Episodes
-
Sejtettük, de most bizonyítást nyert, hogy az aggódó szülők gyermekeinek jobban fáj a torka mandulaműtét után, mint a kevésbé szorongó szülők gyerekeinek, ezt igazolták egy portugál kutatásban (Keep Calm: Does parental preoperative anxiety affect post-tonsillectomy pain scores in children?). Érdekesség, hogy nem az aggódó alkat, hanem az aktuális aggodalom az, ami negatívan befolyásolja a gyógyulást. Erről a kutatásról és jelenségről beszélget dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás
-
Az akut arcüreggyulladás az egyik leggyakoribb olyan betegség, ami miatt sürgős ellátást igényel/kér a beteg. Egy most megjelent USA felmérés (Trends and Frequencies of Antibiotic Prescriptions for Acute Sinusitis Outpatient Visits in Adults) szerint a vizsgálatok háromnegyedében a végén antibiotikumot kap a beteg, miközben 85%-ban vírusos eredetű a betegség. Ráadásul nagyon gyakran nem is olyan antibiotikumot, ami a hivatalos szakmai ajánlásokban is szerepel. Ezt a kérdést járja körül dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás, és hozzáveszik az Országos Epidemiológiai Központ legutóbbi, 2017-es magyar antibiotikum rezisztencia adatait is (A hazai mikrobiológiai surveillance antibiotikum rezisztencia eredményei).
-
Episodes manquant?
-
Az orrcsepp függőség egy meglepően gyakori probléma. A jelenség fontosságát jelzi, hogy nemrég az Indexen is megjelent egy rövid interjú, videó ezzel kapcsolatban dr. Zacher Gábor toxikológussal. Mint fül- orr- gégészek, örülünk, hogy a téma még nagyobb teret kap, ugyanakkor a videóban nincs minden szakmailag a helyén, és itt, ebben a formában szeretnénk ehhez hozzátenni, javítani, kiegészíteni, dr. Vasvári Gergely és dr. Horváth Tamás.
Az adásban szakmai forrásokra is hivatkozunk, (például Rhinitis Medicamentosa, Management of Rhinitis Medicamentosa: A Systematic Review), de kis színes bulvárként a nemi élet orrdugulás elleni hatékonyságát is előhozzuk.
-
A garat-gége reflux (LPR - Laryngo-Pharyngealis Reflux) egy manapság gyakori fül- orr- gégészeti probléma, amit sokszor könnyen rá is sütünk olyan bizonytalan panaszokra, mint krákogás, gombócérzés, rekedtség, köhögés, stb. Az adást a nemrég megjelent, "Triological Best Practice: What is the Appropriate Objective Testing for Patients with Suspected Laryngopharyngeal Reflux?" című ajánlás ihlette, ami az objektív vizsgálatok szerepét helyezi el az LPR vonatkozásában.
Mi különbözteti meg az LPR-t a "hagyományos" refluxtól, a GERD-től (Gastro-Esophageal Reflux Disease)? Miért ilyen gyakori manapság? Mik a tünetei, hogyan vizsgáljuk? Mik a jellemzői az objektív teszteknek? Ezekről beszélget dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás.
-
Van-e fül- orr gégészeti élet a TikTok-on? Ezt a kérdést egy nemrég publikált kutatás (A descriptive analysis of otolaryngology presence on the social media platform TikTok) mentén járja körbe, és a generációs különbségeket figyelembe véve még az orvosi influenszerkedésre is kitér a műsor két házigazdája, dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás.
-
Kollégánk, dr. Bajor Bence Antwerpenben járt egy speciális fülsebészeti kurzuson. A tanfolyamnak helyet adó intézmény, a European Institute for ORL - HNS - SBS elismert centruma a mastoid obiterációs cholesteatoma sebészetnek, amely eljárással jelentősen lehet javítani a cholesteatoma sebészet hatékonyságát. De ez mit is jelent pontosan, hogyan dolgoznak ott, mi a folyamat? Erről beszél most Bajor dr.
-
A fülfájásnak számos oka lehet. Ezek nagy részében ténylegesen a fület érintő betegség áll, de nem ritkán máshonnan sugárzik oda a fájdalom. Mik a leggyakoribb betegségek, és mik azok, amik ritkán okoznak fülfájást, de gondolni kell rá, ha nem találjuk a fülben az okát? Hogy lehet a panaszok, lefolyás alapján valamennyire megkülönböztetni ezeket a betegségeket? Erről lesz szó kb. 20 percben.
