Episodes
-
Dr. Menczel Zsuzsa tanácsadó szakpszichológus
Mi lenne, ha a rendszeres sportolás más lenne mint az egészségünk érdekében elvégzendő kötelesség? Nehéz úgy változtatni a sportolási szokásainkon, ha teherként éljük meg a mozgást. Valóban a mozgással van a baj vagy talán túl szigorú és rugalmatlan szabályrendszert alkotunk, amiben nehéz jól teljesíteni? Ebben az epizódban azt kutatjuk, hogyan keretezhetjük át a gondolkodásunkat, hogy az edzés a mindennapi életünk élvezetes és hasznos része legyen.
Mindenkinek más jelenti az örömteli kapcsolódást és elköteleződést a testmozgáshoz: a megfelelő mozgásforma megtalálásától, a szórakoztató társaságon át, a fókuszálást izmok működésére, az edzés után felszabaduló boldogságig. Tarts velünk ebben az epizódban és fejtsd meg, neked mi jelenti a mozgás örömét!
Amiről szó lesz ebben az epizódban:
Személyes történeteink
A sport mint játék: gyerekkori hozzászoktatás és a segítő szülői hozzáállás
Iskolai tesiórák - a rossz emlékek hogyan írhatók felül?
Túlsúlyosként vagy soha nem sportolóként elkezdeni mozogni - milyen pszichés akadályokat kell leküzdeni? Hogyan változtassunk?
Majd hétfőn elkezdem…Mi van a halogatás mögött? Mit tehetünk ellene?
Pszichés tényezők hatása a motivációra és teljesítményre
A másik végletesség: edzéskényszer, maximalizmus, kiégés
Miben, mikor és kinek segíthet a sportpszichológus?
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Vendégünk Zsiga Melinda kétszeres világbajnoki bronzérmes és magyar bajnok kick-boxoló. Melcsi sport iránti szenvedélye gyerekkorára nyúlik vissza: az atlétikán, kézilabdán, testépítésen és ökölvíváson keresztül ismerte meg sportoló létet, annak minden szabályával, nehézségével, áldozatával és sikerével. Jelenleg súlycsoportos sportolóként versenyzik, így a meccsekre nem nem csupán a legjobb formáját kell elérnie, hanem a kitűzött súlycsoportba is szigorúan bele kell férnie. Ebben az epizódban beszélgetünk a súlycsoportos sportágak étrendi kihívásairól, a rövid idő alatt történő nagy fogyás árnyoldalairól és Melcsi mesél arról is, hogy az évek során hogyan formálódott a szemlélete az étrendjét és életmódját illetően.
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Episodes manquant?
-
Folytatjuk a női ciklusról szóló beszélgetésünket és tovább mélyítjük a témával kapcsolatos ismereteket. Hiszen a menstruációs ciklus megértése nem csak arról szól, hogy tudjuk mikor kezdődik a menstruációnk, hanem a testünk természetes ritmusára való ráhangolódásról és annak a megtanulásáról is, hogyan hasznosítsuk ezeket az ismereteket a jobb egészség és közérzet érdekében.
Szó lesz a méhnyaknyákról mint elsődleges termékenységi jelről, a reggeli hőmérés helyes technikájáról, az egyes ciklus fázisokhoz és a babatervezéshez igazított táplálkozásról. Beszélgetünk a ciklusunk egyik legnehezebb pontjáról, a PMS-ről és arról is, hogy milyen növényi hatóanyagok és étrend-kiegészítők javíthatják közérzetünket és komfortunkat ezeken a napokon. Tartsatok velünk!
