Episodes
-
Podsumowujemy polskie biegi górskie w 2024 roku.Z odcinka dowiesz się m.in.:- kto jest nowym trenerem Andrzeja Witka?- czy historyczny medal mistrzostw Europy zaowocował czymś trwałym?- czy Golden bez Barta straci na rozpoznawalności w Polsce?- dlaczego „naszym” hurtowo nie wychodziły międzynarodowe starty docelowe?- kto był najlepszym biegaczem i biegaczką 2024 roku?
Partnerami odcinka są GOOD COACH APP i CHUDY WAWRZYNIEC [reklama]
O pyszną kawę w podcaście dba DOBRA PALARNIA KAWY [reklama]
-
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to
***
Podsumowujemy polskie biegi uliczne w 2024 roku.
Z odcinka dowiesz się m.in.:
Czy Ola Lisowska i trener Jacek Wosiek musieli się rozstać?
Co zdziałała i ile zarobiła Komisja ds. Biegów Długich?
Który kultowy bieg zbiera nagrody pomimo organizacyjnej wpadki?
Czym różni się nowy zarząd PZLA od starego?
Kto był najlepszym biegaczem i biegaczką 2024 roku?
***
Partnerem odcinka jest Ramp Up [reklama]
-
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to***W amerykańskich biegach długich dzieje się ostatnio sporo, między innymi za sprawą grupy zrzeszonej wokół trenera Eda Eyestona. Jego podopieczny Kenneth Rooks wrócił z Igrzysk w Paryżu ze srebrnym medalem w biegu z przeszkodami, a Conner Mantz i Clayton Young na dystansie maratońskim zajęli na tej imprezie odpowiednio 8. i 9. miejsce.
Mikołaj Raczyński zgłębili warsztat trenera Eyestona i opowiedział o tym, co jest w nim pierwiastkiem sukcesu i czy możemy coś z tych doświadczeń przenieść do własnego treningu.
-
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to***
Wprowadzanie do planu treningowego biegacza alternatywnych rodzajów aktywności takich jak rower czy basen ma wiele zastosowań. Możemy dzięki nim przykładowo zwiększyć czas pracy w pożądanych strefach intensywności, minimalizując jednocześnie ryzyko kontuzji i odciążając aparat ruchu, realizować konkretne cele treningowe lub bezpośrednio przyspieszać regenerację.
Aby to robić, trzeba jednak znać z praktyki specyfikę form aktywności, które chcemy implementować oraz wiedzieć jakie interakcje zachodzą między nimi, aby sprawnie poukładać te puzzle w planie.
Niuanse przybliża nam trener i współprowadzący podcast - Jacek Tyczyński
-
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to***VO2max to parametr, który wielu wydaje się być Świętym Graalem treningu wytrzymałościowego, a internetowi “trenerzy” ścigają się na najlepsze jednostki do jego poprawy.
Dziś raz na zawsze wyjaśnimy o co chodzi i odczarujemy ten termin. Z pomocą przychodzi nam fizjolog sportowy dr Amit Batra.
-
Podcast powstał dzięki społeczności wspierającej nas na Patronite i Buycoffee.to***Dziś chciałem zabrać Was na wycieczkę na północ Portugalii - do Porto gdzie odbywa się maraton, z którego przed kilkoma dniami wróciłem. Samo miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie o czym świadczą liczne wyróżnienia i wysokie miejsca w plebiscytach o tej tematyce, ale czy warto brać udział w tamtejszym maratonie? Jak wyglądają, koszty, organizacja, trasa i dla kogo może to być fajna propozycja? Posłuchajcie
***
audycja zawiera lokowanie marki adidas [reklama]
-
Ten odcinek nie jest sportową relacją z wydarzenia. Jego wyniki pewnie w większości już znacie, a też format podcastu, to zdecydowanie nie jest coś, co sprawdza się w charakterze newsowym.
Dlatego jadąc na finał Golden Trail World Series z góry założyłem, że chcę zrobić coś zupełnie innego niż większość redakcji. Temat przyszedł do mnie sam i nie zastanawiałem się na nim ani minuty.