Az adásban olyan dolgokról is szó esik, amelyekhez korábbi blogbejegyzések tartoznak, nevezetesen ezek:
A külsőfül érző beidegzése
A Jacobson és az Arnold ideg - a fülfájás oka mandulaműtét után, vagy gégebetegségek esetén
Eagle szindróma - főleg nyeléskor, fejmozgáskor szúró fájdalom a torokban
-
Ismét két, teljesen különböző témáról beszélgetünk, dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás. Először a krónikus középfülgyulladás életminőségi kérdései kerülnek elő, ami a műtéti indikációt is befolyásolja, illetve a korrekt betegfelvilágosításra hívja fel a figyelmet. A második részben a krónikus orrmelléküreggyulladás egy újabb megközelítéséről, a mikrobiom szerepéről beszélgetünk.
-
Ezúttal egyszerre két, teljesen különböző téma kerül terítékre. Először az egyensúlyszervi rehabilitációról beszélgetünk, vagyis beszél dr. Varga Zsuzsa, mellette okosan hallgat dr. Horváth Tamás. A rehabilitáció túlmutat a BPPV-n repozíciós manőverein (bár ezek is szóba kerülnek), viszont kiderül, hogy ez is multidiszciplináris terület, megtudhatjuk, hogy otthon hogy lehet gyakorolni, kell-e kontroll, mit jelent a prehabilitáció, és hogy már VR szemüveg, a virtuális valóság is segíthet. Az adás második részében a cholesteatoma utánkövetésről lesz szó. Mi a recidíva és a reziduum közti különbség, kell-e második szakasz műtét, mennyi ideig kell követni a betegeket, mit segít az endoszkóp, és a non-epi DWI-MRI? Ezekről, és még sok másról ebben az adásban.
-
Ebben az epizódban megpróbáltuk röviden összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat a dobhártyapótlás kapcsán. Mik a lyukas dobhártya tünetei? Általában miért úgy operáljuk a perforációt, hogy felemeljük a dobhártyát, és alulról pótoljuk a hiányt egy lebennyel, miért nem csak simán kívülről rakunk valamit a dobhártyára? Saját szövetet, vagy idegen anyagot használunk? Mik befolyásolják a műtét sikerét? Mit szabad csinálni a műtét után, és mit nem?
Ezek, és még jó pár dolog kiderül ebből a szűk 20 perces adásból, amelyben dr. Varga Zsuzsa kérdez, és dr. Horváth Tamás válaszol.
-
Legújabb adásunkban egy speciális eszközről beszélünk, a vHIT szemüvegről, ami a szédüléses betegségek diagnosztikájában a legmodernebb eljárásnak számít. A vHIT szemüveg a belsőfülben található egyensúlyszerv működését a belsőfül szemmel való összeköttetése révén, az úgynevezett vestibulo-ocularis reflex révén vizsgálja. Jelen tudásunk szerint ez az egyik legmegbízhatóbb, de mindenképpen legkorszerűbb és elérhető eljárás a szédüléses betegségek műszeres vizsgálatában.
Mi is ez a vestibulo-ocularis reflex? Hogyan működik ez a spéci szemüveg, amivel ezt vizsgáljuk? Hogy készüljön a beteg egy ilyen vizsgálatra? Ezeket lehet megtudni ebből a 20 perces adásból, amelyben a boldog tudatlanságot képviselő dr. Horváth Tamás kérdezi a szakértő dr. Varga Zsuzsát.
-
Gyakran előfordul, hogy valakiről készül egy koponya CT vagy MRI nem fülészeti okból, és aztán kiderül, hogy a csecsnyúlványban, a processus mastoideusban fedettség van, aminek kapcsán a mastoiditis radiológiai diagnózis születik. A mastoiditis egy súlyos középfülgyulladás szövődmény, erős fül- és fül mögötti fájdalommal, rossz hallással, lázzal, elesett állapottal. Lehet olyan, hogy ezt a beteg nem vette észre, és így derül ki a betegsége? Most látott napvilágot egy ezzel a kérdéssel foglalkozó meta-analízis, ahol közel a témában született vizsgálatok adatait összegezték, közel 250.000 ember adatai alapján (The Prevalence of Incidental Mastoid Opacification and the Need for Intervention: A Meta-Analysis). Az eredmények megdöbbentők, hiszen a statisztika szerint kb. 100-ból 8 CT-n vagy MRI-n merül fel ez a fontos eldöntendő kérdés.