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Ebben az adásban az állóképességi sportágak közül a kerékpározásra helyezzük a hangsúlyt. Vendégünk Pelikán János, kétszeres magyar bajnok kerékpáros, aki két év kihagyás után újra a versenyzésben látja a jövőjét. Ebben az epizódban megismerhetitek Jani sportkarrierjét, valamint Eszterrel együtt mesélnek a szakmai együttműködésükről és a kihagyás utáni első Országúti Országos Magyar Bajnokságra való felkészülésről. Tartsatok velünk, hiszen szó lesz arról, hogy milyen elvek mentén épült fel Jani étrendje, hogy a versenyen kihozza magából a maximumot és arról is, vajon hogyan valósította meg a magas szénhidrátbevitelt gluténérzékeny sportolóként.
Kövess bennünket további tudatos tudásért: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
A fogyókúrás trendek népszerűségének ellenére úgy tűnik, a túlsúly és az elhízás gyakorisága makacs módon emelkedik. Ugyanakkor ritkábban tudatosítjuk, hogy a a tartós megoldást a viselkedésünkben beállt változás jelentheti, hiszen az étellel való személyes kapcsolatunk nagy szerepet játszik a súlytöbblet kialakulásában. Az elhízás kezelésében és a helyes evési magatartás megalapozásában új perspektívát nyújthat a pszichológia bevonása, amely komplex módon vizsgálja, hogy a döntéseink, érzelmeink, kulturális hagyományaink, családi mintáink és hiedelmeink milyen befolyással vannak az ételeink megválogatására és az evési szokásainkra. Ebben az adásban Kohlné Dr. Papp Ildikóval, pszichológus és dietetikus szakértő vendégünkkel beszélgetünk a pszichológia és az evés kapcsolatáról.
Amikről beszélgetünk:
Mit jelent az egészséges evési magatartás és honnantól kezdve definiáljuk a problémás evési magatartást? Milyen típusú evészavarokról beszélhetünk?Evési magatartási minták a különböző életkorokban és példamutatásEvészavarok: bulimia és anorexia nervosaSzégyenérzet az evés körülHogyan tudunk jól segíteni? Hogyan tarthatjuk meg az egészséges kapcsolatot az étkezésünkkel?ADÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Kohlné Dr. Papp Ildikó - Az EVÉS pszichológiája ebook: A sikeres fogyáshoz hiányzó elem, Evészavarok serdülőkorban https://kohlnepappildiko.hu/letoltheto-anyagok/Kövess bennünket további tudatos tudásért: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Minden feldolgozott étel egészségtelen? Egyáltalán nem! Ebben az adásban a NOVA kategorizáló rendszerről és a feldolgozott élelmiszerek 4 csoportjáról beszélgetünk. Gondoltad volna például, hogy a granola vagy az otthon készített főtt ételek is a feldolgozott élelmiszerek kategóriájába tartoznak? Arról is szó esik ebben az adásban, hogy mit takar az ultra-feldolgozott élelmiszer fogalma. Milyen közös jellemzőjük van ezeknek az ipari készítmények és milyen hatással vannak az egészségünkre, ha gyakran fogyasztjuk őket.
…A feldolgozott élelmiszerek kategóriái
…Feldolgozatlan és minimálisan feldolgozott élelmiszerek - szárított, zúzott, őrölt, szűrt, pörkölt, főzött, erjesztett, pasztőrözött, hűtött, fagyasztott vagy vákuumcsomagolt élelmiszerek is, amennyiben nem tartalmaznak extra sót, cukrot vagy egyéb összetevőket.
….Feldolgozott konyhai összetevők - olajok, vaj, cukor és nem kalóriadús összetevők, például só.
…Feldolgozott élelmiszerek - 3 vagy annál több összetevő - Sajtok, a tofu és a feldolgozott húsok, mint a sonka, a szalonna, a füstölt hal és a pastrami hús.
…Ultra-feldolgozott élelmiszerek - péksütemények, kenyerek, sütemények, a tejhelyettesítők, a pépesített húsból, halból vagy szójaalapú húspótlóból készült „nuggetsek”, továbbá a legtöbb chips, keksz és egyéb snack-étel tömeggyártott változatai.