Zapraszam Was na reportaż z "ostatniego tańca" Bartka Przedwojewskiego w serii Goldena.
Dziękuję wszystkim osobom, które wystąpiły w odcinku oraz Patronom, bez których wsparcia nie mógłby powstać.
***
Partnerem podcastu jest Golden Trail World Series i marka Salomon [reklama]
-
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o bieganiu, ale przez pryzmat cyferek. Jako osoby uprawiające tak wymierny sport jesteśmy otoczeni przez czasy, tempa, przewyższenia czy dystanse, ale również przez algorytmy pokazujące statystyki i parametry, które przetwarzają w tle mnóstwo danych.
Nasza ciekawość i zamiłowanie do gadżetów oraz technologiczny wyścig zbrojeń ich producentów doprowadziły do momentu, gdy jako użytkownicy rzadko jesteśmy już w stanie przeanalizować skomplikowane zależności i ocenić realnej przydatności parametrów w procesie treningowym.
Z drugiej strony ciekawy jest też rozwój możliwości obliczeniowych oraz sztucznej inteligencji w sporcie wyczynowym.
...no i oczywiście pieniądze w sporcie, bo te również są policzalne.
Aby dowiedzieć się więcej na temat liczb zaprosiłem dziś do studia nie tylko byłego sportowca, biegacza z życiówką 3:41.73 na półtoraka, ale co ważniejsze w kontekście tematu odcinka, specjalistę od obliczeń, zastosowania matematyki i informatyki. Moim gościem jest dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH -dziekan Studium Magisterskiego, kierownik Centrum Wychowania i Sportu, prezes klubu AZS
***
Wesprzyj podcast na PATRONITE
-
Do nagrania odcinka zainspirował mnie niedawny Maraton Warszawski. Nie wiem czy wiecie, ale od niedawna start i meta tego biegu jest zlokalizowana w ścisłym centrum miasta w sąsiedztwie Pałacu Kultury. Ta zmiana ma dla mnie taki symboliczny charakter, bo mimo iż Podzamcze i Wisłostrada to nie były peryferia Stolicy, to jednak nowa lokalizacja jest z pewnością odczuwalna nie tylko dla biegaczy, ale również dla Warszawiaków.
Chciałem więc zastanowić się wspólnie czy Warszawiacy, ale też szerzej, czy Polacy są na to gotowi? Jakimi jesteśmy biegaczami i kibicami? Czy mamy szansę w przyszłości zrobić z maratonów święta miast w których się odbywają, podobnie jak ma to miejsce w wielu miejscach na świecie?
Aby poznać opinię biegaczy, którzy od kilkunastu lat zwiedzili na biegowo Polskę, ale również zjeździli kawał świata startując w biegach, pojechałem do Poznania. To tu mieszka, pracuje i na co dzień biega para Zosia Wawrzyniak-Wacko i Marcin Wacko, moi dzisiejsi goście, którzy są świetnymi, ambitnymi biegaczami, animatorami społeczności Kobiety Biegają i autorami podcastu KB.
***
Partnerem podcastu jest Trec Nutrition – oficjalny partner suplementacyjny 46. edycji Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego.
Z kodem RACEPACE15 otrzymacie 15% rabatu na zamówienia powyżej 100 zł na stronie TREC.PL
[reklama]
-
Głównym zagadnieniem odcinka jest wypalenie, czyli jedno z dużych wyzwań, z którym borykają się społeczeństwa krajów rozwiniętych we wszystkich obszarach: od związków, po pracę , pasję i hobby. My oczywiście bierzemy na tapet temat sportu.
Rozmawiamy z Rafałem Żakiem - trenerem, mówcą i autorem książek. Rafał na co dzień szkoli menedżerów, ale również innych trenerów. Pomaga rozwijać kompetencje osobiste, najczęściej w zakresie kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów, współpracy zespołowej, efektywności osobistej, komunikacji, korzystania z informacji zwrotnej czy odnajdywania się w zmianie.
