ir kraštovaizdžiui.
Dažniausiai tuose albumuose reprezentuojamas miestas, nuotraukose matomos konkretaus miesto įžymybės ir simboliai. Daug maž visur vienoda, bet kartu ir skirtinga.
Tačiau požiūris į miesto fotografiją kinta. Vis daugiau fotografų bando įžvelgti mieste išskirtinių, nenufotografuotų vaizdų, rakursų, įžvelgti grožį gal būt nepatraukliuose ar grožio suvokimui prieštaraujančiuose vaizduose. Pokalbis apie miesto fotografiją su fotografu ir projekto „Tai yra Vilnius“ autoriumi Andrej Vasilenko.
Ved. Donatas Šukelis -
Prieš keletą metų atrodė, kad skaitmeninė fotografija įsigalėjo amžiams, o senų juostinių fotoaparatų vieta yra muziejuose ar kolekcininkų lentynose. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau profesionalių fotografų ir fotografijos mėgėjų iš lentynų traukia senus tėvų ar senelių juostinius fotoaparatus ar perka juose sendaikčiuose ir fotografuoja analoginiu būdu. Šiandien analoginė fotografija išgyvena prisikėlimo metus, populiarūs ne tik seni, bet ir nauji juostiniai fotoaparatai, populiarėja juostelių ryškinimas ir nuotraukų spausdinimas namuose, o įsigyti fotojuostelę kartais gali tapti ir tikru iššūkiu dėl itin didelės paklausos.
Kodėl juostinė fotografija šiandiena tokia ppoluliari? Ar tai naujai atrasta sena, mada ar niekada nemirštanti klasika? Mintimis apie juostinę fotografiją dalinasi fotografai Artūras Morozovas ir Andrei Antonau.
Ved. Donatas Šukelis -
XXI amžiuje, kai esame įpratę gyventi greitai, taip pat ir fotografuoti, yra žmonių, kurie vieną nuotrauką gali kurti iki valandos. Pozuoti tokiai nuotraukai gali tekti net iki 15 sekundžių, o pozuojant reikia nejudėti, būti kantriai ir galvoti kažką gražaus. Taip nuotraukoms pozuodavo mūsų protėviai. Lygiai taip pat šiandien pozuoja ir šiuolaikiniai žmonės, kai juos šlapio kolodijaus technika fotografuoja režisierius, fotografas Mindaugas Meškauskas. Pokalbis su M. Meškausku apie lėtąją XIX a. fotografiją šlapio kolodijaus būdu, magija ir istorijomis apie fėjas apipintą fotografavimo būdą ir galutinį rezultatą, kuris būna išskirtinis ir netikėtas nufotografuotam asmeniui.
Netikėtas ir įsimenantis rezultatas bei fotografavimo būdas buvo ir Dovilei Filmanavičiūtei, kurią M. Meškauskas šlapio kolodijaus technika nufotografavo fotografijų cikle "Aš esu muzika". Savo įspūdžiais, patirtimis ir nuostaba pamačius savo nuotrauką dalinasi Dovilė Filmanavičiūtė.
Ved. Donatas Šukelis -
Vakuumine bomba, baobabu vidury dykumos ir kitais galingais epitetais buvo vadinama legendinė Rimanto Dichavičiaus knyga „Žiedai tarp žiedų“, tapusi akto žanro klasika.
Šį kartą laidoje susitikimas su dailininku ir fotografu Rimantu Dichavičiumi. Legendinis fotografas dalinasi mintimis ir įžvalgomis apie fotografiją, patirtį, atskleidžia mažą dalį neįtikėtinos istorijos, kuri lydėjo ir vis dar lydi „Žiedus tarp žiedų“.
Ved. Donatas Šukelis -
Koncertų ir renginių nuotraukos įdomios ne tik tada, kai norime sužinoti kaip atrodo renginys, kaip scenoje atrodė atlikėjai, bet ir tada, kai patys renginyje dalyvavome ir norime dar kartą renginį atsiminti. Patrauklios ir įspūdingos muzikantų nuotraukos afišose, užfiksuota emocija koncerto metu - padeda pajausti koncerto atmosferą ir nuotaiką.
Ar nuotrauka gali skambėti? Pokalbis su renginių ir koncertų fotografu Mantu Repečka apie tai kaip fotografuojami koncertai, kaip pastebėti kūrinio jausiminę kulminaciją, kiek fotografui svarbu žinoti atlikėjų muziką ir ar įnoringi nuotraukoms patys atlikėjai.