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
https://otszonline.hu/cikk/feldolgozott_elelmiszerek_es_betegsegek
A NOVA kalsszifikációról részletesebben (angol):
https://openknowledge.fao.org/server/api/core/bitstreams/5277b379-0acb-4d97-a6a3-602774104629/content
Kövess bennünket:
https://www.instagram.com/hesterslife/
-
A mediterrán étrend egy életforma és nem csupán a javasolt összetevőkről, receptekről szól. Összegyűjtöttük, hogy mi miatt javasoljuk a mediterrán étrend elemeit beépíteni az életünkbe. Eláruljuk azt is, hogy mi hogyan mediterránosítottuk az étrendünket és arról is beszélgetünk, hogy Magyarországon hogyan lehet megvalósítani ezt az életformát.
Konkrét tippek és receptek is elhangzanak, tartsatok velünk!
…Hogyan alkalmazza Dóri & Eszter a mediterrán étrendet
…Hazai zöldségek, gyümölcsök
…Mediterrán étrend alapjai - a piramis
…Mit érdemes elkerülnünk, mik a javasolt arányok
…Halak
…Ízesítések, receptek
…Alkoholfogyasztás a mediterrán étrend szerint
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Mediterrán étrend - MDOSZ Táplálkozási Akadémia Hírlevél
Czakó Dóri receptjei - instagram: dora_czako
Misos-gombás ebédidő 🌞
500 g csiperke / idő hiányában mirelit gombát használok
1 fej vöröshagyma
1 ek miso
egy csokor friss kakukkfű
1 marék kesudió
3 dl @besproud / @companyoflife
3 ek sörélesztőpehely
barna rizs @valoryzmarket
& petrezselyem
https://www.instagram.com/reel/CneqEj7jMmC/?igsh=cDg ydW tia2U3Zmhj
Ebéd bowl:
színes paradicsomok
* uborka
* soksoksok friss petrezselyem
* lencse
* fehérbab
* mustár
* lime
* só & bors
https://www.instagram.com/reel/CoCms1qo99V/?igsh=MWpucXB3ZWZzdWEy
Egytálatkoszolós összedobálós mediterrán e b é d i d ő 🌞
* humusz
* citromleve
* saltnpepa
* harissa
* csicseri
* paradicsom
* kalipaprika
* uborka
* lecsepegtetett(!!!!) articsóka
* lilahagyma
* kifőtt fussili
* zöld levelek
* kecskesajt
https://www.instagram.com/reel/Cqf6oIToblw/?igsh=MWJkbnVxMjk5Zmx5Mw==
Vacsora ötletek:
Néhány aktuális kedvenc:
1. harissás humusz
2. aszaltparadicsomos humusz
3. tökmagos csicseri
4. articsókás cannellini krém
Mindegyik 2 perc se. Pl articsókás cannellini: fogod a konzerv cannellinit, sóval, borssal, fél citrom levével, löttyenet olivával 3-4 darabka articsókával (fotók közt mutatok 2 félét is, az egyik ecetes olajban van eltéve: ezt alaposan lecsepegtetve!!!! a másik sós vízben) összeturmixolod, kész.
Tökmagos csicseri: fogod a konzerv csicserit, lé egy részét leöntöd - turmixodtól & tőled függ hogy milyen állagot tud kezelni illetve te mennyire szeretnél lágyat - sóval, borssal, kis citrom levével & egy marék tökmaggal összeturmixolod, kész.
https://www.instagram.com/p/C4_i3VzoSAp/?igsh=dnFnenZjYjd5azRj
Kövess bennünket:
https://www.instagram.com/hesterslife/
-
A vitaminok, ásványi anyagok és egyéb kiegészítők napjaink népszerű elemei, ha az egészségünkről van szó. Ebben az adásban nagyító alá veszünk néhány vitamint, ásványi anyagot és általánosságban is beszélgetünk a hagyományos és a sport étrend-kiegészítők helyes kiválasztási gyakorlatáról.