Rafał jest również czynnym triathlonistą, dlatego wspólnie podeszliśmy do tematu wypalenia w sposób pragmatyczny i narzędziowy. Rozmawiamy nie tylko o samym zjawisku, ale przedstawimy mechanizmy, których świadomość może pomóc uczynić przygodę ze sportem zdrową i satysfakcjonującą.
Partnerem odcinka jest CITY TRAIL [reklama]
***
Źródła:
strona teorii autodeterminacji https://selfdeterminationtheory.org Ryan RM, Deci EL Self-determination theory and facilitation of intrinsic maotivation, social development, and wellbeing. Am Psychologist. 2000;55(1):68-78 Cresswell SL, Eklund RC. Motivation and burnout among top amateur rugby players. Med Sc Sport Exerc. 2005;37:469-477 -
Skalę poziomu zawodnika w biegach górskich mierzy się indeksem ITRA. Dla mężczyzn magiczną granicą określającą wysoki poziom międzynarodowy jest 900 pkt. co do tej pory udało się osiągnąć jedynie dwóm naszym rodakom - Bartkowi Przedwojewskiemu i Andrzejowi Witkowi.
W rywalizacji pań odpowiednikiem tej punktacji jest 775 punktów, które przekroczyła właśnie Martyna Młynarczyk. Jej występ na CCC został wyceniony najwyżej w historii pośród Polek startujących w górach - 791 punktów. Zawodniczka właśnie zameldowała się tym samym w elitarnym gronie wraz z 42 topowymi biegaczkami z całego świata.
Dziś porozmawiamy o tym wyczynie, przygotowaniach, starcie i drodze Martyny, również przez pryzmat osób, które są blisko podcastu RACE PACE.
Jacka Tyczyńskiego czyli współprowadzącego, dziś w roli gościa, który na co dzień trenuje Martynę. Zosi Piotrowicz - ekspertki i dobrego ducha naszej redakcji, z którą Martyna pracuje pod kątem żywienia.Partnerem odcinka jest HOKA - sponsor Ultra-Trail du Mont-Blanc [reklama]
***
Jubileuszowe koszulki RACE PACE
-
Gość odcinka to z jednej strony najbardziej rokujący długas w Polsce, który wskoczył niedawno na 3. pozycję all-time polskiego maratonu. Z drugiej strony to biegacz, który łączy treningi z samodzielną budową domu, a układając plan treningowy posiłkuje się popularną książką "Bieganiem Metodą Danielsa".
Z Mateuszem Kaczorem porozmawiałem o jego treningu, sportowym rozwoju, presji związanej z odważnymi deklaracjami i internetowym hejcie.
***
Partnerem odcinka jest marka adidas - sponsor 9. Nocnego Półmaratonu Praskiego [reklama]
Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Studio Burza
-
Za terminem "periodyzacja" w kontekście treningu wytrzymałościowego stoi pewna sprzeczność. Z jednej strony, jego znaczenie wydaje się być oczywiste, a z drugiej strony, niezwykle ciężko jest znaleźć w literaturze jednoznaczną definicję i jej kryteria.
Z tego powodu wielu biegaczy i triathlonistów, błędnie rozumieją jej znaczenie i rolę, a metodologia badań, również trenerom nie ułatwia pełnego zrozumienia tematu.
W rozwikłaniu zagadki periodyzacji, w rozmowie z Jackiem Tyczyńskim, pomógł nam Grzegorz Soczomski - trener specjalizujący się w wydolnościowym oraz motorycznym przygotowaniu biegaczy i triathlonistów, a także w powrocie do sportu po kontuzjach.
Odcinek zrealizowaliśmy wyłącznie dzięki Waszemu wsparciu za pośrednictwem Patronite ❤️
-
Chciałem zaprosić Was na wspólną wycieczkę na Tatra SkyMarahon. Jestem przekonany, że ten materiał rzuci zupełnie nowe światło na odwołanie biegu zarówno osobom, które śledziły jedynie medialne doniesienia, jak i nawet części z Was, która była tego dnia na miejscu.