Most akkor tényleg mastoiditisről beszélhetünk ezekben az esetekben? Mi az oka ennek a jelenségeknek? Mennyire kell komolyan venni? Erről beszélget dr. Varga Zsuzsa, és dr. Horváth Tamás.
-
Melanoma nem csak a bőrön alakulhat ki, hanem az orrban és az orrmelléküregekben is. Szerencsére nem gyakori ez az elég rossz prognózisú betegség, amelynél nagyon nem mindegy, hogy sikerül-e ép széllel, teljesen eltávolítani a daganatot. Ami nehéz, mert rossz helyen van, közel a szem, a koponyaalap, az agy, stb. Egy most megjelent, sok esetet feldolgozó kutatás az ép szél mentén történő eltávolítás jelentőségét járja körül (Surgical Margin Status and Survival Following Resection of Sinonasal Mucosal Melanoma), és erről beszélget dr. Varga Zsuzsa, és dr. Horváth Tamás.
-
Krónikus középfülgyulladásban a betegek leggyakrabban halláscsökkenésről panaszkodnak, és visszatérő vagy állandó fülfolyásról. Azonban meglepően gyakran fülzúgás is előfordul, akár halláscsökkenés nélkül. Az egyik legrangosabb fül- orr- gégészeti szaklapban, a Laryngoscope-ban nemrég megjelent egy kutatás (Extended high frequency hearing loss in tinnitus-positive chronic suppurative otitis media patient), melyben azt igazolták, hogy a fülzúgást is panaszoló, krónikus középfülgyulladásban szenvedő betegeknél nagyon gyakran azokon a magas frekvenciákon lehet kimutatni belsőfül károsodást, amiket a beteg nem vesz észre, és rutinszerűen nem is szoktuk vizsgálni. Tehát valószínű, hogy a fülzúgás hátterében egy rejtett belsőfül károsodás állhat.
Mi a folyamat pontosabb mechanizmusa? Miért fontos ez klinikailag? Erről beszélget dr. Varga Zsuzsa, és dr. Horváth Tamás.
-
A gyógynövények reneszánszukat élik, viszont sem egy átlagos beteg, sem egy átlagos orvos nem tud eleget erről a területről. Mennyire evidence based a gyógynövénytan? Mennyire szerepelnek gyógynövények az ajánlásokban? Ugyanúgy befolyásolják a betegségeket, mint a szintetikus gyógyszerek? Hol áll gyógynövény téren a fül- orr- gégészet? Milyen fül- orr- gégészeti betegségek esetén jöhetnek szóba gyógynövények? Milyen olyan gyógynövények léteznek, amiket speciálisan fül- orr- gégészeti problémákra lehet ajánlani?
Ezekrők beszélgetünk a gyógynövények talán legelismertebb hazai szakértőjével, dr. Csupor Dezsővel, gyógyszerésszel, tanszékvezető egyetemi docenssel, a pirulakalauz.hu főszerkesztőjével, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának elnökével.
-
A cholesteatoma egy a dobhártyából kiinduló, középfület érintő krónikus betegség, ami műtéti ellátást igényel. Lassan növekedve a környezetét pusztítja, halláscsökkenést, fülfolyást okozva, kezelés nélkül pedig akár életveszélyes szövődményekhez is vezethet. Ebben a bő 20 perces adásban betegfelvilágosító céllal beszélgetünk erről a kórképről. Az adásban a betegek képviselve dr. Varga Zsuzsa kérdez, és dr. Horváth Tamás válaszol fülsebészeti oldalról.
Akit még részletesebben érdekel a téma, az alábbi blogbejegyzéseinket mindenképpen ajánljuk, bár ezeknél a célcsoport az orvoskollégák voltak, tehát némi alaptudást feltételeznek:
Lehetséges elméletek a cholesteatoma kialakulására
Szelektív epitympanalis diszventilláció: egy szimpatikus cholesteatoma elmélet
Krónikus középfülgyulladás szövődményei manapság
Mennyire időzített bomba a cholesteatoma?