…Tisztázzuk a fogalmakat
…Étrendkiegészítő gyártási infók
…Összetétel és ár elemzés
…Milyen étrendkiegészítőre van szükségünk?
…C-Vitamin
…D3-Vitamin
…Magnézium
…Omega3
…B12
…Cink
…Szelén
…Vas
…BCAA
…L-Karnitin
…Bizonyítottan hatékony,hatásos teljesítmény növelő sport étrendkiegészítők
…Eszter, Dóri milyen étrendkiegészítőket szed
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Csupor Dezső - Pirulakalauz - https://www.libri.hu/konyv/Pirulakalauz-6.html
Dr. Bíró Szabolcs - Vitaminipar - https://www.libri.hu/konyv/dr_biro_szabolcs.vitamipar.html
OGYÉI alap infók: https://ogyei.gov.hu/etrend_kiegeszitokkel_kapcsolatos_lakossagi_tudnivalok_
OGYÉI étrend kiegészítők listája: https://ogyei.gov.hu/ETREND_LISTA
TF - Sporttáplákozási központ - Étrendkiegészítő kvíz- https://sporttaplalkozas.tf.hu/etrend-kiegeszitok/mikor-szedjek-etrend-kiegeszitot
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Egy külön adás, amiben csak a fehérje szükségletünkről, és a fehérje kiegészítésről beszélgetünk. Milyen formában vihetjük be ezt a makrotápanyagot, vegyes, illetve növényi táplálkozás esetén. Mikor van szükségünk fehérje kiegészítésre és annak milyen formái a biztonságosak?
00:02:15 - Miből áll a fehérje? Milyen a fehérje szükségletünk?
00:14:00 - Miből érdemes bevinnünk a fehérjét?
00:19:00 - Mikor érdemes fehérje kiegészítést nyúlnunk?
00:28:00 - Mi történik ha túlfogyasztjuk a fehérjét?
00:37:00 - Tejalapú fehérjeporok
00:49:00 - Kollagén
00:52:06 - Növényi fehérjeporok
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Rapid tudásmegosztó adással készültünk nektek, amiben Eszter és Dóri hallgatói kérdésekre és tévhitekre, hiedelmekre, felvetésekre válaszol. Ebben az epizódban röpködnek a gyors válaszok tudatos táplálkozás témáján belül.
Sok olyan téma is felmerül, amiről már korábban bővebben beszéltünk, így ezeket a leírásba belinkeljük nektek.
- 00:03:00 - Cukrok, vércukorszint
Bővebben a cukról: 30. ADÁS - MINDENT A CUKROKRÓL - EGY FINOMAN TUDATOS PODCAST
Bővebben az édesítőszerekről: 31. ADÁS - MINDENT AZ ÉDESÍTŐSZEREKRŐL - EGY FINOMAN TUDATOS PODCAST
- 00:16:30 - Betegségek, Inzulinrezisztencia, PCOS, Endometriózis, IBS
Bővebben az IBS-ről, bélegészségről: 36. ADÁS - BÉLEGÉSZSÉG ÉS MIKROBIOM - EGY FINOMAN TUDATOS PODCAST
- 00:22:30 - Edzés melletti táplálkozás, Étrendkiegészítők
Bővebben a témáról: 33. ADÁS - SZABADIDŐSPORT ÉS TÁPLÁLKOZÁS - EGY FINOMAN TUDATOS PODCAST
- 00:30:00 - Zöldségek, gyümölcsök
- 00:34:34- Olajok, zsírok
- 00:38:29 - Testzsír, testtömeg
- 00:40:16 - Szója
- 00:44:46 - Kenyér
- 00:46:20 - Glutén, tej
- 00:57:41 - Intermittent fasting
- 01:07:27 - Hízás, fogyás
Kids & Babies a Hester's Life gyermek-, és csecsemőtáplálkozási podcastje
https://open.spotify.com/show/6657WAO3eLDXTVi5dPsTMp?si=a0c4d02257a44ab4
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
A bélrendszerünk szervezetünk egyik motorja, ha itt valami nincs rendben az nagy hatással lehet az egészségünkre, közérzetünkre, létezésünkre.