Ved. Donatas Šukelis -
Šiais laikais, kai kiekvieno kišenėje yra mobilusis telefonas su integruotu fotoaparatu, fotografuoti tapo itin paprasta ir patogu. Patikusius vaizdus galima nufotografuoti vienu mygtuko paspaudimu, nuotraukas čia pat telefone retušuoti ir jomis džiaugtis ar džiuginti kitus. Bet ar tikrai taip viskas paprasta?
Nufotografuoti paprasta, tačiau padaryti kokybiškas nuotraukas - reikia ir žinių ir pastangų. Žinias ir įgūdžius galima įgyti įvairiuose mokymuose. Vienus iš tokių mokymų veda fotografas Regimantas Meilutis, tad pokalbis laidoje ne tik apie mokymus, jų svarbą, fotografiją mobiliuoju telefonu, bet ir mažas paslaptis.
Kokybiškos fotografijos svarbą pastebi ne tik fotografijos mėgėjai, bet ir valstybinės įstaigos. Viena jų - Kultūros paveldo departamentas. Šį pavasarį Kultūros paveldo departamento paveldosaugininkai tobulino fotografavimo mobiliuoju telefonu įgūdžius, o įgytas žinias pritaiko savo tiesioginiame darbe. Apie įgytas žinias ir patirtį pasakoja Kultūros departamento tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos vedėjas Alfredas Jomantas.
Ved. Donatas Šukelis -
Ar esate fotografavę savo pačių pagamintą maistą ar patiekalą, kurį užsisakėte restorane? Socialiniai tinklai pilni maisto nuotraukų. Kuo ypatinga ir įdomi maisto fotografija, kokius maisto produktus nufotografuoti - ytikras iššūkis, su kokiais rūpesčiais ir džiaugsmais kuriant paveikią nuotrauką susiduria maisto fotografai?
Pokalbis apie visa tai su maisto fotografe Giedre Barauskiene.
Ved. Donatas Šukelis -
Vestuvinė fotosesija - vienas svarbiausių įvykių vestuvių ceremonijoje ir šventėje. Jos metu padarytos nuotraukos padės labai ilgai prisiminti šventę. Nuotraukos yra įvairios, daugelis savo senelių ar tėvų archyve yra matę nuotyraukas, kuriose jaunieji rūsčiais, statiškais veidais ar šypsosi apsikabinę medį ar pozuoja prie Trakų pilies.
Šį kartą pokalbis apie netradicinę vestuvių fotografiją, kurioje jaunieji neria po vandeniu, važiuoja kartingais, šoka į ežerą ar čiuožia vandens slidėmis Tokias vestuvių nuotraukas kuria fotografas Adas Vasiliauskas - jis šį kartą "35 milimetrų" laidoje pasakoja apie vestuvių fotografiją, jos iššūkius ir įdomybes.
Ved. Donatas Šukelis -
Nuogas žmogaus kūnas skulptūroje ir tapyboje vaizduojamas nuo senų laikų. Vėliau, atsiradus fotografijai, padarytos ir pirmosios nuogo žmogaus kūno nuotraukos. Kada nuogas žmogaus kūnas fotografijoje tampa meno kūriniu? Kur yra riba tarp meno ir erotikos? Kodėl apie nuogą kūną mene bei aktų fotografiją kartais vengiama ar gėdijimasi kalbėti? Kodėl nuogas vyro kūnas aktų fotografijoje sutinkamas rečiau nei moters? Visus šiuos klausimus pokalbyje apie aktų fotografiją atsakys vyrų aktus kuriantis medijų menininkas ir kritikas, Vilnius Tech - Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius Remigijus Venckus ir moterų aktus kurianti fotografė Rūta Urbonaitė. (S)
Ved. Donatas Šukelis -
Interneto platybėse teigiama, kad istorijoje pirmoji žinoma asmenukė buvo padaryta 1839 metais, kurioje save nusifotografavo amerikiečių fotografas Robert Cornelius. Pradėgus daugiau nei šimtmečiui, internete sklando ne tik šis faktas, bet ir daugybė įvairių asmenukių iš kelionių, kasdieninio gyvenimo, švenčių, liūdnų ir labai intymių situacijų. Savęs nuotrauka - arba asmenukė - panaikino ribas tarp privataus ir viešo gyvenimo, panaikino daugelį ribų, paskatino naujų technologijų ir socialinių tinklų atsiradimą.
Apie šį fotografijos fenomeną - asmenukes ir tai, kaip jos tapo įprasta mūsų kasdienybės dalimi, pokalbis su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi, socialinių mokslų daktaru ir medijų menininku Rimantu Plunge bei medijų menininku ir kritiku, Vilnius Tech - Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriumi Remigijumi Venckumi.
Ved. Donatas Šukelis