Episodes

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do tématu používání mobilních telefonů ve školách, jejich zákazu a omezení. Probereme stanoviska České školní inspekce, ministerstva školství, a zkušenosti z praxe, například pravidla na škole pana Tělocvikáře, která kombinují pragmatické přístupy k používání technologií a snahu o rozvoj digitálních kompetencí. Dotkneme se i právních aspektů podle odbornice Alice Kubů Frýbové, specializující se na školské právo.


    Všechny díly KYBcastu najdete v podcastových aplikacích a také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Stanovisko ČŠI 📋

    Podle České školní inspekce (ČŠI) platí, že pokud škola ukotví do svého školního řádu plošný zákaz užívání mobilních telefonů či obdobných zařízení, včetně přestávek, postupuje v souladu s právním řádem.

    📅 Datum stanoviska: 9. září 2020
    🔗 Stanovisko ČŠI


    Stanovisko MŠMT 🏛️

    Podle § 30 odst. 3 školského zákona může školní řád omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů s výjimkou nezbytného rozsahu ze zdravotních důvodů.

    ❗ Důležité: MŠMT zdůrazňuje, že tento zákon neumožňuje odebírat žákům mobilní telefony po dobu pobytu ve škole. Škola může pouze určit místo (např. skříňku), kam žáci telefon odloží, s tím, že ho mohou kdykoli vyzvednout, když školu opustí.

    🔗 Stanovisko MŠMT

    Komentář Alice Kubů Frýbové 🏫⚖️

    Právnička paní Kubů Frýbová se specializuje na školské a cestovní právo a ochranu osobních údajů. Mezi její klienty patří školy, zřizovatelé a další aktéři ve vzdělávání. Vysvětluje, že:

    „Zřizovatel nemá právo zakázat používání mobilních telefonů ve škole. Tato pravomoc náleží pouze řediteli školy, který může ve školním řádu upravit způsob využívání mobilních telefonů, a tedy i jejich používání zakázat, a to s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů. Zřizovatel má možnost ovlivnit znění školního řádu pouze zprostředkovaně, a to prostřednictvím školské rady, která školní řád schvaluje. Zřizovatel má ve školské radě jednu třetinu členů,“ objasňuje Kubů Frýbová.

    A jak dodává: „Zákaz používání mobilních telefonů však neznamená, že by měl učitel oprávnění mobil vybrat a na konci vyučování vrátit. V případě, že mobilní telefon učitel vybere a ten se během jeho úschovy poškodí, například se poškrábe o jiné mobilní telefony, bude za tuto škodu odpovědná škola.“

    Pravidla na škole pana Tělocvikáře 💪📱

    Učitel, který na sociální síti X vystupuje pod pseudonymem pan Tělocvikář, sdílí zkušenosti ze své školy, kde platí flexibilní pravidla ohledně používání mobilních telefonů:

    1️⃣ Zákaz není absolutní:⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Žáci se mohou domluvit s pedagogem, pokud něco potřebují.
    2️⃣ V hodinách: Mobily jsou povoleny, pokud to má smysl pro výuku (digitální kompetence jsou důležité, ale nebuďme naivní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ děti využívají mobily hlavně na focení, sociální sítě a hry).
    3️⃣ Vymáhání pravidel:⁠⁠⁠⁠⁠⁠ První napomenutí, druhé napomenutí s poznámkou, při dalším přestupku zabavení telefonu a komunikace s rodiči.
    4️⃣ Akce:

    Jednodenní: Při přesunech dopravou povolen, při chůzi zakázán (kvůli bezpečnosti).Vícedenní: Telefony se berou na noc a vrací ráno, někdy i během dne. Rodiče i děti to vědí předem.
    5️⃣ Důvod: Chceme, aby děti žily tady a teď, což s telefonem nejde.

    👀 Co vy na to, podvádějí děti? Mají třeba dva telefony? Co jste se na základě komentářů rozhodli změnit? Dejte nám vědět na e-mailové adrese [email protected], jak to chodí u vás ve škole.

    🔗 Odkaz na pravidla
    🔗 Twitter pana Tělocvikáře


    Více se pak dozvíte přímo při poslechu tohoto dílu.

