Episodes

  • To jest podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 133, ostatni w roku 2024! Zaprosiłem w nim do rozmowy koleżankę po fachu Aleksandrę Adamiec. Tematem roboczym miała być organizacja pracy psychologicznej w akademii sportowej, na podstawie jej (naszych) doświadczeń w akademii klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Ola świetnie opowiada o tej robocie, jej blaskach i cieniach, a także wielu dylematach, które napotyka się w takiej strukturze. Wiele ciekawych rozkmin i propozycji rozwiązań. Zachęcam do przesłuchania i podania dalej w świat psychologii, trenerstwa i szerokiego sportu. Piona! Do siego roku!

    · Jak (s)tworzyć system pracy psychologicznej w akademii piłkarskiej (sportowej)?

    · Jak godzić funkcjonowanie w sztabie z etyką zawodu psychologa?

    · Z jakimi reakcjami i stereotypami spotykają się psychologowie sportu na co dzień?

    · Ilu psychologów potrzebnych jest do „obsłużenia” akademii piłkarskiej (sportowej)?

    · Jak może wyglądać progresja w pracy psychologicznej na przestrzeni lat?

    · Jak wygląda staż dla psychologów w Bundeslidze? Co można z niego wyciągnąć?

    · Czy istnieje jeden właściwy model pracy psychologa w organizacji jaką jest akademia?

    · Czy psycholog powinien docierać do trenerów i rodziców młodych zawodników? Jak może to zrobić?

    · Jak psycholog może etycznie komunikować się z trenerami i innymi osobami funkcyjnymi na temat rozwoju swoich podopiecznych w ramach struktury organizacji? Jak może zaopiekować potrzeby trenerów?

    · Jakie obszary pracy i grupy docelowe muszą zostać zagospodarowane? W jakiej kolejności?

    · Czego młodzi sportowcy oczekują od swoich rodziców podczas zawodów?

    · Czego można oczekiwać od rodziców młodych sportowców w procesie szkolenia i dorastania w grze?

    · Jak psycholog może pomagać rozwiązywać trudne sytuacje, które zdarzają się w procesie treningu?

    · Czy trener powinien być obecny na warsztatach z psychologiem? Jakie są plusy i minusy trenerskiej obecności na takich zajęciach?

    · Jaka jest różnica między psychologiem a trenerem mentalnym? Dlaczego dobrze jest znać różnicę?

    · Czy jest jakiś psycholog sportu pracujący w polskiej akademii piłkarskiej (sportowej), który pracuje na wyłączność tylko dla tej jednej organizacji?

    · Jak psycholog może zadbać o siebie pracując w strukturze akademii?

    · Czy istnieją organizacje sportowe w Polsce, które zatrudniają psychologów sportu na pełen etat?

    · Jeśli nie możemy zatrudnić psychologa sportu w pełnym wymiarze godzin, to gdzie warto skupić swoje działania, od czego zacząć?

    · Na co zwrócić uwagę chcąc zatrudnić psychologa sportu do współpracy w organizacji? O co dopytać potencjalnych kandydatów?

  • To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 132! W odcinku Aleksandra Shelton (Socha) - utytułowana polsko-amerykańska szablistka, a od stycznia 2025r. head coach kadry narodowej Australii, gdzie będzie odpowiadać za przygotowania do igrzysk olimpijskich w Los Angeles 2028, a docelowo także w Brisbane 2032. Aleksandra jest na liście gości podcastu od samego początku, tym bardziej cieszę się, że zgodziła się połączyć ze mną i odpowiedzieć na kilka pytań: Skąd zainteresowanie szermierką w życiu Aleksandry? Jak wygląda proces selekcji do walki w konkretnych konkurencjach? Czy decydują jakieś predyspozycje fizyczne, techniczne lub mentalne, a może to po prostu przypadek i uzależnione jest od profilu klubu w danej miejscowości? Co Aleksandra traktuje za swoje największe dokonanie sportowe, a co za życiowe? Co jest największym niepowodzeniem? Dlaczego? Jak to było z karierą zawodniczą Aleksandry? Dlaczego zmieniła kadrę po igrzyskach w Rio? Jakie przeszkody napotkała, jak sobie poradziła? Jak można usprawniać systemy, w których funkcjonują współcześni sportowcy, żeby było sprawiedliwie(j)? Jak możemy zdefiniować polską mentalność? Kiedy ta nasza mentalność nam pomaga, a kiedy przeszkadza w sporcie i w życiu w ogóle? Jak Aleksandra sobie poukładała przejście z roli zawodnika do roli trenera? Co pomagało, co przeszkadzało? Dlaczego tak trudno kobietom cały czas się przebić? Co możemy zrobić żeby to zmienić "od góry" i "od dołu"? Jak Aleksandra planuje przygotowania kadry australijskiej do igrzysk olimpijskich w LA w 2028, a docelowo także w Brisbane w 2032? Jak buduje środowisko australijskiej szabli dobierając ludzi do współpracy, zabezpieczając środki finansowe, a także zaplecze treningowe? Jakimi kieruje się wartościami w swojej pracy trenerskiej? Gdzie w mniemaniu Aleksandry jest miejsce dla psychologa w procesie naboru, szkolenia i treningu sportowców? Jak psychologa i psychologię może "wykorzystać" trener/ka? Jak sama z tego korzysta? Na czym polega biavis, nowa konkurencja szermiercza, która zrodziła się w głowie Aleksandry? Jak traktuje ten prototyp? Czy będzie miała rację bytu w ruchu olimpijskim? Co robi albo co chciałaby zrobić dla polskiego sportu z perspektywy swojej obecnej pozycji i doświadczeń? Zapraszam do wysłuchania tego odcinka i podania go dalej! Piona!