A bélegészség témájával foglalkozunk ebben az adásban. Mikor és hogyan alakul ki a bélflóránk? Miért vannak a bélben baktériumok? Mit tehetünk és mit ehetünk, hogy egészségesen tartsuk a beleinket és csökkentsük a bélbetegségek kockázatát?
00:01:34 - Kezdjük az elején: alapok a bélrendszerünkről és a bélmikrobiomról
00:07:09 - Milyen kapcsolatban áll a bélegészségünk az általános egészségünkre?
00:15:30 - A puffadásról
00:23:06 - Hogyan ismerjük fel a diszfunkciós tüneteket?
00:24:17 - A különböző baktériumok szerepe
00:29:17 - Mit együnk, hogy egészségesen tartsuk a bélflórát?
00:41:32 - Az IBS-ről
00:48:14 - A SIBO-ról
00:54:25 - Rostok szerepe, hatása
00:56:16 - Mit kerüljünk el?
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Hogyan hatnak a teljes kiőrlésű gabonák az egészségünkre?
Turbózd fel zöldségekkel a napod!
Kulcs az egészséges belekhez
Étrend növényi alapokon
Tippek a jó emésztéshez
Hatalmas apróságok
Nélkülözhetetlen rostok
Rethinking healthy eating in light of the gut microbiome. Cell host & microbe, 30(6), 764–785, Armet, A. M. et al., 2022.
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Az öregedés az élet természetes és elkerülhetetlen velejárója, de az életminőséget számos tényező befolyásolhatja. A fizikai, mentális és szociális jólét proaktív gondozásával az növelhetjük minőségi életévek számát. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az egészséges életmóddal késleltetni tudjuk az idősödéssel járó biológiai folyamatokat. Beszélünk arról is, hogy mire kell(ene) odafigyelnünk a 20-as, 30-as, 40-es 50-es és 60-as éveinkben, hogy mind testileg, mind szellemileg megőrizzük a vitalitásunkat. Kibeszéljük a kékzónák titkait is, hiszen az itt élők körében a legtöbb a száz évet jó egészségben megélő emberek száma.
00:03:03 - Hogyan éljük meg mi az öregedést?
00:14:00 - Mi lehet motiváció azoknak, akik nem gondolnak a minőségi öregedésre?
00:26:30 - Öregedéshez vezető okok
00:28:30 - A dohányzásról stressz kezeléséről és a szokások átalakításáról
00:44:11 - Mik azok az alap dolgok, amit a Kék Zónák országaiban megtesznek?
Stressz kezeléseIdősek közelsége, közösség erejeMediterrán étrend - 80-20%-os szabályTermészetes mozgás01:07:55 - 20-30-as éveinkben mit kell tennünk és miért?
01:19:30 - Menopauza érkeztével mit építsünk be?
01:26:20 - Lassuló anyagcsere kezelése
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
https://www.ksh.hu/stadat_files/nep/hu/nep0010.html
https://www.netflix.com/hu-en/title/81214929
https://www.sciencealert.com/scientists-witness-patients-brains-de-aging-after-changing-their-diet
An Overview of iQOS® as a New Heat-Not-Burn Tobacco Product and Its Potential Effects on Human Health and the Environment, Başaran, R., Güven, N. M., & Eke, B. C. (2019). Turkish journal of pharmaceutical sciences, 16(3), 371–374.
Diet and longevity in the Blue Zones: A set-and-forget issue?. Pes, G. M., Dore, M. P., Tsofliou, F., & Poulain, M. (2022). Maturitas, 164, 31–37.