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem zakončíme speciální letní sérii KYBcast: Letní toulky kyberprostorem. Tento díl je mimořádný tím, že ho z velké části tvoří historky a postřehy vás posluchačů, které jste nám posílali v průběhu léta.

    Všechny naše podcasty najdete také ve vybraných podcastových aplikacích a na YouTube: Podcasty NPI ČR.


    Některé z vás technologie potrápily, některým naopak pomohly. A i u toho trápení často zjistíme, že si za nepříjemnosti můžeme spíše sami. Některé problémy s technologiemi mají překvapivě snadná řešení: třeba stačí připojit odpojený kabel nebo změnit směr otáčení ventilátoru. Ale můžete být v klidu: podobný trapas se stal každému z nás, jak vám sami přiznáme.

    Povíme si také o tom, jak mohou technologie sbližovat děti a dospělé, nebo že pomohou třeba k tomu, abyste ve tři ráno vydali na Sněžku. Zamyslíme se také nad tím, jak mění mobily a selfíčka přístup k fotografování. A rovnou přidáme praktické tipy, se kterými budou bavit selfíčka i vás.

    Časy se mění, a s nimi i zábava
    V restauraci dnes potkáme spoustu lidí s mobilem v ruce napříč všemi věkovými kategoriemi. Někteří na něm hrají hry, jiní zase vyhledávají informace nebo kontrolují e-maily. Historku na toto téma zveřejnil Václav Maněna na sociálních sítích. Uživatelé mu napsali moc pěkné komentáře, které si můžete přečíst na sítí Threads.​

    Doprovod, sdílení polohy a digitální špendlíky

    Sdílet polohu a odesílat špendlíky se souřadnicemi můžete třeba z aplikace Mapy.cz nebo v Google mapách. Digitální špendlík s polohou můžete snadno odeslat rovnou z WhatsAppu. Stačí při psaní zprávy ťuknout na tlačítko + a z nabídky vyberte Poloha.Praktický pomocník je funkce doprovod, kterou nedávno přidal na iPhonech Apple. Podobnou funkci má také aplikace Waze.Další tipy pro Android najdete v článku Jak na Androidu sdílet polohu v Google Mapách, Zprávách i WhatsApp.

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do přípravy mobilu na léto.


    Všechny naše podcasty najdete také ve vybraných podcastových aplikacích a na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    1. Zabezpečení mobilu:

    Aktualizace systému a aplikací: Proč je důležité mít aktualizovaný operační systém a aplikace.Nastavení bezpečnostních funkcí: Použití silných hesel, biometrických údajů (otisk prstu, rozpoznávání obličeje) a aktivace dvoufázového ověřování.Zálohování dat: Jak a proč zálohovat kontakty, fotky a důležitá data před odjezdem.Instalace antivirového programu: Doporučení na kvalitní antivirové aplikace pro mobily.

    2. Doporučené aplikace na cesty:

    Navigační aplikace: Google Maps, Waze, Mapy.cz –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ výhody a nevýhody.Cestovní průvodce a offline mapy: TripAdvisor, Booking.com, Google Trips.Překladové aplikace: DeepL, Google Translate, Microsoft Translator –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ možnosti překladu textu, hlasu a obrazu.Užitečné aplikace:Aplikace pro rezervace ubytování (Airbnb, Booking.com).Aplikace pro dopravu (Uber, Bolt, místní taxi aplikace).Aplikace pro místní akce a zážitky (Eventbrite, Viator).Aplikace pro sledování počasí (AccuWeather, Weather.com).

    3. Příslušenství:

    Powerbanky: Doporučení na spolehlivé modely a jejich kapacity.Ochranné kryty a fólie: Jaký typ ochrany zvolit pro různé destinace (voděodolné pouzdro pro pláže, nárazuodolné kryty pro dobrodružné výlety).Nabíječky a adaptéry: Význam univerzálního adaptéru pro různé země. Doporučení na rychlonabíječky a kabely.Tipy na další příslušenství: GoPro, Selfie tyč, remote spoušť, batoh na elektroniku, stativ.

    4. Roaming:

    Správa dat a roamingu: Jak se vyhnout vysokým poplatkům za data v zahraničí. Doporučení pro místní SIM karty a datové balíčky, Informace o roamingových balíčcích nabízených operátory.Offline režim: Jak využívat offline režim pro minimalizaci spotřeby dat a úsporu baterie.eSIM a druhá SIM v mobilu: Více informací zde.

