Episodes
-
Vidurnaktį sueis lygiai 10 metų, kai Lietuva įsivedė eurą. Bet net ir po tiek laiko tebėra prisimenančių ir primenančių litą.
Pvz., kad ir dalis kandidatų prieš rinkimus. Yra žmonių, kurie kainas eurais tebeverčia į litus. Kas tai? Sentimentai ar ekonominė logika?
Diskutuoja Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento vyriausioji specialistė Edita Lisinskaitė, Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Kęstutis Kupšys.
Ved. Irma Janauskaitė -
Artėja tai, apie ką Lietuvoje diskutuota gerą dešimtmetį. Tie, kas nuo sausio pradės naudoti naują išankstinio mokėjimo kortelę, turės pateikti asmens duomenis, o pati SIM kortelė privalės būti užregistruota. Du iš trijų mobiliojo ryšio operatorių sako, kad žmonėms tai nekainuos. Tik ar naujovė tikrai padės sumažinti elektroninių sukčių? Diskutuoja Ryšių reguliavimo tarnybos Elektroninių ryšių reguliavimo grupės vyriausiasis patarėjas Virgilijus Stundžia, „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė, „Bitės“ privačių klientų vadovas Paulius Kudarauskas ir „Telia Lietuvos“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis.
Ved. Irma Janauskaitė -
Episodes manquant?
-
Lieka savaitė susimokėti NT mokestį. Dalis gyventojų sako, kad padaryti tą sudėtinga, painu, ilgai užtrunka. Be to, ne visada veikia VMI sistemos. VMI sako suprantanti, kad visa mokesčio deklaravimo prievolė nugulusi ant gyventojų pečių, nors įvedant šį mokestį žadėta kitaip. VMI sako ruošianti siūlymus, kad ateityje susimokėti už savo turtą būtų taip pat lengva, kaip deklaruoti pajamas. Diskutuoja VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis, Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė, smulkusis investuotojas į NT Mindaugas Busila.
Ved. Irma Janauskaitė -
Mokesčių inspekcijos akiratyje – elektroninė prekyba. Ir bendrai internete, ir atskirai socialinių tinklų prekyvietėse, ir platformose, tokiose kaip „Vinted“. Tai – viena prioritetinių VMI krypčių. Kodėl? Ar ten – daugiausia šešėlio? Svečiai: VMI Operatyvios kontrolės departamento vadovas Rolandas Puncevičius, Buhalterių ir auditorių asociacijos kolegijos narė Žydrė Vaičiūnė ir interneto platformos „Mokesčių sufleris“ ekspertas Gintaras Juškauskas.
Ved. Irma Janauskaitė -
Naftos kaina ir mokesčiai lemia degalų kainas Lietuvoje. Po Naujųjų – didesni akcizai, CO2 dedamoji, didesnė biodegalų dalis litre dyzelino ir benzino. Bet nafta, prognozuojama, atpigs. Tad kiek kainuos benzinas ir dyzelinas iki Naujųjų ir iškart po jų? Diskutuoja Inovatyvios energetikos ir prekybos asociacijos prezidentė Kristina Čeredničenkaitė, Energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė ir „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Ved. Irma Janauskaitė -
Lietuvos bankas kuria mokesčių surinkimo paslaugą, kuri VMI, Registrų centrui ir pan. leistų žinute paprašyti gyventojo susimokėti įmoką, rinkliavą ar baudą. Taip, kaip dabar to paties banko klientai gyventojai gali vienas kitam atsiųsti tokį prašymą susimokėti, pvz., už pietus. Lietuvos banko naujovė būtų paprastesnė nei dabar veikiančios paslaugos, ir pigesnė, leistų išvengti delspinigių. Bet rinkoje jau veikiantys verslai ją vadina nemalonia staigmena, kuri, kadangi bus centralizuota, gali nuolat strigti. Apie naudą ir rizikas diskutuoja Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento direktorius Evaldas Ruzgys, asociacijos „Fintech Hub LT“ valdybos pirmininkė Asta Grigaitytė ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Kęstutis Kupšys.
Ved. Irma Janauskaitė -
EK rekomenduojant uždrausti rūkyti lauko kavinėse, parkuose, kitose atvirose viešose vietose, raštą apie tai visoms savivaldybėms Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas žada išsiųsti šį mėnesį, kad savivaldybės apgalvotų, ar plėsti draudimą. Jeigu taip, kur. Dalis gyventojų Briuselio iniciatyvą labai palaiko, sako, turi teisę kvėpuoti švariu oru. Nes dabar esą – jokios kontrolės, lauko kavinėse nerūkantieji kenčia nuo dūmų. Tai ar šioje šalyje liks vietos rūkoriams?