Udało mi się zakulisowo uchwycić całą dramaturgię sytuacji, w której garstka osób, pod silnym naciskiem otoczenia, mediów, sponsorów oraz ciężarem oczekiwań i presją czasu musiała podjąć jedne z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu.
Jakie miała alternatywy? Jak szczegółowo wyglądała dynamika tych wydarzeń? Czy ktoś popełnił błąd? Co będzie dalej z cyklem?
***
Partnerem podcastu jest Golden Trail World Series i marka Salomon [reklama]
-
W podcaście wielu ekspertów wspominało, że trening grupowy, to bezwzględny czynnik sukcesu w sportach wytrzymałościowych. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy, jest najlepszy wynik w historii polskiego triathlonu olimpijskiego, jaki w Paryżu wywalczyła Roksana Słupek, zajmując 13. miejsce.
Z zawodniczką rozmawiamy nie tylko o igrzyskach, ale również o tym, jaki udział w końcowym sukcesie sportowym ma otoczenie i środowisko, w którym na co dzień funkcjonujemy. Jak wpływa ono na nastawienie, motywację i wiarę w sukces? Czym charakteryzuje się i jak funkcjonuje najlepsza drużyna triathlonowa na świecie, w której Roksana na co dzień trenuje?
Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński.***
Odcinek powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite ❤️
-
Każdy biegacz powinien poznać jego historię! Bill Rodgers aż czterokrotnie wygrał legendarny maraton w Bostonie i zebrał długą listę sukcesów.
Długo zastanawiałem się jak ugryźć podcast o tak kultowej postaci. Mógłbym długo opowiadać o jego przygotowaniach, najlepszych występach, pokonanych rywalach i uzyskanych rezultatach, ale gdybym skupił się jedynie na sportowych aspektach, to obdarłbym ją z wartości oraz przekonań, które miał i kultywował wyjątkowy dla naszego środowiska biegacz.
Oczywiście Bill bardziej znany jest za oceanem, gdzie rozpoczął biegowe tsunami, a przy jego popularności, nasza małyszomania wydaje się mała i niewinna.
Chcę Wam przekazać coś, co mnie uderzyło, podczas przygotowań do tego nagrania. Chodzi o to, że historia Billa wcale nie zaczęła się na Boylston Street czyli mecie bostońskiego maratonu. Nie zaczęła się, jak w przypadku wielu sportowców, wraz z pierwszą poważną wygraną. Zaczęła się zdecydowanie wcześniej, a Boston był w moich oczach bardziej jej zwieńczeniem.
***
Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator Ligi Biegowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki [reklama]
-
W sztuce treningu mówi się, że najtrudniejszą rzeczą wcale nie jest zbudowanie go, lecz zbudowanie go na dzień zawodów. Chodzi o szczyt formy lub inaczej gotowość startową.
Czym innym będzie taka gotowość startowa dla maratończyka z jednym głównym startem w sezonie, a czym innym dla górala, którego sezon może trwać dłużej i składać się z kilku dość istotnych biegów.
Kimś kto opanował proces zarządzania dyspozycją startową w różnorodnych warunkach jest bez wątpienia Andrzej Witek, który od lat testuje na sobie różne ścieżki i chyba odnalazł parę skutecznych skoro na ulicy biega maraton w 2:18 i równolegle w biegach górskich wskoczył aktualnie na szczyt polskich tabel ITRA.
Dzięki tej rozmowie poznacie zależności między strategią przygotowań i periodyzacją, a tym na jaki peak formy możemy w ich skutku liczyć:
na ile precyzyjnie da się wycelować z biegowym sztosem na dzień zawodów? jak szybko da się go powtórzyć? jak skutecznie wypuścić trening oraz jago go nie przekręcić i nie sprzedać za wcześnie dyspozycji?Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator mityngu 1MILA. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
-
Gościem odcinka jest Ania Kiełbasińska, która w ostatnich dniach stała się bohaterką wszystkich mediów z uwagi na ogłoszone, w pełnych dramaturgii okolicznościach, zakończenie kariery.