    5. Mobilní platby:

    Bezpečnost mobilních plateb: Jak zabezpečit své platby (např. nastavení limitů, použití biometriky).Doporučené aplikace pro platby: Apple Pay, Google Pay, Revolut –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ výhody a nevýhody.Platby v zahraničí: Jaké možnosti máte pro bezkontaktní platby v zahraničí. Význam směnných kurzů a poplatků při používání mobilních plateb.

    6. Tipy a triky pro pohodlné cestování:

    Úspora baterie: Tipy na prodloužení životnosti baterie během cestování (např. vypnutí nepotřebných funkcí, použití powerbanky).Zábava na cestách: Doporučení na audioknihy, podcasty, hudební aplikace a hry, které si stáhnout před cestou.


    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do tématu digitální rovnováhy a jak si udržet zdravý vztah s technologiemi, aniž bychom se z toho zbláznili.

    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR a ve vybraných podcastových aplikacích.


    Digitální rovnováha je klíčovým konceptem v dnešní digitální době, kde je důležité najít harmonii mezi používáním technologií a ostatními aktivitami. Technologie jsou všudypřítomné a jejich nadměrné používání může mít negativní dopady na naše fyzické i psychické zdraví.


    Statistické údaje o používání technologií: Podle aktuálních statistik uživatelé v Evropě tráví na mobilních zařízeních v průměru následující časy:

    Důchodci nad 65 let: 3 hodiny a 50 minut denněDospělí: 5 až 6 hodin denněDěti a teenageři: děti ve věku 8-12 let: 5 hodin a 33 minut denně, teenageři ve věku 13-18 let: 8 hodin a 39 minut denně

    V zemích třetího světa, jako jsou Afrika, Brazílie nebo Filipíny, screentime roste na 9 hodin denně, zatímco v Evropě, například v Dánsku, Německu a Francii, je o 1-2 hodiny nižší oproti průměru.


    Kontext a důsledky:

    Dospělí: Nadměrné používání mobilních zařízení může vést k fyzickým problémům, jako jsou bolesti zad a očí, a k psychickým problémům, například k stresu a úzkosti.Děti a teenageři: Nadměrné používání mobilních zařízení může ovlivnit spánek, akademický výkon a sociální interakce dětí a mladistvých.

    Doporučení pro udržení digitální rovnováhy:

    Nastavení časových limitů: Stanovte si denní limity pro používání mobilních zařízení.Volné zóny: Vytvořte doma prostory bez technologií.Pravidelné přestávky: Dělejte si pravidelné přestávky od obrazovky.Alternativní aktivity: Podporujte fyzické aktivity a společné rodinné činnosti.

    Implementace těchto opatření může pomoci udržet zdravou rovnováhu mezi časem stráveným na mobilních zařízeních a ostatními aktivitami.


    Výhody a nevýhody digitálních technologií:

    Pozitivní dopady: Technologie mají pozitivní vliv na vzdělávání, práci a osobní život.Negativní dopady: Nadměrné používání může vést k závislosti, stresu, narušení spánku a sociální izolaci.

    Znaky digitální nerovnováhy:

    Příznaky závislosti na technologiích: Fyzické a psychické symptomy, jako je únava očí, bolesti hlavy nebo úzkost.

    Praktické tipy pro udržení digitální rovnováhy:

    Nastavení časových limitů pro používání obrazovek.Plánování pravidelných přestávek během dne.Vytvoření volných zón bez technologií, například v ložnici.Praktiky mindfulness a digitální detox.

    Rodiče a děti: Udržování digitální rovnováhy v rodině:

    Výchova dětí k zodpovědnému používání technologií.Nastavení pravidel pro používání technologií v rodině.Alternativní aktivity k trávení času offline.

    Technologické nástroje a aplikace podporující digitální rovnováhu:

    Aplikace pro sledování času stráveného na obrazovce.Programy pro blokování rušivých aplikací a webových stránek.Nástroje pro podporu mindfulness a meditace.

    Osobní příběhy a zkušenosti: Příběhy lidí, kteří úspěšně našli digitální rovnováhu, inspirativní příklady a rady od odborníků.