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Nőként sokszor háttérbe szorítjuk a szervezetünk ciklus rendszerét és a menstruációra úgy tekintünk, mint szükséges rossz. De lehet ez másképp is! Ebben az epizódban szeretnénk megmutatni, hogy visszavehető a hatalom és könnyebben irányíthatóvá válik az élet, ha tudjuk mivel járnak az egyes ciklus szakaszok. Hogyan étkezzünk vagy sportoljunk, hogyan szervezzünk a programokat, hogy ne feszítsük túl a húrt vagy éppen hogyan hozzuk ki maximumot magunkból? Elsőre nem is gondoljuk, hogy mennyire sokat dob a közérzetünkön, az egészségünkön, a termékenységünkön, ha fázisokat figyelembe véve alakítjuk az életmódunkat és a táplálkozásunkat. Ehhez a témához segítségül hívtuk Cserháti-Herold Jankát, termékenységtudat szakértőt, a hormonmentes.hu alapítóját és tulajdonosát.
05:00 - Miért fontos tudatában lennünk a menstruációs ciklusunknak?
20:35 - Hogyan épül fel a menstruációs ciklusunk?
26:43 - A ciklus szakaszai - évszak élmélet
26:55 - Menstruáció - Tél
27:50 - Follikuláris szakasz - Tavasz
34:40 - Ovuláció - Nyár
42:45 - Luteális szakasz - Ősz
59:20 - Mit tegyünk, ha rendezetlen a ciklusunk?
1:06:55 - Fájdalmas menstruáció? Pro tippek a fájdalom enyhítésére
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
https://hormonmentes.hu/
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Crossfit, futás, biciklizés, jóga, súlyzós edzés, úszás, tenisz, foci a szeretett hobbid?
Ha rendszeresen mozogsz, akkor biztosan megfogalmazódott már benned is, hogy mit és mikor érdemes enni, hogy az edzéseid eredményesek legyenek. Ebben az epizódban szakmai információkat kaphatsz arról, milyen táplálkozásra érdemes törekedni, ha a hobbi sportolóként szeretnéd a legjobbat kihozni magadból. Végigkövetjük Bogi kétféle edzős napját, majd alaposan kikérdezzük, hogy célzott tanácsokkal lássuk el.
00:02:30 - Mit és mikor együnk reggeli edzés előtt?
00:17:53 - Igyunk kávét reggeli edzés előtt?
00:36:43 - Étrend-kiegészítők
00:43:17 - Mi a helyzet a szőlőcukorral?
00:47:28 - Folyadékbevitel, mindent az italokról
00:52:50 - Edzés utáni fél órával kell ennem?
01:00:38 - Edzés utáni étrend-kiegészítők
01:13:00 - Délutáni edzés előtti és utáni étkezés
EPIZÓDHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Étrend-kiegészítő kvíz - https://sporttaplalkozas.tf.hu/kvizunk-neked
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Számos indokkal választjuk mi fogyasztók az édesítőszeres termékeket ezek közül csak egy az, hogy csökkenteni szeretnénk a bevitt energia mennyiséget. Egyre több típusa elérhető a természetes és mesterséges édesítőszereknek, jó, ha tudjuk, hogy melyikből miből áll, milyen élettani hatása van és melyiket érdemes választanunk vagy elkerülnünk.
Az adásban kategorizáljuk és értékeljük az édesítőszereket.
Amiről beszélgettünk pontosan:
00:02:50 - Mire lehet jó az édesítőszer?
00:05:22 - Édesítőszerek csoportosítása
00:06:00 - Eritrit
00:07:27 - Maltit
00:08:56 - Stevia
00:10:00 - Inulin
00:14:06 - Xilit
00:17:00 - Aszpartám
00:24:25 - Aceszulfám-K
00:26:46 - Szukralóz
00:31:15 - Mire figyeljek oda, ha édesítőszereket fogyasztok?
