Episodes
-
Dobře, já vím. Koronaviru už bylo za poslední rok a půl více než dost, ale i tak mi tahle mimořádná událost našich životů nedala a musel jsem natočit speciální díl. Dozvíš se jak se Čechům v Británii žilo v průběhu několika lockdownů, jaké jsou rozdíly mezi vnímáním situace a přístupem místních vlád, nebo co jsem dělal ty celý měsíce zavřený doma! Je to takový uvolněný povídání na vážné téma, které ovlivnilo naše životy a jehož důsledky nás ještě nějakou dobu budou provázet.
-
Pátá epizoda Anděla v Kiltu je věnována hledání si svého vlastního bytu k pronájmu v Británii, ale i kdekoliv jinde na západě. Bydlení ve sdíleném ubytování, kde máš sám pro sebe pouze svůj pokoj může být občas docela fajn. Díky spolubydlícím celý byt žije, o zábavu či pomoc není nouze a ty se necítíš sám. Tedy pokud máš dobrý spolubydlící, což nemusí být pravidlem.
Může se ovšem stát, že si po nějaké době uvědomíš, že přišel čas posunout se dál a sehnat si bydlení sám pro sebe nebo pro tebe a tvého partnera. Kde začít hledat? Kolik stojí nájem a účty? A hlavně, co všechno musíš splňovat, aby ti někdo byt pronajal? To jsou hlavní otázky na které si odpovíme v dnešní epizodě.
-
Episodes manquant?
-
Představ si, že odjedeš studovat do Británie a zjišťuješ, že by si to chtělo ke studiu přivydělat nějakou tu libru. Možná, že tvůj rozpočet dokonce bude přímo závislý na tom, aby jsi měl nějakou brigádu. V této epizodě se tedy podíváme na to, co je to NIN číslo, kde hledat práci nebo na co nezapomenout při psaní tvého CV a jak se připravit na pracovní pohovor.
Kromě obecných rad ti také řeknu, jak jsem si našel práci a zároveň si zhodnotíme jaké kroky jsem při hledání udělal dobře a co jsem podcenil. Ať už jsi budoucí student nebo tě jen zajímá jak je to s hledáním si práce za kanálem La Manche, vítám tě u další epizody! -
Zajímá tě jak se liší studium na univerzitě ve Skotsku od toho českého? Chtěl by ses dozvědět, jak vypadá studentský život ve Velké Británii? V tomto díle ti řeknu, jak probíhá výuka a tvé hodnocení. Podíváme se také na to, jak je to jazykově náročné nebo čím se liší vztahy mezi profesory a studenty u nás a v Británii. V neposlední řadě si taky povíme jak dostat z tvého studia maximum díky aktivitám ve volném čase. Ať už se tak rozhoduješ nebo sis již podal přihlášku na vejšku do Británie (některé věci jsou podobné i v Americe, Kanadě či Austrálii), v tomto díle se dozvíš co tě čeká!
-
I přes podepsání brexitové dohody se mnoho věcí od roku 2021 mění. A to zásadně. I když jsi občanem EU, budou se na tebe vztahovat imigrační pravidla jako pro lidi ze zemí mimo EU. Najít si tak nekvalifikovanou práci bude skoro nemožné a pokud chceš studovat, budeš si muset připlatit. V tomhle díle najdeš jednoduchý souhrn všech změn a náležitostí, který musíš vyřídit, abys (ano bohužel je to tak) dostal studentské nebo pracovní vízum do Velké Británie.
-
Po dlouhém rozhodování konečně nastal ten den kdy jsi se dostal do zahraničí. Sotva se však ve své nové domovině stačíš rozkoukat, přicházejí první výzvy. Kde teď sehnat bydlení? Jak za něj zaplatit, když nemáš bankovní účet? Vzápětí zjišťuješ, že ti banka nechce otevřít účet bez potvrzení o bydlišti a na úřadu práce ti řeknou, že potřebuješ místní telefonní číslo a ty nevíš kde ho sehnat. První dny v zahraniční jsou kritické, nepohodlné a můžou tě dostat do nesnesitelného stresu. Takže aby ses vyhnul zoufalství a přijel do své nové domoviny připraven překonat všechny překážky, je tu pro tebe tenhle díl, který ti poradí jak se vypořádat s prvními nezbytnostmi po příjezdu, tak abys první dny zvládnul pohodlně a s úsměvem.
-
Na začátku je jednoduchá myšlenka, odjet na zkušenou do zahraničí. A taky představa, že když už to zvládlo tolik lidí, včetně "mého kamaráda z vejšky," tak to přeci nemusí být žádný problém a dokážu to taky levou zadní. Ačkoliv to tak klidně může být, štěstí přeje připraveným, a tak jsem tu já, abych ti dal pár rad a podělil se o své zkušenosti! V prvním díle si popovídáme o tom, co zvážit během rozhodování o odjezdem za hranice a co by měl každý podstoupit a zařídit před samotným opuštění naší rodné hroudy. Ať už se jedná o jazykovou vybavenost, uvědomění, jaké překážky na tebe čekají nebo otravný papírování, důležité je vědět co udělat před, aby nebylo žádné mrzení po. Dostaneš tak nálož tipů, nahlédnutí do mých osobních zkušeností s předodjezdovými přípravami a zhodnocení toho co si myslím, že jsem skvěle zvládnul a i to, co jsem prostě podělal. Jestli tuhle hodinu poctivě odposloucháš, tak tě nemůže před tvým zahraničním dobrodružstvím nic překvapit!
-
Vítej! Pojď společně se mnou sdílet mé zážitky ze studia a života ve Skotsku a nech se inspirovat ke svému budoucímu dobrodružství v zahraničí. Pokud tě zajímá, co tě všechno na téhle jízdě čeká, poslechni si tuhle krátkou upoutávku.