    Inspirujte se – den offline: Více informací o dni offline naleznete zde:

    Den offline - EdutimeZŠ ML Třebíč - Den offline a vernisáž výstavyZŠ ML Třebíč - Jsme offline

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u nového dílu KYBcastu, tentokrát s podtitulem Moderní čeština jako cizí jazyk, ve kterém se s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do tématu moderní češtiny z pohledu "cizinců".

    Všechny naše díly najdete v podcastových aplikacích a také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    V dnešním dílu se zaměříme češtinu a jakou roli v jejím utváření hraje cizí jazyk. Nebudeme na to ale sami, pozvání do "studia" přijal Jarmil Vepřek, popularizátor češtiny, lektor a korektor, kterého možná znáte ze sociálních sítí, kde vystupuje pod pseudonymem Běžící češtinář.


    Společně se pobavíme o aktuálně nejdůležitějším tématu: léto je obdobím, kdy rodiny tráví více času společně, a rodiče často narážejí na výrazy svých dětí, kterým zkrátka nerozumí. Zaměříme se na to, jak se vyvíjí český jazyk, jaký vztah je mezi moderní a tradiční podobou češtiny a co znamenají výrazy, jako například banger, cringe, fr, chábr nebo crush. Pomůžeme vám tak lépe porozumět jazyku svých dětí a vysvětlíme, odkud daná slova přejímají a jaký dopad mají na jejich komunikaci. Kromě toho se s Běžícím češtinářem podíváme na současnou podobu maturitní zkoušky z češtiny a na audioknihy, které před zkouškou z dospělosti mohou výrazně pomoci.

    Pokud si chcete slovník svých dětí nastudovat podrobněji a nebýt takzvanými boomery, můžete si také projít Slovník pro boomery od Pavla Matějíčka, který najdete zde.


    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítáme vás u dnešního dílu letního speciálu na téma Nenechte se rušit o prázdninách. Prázdniny jsou časem odpočinku a relaxace, proto je důležité vědět, jak se efektivně chránit před nechtěným rušením. V tomto díle se zaměříme na přípravu, právní aspekty dovolené, technologické nástroje a praktické tipy, jak si užít léto bez stresu.

    Může mi nadřízený zrušit už schválenou dovolenou?

    Odpověď zní ano, může. Ale musí k tomu mít pádný důvod. Mělo by se tak dít jen ve velmi ojedinělých situacích, například kvůli náhlým provozním potížím, jejichž řešení závisí na zaměstnanci, kterému byla dovolená zrušena. Pokud se tak však stane, zaměstnavatel je povinen nahradit náklady, které v důsledku zrušené dovolené vznikly. Měl by tedy proplatit například jízdné nebo storno poplatky.


    Nadřízený vám volá na dovolenou. Jste povinni mu to zvednout?

    Nikdo neví, zda nejste v místech, kde není signál. A i pokud je signál k dispozici, zaměstnanec není povinen zaměstnavateli telefon během dovolené zvednout. Jestliže se šéf během volna nedovolá, nehrozí za to žádný postih. Ze zákona za to žádné sankce ukládat nesmí. Nemusíte šéfovi dávat své soukromé číslo. Soukromé telefonní číslo patří do soukromé sféry zaměstnance a zaměstnavatel na něj právo prostě nemá.

    Zdroj: https://www.podnikatel.cz/aktuality/sef-vam-vola-na-dovolenou-jste-povinni-mu-to-zvednout/

    Pokud dostane zaměstnanec k dispozici služební telefon, ten zvedat musí. Ovšem jen v pracovní době, nebo v době takzvané pracovní pohotovosti. „Doba pracovní pohotovosti je dobou, kterou je zaměstnanec povinen držet jen na základě dohody se zaměstnavatelem a tato doba je zaměstnanci hrazená odměnou za pracovní pohotovost ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku,“ uvádí právník Tomáš Palla.