Endoszkópos fülműtét klasszifikáció cholesteatomás esetekre
-
A régóta fennálló szédülésre panaszkodó betegekre gyakran rásütik, hogy pszichés eredetű a problémájuk, miközben nagyon gyakran az úgynevezett PPPD (Persistent Postural-Perceptual Dizziness) nevű betegség áll a panaszok hátterében. A PPPD-ben szenvedő betegek hónapokon át, napi szinten bizonytalanság jellegű szédülést élnek át, ami főleg álló-ülő helyzetben jelentkezik, és vannak provokáló tényezők (mozgás, vizuális ingerek).
A PPPD egy új fogalom, de az új név régebb óta ismert betegségek egybegyúrásából született, és 2017-ben a nemzetközi, neuro-otológiai, szédüléses kórképekkel foglalkozó Bárány Society egy ajánlást is közzétett a PPPD-ről (Diagnostic criteria for persistent postural-perceptual dizziness (PPPD): Consensus document of the committee for the Classification of Vestibular Disorders of the Bárány Society). Nem mellesleg a Bárány Society a Nobel díjas magyar orvosról, Bárány Róbertről kapta a nevét.
Az adásban a megszokott páros beszélget, és mivel szédülésről, otoneurológiáról van szó, a hozzáértő szerepében ismét dr. Varga Zsuzsa, a laikus érdeklődő szerepében ismét dr. Horváth Tamás.
Az adásban visszautalunk egy korábbi epizódra (A szédülős betegek kivizsgálása - milyen vizsgálatokat kell és lehet elvégezni?), valamint többször is előkerül a Mal de Debarquement betegség is, amiről blogbejegyzést és cikket is írtunk anno (Egy cikk története: Mal de Debarquement szindróma - "Partraszállási betegség")
-
A láz sok gyermekkori -nem csak fül- orr- gégészeti- betegség, fertőzés egyik vezető tünete. Ebben az adásban a gyermekkori láz csillapításával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat beszéltük át dr. Losonczi László alapellátó gyermekgyógyásszal, a Biztos Kezek Alapellátó Gyermekorvosok Társasága egyik alapító tagjával.
Mi az aktuális szakmai hozzáállás a láz csillapításához? Mindig kell lázat csillapítani? Van-e életkori különbség lázcsillapítás terén? Milyen gyógyszereket, mikor adhatunk? Kell-e félni a lázgörcstől? Mikor vigyük mindenképpen orvoshoz/kórházba a gyerkőcöt láz esetén? Mi a helyzet a hűtőfürdővel, prizniccel? Ezekre adunk választ a beszélgetés során.
-
A COVID-19 fertőzés egyik vezető tünete a szaglásvesztés, az anosmia, vagy a furcsa, rossz szagok indoklatlan érzése, a parosmia, esetleg kombinálva az ízérzés zavarával. Hogyan alakul ez ki, mi áll a hátterében? Kell-e tőle félni? Milyen lefolyásra számíthatunk, és főleg, mit tehetünk ellene, ha már átestünk a fertőzésen? Erről beszélget dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás 15 percben, és közben az is kiderül, hogy kettejük közül az egyik nagyon ért ehhez a problémához, a másik pedig éppen elszenvedi ezt! Vajon ki lesz a hozzáértő, és ki az elszenvedő??
-
A lyukas dobhártya vagy cholesteatoma miatt kialakult krónikus középfülgyulladás egyik vezető tünete a fülfolyás. A végső megoldást a műtét (tympanoplastica) jelenti, de milyen gyógyszeres, vagy egyéb, nem műtéti lehetőségek állnak rendelkezésre, hogy addig is csökkentsük a fülfolyást? Az elmúlt 1-2 évben megjelentett Cochrane evidenciákat veszi górcső alá dr. Varga Zsuzsa és dr. Horváth Tamás.
Az alábbi 5, idevágó Cochrane összefoglalót próbáltuk a legrövidebb, emészhető formába önteni:
https://www.cochrane.org/CD013057/ENT_benefits-and-risks-ear-cleaning-people-chronic-suppurative-otitis-media-persistent-or-recurring-ear
https://www.cochrane.org/CD013051/ENT_topical-antibiotics-people-chronic-suppurative-otitis-media
https://www.cochrane.org/CD013055/ENT_topical-antiseptics-chronic-suppurative-otitis-media
https://www.cochrane.org/CD013056/ENT_topical-antiseptics-compared-antibiotics-people-chronic-suppurative-otitis-media
https://www.cochrane.org/CD013054/ENT_benefits-and-risks-combining-antibiotics-and-steroids-drops-sprays-ointments-or-creams-treat-chronic
- Montre plus