Episodes
-
Štvrtá vláda Roberta Fica má za sebou prvý rok. Expresne menila trestný zákon, zrušila špeciálnych prokurátorov aj NAKA. Na záver roka konsolidovala verejné financie. Výsledkom sú 13-te dôchodky, nižšia DPH na vybrané potraviny, či pomoc s energiami pre všetkých ale aj skokový nárast DPH na 23% a vyššie firemne dane či diaľničná známka. Ministri si platy zvýšili, no zabudli na lekárov a učiteľov. Koalícia bojuje s krehkou 76-kou a nevie zvoliť šéfa parlamentu. Ministerka kultúry vyhnala kultúru do ulíc.
Priorita premiéra je zahraničná politika na všetky štyri svetové strany. Nadáva opozícii aj médiám, skáče po svete. Z Číny do Brazílie a teší sa do Ruska a do Turecka. Čo to bol za rok? Prečo dnes na Slovensku čelí chudobe milión ľudí a prečo sú na tom najhoršie rodiny s deťmi, ak vláda pomáha najmä dôchodcom? Aký bude rok 2025? Prežije ho vládna zostava? A ťahá nás predseda vlády z EÚ a z NATO?
Braňo Závodský sa rozprával s bývalou premiérkou a profesorkou sociológie Ivetou Radičovou.
-
Sociálny zmier na Slovensku definitívne skončil. Po troch tisíckach lekárov, ktorí podali výpovede, sa ozvali aj učitelia. Vláde hrozia ostrým štrajkom. Chcú vyššie platy o 10% a zmeny v tabuľkách, aby začínali aspoň na minimálnej mzde. Žiadajú aj rokovanie s premiérom a šéfom Hlasu. Ten popritom musí riešiť vlastnú skupinku nespokojných poslancov. Učitelia medzi tým ani nemajú so štátom uzavreté kolektívne zmluvy o platoch či jednorazovej odmene.
Premiér s lekármi rokovať nechce, bude rokovať s učiteľmi? Prečo to nedokáže vybaviť Hlas, ak má aj ministra zdravotníctva aj školstva? Má Hlas problém sám vo vlastnej strane? Ako sa vysporiada so štvoricou nespokojných poslancov? A čo teda čaká školy učiteľov, upratovačky, školníkov či kuchárky na budúci rok? Čo im môže ešte ponúknuť ministerstvo školstva?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom školstva, výskumu, vývoja a mládeže a podpredsedom strany Hlas – Sociálna demokracia Tomášom Druckerom.
-
Episodes manquant?
-
Vláda neplní svoje sľuby ani vlastné programové vyhlásenia. Školskí odborári preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Žiadajú dohodnuté zvýšenie platov a úpravu ich tabuliek, tak by už zamestnanci škôl nezačínali s platom nižším ako minimálna mzda. Čo presne vyhlásenie štrajkovej pohotovosti znamená a čo nás delí od toho, aby učitelia podobne ako varujú lekári, neprišli do práce? A čo hovoria na ponuku ministra školstva na 5 až 7 percentné zvýšenie platov, ak bolo dohodnutých 10? Prečo odborári žiadajú aj premiéra, aby situáciu riešil? Neodkáže im ako lekárom, že nemôže, lebo je v konfliktne záujmov?
Braňo Závodský sa rozprával so školským odborovým predákom, predsedom odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavlom Ondekom a prezidentkou Združenia základných škôl Slovenska Evou Horníkovou, ktorá je aj riaditeľkou Základnej školy Karloveská v Bratislave.
-
Opozícia ostro kritizuje vládnu plošnú pomoc s cenami plynu a tepla. Vláda vraj oklamala ľudí a na pomoc bohatým, napríklad aj guvernérovi národnej banky s dvadsaťtisícovým platom sa budú skladať tí chudobnejší.
Ako to teda bude? Ktoré domácnosti dostanú koľko a komu ďalšiemu ešte vláda pomôže? Prečo sa rozhodla pomáhať plošne, ak mala ministerka hospodárstva pripravenú aj adresnú pomoc? Bude na to stačiť tých 235 miliónov? A kto nám postaví novú jadrovú elektráreň? Aké máme zásoby plynu na zimu a odkiaľ zoberieme ďalší, ak Rusi stále zabíjajú v Ukrajine ľudí a ničia ich energetickú infraštruktúru?