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 130, w którym pierwszy w historii gości jeździectwo, za sprawą psycholożki sportu Jagody Smoleńskiej-Kurowskiej. Choć w gabinecie pracowałem już z kilkoma jeźdźcami, ten koński świat jest cały czas dla mnie do odkrywania. Dlatego w tym odcinku zadaję pytania proste, żeby uporządkować swoją wiedzę i rozumienie tej dyscypliny. Potem przechodzimy do kontekstu specyficznego pracy psychologicznej w środowisku jeździeckim ze sportowcami uprawiającymi tę dyscyplinę. To fascynujący świat, który Jagoda przede mną, a także przed wami z wielką pasją odkrywa. Pojawia się wiele wątków z doświadczeń osobistych i zawodowych Jagody. Odcinek od samego początku jest dla każdego, kto z jeździectwem jeszcze nie miał do czynienia, a w tej drugiej części także, dla tych, którzy na jeździectwie zjedli już trochę zęby i chcieliby dowiedzieć się więcej na temat roli psychologa i psychologii w tym sporcie.

    Tego odcinka nie byłoby gdyby nie zasilanie Wydawnictwa Galaktyka, które z podcastem współpracuje już drugi rok! Galaktyka wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. Na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy i inspiracji w kontekście jeździeckim. Wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym Wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki.

    Tyle formalności. Wskakujemy do rozmowy o psychologii w jeździectwie! Hop!

  • Odcinek numer 129 podcastu Głowa Rządzi to rozmowa z Martyną Swatowską-Wenglarczyk o blaskach i cieniach olimpijskiego medalu! Brązowa medalistka igrzysk w Paryżu odpowiada na takie pytania jak:

    Jak wyglądają kulisy po zdobyciu medalu igrzysk olimpijskich? Czy jest coś w tej otoczce około medalowej, co cię zaskoczyło? Pozytywnie lub nie? Sportowcy, którzy zdobywają medale na innych imprezach rangi mistrzowskiej, ale brakuje im medalu igrzysk, często powtarzają, że zamieniliby wszystkie tamte sukcesy, na każdy, choćby brązowy medal olimpijski. Czy przed Paryżem też byś przehandlowała wszystkie swoje sukcesy za to podium? Co znaczy dla Ciebie ten medal? Czy można w ogóle nacieszyć się medalem olimpijskim? Czy ty już do zrobiłaś? W jaki sposób? Jakie korzyści, a jakie starty w związku ze zdobyciem medalu widzisz w swoim życiu teraz z perspektywy tych dwóch miesięcy od Paryża? Czy stałaś się na tyle popularna, że ludzie zaczepiają cię na ulicy czy w restauracji? Jak na to reagujesz? Czy świadomość, że na planszy szermieczej oprócz olimpijskiej chwały walczysz też o pieniądze i inne nagrody materialne miało dla Ciebie znaczenie? Jeśli tak, to czy ta świadomość napędzała twoją motywację, czy mogła być w jakimś stopniu zgubna? Jak ty patrzysz na wysokość tych nagród? Czy sport olimpijski może się opłacać? Zdobywasz medal igrzysk, ale zaraz potem wracasz do normalnej pracy, podobnie zresztą jak wielu innych olimpijczyków. Czy to konieczność, czy tak lubisz swoją pracę? Jak wygląda w szermierce budowanie zespołu ogólnie i jak budowała się i przebudowywała wasza drużyna, która najpierw sięgnęła po mistrzostwo świata, a teraz po brąz igrzysk olimpijskich? Jak wyglądał proces przygotowań? Przesłuchaj od deski do deski i podaj dalej w świat! Piona!

  • To pierwsza rozmowa w podcaście o punktach stycznych sportu i polityki. Gościem - Mieszko Rajkiewicz z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej. Odpowiada na moje pytania pokazując złożoność współczesnego świata, w której przyszło nam funkcjonować... Im lepiej ją zrozumiemy, tym łatwiej będzie go nawigować.

