Episodes
-
Janka Kovalčik - riaditeľka festivalu Viva Musica
-
Dnes medzi nás prišli sestry Jančové. Pod týmto menom ich poznajú fanúšikovia komiksov. Ivana je autorka a spisovateľka, Zuzana ilustrátorka a maliarka. Spoločne tvoria komiksy, cez ktoré deti a mládež upozorňujú na dôležité témy ako diskriminácia, ekológia, či finančné problémy. Jednoducho – vzdelávajú prostredníctvom komiksov na worksopoch, ale aj v Čítanke pre štvrtákov. Rozprávala sa s nimi Darina Mikolášová.
-
Episodes manquant?
-
Náš dnešný hosť sa zaoberá suburbanizáciou. Takže sa s ním môžeme porozprávať laicky povedané – o tom ako sa „prelieva“ mestské prostredie do okolitého vidieckeho priestoru a vznikajú predmestia. Ako sa menilo zázemie Bratislavy, sa s Martinom Švedom z Katedry regionálnej geografie a rozvoja regiónov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a samostatným vedeckým pracovníkom Geografického ústavu SAV porozprávala Darina Mikolášová.
-
Ako dramaturg sa podpísal pod SK dejiny, či Moju diagnózu. Momentálne ho zamestnávajú textári a pracuje na tom, aby svetlo sveta uzrela kniha o Bratislavskej lýre. Keď dramaturg Róbert Valovič nesedí v televízií, tak je v pohybe. Na vode, alebo na hrebeňoch hôr. Kam sa chystá tento rok, prezradil Hane Rapantovej.
-
Hoa Nguyen Thi – Kvet Nguyen (čítaj Kvet Gujen) sa narodila na Slovnesku. Má vietnamské korene, vyrastala v Nových Zámkoch, je fotografka a vizuálna umelkyňa, doktorandka na Katedre fotografie a nových médií VŠVU. Patrí k zakladateľom komunitnej organizácie Vietnmaské korene a v knihe Všetko, čo nás spája - veľmi otvorene hovorí o živote a zvykoch relatívne uzavretej vietnamskej komunity, či o hľadaní identity medzi dvoma odlišnými kultúrami. Rozprával sa s ňou Juraj Turis.
-
Keď pred pár mesiacmi Slovensko obletela správa, že sa Slovákom darilo na vrcholnom gastronomickom podujatí, konkrétne mená spájalo označenie - Národný tím kuchárov Slovenska. My vám ho dnes predstavíme. Na jeho čele je Jozef Hromják a okrem uznávaného šéfkuchára k nám zavíta aj ďalšia členka tímu –Alexandra Krajčovičová, ktorá predstavuje našu gastronomickú budúcnosť. Do ich kuchyne vás pozýva Miroslav Čief.
-
Tomáš Juríček je kameraman a spolu s ním sa pozrieme na film z iného uhla pohľadu. Ako sa rokmi za kamerou menila jeho práca? Prečo je nakrúcanie historických filmoch preňho odmenou a kde sa vôbec končí jeho robota na filme? Pýtala sa Hana Rapantová.
-
Prvú fotografiu urobil ako jedenásťročný, dnes je víťazom Slovak press photo v kategórii Svet umenia a kultúry. Oliver Ondráš sa venuje najmä dlhodobým dokumentárnym projektom a tak nám príde porozprávať napr. aj o cykle Rok v meste či projekte Nikdy som nemala na sebe nohavice - lebo aj na Slovensku stále žijú ženy, ktoré môžu niečo podobné konštatovať. Moderuje: Juraj Turis.
-
Precvičíme si pamäť a spoznáme minulosť trochu inak. Napríklad aj cez nápisovú kultúru, jazyk či stredoveké listiny. Hosťom Rádia Regina Západ bol historik-archivár, nadšený propagátor digitaliácie v archívnictve prof. Juraj Šedivý. Vo svojej vedecko-pedagogickej činnosti sa špecializuje na stredoveké dejiny – špeciálne písomnej kultúry a vývoja miest, najmä Bratislavy. Zhovárala sa s ním Eva Viteková.
-
Baví ju vojenská história, prednáša dejiny medicíny, na akademickej pôde učí umelcov šermiarskemu umeniu, vyrába divadelné kostýmy a je autorkou a režisérkou divadelných predstavení Divadla Havran. Mimo tohto sveta má však iný. Pokojne ste sa mohli dostať pod jej skalpel. Je totiž zdravotná - operačná sestra – inštrumentárka. S Lenkou Rebrovou sa zhovára Juraj Turis.
-
Jej snom bolo sociálne podnikanie. Dnes je majiteľkou prvej kakaotérie na Slovensku. V Latinskej Amerike podporuje miestnych pestovateľov kakaa, ktorí tak zanechali temnú minulosť pestovateľov koky pre drogové kartely a na Slovnesku sa zase venuje integrácii ťažšie zamestnateľných osôb. Kedy podľahla chuti kakaa povedala Darine Mikolášovej.