Braňo Závodský sa rozprával so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva Szabolcsom Hodosym.
-
Ceny plynu a tepla ostávajú. Vláda sa ich rozhodla opäť dotovať plošne a pre všetkých, inak by stúpli aj o 30 či 40%. Bude nás to stáť cez 230 mil. €. Už pred tým sa dohodla so Slovenskými elektrárňami na pokračovaní memoranda a ďalšom zmrazení cien.
Prečo opozícia hovorí o rozhadzovaní peňazí, ak počas covidu, keď bola pri vláde, robila to isté? Je správne, ak sa na pomoc bohatším zložia tí chudobnejší? Aké iné možnosti má vláda a ako by mohla vyzerať adresná pomoc? Kto by si ju ešte zaslúžil a kto už nie? Aké ceny teda budeme platiť? Čo bude s bytovými domami, sociálnymi zariadeniami či internátmi? A odkiaľ budeme brať plyn, ak Rusi stále nivočia Ukrajinu?
Braňo Závodský sa rozprával s poslancom parlamentu za stranu SaS a členom hospodárskeho výboru Karolom Galekom a bývalým ministrom hospodárstva za stranu Demokrati Karlom Hirmanom.
-
V Sýrii padol krvavý diktátor Bašár al-Asád. Po desaťročiach vlády jeho rodiny a občianskej vojny, ktorú v krajine vyvolal. Kto bol Asad a ako končia takýto diktátori? Kto sú ale povstalci, zo skupiny HTS ktorí Asada porazili? Môžu dať krajine šancu na mier, alebo prevažujú skôr obavy pre ich minulosť a minulosť ich lídra? Hovorí sa o návrate sýrskych migrantov do vlasti, nebude to predčasné?
A aká je možnosť, že situácii v Sýrii zmení aj geopoliku, napríklad v oslabenom Iráne a Rusku? Čo táto nová realita znamená pre Izrael či brutálnu ruskú vojnu proti Ukrajine? A ako sa na to pozerá aj zvolený americký prezident Donald Trump? Čo to znamená pre Európu a Slovensko? Braňo Závodský sa rozprával s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
-
Napriek tomu, že koalícia Roberta Fica chce v parlamente schôdzu o údajnom opozičnom extrémizme, zatiaľ čo jej členovia pravidelne diskutujú s extrémistom a dokonca ho obhajuje ako advokát poradca premiéra z advokátskej kancelárie ministra obrany, cez 3300 lekárov z nemocníc stále trvá na svojich výpovediach. Na vládu majú 19 požiadaviek vrátane vyšších platov.
Minister zdravotníctva dal pred časom poslednú ponuku a koalícia teraz síce s problémami, ale odklepla na lekárov nový bič. Ak výpovede nestiahnu, tam kde to bude najhoršie, vyhlási mimoriadnu situáciu, lekárom preruší výpovede a pod hrozbou väzenia ich vráti do nemocníc. Opozícia to nazvala rukojemnícky zákon a prezidenta žiada aby ho nepodpísal.
Naozaj je to dobrý plán? Myslí si vláda, že zaberie, alebo je pripravená spustiť aj plán B s nútenou prácou pod hrozbou väzenia? Čo sa teraz deje na ministerstve a čo robí minister? A prečo minister hovorí, že je splnených, alebo sa plní už 90% lekárskych požiadaviek a je to vraj už len o platoch, ak to odborári odmietajú? Ako to dopadne, dostaneme sa na operáciu, bude nás mať kto v nemocniciach liečiť?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom zdravotníctva a nominantom strany Hlas – Sociálna demokracia Kamilom Šaškom.
-
Vládna koalícia má po huliakovcoch ďalší problém. Tento krát ukazuje prstom Dankova SNS. A to na skupinu poslancov Hlasu, pre ktorú krehká koaličná 76-ka stráca už pravidelne väčšinu v parlamente. Najskôr nesúhlasili s odvolávaním Šimečku, kritizovali ministerku Šimkovičovú, potom zablokovali koalíciu pri zákone o športe a teraz sú proti návrhu Smeru, aby premiér nemusel chodiť do parlamentu pred rokovaniami v Bruseli.