    Jakie są założenia i cele polskiego instytutu dyplomacji sportowej? czym charakteryzuje się dyplomacja sportowa i jakie ma składowe? Czy sport i polityka muszą iść w ramię w ramię i czy jest jakakolwiek szansa lub nadzieja na to żeby te dwie dziedziny życia społecznego rozdzielić? W jaki sposób rządy federacje wplątują sportowców w swoje polityczne gry i co dzieje się wtedy kiedy sportowcy bardziej lub mniej świadomie odmawiają w nich udziału? W jaki sposób my psychologowie pracujący z kadrami możemy przygotowywać zawodników jadących na imprezy mistrzowskie do udziału w tych grach lub świadomej rezygnacji z nich? Co dokładnie możemy zrobić żeby edukować ludzi którzy jadą reprezentować Polskę na arenie sportowej? Czy możemy choć trochę żałować braku sportowców z Rosji i Białorusi w Paryżu? Czy to wykluczenie było właściwym narzędziem polityczno-społecznym w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę? A może były w tym jakieś luki? Skoro Rosja została wykluczona, to czemu nie zostali wykluczeni inni, którzy prowadzą lub prowadzili działania wojenne w ostatnim stuleciu? Teraz Izrael, a wcześniej USA, Wielka Brytania, czy nawet Polska? Czy zgadzasz się z tezą że w sport to jest powiedzielibyśmy w psychologii sublimacja wojny czyli ucywilizowanie wojny, nadanie jej zasad? Czy idea pokoju olimpijskiego była kiedykolwiek zrealizowana? Jak zwykle zachęcam do przesłuchania od deski do deski i podania dalej w świat! PS. Przepraszam za jakość dźwięku po mojej stronie. Ten odcinek byłem zmuszony nagrać online i niestety nie dostosowałem mikrofonu do tych warunków.
  • Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 126! Czas leci, a podcast cały czas się nagrywa. Gościem tego odcinka jest człowiek, który pragnie prześcigać nie tylko ten nieubłagany czas, ale także innych biegowych ultrasów na trasie. Choć doświadczenia w biegach górskich dopiero nabywa, to w sporcie jest od zawsze, zanurzony po uszy. Tym gościem jest nim Dawid Malina, swój synek ze Ślunska, który śmigał tak gryfnie, że wybiegał dla Polski drużynowe wicemistrzostwo Europy wcześniej w tym roku. Rozmowę nagrywaliśmy jeszcze przed startem igrzysk olimpijskich w Paryżu, ale ja dopiero teraz ogarniam się na tyle, żeby wypuścić ją w podcastowy świat. Możecie śmiało słuchać i podawać dalej!

    A sponsorem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. We współpracy z Wydawnictwem wyszło już wiele odcinków podcastu i myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo już przygotowuję kolejne materiały na podstawie ich książek. Na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o inspirację do biegów ultra czytając choćby Deana Karnazesa czy Scotta Jurka, a także edukację jak mądrze się do nich przygotować sięgając po podręcznik pt. „Pod górę”. Wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki.

    No to wskakujemy do rozmowy! Hop!

  • Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 124. Gościem dawno niewidziany kolega z życia – Krzysiu Suchowierski. Podróżnik zakochany w bezkresach północy, w szczególności Syberii. W tym odcinku podążamy śladami jego wypraw w śniegach i mrozach niedostępnych krain. Bardzo lubię rozmowy z podróżnikami, bo to takie osoby, które wykazują się niemniejszą ambicją, determinacją i siłą charakteru, niż ludzie sportu, a jednak w przeciwieństwie do sportowców nie mają swojego świętego Grala w postaci medalu olimpijskiego, mistrzostwa świata czy innego trofeum. U podróżników cały czas można zaobserwować taki wewnętrzny napęd, nieskażony nagrodami materialnymi, które w sporcie, szczególnie sporcie wysokiego wyczynu, trudno jest pominąć. W podcaście gościłem już wielu podróżników, którzy przemierzali najdalsze i najmniej dostępne zakamarki naszej planety i pieszo, i wpław, i na rowerze. To dla mnie za każdym razem inspirujące spotkania, które pozwalają mi w opowieściach rozmówców zobaczyć nowe horyzonty i perspektywy na świat, ludzi i to, co w życiu najważniejsze. Dlatego bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania historii Krzyśka z dalekiej i dzikiej Syberii! Enjoy!

    · Czy podróżnicy mogą utrzymać się z podróżowania?

    · Jak przygotować się do wyprawy na daleką północ?

    · A jak przygotować głowę?

    · Jakie błędy można popełnić, jak się przed nimi ustrzec? Jak się z nich uczyć?

    · Skąd bierze się fascynacja światem północy?

    · Jak w podróży odpoczywać i doładować baterię?

    · Co robić w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia na pustkowiu?

  • Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi. Mamy odcinek numer 123, w którym wracamy do podstaw. Pytania przewodnie - czym jest psychologia i skąd my wiemy cokolwiek w tej psychologii? Łatwo jest się psychologią zauroczyć, zafascynować, ale też… w niej pogubić. Dlatego na łamach tego podcastu, razem z psychometrystą dr Pawłem Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego, bez ogródek rozmawiamy na trudne i niewygodne dla psychologów tematy. Dumnie próbujemy ustalić dlaczego psychologia to dziedzina nauki i praktyki, której należy ufać. I dajemy na to konkretne argumenty. Nie omieszkamy jednak grać też adwokatów diabła, by w pewnym momencie stwierdzić, że psychologia to ściema i obrzucić ją błotem. Co nam z tej dyskusji wyszło, oceńcie sami. Dobrego słuchania! Enjoy!

    · Skąd cokolwiek wiemy w psychologii?

    · Czym jest psychometria?

    · Jak konstruowane są badania psychologiczne?

    · Jak duży jest błąd pomiarowy w badaniach psychologicznych? Co robią psychologowie, żeby być tego błędu świadomym i go niwelować?

    · Jak można podchodzić do zgłębiania wiedzy w ogóle?

    · Czym zatem psychologia różni się od przekonań ludowych, własnych doświadczeń i zwykłej „czutki”?

    · Czy psychologia jest w ogóle użyteczna, a jeśli tak, to w jaki sposób?

    · Dlaczego nie aplikujemy tego, co wiemy?

    · Jakie zarzuty można wysnuć wobec psychologii jako gałęzi nauki i praktyki?

    · Czy społeczeństwo ma zaufanie do psychologii i psychologów? Dlaczego?

    · Kto jest odpowiedzialny za dyseminację wiedzy psychologicznej, czyli tłumaczenia tego, co w badaniach na język zwykłego człowieka?

    · Kto ma rację w przepychankach na linii: praktycy – badacze?

    · Czy psychologia jest w stanie przeciwstawić się pseudonauce i pseudopraktyce? Jeśli tak, to w jaki sposób?

    · Jak rzetelni badacze i praktycy mogą funkcjonować w social mediach? Gdzie są korzyści, a gdzie pułapki?

  • O żużlu z perspektywy psychologii sportu rozmawiam z Julią Chomską-Kuffel. Wspólnie odpowiadamy na kluczowe pytania i zastanawiamy się nad tym, czy w żużlu jest miejsce na psychologię, a jeśli tak to gdzie?

    · Jak wygląda specyfika sportu żużlowego?

    · Kto składa się na team zawodnika? Co trzeba zrobić, żeby ten team dobrze funkcjonował?

    · Gdzie jest miejsce na psychologię i psychologów w żużlu?

    · Jak wygląda praca psychologiczna w środowisku żużlowym?

    · Kiedy najlepiej zacząć pracę?

    · Od kiedy psychologowie pracują z żużlowcami? Jak zmienia się podejście zawodników do tego typu pracy?

    · Dlaczego autostrada z potelicy do lewej ręki jest ważna dla zawodników?

    · Jak wyglądają przykładowe ćwiczenia psychomotoryczne, z których korzystają zawodowi żużlowcy?

    · Jakie kwestie kliniczne są ważne do zagospodarowania w środowisku żużlowym? Co jest robione w tym kierunku?

    · Jak sprawdził się telefon zaufania w żużlu?

    · Gdzie są największe rezerwy mentalne u zawodników i drużyn żużlowych?

    · Jakie są tematy tabu w żużlu?

    · Jakie używki pojawiają się u żużlowców?

    · Dlaczego Polska dominuje w żużlowym świecie?

    Zapraszam do słuchania! Enjoy!

  • To 121 odcinek podcastu Głowa Rządzi z prof. Tomaszem Sobierajskim o problematyce pokoleń w sporcie. Prof. Sobierajski odpowiada w rozmowie ze mną m.in. na takie pytania:

    · Czym w ogóle jest pokolenie?

    · Jakie pokolenia występują w naszym obecnym świecie, a jakie w sporcie?

    · Które pokolenie pociąga za sznurki?

    · Czy konflikt pokoleń jest nieunikniony?

    · Skąd bierze się konflikt pokoleń w świecie trenerskim?

    · Czy zgoda pokoleniowa jest możliwa?

    · Dlaczego starsze pokolenia muszą pracować na szacunek młodszych? Jak mogą to robić?

    Zachęcam do przesłuchania od deski do deski, enjoy!