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/
-
Ebben az adásban elkalauzolunk Benneteket a cukrok világában. Miket is nevezünk cukroknak? Hogyan találhatod meg az élelmiszerek összetétel listájában. Megvizsgáljuk a miérteket: Miért eszünk ennyi cukros ételt? Miért használják az élelmiszergyártók a különböző cukrokat? Arról is beszélgetünk, melyik típusú cukornak milyen hatása van, melyiket érdemes választanunk, és melyiket kerüljük el.
Amiről beszélgettünk pontosan:
02:25 - Cukorfogyasztási áttekintés
05:48 - Miért táplálkozunk cukrosan?
08:06 - Mikor van szükségünk a hozzáadott cukrokra?
11:00 - Mik a jobb cukrok?
15:13 - Milyen élettani hatása van az “egyszerű cukrok” fogyasztásának?
17:00 - Élelmiszeripari szempontok
22:13 - Melyik élelmiszert válasszunk, hozzáadott cukor szempontból?
26:57 - A rizs, juhar, agave szirupokról
28:44 - A fruktózról
32:11 - Melyiket válasszuk? Light, Zero, cukormentes, stb.
37:47 - Tápérték táblázatban olvasható cukormennyiség értelmezése
47:00 - Mivel édesít Eszter és Dóri otthon és a gyártásban?
48:42 - A datolya őrleményről
50:10 - Minden más természetes édesítő
ADÁS TÉMÁIHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Élelmiszer adatokhoz - USDA - https://fdc.nal.usda.gov/
Természetes édesítő - Datolya őrlemény: https://hesterslife.com/blog/hesters-life-receptek/53-sos-karamellszosz-datolya-orlemenybol
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Azon túl, hogy éhesen nem indulunk el bevásárolni milyen ökölszabályok léteznek még a tudatos élelmiszer vásárlás témája körül? Tudod például, hogy mit jelent az pontosan, hogy egy termékre rá van írva, hogy ‘light’? Választ találsz az adásban arra, miért érdemes a kezeletlen citromot és a kovászos pékárut választani. A legfontosabb élelmiszer szabályozási tudnivalók, a legtutibb lelőhelyek, intelmek, és tápérték táblázat értelmezési tippek egy masszív adásban.
Amiről beszélgettünk pontosan:
00:02:40 - Mit hol vásárolnak be a lányok?
00:07:25 - Élelmiszer szabályozások és azok kommunikációja
00:18:45 - Zöldség-gyümölcs vásárlás - bio vagy nem bio?
00:25:41 - Mire figyeljünk amikor pékárut vásárolunk?
00:35:20 - Hogyan tudjuk otthon frissen tartani a kenyeret?
00:37:33 - Kovász vs élesztő
00:40:30 - Mindent a hús és hal vásárlásról
00:50:20 - Hogyan kell elemezni a tápérték táblázatot?
00:54:40 - Összetevők listája bármilyen élelmiszer esetén
00:58:55 - Cukortartalom - Mi a light, mi a zero cukor tartalmú?
1:07:27 - Melyik összetevőt kerüljük el ha tehetjük?
1:18:10 - Mire figyeljünk, amikor tejterméket, sajtot veszünk?
1:21:00 - Trükkök az impulzusvásárlás elkerülésére
1:27:00 - Miért fontos, hogy a rostban gazdag legyen az élelmiszerünk?
1:29:02 - Zsír helyzetek
1:33:17 - Cukrok formái, amikben elbújik
ADÁS TÉMÁIHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
Eszter tortilla recepje: https://hesterslife.com/blog/hesters-life-receptek/44-glutenmentes-tortilla-zabpehelylisztbol
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Menütervezés. Na de nem úgy, ahogy gondolod. Abban, hogy változatosan étkezz az előre tervezés sokat tud segíteni. Ahogy abban is, hogy minimalizáld az impulzív döntéseidet, amiket éhesen hozol bevásárlás közben. Rengeteg menü, főzés, alapanyag tervezés tippet hallhatsz ebben az adásban, kezdőknek és haladóknak egyaránt ajánljuk. :)
Amiről beszélgettünk pontosan:
00:03:24 - Miért érdemes menüt tervezni? Miben tud segítségünkre lenni?