Prečo poslanci Hlasu hovoria o tom, že pohár trpezlivosti už pretiekol? Čo im na to hovoria v strane a čo to vlastne znamená? Ako bude ďalej fungovať koaličná 76-tka? Braňo Závodský sa rozprával s poslancom parlamentu za stranu Hlas – Sociálna demokracia Samuelom Migaľom.
-
Okolo 3300 lekárov, ktorí podali výpovede, majú už o pár dní skončiť v nemocniciach. Vláda odpovedala rovnako tvrdo. Chce zákon, ktorý lekárov z roboty preč nepustí. A to najmenej 120 dní, počas ktorých vyhlási mimoriadnu situáciu, lekárom preruší výpovede a prikáže nastúpiť do práce. Ktorý lekár či lekárka to odmietne, môže skončiť na rok vo väzení.
Prečo minister hovorí, že je 90% požiadaviek lekárov splnených, no oni výpovede nestiahli? Už teraz sa v našich nemocniciach operuje menej ako pred covidom, zhorší sa to od nového roka ešte viac? Čo budú robiť objednaní pacienti, čo budú robiť ľudia s naplánovanými operáciami? Aj takí, ktorí čakajú, že im lekári v januári vyberú napríklad zhubný nádor? A je od lekárov fér žiadať od vlády plnenie memoranda a zvyšovanie platov, napriek tomu, že im to sľúbila iná vláda a že táto konsoliduje aj zvyšok krajiny?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským, poslancom parlamentu za KDH a šéfom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Františkom Majerským a štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Michalom Štofkom.
-
Dnes je Medzinárodný deň boja proti korupcii. Podľa Organizácie spojených národov je korupcia vážny problém, ktorý oslabuje chudobné aj bohaté krajiny. Ako je na tom Slovensko a náš boj proti korupcii? Ako korupciu vnímajú naši ľudia, naši podnikatelia či zahraniční investori, ktorí ku nám prichádzajú? Ako korupcia škodí ekonomike a ovplyvňuje bezpečnosť našej krajiny?
A ktoré inštitúcie sa v tomto boji angažujú a ktoré boju proti korupcii hádžu polená pod nohy? V akej situácii je Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý udelil pokutu ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi a trestným oznámením za to jeho šéfke hrozí minister obrany Robert Kaliňák?
Pobavíme sa s predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlugošovou a riaditeľkou nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.
-
Ružomberská vojenská nemocnica je podľa hodnotenie INEKO už piatykrát najlepšou nemocnicou roka. Spomedzi malých nemocníc je najlepšia nemocnica Košice – Šaca. Už po šiestykrát. Čo to znamená, že je nemocnica v hodnotení najlepšia, čo ju takou robí? Lepšia starostlivosť o pacientov, lepšie výkony lekárov? Aké sú kritériá? A aký je vôbec
celkový stav našich nemocníc a spokojnosť pacientov s nimi?Do výpovedí lekárov ostávajú už len týždne a nový minister zdravotníctva s nimi stále nemá dohodu, môže to skončiť aj vyhlásením núdzového stavu? Braňo Závodský sa rozprával s riaditeľom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Dušanom Zacharom.
-
Vláda koalícia si úspešne odhlasovala rozpočet. Dokonca sa pre to dočasne zmenila zo 76ky na 79viatku. Vláda bude viac peniaze míňať ako šetriť. V štátnom rozpočte je diera a šesť a pol miliardy eur a Slovensko bude mať podľa Národnej banky druhý najvyšší deficit v eurozóne s najväčšou konsolidáciou za takmer tri miliardy eur.
Prečo nás najviac stoja dôchodky a výplaty štátnym a verejným zamestnancom? Budeme mať na to peniaze a je to pre vládu a naše verejné financie udržateľné? Ako vláda pomôže ľuďom s dôsledkami obrovskej konsolidácie či s cenami plynu? A bude aj ďalej hľadať väčšinu v parlamente, či sa napokon dohodne aj s huliakovcami? Pobavíme sa s ministrom financií a podpredsedom strany Smer – Sociálna demokracia Ladislavom Kamenickým.