-
Už len pár dní je to tu! Svoje brány otvorí 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava. Organizátori sľubujú, že myjavský sviatok folklóru ponúkne divákom počas piatich dní viac ako 40 zaujímavých programov určených pre návštevníkov všetkých vekových kategórii. My dnes nazrieme do zákulisia príprav a to s Marekom Hrinom a Vierou Feriancovou. Moderuje Hana Rapantová.
-
Náš dnešný hosť má rád prírodu a turistiku, rád na presuny využíva hromadnú dopravu, manažuje športové aktivity OMDčka (ó em déčka), veľa pracuje, vraj vybaví aj nevybaviteľné a spojí nespojiteľných ľudí a komunity. Dnes spolu s ním doletí do nášho štúdia Belasý motýľ a Jozef Blažek z Organizácie muskulárnych dystrofikov vás pozve na ich špeciálny deň. Miroslav čief sa s ním porozprával o bariérach i bezbariérovosti, o živote s nervovosvalovým ochorením, ale aj silných motoroch, ktoré podporujú slabé svaly.
-
Všetko čo uvidíte, bude doslova z našej dielne – od hudby, tanca, cez humor a tak trochu aj mágiu až po samotnú vedu. Takto znie pozvánka na podujatie My sme SAV. Aké vedecké hviezdy vystúpia na najväčšej popularizačnej akcií Slovenskej akadémie vied nám prezradila Monika Tináková zo Slovenskej akadémie vied. Moderoval: Juraj Turis.
-
Dnes medzi nás prišli dve mladé dámy, ktorých spája hudba a rodinné puto. Hudobníčky a sesternice Anabela Patkoló a Vanessa Sarközi . Napriek tomu, že spolu vyrastali a vraj v speve často súťažili, o pár dní sa vôbec po prvýkrát stretne nová generácia hudobníčok na jednom pódiu. A aké to bude? Porozprávali nám aké je to vyrastať v muzikantskej rodine, v detstve vyhrávať talentové súťaže, čo sa dialo na ich rodinných stretnutiach a aké tradície majú rady a predstavili aj Patkolo Ensemble Amoroso. Rozprávala sa s nimi Hana Rapantová.
-
Katarína Reptová hovorí, že práca s deťmi a so zdravím, je pre ňu poslaním a je telom aj dušou detská sestrička. Našli by ste ju aj v online ordinácií, alebo je známa ako „sestrička v akcií“. Nazreli sme s ňou pred dovolenkou do cestovnej lekárničky, pokúsili sme sa predchádzať úrazom a porozprávali sme sa o tom, ako zvládnuť bežné detské choroby bez stresu. Moderovala: Darina Mikolášová.
-
Dnes to bude v štúdiu rádia Regina hyrilo farbami a energiou. Také sú aj diela nášho hosťa. Časť z nich ako keby stále nosil aj pri sebe. Ako je to možné? Daniel Brogyányi sa venuje fotografickej tvorbe a tú aj vyučuje, grafike, dizajnu, sochárskej tvorbe a odevnému dizajnu. Zhovárala sa s ním Darina Mikolášová.
-
Už tri desaťročia si jej meno spájame so známym divadelným festivalom. Ako ho robiť rok čo rok tak, aby bol vždy zaujímavý? Spýtali sme sa kultúrnej manažérky, zakladateľky a riaditeľky Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Svoje brány otvorí zajtra a my vám už dnes ponúkame NOVÝ POHĽAD – nielen v podtitule aktuálneho ročníka.
-
Naša dnešná hostka je tanečnou pedagogičkou na Katedre tanečnej tvorby Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave a vyzerá to tak, že je stále v pohybe. Baletná majsterka, šéfdramaturgička Baletu Slovenského národného divadla, tanečná pedagogička a vedúca tanečného súboru v Divadle Nová scéna, dramaturgička a výkonná riaditeľka tanečného súboru Balet Bratislava. A to je stále len zlomok všetkého, čo v živote robila. Aj o festivale Bratislava v pohybe a pohybových tréningoch pre širokú verejnosť sa rozprávala s Hanou Rapantovou.
-
Vyštudoval gragický dizajn – na Slovensku a tvorbu písma – v Holandsku. A keďže vie, aké ťažké je pre niektorých ľudí čítať aj bežné texty, rozhodol sa, že pomôže sebe aj ostatným a vytvoril písmo pre dyslektikov. Takto to znie jednoducho, čo všetko však tomu predchádzalo, ako písmo tvoril a ako môže pomôcť, na to sa spýtal Martina Pyšného Juraj Turis.
- Montre plus