    Pokud zrovna nemáte (placenou) pohotovost, služební mobil sledovat nemusíte. „V jiné době, než v době držené pracovní pohotovosti, není zaměstnanec ani povinen mít služební telefon zapnutý.“
    Zdroj: https://radiozurnal.rozhlas.cz/telefon-sefovi-po-pracovni-dobe-brat-nemusite-ani-ten-sluzebni-6253512


    Režimy Soustředění a Nerušit

    Nastavení Režimu Soustředění na iPhonu

    Určete, které aplikace a kteří lidé vám budou moct v režimu soustředění posílat oznámení.Zobrazení ztišených oznámení na zamknuté obrazovce nebo jejich odeslání do Oznamovacího centra.Ztmavení zamknuté obrazovky v daném režimu soustředění.Skrytí odznaků oznámení na aplikacích na ploše.

    Pro více informací navštivte podporu Apple.


    Nastavení Režimu Nerušit na Androidu

    Přizpůsobení, které aplikace vám mohou odesílat oznámení.Automatické zapnutí a vypnutí režimů.

    Pro více informací navštivte Nápovědu Android.


    Detox a chill

    Používejte aplikace na správu času a blokování pracovních notifikací během volna. Doporučujeme například:

    ScreenZen pro AndroidScreenZen pro iOS

    Dále nabízíme tipy a triky, jak omezit používání technologií a skutečně si odpočinout. Digitální detox má řadu výhod pro duševní zdraví a celkovou pohodu.


    Automatické odpovědi na e-maily

    Jak nastavit automatickou odpověď v různých e-mailových službách (Gmail, Outlook, atd.)? Informujte kolegy a klienty o své nepřítomnosti a kontaktní osobě pro naléhavé záležitosti. Doporučujeme vytvořit vtipnou a informativní automatickou odpověď, například:

    Ahoj,cestuji časem a právě teď se nacházím v roce 1885, kde e-maily ještě neexistují. Jakmile se vrátím zpět do přítomnosti (což bude [datum]), určitě Vám odpovím. Pokud je to naléhavé, zkuste zavolat Dr. Emmetta Browna.S pozdravem,[Vaše jméno]


    Užívejte si prázdniny bez stresu a nechte práci za dveřmi!

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítáme vás u prvního prázdninového speciálu ze série KYBcast: Letní toulky kyberprostorem. Společně s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem se podíváme na dotaz jednoho z našich posluchačů.

    Navíc máme novou e-mailovou adresu [email protected], na kterou nám můžete psát své postřehy, dotazy a náměty na další díly. Také budeme moc rádi, když nám v průběhu léta pošlete své příběhy a postřehy z kyberprostoru i „reálného“ světa. Na základě vašich e-mailů pak natočíme závěrečný díl letní série. Vaše vzkazy mohou být v krátké psané či zvukové podobě.

    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Tipy pro cestování s mobilem


    Cestování s mobilem a přístup k internetu může být mnohem snadnější a pohodlnější díky správnému výběru aplikací a technickým opatřením. Zde je přehled užitečných tipů a aplikací, které by se mohly hodit při cestování z České republiky do Evropské unie i do dalších destinací:

    1. Wi-Fi

    Veřejné Wi-Fi: Hotely, kavárny a letiště často nabízejí bezplatné Wi-Fi. Jenže v nich na vás může čekat například nastražený Pineapple (IP rozsah 172.16.42.42) a nebo může být síť napadena a monitorována.Problémem však nejsou nezaheslované Wi-Fi, ale nešifrovaná komunikace. Pro zvýšení své bezpečnosti raději používejte VPN.Vlastní VPN: Viz například Václavův router –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stačí dát hledat na webu některého z prodejců elektra spojení VPN a Wi-Fi. Obvykle cenová relace od 1500 Kč.Placená VPN: Proton, Mullvad, Nord, CyberGhost a další, vybere si opravdu každý. Bacha ale na to, komu svá data svěřujete. K zajištění šifrovaného tunelu ve fastfoodu a na sledování fotbalového zápasu dostupného jen v ČR to ale stačí. Můžete zapnout i VPN killswitch.Wi-Fi hotspot: Váš mobilní tarif může umožnit použití telefonu jako Wi-Fi hotspotu pro další zařízení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ osobně používáme léta, stačí nějaký starší telefon. Hlavně zařízení nedávejte na okno, přehřívá se, navíc by mělo být pořád v nabíječce. Cestovní router vám umožní připojit se k Wi-Fi na hotelu a vytvořit oddělenou bezdrátovou síť pro vaše zařízení. Hledejte cestovní routery s podporou WISP.