  • Cześć! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, nastał odcinek 120, którego gościem jest lekarz psychiatra Andrzej Silczuk. To zdaje się pierwszy odcinek podcastu, w którym goszczę lekarza tej specjalności! Niewiarygodne, ale prawdziwe. Od razu obiecuję poprawę i zapowiadam, że to nie ostatni lekarz psychiatra w rozmowie ze mną! Andrzej sporo wie o substancjach psychoaktywnych, mechanizmach uzależniania się od nich, a także procesu leczenia, powrotu do zdrowia i życia bez używania. Sam jest podcasterem i emituje świetne materiały edukacyjne, a także polemizujące z obecnym stanem świata. Tutaj zdecydowałem się, że weźmiemy na warsztat stymulant, jakim jest nikotyna. Dlaczego? Bo to podstępna szuja. Podstępna, bo choć powoduje szybkie i głębokie uzależnienie, to jest w Polsce ma się dobrze. Jest legalna, dostępna na każdym kroku, w coraz to nowszych, atrakcyjniejszych formach. WADA też nie ma nic przeciwko nikotynie. A nikotyna to potężny stymulant. Daje wrażenie gotowości bojowej, szczególnie w krótkim horyzoncie czasowym poprzez wyostrzenie zmysłów, poprawę koncentracji uwagi i czasu reakcji. Po spożyciu następuje aktywacja sympatycznej gałęzi AUN, przy jednoczesnym zachowaniu ciała we względnym rozluźnieniu i dobrym samopoczuciu. Robert Yerkes i John Dodson zacieraliby ręce z zadowolenia doświadczając takiego stanu psychofizjologicznego. Branżowe żarty na bok, sprawa jest poważna, a użytkowanie nikotyny oprócz pewnych „korzyści” niesie za sobą konkretne konsekwencje. Niestety sport daleki jest od wolności od nikotyny, choć może powinien taki być, szczególnie w czasach, kiedy wydawałoby się, że tradycyjne papierosy i skręty tytoniowe są raczej w odwrocie. W odcinku ruszamy wiele ciekawych kwestii związanych z tym czym jest i jak działa nikotyna, dlaczego warto rozważyć nigdy-nieużywanie, a także co zrobić, żeby wyjść z pętli nikotynowego przyzwyczajenia, a być może i nałogu.

    · Czym jest i jak działa nikotyna?

    · Jak można dostarczyć mózgowi nikotynę i czy sposób dostarczenia nikotyny ma znaczenie?

    · Czy istnieją receptory nikotynowe?

    · Jakie istnieją „korzyści” z przyjmowania nikotyny?

    · Jak Polacy korzystają z nikotyny? Jak sportowcy korzystają z nikotyny?

    · Dlaczego sportowcy korzystają z nikotyny i w jakiej najczęściej formie?

    · Czy i dlaczego od nikotyny można się uzależnić? Jak to sprawdzić? Jak z tego wyjść?

    · Czy nikotyna jest karcynogenem?

    · Jak to jest z e-papierosami? Czy są "lepsze" od tradycyjnych papierosów?

    · Dlaczego w ogóle ludzie zaczynają eksperymentować z nikotyną?

    · Co możemy zrobić, żeby młodzi ludzie rzadziej sięgali po różne formy nikotyny i nie wpadli w jej sidła?

    Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Od tych osób, które przeżywają lub przeżywali kiedykolwiek nikotynowe romanse, aż po te osoby, których organizmy i mózgi są nieskazitelnie od nikotyny czyste. Warto znać tę szuję, żeby wiedzieć czy na pewno warto wchodzić z nią w komitywę. Dobrego słuchania, trzymajcie się, hej!

  • Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 119. Nadaję z tureckiej Antalyi, gdzie przebywam obecnie na Drużynowych Mistrzostwach Świata w chodzie sportowym. Wstęp nagrywam nad samiutkim morzem, więc mam nadzieję, że gdzieś tam w tle słychać kojący szum fal i śpiew mew. Fale w tle to wcale nie jest przypadek i myślę, że to najlepsze możliwe tło dla tego odcinka. Dlaczego? No bo kolejny raz będziemy na łamach tego podcastu odmieniać słowa sati, minduflness i uważność przez wszystkie możliwe przypadki. Wspólnie z moim gościem, Piotrem Suchankiem, psychologiem z ACT Odwagi będziemy drążyć głęboko i szeroko w poszukiwaniu esencji uważności w świecie sportu . Zmierzymy się z trudnymi pytaniami dotyczącymi tego tematu i wielu innych pobocznych. Zostańcie z nami do końca!

    · Czy polskie tłumaczenie angielskiego słowa mindfunless oddaje wszystko co ma oddać?

    · Jak można zdefiniować uważność? Czy warto to robić?

    · Jakie są cele uważności?

    · Jakie są plusy i minusy korzystania z protokołów treningu uważności takich jak MBSR czy MSPE?

    · O co chodzi z zieloną i złotą strefą?

    · Jak uważność jest powiązana ze stanem flow?

    · Czy warto trzymać strukturę i podążać za protokołami w uczeniu się uważności, czy lepiej mieć luz i swobodę?

