Episodes
-
Hovory s mámou 8/7 o smyslu časosběrných dokumentů, osudech jejich protagonistů i vztahu matky s dcerou
„Můj cíl je zachytit autentický život tady a teď a udělat takovou kroniku doby. Doufám, že když se na ní někdo podívá třeba za padesát let, tak bude mít trochu představu, jak se žilo a jaké věci řešili běžní lidé...Točím to, co přináší život. Těžký osud Marcely napsal život. Naše první setkání s Marcelou a Jirkou bylo na matrice, kde souhlasili s natáčením. O těch lidech na začátku nic nevíte a vůbec netušíte, co se bude dít," říká režisérka Helena Třeštíková v bonusovém díle Hovorů s mámou, kde na tradiční formát rozhovoru s dcerou Hanou navazuje debata týdeníku Respekt. Jaké jsou další osudy hlavních protagonistů jejích filmů jako je Marcela nebo Katka? Jak těžké je v roli dokumentaristky sledovat některé životní osudy? Co by Helena Třeštíková ráda natočila, kdyby neměla omezené prostředky? Co oběma vzala a dala zkušenost s rolí političky. Nejen o tom mluvily v diskusi Helena a Hana Třeštíkovi. Moderoval Štěpán Sedláček.
-
Hovory s mámou 7/7 o natáčení bez konce, Miloši Formanovy, Mallory, kterou dostal z drog Jiří Bartoška, nebo o tom, jak se z Lídy Baarové stal krém na boty.
„Většinou se brali, když už spolu dávno bydleli, procestovali kus světa a všechno zažili. Pak si řekli, proč se nevzít. Jeden pár měl dítě a brali se, aby si mohli vzít hypotéku na bydlení,“ popisuje motivy k sňatku u párů, které sledovala během natáčení další generace Manželských etud Hana Třeštíková. „A tady se ukazuje, jak se doba podepisuje na našich dokumentech. Když jsem začínala točit já, tak nebylo možné, aby spolu bydleli před svatbou. Cestovat se skoro nikam nedalo, ale taky se mnohdy brali, protože to byla jediná možnost, jak získat vlastní byt. Časosběr je obraz doby,“ dodává dokumentaristka Helena Třeštíková. Jak vznikaly snímky Forman vs. Forman, dokument Zkáza krásou o herečce Lídě Baarové nebo časosběrný film Mallory? A co natáčí dnes? Nejen o tom uslyšíte v sedmém díle Hovorů s mámou od Heleny Třeštíkové, které se ptá její dcera Hana Třeštíková.
-
Episodes manquant?
-
Hovory s mámou 6/7 Dokumentaristka Helena Třeštíková vypráví v rozhovoru s dcerou Hanou o osudech recidivisty Reného a narkomanky Katky i společné práci na časosběrných dokumentech
„Všichni jsme doufali, že se narodí dítě, Katka pochopí, že tudy cesta dál nevede a přestane fetovat. Tím mohl ten příběh skončit, ale to se nestalo a já jsem měla hroznou depku. Ale podstatou časosběrného dokumentu je, že se točí to, co je, ne to co si člověk přeje, “ vzpomíná Helena Třeštíková na mnohaleté natáčení o životě a zápase mladé matky s těžkými drogami. Co se během natáčení dělo? A jak pokračovala spolupráce s Reném i po tom, co jim vykradl byt? A kdy začala společná práce matky a dcery na dokumentech? Nejen o tom uslyšíte v šestém díle Hovoru s mámou od Heleny Třeštíkové, které se ptá její dcera Hana Třeštíková.
-
Hovory s mámou 5/7 Dokumentaristka Helena Třeštíková v rozhovoru s dcerou Hanou vypráví o natáčení s Katkou, různými ženskými osobnostmi nebo pamětníky holocaustu, pokračování Manželských etud, učení na FAMU i svém velmi krátkém angažmá ve vládě ČR
„Točili jsme něco v Národní divadle. Když jsme vyšli ven, tak na piazzetě stála Katka a lovila klienty na sex. Dohodli jsme se s ní, že to natočíme. Taková různá ostrá spojení jsou součástí života dokumentaristy, který přechází mezi prostředími a musí se na všechno připravit,“ vzpomíná Helena Třeštíková na natáčení časosběrného dokumentu Katka, kdy po dobu čtrnácti let sledovala život a zápas ženy se závislosti na drogách. Za jakých okolností se s Katkou poprvé setkala? Jaké další filmy natáčela v nultých letech? Kdy začala učit dokument na FAMU? Jak se stala ministryní kultury ve vládě Mirka Topolánka a proč z funkce po necelých třech týdnech odešla? I o tom uslyšíte vyprávět dokumentaristku Helenu Třeštíkovou v rozhovoru s dcerou Hanou Třeštíkovou.
-
Hovory s mámou 4/7 Dokumentaristka Helena Třeštíková v rozhovoru s dcerou Hanou vypráví o euforii devadesátých let, postupném vystřízlivění i nejstrašnějším natáčení
„Byla to doba plná euforie,“ popisuje dokumentaristka Helena Třeštíková své pocity po listopadu 1989, kdy mohli filmaři svobodně volit, o jakých tématech chtějí točit. Zároveň se ovšem také s nástupem tržního kapitalismu měnilo financování filmové tvorby. Symbolickým mezníkem v tomto ohledu bylo spuštění první soukromé televize před třiceti lety: „Před revolucí jsme jako dokumentaristé měli pocit, že jsme ovlivnění ideologii a máme omezené působení. Pak vedle veřejnoprávní televize začaly vznikat soukromé televize, které měly ohromný vliv. A to, co nastoupilo, bylo na hony vzdálené tomu, co my jsme chtěli dělat. Do jisté míry se zhroutila iluze, že teď je svoboda a stačí mít dobrý nápad. Přišel tržní kapitalismus a bylo jasné, že je třeba sehnat i nějaké finance a není to tak jednoduché," popisuje dokumentaristka. Co se dělo kolem vzniku televize NOVA? Jak autorka v porevolučních podmínkách dokázala pokračovat v časosběrných snímcích? Jak se stalo, že protagonista jejího filmu (René) vykradl byt? A jak vzpomíná na natáčení s Lídou Baarovou nebo Rivou Krieglovou a zprácování témat z historie 20. století? Nejen o tom mluví dokumentaristka Helena Třeštíková v rozhovoru s dcerou Hanou Třeštíkovou.
-
Hovory s mámou 1/7: dokumentaristka Helena Třeštíková v rozhovoru s dcerou Hanou vypráví o svém životě a dokumentaristické tvorbě
-
Respekt uvádí podcastovou sérii Heleny a Hany Třeštíkových o životě a díle významné české filmařky. Sedm dílů nabídne bližší vhled nejen do okolností vzniku časosběrných filmů, ale poodhalí i soukromí známé dokumentaristky. Od 12. 4. každý pátek.