Episodes
-
Dana 7. veljače 1992. 12 država članica Europskih zajednica potpisalo je Ugovor iz Maastrichta, službeno poznat i kao Ugovor o Europskoj uniji. Stupio je na snagu 1. studenoga 1993. nakon što su ga države članice ratificirale.
Njime je službeno utemeljena Europska unija, kohezivnija i povezanija inačica Europske ekonomske zajednice. Uz to, uvedeno je i europsko državljanstvo.
-
Dana 11. srpnja 1995. snage bosanskih Srba pod zapovjedništvom generala Ratka Mladića osvojile su grad Srebrenicu u istočnoj Bosni, koji je UN bio proglasio zaštićenom zonom. Sljedećih dana više od 8000 muslimana, pretežno muškaraca i mladića, ubijeno je i zakopano u masovnim grobnicama. Tisuće žena, djece i starijih osoba prisilno su deportirane. Između 20 000 i 50 000 žena i djevojaka pretrpjelo je seksualno nasilje.
Ujedinjeni narodi proglasili su genocid u Srebrenici najgorim zločinom počinjenim na europskom tlu od Drugog svjetskog rata.
-
Episodes manquant?
-
U ovoj epizodi uranjamo u povijest Europe kako bismo proslavili ključni događaj: 20. obljetnicu najvećeg proširenja EU-a. Dana 1. svibnja 2004. deset zemalja u srcu Europe pridružilo se EU-u i dodalo mu devet novih službenih jezika. Bio je to trenutak za slavlje, jedinstvo i neograničene mogućnosti.
-
Transatlantska trgovina robljem predstavlja mračno i bolno poglavlje ljudske povijesti koje je trajalo više od 400 godina i koje broji više od 15 milijuna žrtava. Unatoč ukidanju ropstva, rasističke ideologije opstale su i dalje oblikuju diskriminacijske stavove i ponašanje. Međunarodni dan sjećanja na žrtve ropstva i transatlantske trgovine robljem koji su ustanovili Ujedinjeni narodi i Tjedan za antirasizam i raznolikost u organizaciji Europske unije samo su neke od inicijativa čiji je cilj razvijanje svijesti, poticanje ravnopravnosti i stvaranje uključivijeg društva.
-
Schengensko područje uključuje državna područja dvadeset sedam europskih zemalja, među kojima su dvadeset tri države članice Europske unije, Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska. Unutar tog područja moguće je slobodno putovanje među zemljama bez prolaska graničnih kontrola. Sve je započelo 1985. kada je pet država članica Europske unije odlučilo ukinuti kontrole na svojim unutarnjim granicama.
-
Ujedinjeni narodi su 2005., na 60. obljetnicu oslobođenja Auschwitza, proglasili 27. siječnja Međunarodnim danom sjećanja na žrtve holokausta. Riječ „holokaust” potječe iz grčkog i znači „žrtva paljenica”. Danas taj pojam označava progon i masovno ubojstvo šest milijuna europskih Židova koje su počinili nacistički režim i njegovi kolaboracionisti. Od 1933. do 1945. nacisti i njihovi pristaše progonili su i druge skupine, kao što su Romi, invalidi, Slaveni te homoseksualci i pripadnici određenih vjerskih i političkih skupina.
-
Kućica slamnatog krova i nebeskoplavih kapaka smještena je u bujnom parku u okolici Pariza. Tko bi mogao pomisliti da je u toj obiteljskoj kući zacrtana budućnost Europe i njezino mjesto u svijetu? No, istina je. To je bio dom i ured Jeana Monneta, jednoga od utemeljitelja današnje Europske unije.
-
Jedinstveno tržište jedno je od najvažnijih postignuća i glavnih pokretača europske integracije. Ono omogućuje slobodno kretanje roba, usluga, osoba i kapitala unutar Europske unije. Uspostavljeno 1. siječnja 1993., jedinstveno tržište potiče trgovinu i, zahvaljujući njemu, Unija ima veću važnost kao globalni trgovinski partner. Uz to, olakšava život građana te pospješuje rast i potiče tržišno natjecanje stvarajući nove prilike za europska poduzeća.