00:09:30 - Hogyan álljunk neki a heti menü tervezésnek?
00:11:59 - Technikailag hogyan tervezzünk? Excelben? Papíron? Fejben?
00:17:05 - Időhatékony menü tippek
00:21:51 - Tökéletes chia puding recept
00:23:43 - Változatos étrend - Beszűkült étrend feloldása
00:28:08 - Hogyan tudunk odafigyelni a tápérték arányokra? - Okostányér (MDOSZ)
00:31:49 - Növényi étrend esetén hogyan egészíti ki egymást a különböző növényi alapanyagok aminosav profilja?
00:34:12 - Könnyű vacsora tippek
00:40:42 - Hogyan lehet kiegyensúlyozott a napi étrended?
00:46:10 - Smoothie tippek
00:51:19 - Recept források
ADÁS TÉMÁIHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
MDOSZ Okostányér ajánlás - https://www.okostanyer.hu/
Eszter eceptjei: https://hesterslife.com/blog/hesters-life-receptek
Dóri receptjei: https://www.tiktok.com/@czako_eszik
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ -
Ha nasi, akkor csoki? Úgy tűnik, ez a leggyakoribb eset. Hogyan tud a nassolás egy tudatos, egészséges életmód része lenni? Egyáltalán miért nassolunk? És milyen egészséges alternatívák léteznek? Ha tudjuk a miérteket, akkor könnyebb kontrollálni a csipegetést? Mindegyik kérdésre választ ad Eszter, Dóri és Bogi.
Amiről beszélgettünk pontosan:
00:02:39 - Mit nasizunk a leggyakrabban és mit is jelent a nasizás pontosan.
00:06:44 - Mitől lesz snack a nass. Napi étkezés szerkezete.
00:15:02 - Egészségtudatos tippek ha vendégségbe mész.
00:21:05 - Miért nassolunk, és hogyan tudjuk kontrollálni.
00:32:38 - ”Tudatos”-nak titulált snack alternatívák értékelése.
00:36:23 - Érintve az edzés körüli funkcionális táplálkozást.
00:43:32 - A 3 legvonzóbb snack és kiváltói.
00:47:00 - A lányok legjobb snack tippjei.
00:56:40 - Mit csinálj, amikor nagyon nagy a nass vágy, pl.: menstruációs ciklusban, éjszakai fentlétkor.
01:02:08 - Újdonsült anyukák hogyan kezeld a nass kérdését.
01:07:04 - 5 tipp a tudatosabb nassoláshoz.
ADÁS TÉMÁIHOZ KAPCSOLÓDÓ TUDÁSTÁR:
- Táplálkozás pszichológiai hátteréhez Lukács Liza tudását ajánljuk: https://mashogy.hu/
5 dolog, amitől a nassolás nem csak egészségtudatosabb lesz, hanem finom is:
1: Csak egy kis adagot rakj a tálba! - mert, ha nincs előtted az egész zacskó / doboz, nem eszed meg.
2: Csinálj snack plate-et! - Jöhet rá alma, dió, sajt, kétszersült, magvak, zöldségkrémek
3: Házi hummusz, padlizsánkrém, avokádókrém, cukkinikrém, a répa és alma hasábokkal
4: Popcorn házilag - hogy, felesleges zsírokat és adalékokat elkerüljük.
5: Sütőben sült zöldségek - mert egyszerre ropogós és meleg.
+1 HestersTOGO kiszerelés (60g) - https://hesterslife.com/termekek/togo
Kövess bennünket: https://www.instagram.com/hesterslife/ - Montre plus