Diskutuoja NTAKD direktorės pavaduotoja Gražina Belian, Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė, Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas ir vilnietė Dovilė.
Ved. Irma Janauskaitė -
Užimtumo tarnyba fiksuoja naują tendenciją – registruotis bedarbiais šį rudenį ateina ne tik darbe neužsibuvę, bet ir mokslus greitai metę žmonės. 16–24 m. jaunuolių registruotas nedarbas – beveik 9 proc. nuo visų tokio amžiaus žmonių Lietuvoje. Darbdavių atstovai ir personalo atrankos specialistai pastebi, kad dabartinė karta nepripažįsta autoritetų, turi bėdų su sveikata, o bėgiodami po darbovietes ir keisdami sritį, netampa profesionalais. Kokia išeitis? Diskutuoja Užimtumo tarnybos direktorės pavaduotojas Gytis Darulis, Pramonininkų konfederacijos ekonomistė analitikė Eglė Stonkutė ir įmonės „Talent Lab“ vadovė Laura Gylienė.
Ved. Irma Janauskaitė -
Du mobiliojo ryšio operatoriai – „Bitė Lietuva“ ir „Tele2“ – tūkstančius savo klientų aktyviai ragina atsinaujinti arba telefonus, arba jų SIM korteles. Kodėl ir kas bus, jeigu žmonės nieko nedarys? Apie tai šį kartą. Svečiai: „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė, RRT grupės vyriausiasis patarėjas Ričardas Budavičius ir VU Fizikos fakulteto mokslininkas Kęstutis Ikamas.
Ved. Irma Janauskaitė -
Du iš trijų būsto paskolą turinčių gyventojų šiuo metu bankui moka daugiau, nei galėtų. Gal net nebandė gauti geresnių sąlygų. Gal bandė, bet nieko nepešė. O gal buvo per brangu susimokėti už perėjimą į kitą banką. Tai štai, mažiau nei po pusmečio, nuo vasario, būsto paskolų turėtojams viskas turėtų gerokai palengvėti ir atpigti. Bet ar tai tikrai realu? Kaip Seimo priimtas įstatymas dėl būsto paskolų refinansavimo pakeis žmonių ir bankų gyvenimą? Diskutuoja Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė, LB Finansinio stabilumo departamento direktorius Jokūbas Markevičius ir būsto paskolą turintis gyventojas Martynas Suzanovičius.
Ved. Irma Janauskaitė -
Energetikos agentūros duomenimis, dujų kainų mažėjimas didmeninėje rinkoje tęsiasi nuo rugsėjo ir dabar dujos kainuoja apie 36 eurus už megavatvalandę. Ar tai reiškia, kad dujų pigimo rinkoje tendencija įsitvirtino ilgam? Prasideda šildymo sezonai, didės dujų poreikis. Kokius tarifus buitiniams vartotojams lapkritį tvirtins VERT? Svečiai: Energetikos reguliavimo tarybos narys Karolis Januševičius, „Ignitis grupės“ reguliavimo projektų vadovas Arūnas Molis ir „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
Ved. Irma Janauskaitė -
Po ketverių metų pastangų ir laukimo – vežėjų pergalė. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas galutinai nusprendė panaikinti reikalavimą dėl vilkikų grąžinimo. To siekė Lietuva ir dar aštuonios valstybės. Advokatai sako, kad tai buvo pirmoji byla, kurioje Lietuva ginčijo EP ir ET priimtus teisės aktus, be to, tai viena didžiausių bylų apskritai dėl ES teisės aktų panaikinimo.
Bet kas iš to? Ar masiškai kėlę verslą į Lenkiją, dabar Lietuvos vežėjai masiškai grįš į atgal? Diskutuoja Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso vadovas Povilas Drižas, Profesinių sąjungų aljanso pirmininkas Audrius Cuzanauskas ir SEB Verslo klientų ir institucijų departamento direktorius Artūras Vingrys.
Ved. Irma Janauskaitė -
Nuo 2025 m. kone visiems smulkiesiems verslininkams gali tekti registruotis PVM mokėtojais. Tokią naujovę numato EK direktyva, ją Lietuva turi perkelti į savo teisę. Kai kurie mokesčių ekspertai prognozuoja, kad naudos iš EK idėjos bus mažai, o ekonomikai net priešingai – gali būti žalos, nes išaugs šešėlis. Tad kodėl EK sugalvojo registravimosi PVM mokėtojais naujoves? Diskutuoja Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos valdybos narė, Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė ir interneto platformos „Mokesčių sufleris“ ekspertas Gintaras Juškauskas.