    · Jaka jest różnica między formalną a nieformalną praktyką uważności?

    · Czy można wygrać lub przegrać w uważność?

    · Jak mierzyć postępy w uważności?

    · Czy aparatura biofeedback może wspomóc trening uważności?

    · Czy stosowanie uważności można różnicować ze względu na dyscyplinę sportu i inne parametry różnic indywidualnych?

    · Jakie są minusy, a może i zagrożenia wynikające z uważności?

    · Czy uważność może zostać wykorzystana do niecnych celów?

    A sponsorem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. We współpracy z Wydawnictwem wyszło już 5 odcinków podcastu i myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo już przygotowuję kolejne materiały na podstawie ich książek. Mówiłem to już wcześniej, ale powiem raz jeszcze z całym przekonaniem, że na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o edukację na temat uważności. O niektórych tytułach wartych uwagi usłyszycie w trakcie mojej rozmowy z Piotrem, a wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki.

    A teraz już bez dalszych ceregieli poznajcie Piotra Suchanka i jego perspektywę na uważność w sporcie! Enjoy!

  • To jest odcinek 118 podcastu Głowa Rządzi. Joga jest jego bohaterem, drugi raz w historii kanału. Całe zamieszanie za sprawą książki pt. „Ciało chore z emocji: Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić?” autorstwa Izabeli Raczkowskiej, opublikowanej przez lokalne wydawnictwo Sensus. To dzięki tej książce dowiedziałem się o istnieniu Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej przy ulicy Dolnej Wsi 35 w moich rodzinnych Gliwicach i świetnej robocie, którą robi Iza w kontekście propagowania zdrowego życia za pomocą narzędzi oferowanych przez jogę. Bardzo się ucieszyłem, że Iza przyjęła zaproszenie do rozmowy i dodatkowo podarowała mi swoją książkę do recenzji. Należy zaznaczyć, że nasze spotkanie było bardzo dynamiczne, ale wyszła nam z tego piękna rozmowa, w której Iza odpowiedziała na wiele moich pytań dotyczących jogi.

    Jak wyglądała joga kiedyś, jak wygląda dziś? Z jakich komponentów składa się joga? Jak wygląda praca wewnętrzna w jodze? Co mówi Woźnica Księciowi w księdze pt. Bhagawadgita? Co można zrobić oddechem dla zdrowia i dobrostanu? Jak joga może pomóc sportowcom? Jakie przekonania na temat jogi w świecie sportu robiły / robią źle tej praktyce? Czy joga mieści się w murach uczelni? Czego jeszcze uczy joga? Kiedy polska kultura zaakceptowała jogę jako coś użytecznego, fajnego, potrzebnego? Czy joga w ogóle idzie w dobrym kierunku? Jak, kiedy i komu joga może zaszkodzić?

    Warto przesłuchać całość od deski do deski, bo wiele jest tutaj mądrości dla współczesnych ludzi, również ludzi sportu wysokiego wyczynu. W moim życiu joga jest obecna już ponad 13 lat, od kiedy Jon Cagas przyjaciel z Filipin, nauczyciel jogi i badacz psychologii aktywności fizycznej, wprowadził nam takie wieczorowe spotkania z własnym ciałem i umysłem. Często nie nazywał nawet tego jogą, tylko właśnie „spotkaniami ze sobą”. Mieszkałem wtedy jeszcze w Finlandii i tamte „spotkania ze sobą” na dobre odczarowały dla mnie jogę. Prawda jest taka, że różnie jest u mnie z intensywnością i regularnością praktyki. Teraz jednak, kiedy wypuszczam ten odcinek i mierzę z wyzwaniami łączenia pracy zawodowej w psychologii sportu, z podwójnym rodzicielstwem, w moim grafiku joga zagościła jako stała część porannej rutyny. Łączę wszystkie najważniejsze aspekty pracy nad sobą – medytację uważności, pracę z oddechem i ciałem. A pomiędzy asanami często raczkują i skaczą małe istoty. Mam nadzieję, że odnajdziesz tu coś dla siebie.

    Tyle z mojej strony. Trzymaj się ciepło na wiosnę i dbaj o siebie. Pa!

  • Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi. Mamy odcinek numer 117! Od dawna chciałem zrealizować taki odcinek, w którym wspólnie z innym psychologiem sportu uwypuklimy nie tylko istotę poszerzania horyzontów w naszej dziedzinie i ciągłego doszkalania się, ale także możliwości jakie ku temu oferuje współczesny świat. Okazja nadarzyła się na początku roku, kiedy zobaczyłem że Uniwersytet Tesalski w Trikali ponownie organizuje u siebie intensywny kurs psychologii sportu, a z Polski załapała się na niego Karolina Baran. Ustaliliśmy, że po powrocie z Grecji spotkamy się i nagramy o jej wrażeniach z tego doświadczenia, a przy okazji opowiemy o różnych dobrych inicjatywach szkoleniowych w psychologii sportu. W tym roku okazji do rozwoju zawodowego wyjątkowo dużo. W maju mamy doroczną konferencję ENYSSP w Tallinie, gdzie celebrujemy 20-lecie organizacji! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zobaczycie mnie tam w panelu prezydenckim. Już nie mogę się doczekać! Natomiast w lipcu odbędzie się Kongres Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC w Insbrucku. Tam także planuję pojechać z posterem i pierwszymi wynikami badań przesiewowych SMHAT-1 realizowanych w dużej części z mojej inicjatywy przez Instytut Sportu i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie. Mam nadzieję, że o tym niebawem nagram podcast. W każdym bądź razie moim zdaniem Kongresy FEPSAC to najlepsze wydarzenia konferencyjne w naszej branży na świecie. Podobno z FEPSAC-iem mogą konkurować tylko wydarzenia organizowane przez AASP w Stanach Zjednoczonych. Ale nie wiem tego z pierwszej ręki, nigdy nie byłem, może kiedyś się wybiorę! Na naszym polskim podwórku także sporo się dzieje. Część wartościowych aktywności szkoleniowych i konferencyjnych na bieżąco promuję w moich mediach społecznościowych. Tutaj pragnę jednak wyróżnić jedno z nich, uwaga, będzie lokowanie dobrego produktu! Partnerem tego odcinka jest Zakład Pedagogiki i Psychologii AWF Warszawa, organizator konferencji naukowej "Człowiek - Sportowiec - Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie" która odbędzie się w dniach 14-15.11.2024r. w Warszawie.

    Istnieje uzasadniona potrzeba edukacji w zakresie zdrowia psychicznego wśród psychologów, trenerów, nauczycieli i innych zawodów związanych ze światem sportu. Dlatego też na warszawskim AWF-ie tworzona jest przestrzeń do edukacji oraz dyskusji. W ten sposób uczelnia dodaje swoją “cegiełkę” w budowaniu odporności psychicznej sportowców. Konferencję patronatem objęli Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Ogólnopolska Sekcja Psychologii Sportu PTP oraz Burmistrz dzielnicy Bielany. Wśród osób, które wystąpią na konferencji znajdzie się wielu znanych słuchaczom gości podcastu Głowa Rządzi, między innymi profesor Monika Guszkowska z odcinka numer 62.

    Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na wydarzeniu na FB oraz bezpośrednio na stronie AWF.

    To jednak nie wszystko! W związku z patronatem medialnym podcastu Głowa Rządzi nad konferencją „Człowiek – Sportowiec – Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie” ogłaszam konkurs, w którym można wygrać wejściówkę na to wydarzenie!

    Co trzeba zrobić, żeby ją zdobyć? Dwie rzeczy.

    I. Trzeba podzielić się postem promującym konferencję w mediach społecznościowych oznaczając Głowa Rządzi i AWF Warszawa.

    II. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: „jak radzić sobie z kryzysem w sporcie?” i przesłać ją do mnie w wiadomości prywatnej w mediach społecznościowych.

    Ostateczny termin? 15 czerwca 2024 r. Spośród wszystkich odpowiedzi wspólnie z organizatorami konferencji wybierzemy najciekawszą, którą nagrodzimy biletem na listopadową konferencję! Regulamin konkursu dostępny jest na stronie odcinka. Uf! No. Czekamy na Wasze zgłoszenia do połowy czerwca, mam nadzieję, że bilet na to wydarzenie pójdzie w dobre ręce!

    A teraz bez dalszych ceregieli oddaję w Twoje uszy odcinek o poszerzaniu horyzontów w psychologii sportu. Można to było zrobić na przykład na intensywny kursie w Trikali na początku 2024 roku. O swoich wrażeniach opowiada Karolina Baran.

    Czym jest intensywny kurs psychologii sportu w Trikali? Z czego słynie Uniwersytet Tesalski? Gdzie można rozwijać się w psychologii sportu? Skąd można dowiedzieć się o takich możliwościach szkoleniowych? Jakie są podobieństwa i różnice między podejściem do psychologii sportu w Polsce i zagranicą? Czy polska psychologia sportu ma się czego wstydzić? Z czego może być dumna? Jakie są współczesne trendy psychologii sportu i aktywności fizycznej? Jak psychologia sportu może służyć innym dziedzinom wyczynu? Jak może służyć szerokiemu społeczeństwu? Jakie są rodzaje mowy wewnętrznej (ang. self-talk)? Czym jest strategiczna a czym spontaniczna mowa wewnętrzna? Dlaczego tak mało osób z Polski było na tym kursie? Dlaczego warto poszerzać swoje horyzonty na psychologię sportu zagranicą? Czym jest ENYSSP i dlaczego warto wybrać się na doroczne konferencje? Jak kształtują się wydatki na działania szkoleniowe w psychologii sportu? Ile kosztują konferencje branżowe? Enjoy!
  • W 116 odcinku podcastu Głowa Rządzi rozmawiamy o psychologii wykonania w świecie filmu. Ekspertkami i pionierkami tej gałązki psychologii w Polsce są Pola Weiner, Ewa Serwotka (gość 040 odcinka podcastu!) oraz Aleksandra Zienowicz-Wielebska. Tą ostatnią zaprosiłem do podcastu, żeby porozmawiać o psychologii wykonania. Ola odpowiada na wiele pytań, niektóre okazują się trudniejsze! Nie na wszystkie znaleźliśmy odpowiedź…