-
Koaličná 76-tka sa v parlamente dočasne zmenila 79-tku a odklepla rozpočet aj s konsolidáciou. Väčšinu našla aj pri odložení ďalšieho opozičného odvolávania ministra Šutaja Eštoka. Napätie však trvá a huliakovci chcú stále svoje ministerstvo. Vláda sa navyše stále nedohodla s lekármi ani učiteľmi a stámilióny musí minúť na sľúbenú pomoc s cenami plynu.
Prečo progresívci hovoria o Ficovej drahote rozpočet odmietli? Dokedy budú podávať návrhy na odvolanie ministra vnútra? A čo čakajú od mimoriadnej schôdze o údajne agresívnej opozícii a o správe o atentáte, ktorú avizuje premiér Fico? Braňo Závodský sa rozprával s predsedom hnutia Progresívne Slovensko a poslancom Národnej rady Michalom Šimečkom.
-
Európska únia má odvčera novú Európsku komisiu. Na ďalších päť rokov ju opäť povedie Ursula von der Leyen. Z našich europoslancov komisiu podporili len poslanci z Progresívneho Slovenska a Hlasu. Poslanci Republiky a Smeru boli proti, Smer tak nepodporil ani len vlastného eurokomisára Maroša Šefčoviča.
Môže to nejak ovplyvniť jeho prácu, ak má riešiť napríklad obchodné spory s Čínou či Spojenými štátmi a popritom podporuje vojenskú pomoc Ukrajine? Aké najväčšie výzvy stoja pred novou komisiou? Je to práve vojna na Ukrajine a spoločná obrana a bezpečnosť? Kam smeruje Európska únia a kam vedie Slovensko štvrtá Ficova vláda?
Braňo Závodský sa rozprával s politológom s Univerzity Komenského v Bratislave profesorom Jozefom Bátorom.
-
Európska únia má staronovú vládu, ktorá oddnes naplno zarezáva. Napriek tomu, že do nej nominoval eurokomisára Maroša Šefčoviča aj Ficov Smer, jeho europoslanci a ich kolegovia z Republiky svojho vlastného kandidáta ani novú komisiu Ursuly von der Leyen nepodporili. Na rozdiel od poslancov PS či Hlasu.
Ako si to teda Smeráci vyriešili so "svojím" Marošom Šefčovičom? Ktorí z kandidátov na eurokomisárov sa na grilovačkách najviac zapotili? Ktoré mená sú najdôležitejšie a akú úlohu dostal Maroš Šefčovič? A aké najväčšie výzvy stoja pred novou eurokomisiou a Európskou úniou? Je to biznis s Čínou a USA? Bude to vojna na Ukrajine a nová bezpečnostná politika po zvolení Trumpa za amerického prezidenta? A čo záujmy Slovenska, kto ich v Európskom parlamente zastupuje dobre, a kto nie? Čo na to naši europoslanci?
Braňo Závodský sa rozprával sa poslancom európskeho parlamentu za stranu Hlas – sociálna demokracia, aktuálne nezaradeným poslancom Branislavom Ondrušom a s podpredsedom Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko a skupinu Obnovme Európu/Renew Europe Martinom Hojsíkom.
-
Príliš štedrý dôchodkový systém, pokračujúce zadlžovanie našich nemocníc a málo lekárov v ambulanciách, na druhej strane prepúšťanie analytikov na ministerstvách. Ale aj kontrola darovania zbraní Ukrajine, ktorá sa bráni pred ruským agresorom a problémy s výstavbou priemyselného parku pri Košiciach.
Ustoja vládne balíčky pre dôchodcov naše verené financie? Čo vlastne hovoria zistenia Najvyššieho kontrolného úradu? Prečo pre ne zriaďuje minister Šutaj Eštok špeciálny vyšetrovací tím a prečo premiér Fico hovorí o tom, že niekto z minulej vlády ukradol 50 miliónov eur? A skutočne sme za darované zbrane na Ukrajinu dostali kompenzácie menej ako sto miliónov eur, ak exminister Naď tvrdí opak?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomírom Andrassym.