Ved. Irma Janauskaitė -
Statybininkų stygius toks, kokio nėra buvę, ir netrukus bus dar didesnis, nes naujų neateina, o daugybė dabar dirbančių šiemet išeis į pensiją. Taip sako dalis statybų bendrovių. Bet profesinės sąjungos įsitikinusios, kad šią problemą išspręstų didesnės algos: sako, būtų adekvačios, atsirastų ir norinčių dirbti. Kur tiesa? Ir kuo visa tai gresia ekonomikai?
Diskutuoja „Naresta“ įkūrėjas, valdybos pirmininkas Arūnas Šlenys, „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė ir Statybininkų profesinės sąjungos pirmininkė Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.
Ved. Irma Janauskaitė -
Garantinis elektros tiekimas skirtas tam, kad žmonės neliktų be elektros, jeigu jų pasirinktas tiekėjas, pvz., nutraukė veiklą. Bet dalis gyventojų ir verslų garantinį tiekimą turi nuolat, o bendrovė ESO rinkoje seniai vadinama ketvirta lygiaverte elektros tiekėja. Rinkos reguliuotojas jau kalba, kad laikas keisti garantinio tiekimo kainodarą, kad elektros kaina nebūtų mažesnė, nei siūloma nepriklausomų tiekėjų. Diskutuoja energetikos viceministrė Inga Žilienė, ESO vadovas Renaldas Radvila, Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius ir „Enefit“ rinkodaros vadovė Ieva Krikštopaitytė.
Ved. Irma Janauskaitė -
Buto nuoma už mėnesį – 4–5 tūkst. eurų. Vieni dėl to pasibaisėję, kiti moka ir nesiskundžia.
Kiek turi kainuoti nuoma Lietuvoje? Ar politikams reikia įsikišti ir, kaip jie prieš rinkimus žada, bandyti sumažinti nuomos kainas? Diskutuoja 21 būstą nuomojantis investuotojas Dainius Zgrabskis ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.
Ved. Irma Janauskaitė -
Vartotojų aljansas pradėjo bandomąjį projektą, per kurį atrinktiems daugiabučių gyventojams ant balkonų bus įrengtos saulės baterijos.
Pirmoji tokia balkoninė saulės elektrinė jau pastatyta. Bet kas tai – labiau pažaidimas ar naujas saulės energetikos lygis ir tokios mini elektrinės taps daugiabučių gyventojų išsigelbėjimu? Kas geriau – elektrinė ant nuosavo balkono ar nutolusi, dideliame saulės parke?
Diskutuoja Vartotojų aljanso tarybos narė Rūta Trainytė ir įmonės „Vejusta“ vadovas Mindaugas Ubartas.
Ved. Irma Janauskaitė -
Nuo 2025 m. gegužės visi fiziškai prekiaujantys verslai privalės turėti išmanųjį kasos aparatą ir kvitų duomenis VMI teikti naujai – realiu laiku. Popierių pakeis skaitmeninis sprendimas. Bet smulkieji verslininkai sako, tai jų žlugdymas, ir nesupranta, kam to reikia. Diskutuoja Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos valdybos narė Daiva Čibirienė, „Paysera“ virtualios kasos vadovas Mantas Chodosevičius, VMI Operatyvios kontrolės departamento vadovas Rolandas Puncevičius ir asociacijos „Lietuvos prekyvietės ir turgavietės“ vadovas Vytenis Butkevičius.
Ved. Irma Janauskaitė -
Lietuvos bankas prognozuoja, kad vidutinio euro zonos gyventojo pragyvenimo lygį vidutinis žmogus Lietuvoje pasieks maždaug 2037 m., tai yra po gero dešimtmečio. Bet ką tai reiškia „vidutinio euro zonos gyventojo pragyvenimo lygis“? Ką vidutinis lietuvis galės sau leisti tada, ko negali dabar? Diskutuoja ekonomistas, profesorius Romas Lazutka, Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė ir Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vadovė Vaiva Šečkutė.
Ved. Irma Janauskaitė -
Vyriausybės taupymo lakštai pavirs į gynybos obligacijas, tik už jas jau bus mokamos mažesnės palūkanos. Ar žmonės noriai skolins už pigiau, nei gautų, pvz., padėję indėlį banke ar kredito unijoje? Ar neišsigąs savo santaupų patikėti ne šiaip kokiam tikslui, o gynybos reikmėms?
Diskutuoja finansų viceministras Darius Sadeckas, Investuotojų asociacijos valdybos narys Mantas Janavičius ir Šiaulių banko Finansų rinkų departamento vadovė Eglė Džiugytė.
Ved. Irma Janauskaitė - Montre plus