Audycje RACE PACE nie mają charakteru newsowego i ta rozmowa również w swoim charakterze będzie inna, niż to co aktualnie przebija się w temacie Ani w mainstreamie.
Gdybyście, podobnie jak my w ostatnich dniach, prześledzili najgłośniejsze wywiady z Anią, to moglibyście pomyśleć, że jest ambasadorką cierpienia w sporcie - kontuzje, operacje, stany depresyjne, choroba autoimmunologiczna, wojenki podjazdowe...
Z tego odcinka, dowiecie się jednak więcej o dobrej stronie kariery sportowej od zawodniczki, która długo szukała, podejmowała nieoczywiste wybory, kluczyła, aż wreszcie osiągnęła swój prime jako dojrzała biegaczka. Na dodatek, zrobiła to absolutnie na własnych zasadach.
Co dał jej sport?
Jaka nauka płynie z jej kariery?
***
Partnerem odcinka są Stadiony Przyjazne Biegaczom, organizowane przez Fundację Zdrowy Ruch, a współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
-
Zapraszam Was na premierowy odcinek nowej serii „Jak trenuje...?”. Do jej rozpoczęcia zainspirował mnie fakt, że czasem, aby móc obiektywnie ocenić sytuację trzeba wyjść poza swoje środowisko i spojrzeć na dane zagadnienie z boku. Pozwala to nabrać trochę dystansu i złapać inną perspektywę.
W nowej serii znajdą się więc rozmowy luźniej nawiązujące do treningu wytrzymałościowego, a mogące pokazać nam szalenie ciekawe aspekty sportu.
Dziś zapraszam Was na audycję, która pomoże nam ocenić temat, który wielokrotnie przebijał się już w RACE PACE - profesjonalizację. Rozmawiam o niej z dr. hab. Jakubem Chyckim, który poważnie dotknął sportu na najwyższym światowym poziomie. Mój gość, jest w ścisłym sztabie zawodnika, który według doniesień medialnych za ostatni występ podzielił się ze swoim przeciwnikiem gażą w wysokości prawie 600 milionów złotych (to nie jest błąd. Tyle zarobili do podziału obaj panowie!!!)
Jakub Chycki to specjalista w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki i trener, który był odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne niekwestionowanego mistrza świata wagi ciężkiej, pięściarza Ołeksandra Usyka.
Zdjęcie na okładce: Andriy Makukha
***
Partnerem audycji jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator akcji Stadiony Przyjazne Biegaczom, która jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]
-
Część z Was słyszała zapewne o podziale na mezo, makro i mikrocykle oraz okresy treningowe, najczęściej przedstawiane jako: przygotowawczy, specjalny, startowy i przejściowy.
Wielu biegaczy ulicznych może właśnie przechodzić okres przejściowy po wiosennych startach, a część triathlonistów, kolarzy czy biegaczy górskich szlifuje obecnie swoją formę lub konsumuje ją na trasach wyścigów.
W tym odcinku Jacek Tyczyński wraz ze swoim gościem rozmawiają o tym, jakimi prawami rządzi się okres startowy. Ten, często po długich miesiącach systematycznego i poukładanego treningu, wrzuca nas w wir wyzwań logistycznych i organizacyjnych, oraz zmusza do cykli opierających się o odpoczynek przed i po zawodach. Do tego dochodzą same starty, które potrafią generować sporą ilość stresu, przeciążeń fizycznych, a czasem skrajnych emocji.
O tym, jak zaplanować kalendarz startów oraz jak między nimi trenować opowiada Jakub Czaja. To były biegacz wyczynowy - olimpijczyk z Aten, a także trener, triathlonista, doktor farmaceutyki i dietetyk.
***
Partnerem odcinka jest Silesia Marathon [reklama]
- Montre plus