-
Zatiaľ čo predseda vlády triumfálne ohlasuje svoju návštevu vojenskej prehliadky v Moskve, jeho vládna koalícia má v parlamente problémy s väčšinou. Ceny potravín nám stúpajú a Slováci v obchodoch nakupujú drahšie ako Poliaci či Česi. Koalícia sa snaží meniť konsolidačný balíček a parlamente musí schváliť rozpočet.
Je vládna koalícia v kríze? Aké zmeny ešte prichystala v DPH či transakčnej dani? A dokážu sa dohodnúť na vyšších platoch s lekármi, učiteľmi, policajtami či hasičmi, alebo hrozia skôr výpovede lekárov či štrajky učiteľov? Ako vláda peniaze rozdelí pre ministerstvá a ako pomôže ľuďom s cenami energií?
Braňo Závodský sa rozprával s politológom Radoslavom Štefančíkom, analytikom INESS Radovanom Ďuranom a poslancom za KDH Jozefom Hajkom.
-
Z policajného zboru odchádzajú stovky policajtov. Tí, čo zostávajú, sa sťažujú na nízke platy a zlé pracovné podmienky. Opozícia sa po tom, čo policajt v Košiciach ubil na smrť zadržaného človeka, rozhodla ministra v parlamente odvolať. Koalícia jej väčšinou hlasou odvolávanie posunula na február.
Čo si teda aktuálne myslia policajti v zbore? Prečo prichystali akciu fotka pre budúcnosť polície a čo to je vlastne za akciu? Aké sú ich požiadavky a ako reagujú na stabilizačné opatrenia ministra vnútra? A čo hovoria policajti na násilie svojich kolegov pri zadržiavaní ľudí? Čo si myslia o chýbajúcich kamerách a ako sa mení ich práca, po zmene trestného zákona a odchodoch policajtov. A čo na to hovorí opozícia?
Braňo Závodský sa rozprával s policajtom z obvodného oddelenia Policajného zboru v Topoľčanoch a organizátorom akcie Fotka pre budúcnosť polície Štefanom Birmonom a poslancom SaS a členom branno-bezpečnostného výboru parlamentu Jurajom Krúpom.
-
Maslo nám oproti minulému roku zdraželo o takmer polovicu. Hovoria o ňom aj politici. Prečo je drahšie? Ľuďom v obchodoch chýbali aj vajcia a vo veľkom ich vykupovali.
Ako sú na tom ceny ostatných potravín, tovarov a služieb? Dodržali politici Ficovej vlády svoje sľuby, že budú lacnejšie? Ako sme na to na Slovensku s infláciou a čo nás čaká na budúci rok? Čo urobí s cenami potravín vyššia DPH či transakčná daň? A skutočne budú základné potraviny s päť percentnou daňou lacnejšie? Kde rastú ceny v obchodoch a službách najrýchlejšie a ako sme na tom v porovnaní s Českom, Poľskom či zvyškom Európskej únie? Nakupujeme oproti nim drahšie?
Braňo Závodský sa rozprával s riaditeľkou Potravinárskej komory Slovenska Janou Venhartovou a analytikom Slovenskej sporiteľnej Matejom Horňákom.
-
Vládnu koalíciu čaká v parlamente schvaľovanie štátneho rozpočtu. Na poslednú chvíľu chce zmeny aj v konsolidačnom balíku. V parlamente má pritom len najtesnejšiu väčšinu 76 hlasov.
Aké zmeny ešte môžu prísť s DPH a transakčnou daňou? Ako to na budúci rok zvládnu rodiny, ak im konsolidácia môže z peňaženiek zobral stovky aj viac ako tisícku eur? A ako vláda bude pomáhať s cenami energií? Je zastropovanie elektriny na ďalšie dva roky dobrou správou?
Braňo Závodský sa rozprával s členom finančného výboru za hnutie Progresívne Slovensko Štefanom Kiššom a poslancom za SaS a členom hospodárskeho výboru Národnej rady Karolom Galekom.
- Montre plus