    · Czy „wykonanie” to dobre tłumaczenie angielskiego „performance”?

    · Kogo możemy określić „wykonawcą”?

    · Jakie czynniki służą wykonaniu, jakie je utrudniają?

    · Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy sportowcem a twórcą (filmowym)?

    · Z czym mierzą się obecnie twórcy filmowi?

    · O co grają twórcy filmowi? Jakie cele sobie stawiają? Co jest dla nich nagrodą?

    · Jakie kryteria składają się na satysfakcję twórcy ze swojego wykonania?

    · Kto ma większe ego – sportowcy czy twórcy filmowi?

    · Co ćpają twórcy filmowi?

    · Czym różni się trema od stresu?

    · Jakie są zalety, a jakie wady dywersyfikacji pracy projektowej?

    · Co dzieje się ze zdrowiem psychicznym twórców?

    · Jaka jest rola psychologa wykonania / psychologii wykonania?

    Mam nadzieję, że ten odcinek przypadnie Ci do gustu i podasz go dalej w świat. Dobrego słuchania! Hej!

  • W 115 odcinku podcastu Głowa Rządzi wracamy do tematu wyobrażeń w sporcie. Gościem jest Karol Nędza, badacz tego tematu na Uniwersytecie w Plymouth. W odcinku rozważamy temat funkcjonalnego treningu wyobrażeniowego, który był częścią pracy doktorskiej Karola. Zahaczamy o wiele ważnych aspektów przygotowania i wykorzystania wyobrażeń w sporcie, aktywności fizycznej i nie tylko. Uwaga! To nie jest odcinek dla osób, które nie miały styczności z tym tematem wcześniej. Jak sprawdzić, czy wiesz cokolwiek o wyobrażeniach? Jeśli będziesz w stanie podać przykłady różnych funkcji wyobrażeń w sporcie to jesteś na dobrej drodze. Jeśli dodatkowo rozszyfrujesz akronimy PETTLEP czy SIAM będzie naprawdę nieźle. Jeśli natomiast nie wiesz co tu przed chwilą napisałem, warto wrócić do literatury i poczytać coś od takich badaczy tematu jak Paivio, Watt, Morris czy Budnik-Przybylska. Albo posłuchać tej ostatniej osoby – Dagmary Budnik Przybylskiej na łamach podcastu Głowa Rządzi. Odcinek 34 z jej udziałem, nagrany już parę lat temu, wcale nie stracił na wartości, wręcz przeciwnie! Buduje dobry grunt dla rozumienia techniki wyobrażeniowej w sporcie. Oczywiście bez przygotowania też można posłuchać Karola. Będzie jednak trudniej. Tak mi się przynajmniej wydaje. 😊 Tak czy inaczej dobrego słuchania!

  • W 114 odcinku podcastu Głowa Rządzi po raz pierwszy w historii audycji w całości skupiamy się na higienie cyfrowej. To szalenie ważny aspekt funkcjonowania współczesnego człowieka w sporcie i nie tylko. Definiujemy pojęcia, rozmawiamy o dobrych (i złych) praktykach w relacji z nowymi technologiami, a także pokazujemy dalsze kierunki działania w kontekście choćby auto-diagnostyki. Edyta jest doświadczoną edukatorką. Choć pamięta czasy bez internetu w kieszeni, potrafi w przystępny sposób odpowiadać na moje pytania i odnosić się do sportowych anegdot i komentarzy.

    · Czym jest higiena cyfrowa i po co nam ona we współczesnym świecie? Dlaczego czasami trudno ją utrzymać? Co zrobić, żeby być w tym skutecznym?

    · Co może pomagać, a co przeszkadzać w utrzymaniu higieny cyfrowej?

    · Jak powinna wyglądać higiena cyfrowa sportowca na treningu vs. na zawodach vs. w życiu okołosportowym?

    · Jakie są szanse, a jakie zagrożenia płynące z korzystania z nowych technologii dla sportowca?

    · Jak sportowcy wysokiego wyczynu z dużymi zasięgami w SM mogą mądrze ułożyć swoje życie na platformach SM?

    · Jak zmierzyć poziom swojej higieny cyfrowej i po co to robić?