    2. Roaming v EU

    Zkontrolujte roamingový plán: V rámci EU můžete používat svůj mobilní tarif stejně jako doma. Přesto si ověřte podmínky vašeho operátora.Data limity: Některé tarify mohou mít omezení na množství dat, která můžete v zahraničí využít.

    3. Cestování mimo EU

    Mezinárodní balíčky: Ověřte, zda váš operátor nabízí speciální balíčky pro zahraničí, které mohou snížit náklady na volání a data.Lokální SIM karta: Někdy je výhodné koupit si místní SIM kartu pro levnější data a volání.

    4. Bezpečnost

    Aktualizace softwaru: Ujistěte se, že máte aktuální verze operačního systému a aplikací.Zálohování: Pravidelně zálohujte svá data před odjezdem na dovolenou i po příjezdu z ní.

    Tipy na mobilní aplikace

    Navigace a mapy

    Google Maps: Nabízí offline mapy a hledání tras, restaurací a hotelů.Waze: Kromě restaurací a hotelů vám navíc ukáže i aktuální dopravní informace a alternativní trasy.Moovit: Navigace veřejnou dopravou v mnoha městech po celém světě.

    Překlady a komunikace

    Google Translate: Překlady textu, mluveného slova i textu z obrázků.DeepL: Kvalitní a přesné překlady.iTranslate: Podporuje mnoho jazyků.

    Bezpečnost a zdraví

    Záchranka: Rychlé přivolání pomoci s přesnou polohou.Red Cross First Aid: Instrukce pro poskytnutí první pomoci.TravelSmart: Nouzové kontakty, lékařské překlady a další užitečné informace.

    Ubytování a cestování

    Booking.com: Rezervace hotelů a ubytování.Airbnb: Pronájem apartmánů a domů.TripAdvisor: Recenze a doporučení na restaurace, hotely a aktivity.Uber a Bolt: V poslední době rozšířené pro rozvoj jídla, jinak se využívá také jako taxi.

    Finance a směna měn

    Revolut: Správa peněz, směna měn a možnost platit kartou bez poplatků.XE Currency: Aktuální směnné kurzy a převody měn.Splitwise: Sledování a rozdělování výdajů mezi více osobami.

    Cestovní plány a organizace

    TripIt: Organizace cestovních plánů, integrace s e-maily pro automatické přidání rezervací.Google Trips: Ukládání itinerářů, doporučení míst a atrakcí, offline přístup k informacím.

    Jídlo a restaurace

    Yelp: Recenze a hodnocení restaurací, kaváren a dalších podniků.HappyCow: Vegetariánské a veganské restaurace a obchody.Zomato: Rezervace restaurací a objednávky jídla.

    Offline a nouzové aplikace

    Maps.me: Offline mapy s navigací.Here WeGo: Offline navigace s podrobnými mapami.

    Volný čas a zábava

    Spotify: Poslech hudby a podcastů.Netflix: Sledování filmů a seriálů s možností offline sledování.Audible: Poslech audioknih.

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítáme vás u dnešního dílu na téma Rodiče, učitelé a děti na WhatsAppu. Společně s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem probereme, proč by rodiče neměli aplikaci instalovat dětem bez předchozí pomoci s bezpečným nastavením, co dětem samotným vadí, a dáme vám i pár tipů na bezpečné používání aplikace.

    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Co je to WhatsApp

    WhatsApp je aplikace, která má 2,78 miliardy uživatelů napříč operačními systémy, je to třetí nejpopulárnější program svého druhu. Mezi uživateli ve věku 15-26 ji používá skoro 20 % lidí, nejvíce pak ve skupině 26-35 let, tam je to 27 %. Populární je hlavně v zemích třetího světa a v chudších krajinách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Indie, latinská Amerika a podobně.

    Co vadí dětem:

    Vyzpovídali jsme několik dětí před pražskou základní školou ve věku 10-12 let, abychom zjistili, co jim vadí. A zde je výsledek:

    spamovánínadávkypornopsaní zpráv večerskupiny a pípání notifikacíodkazy na Shorts a TikTok

    Na WhatsAppu se stávají pro děti problémem právě skupiny, ve kterých se odehrává většina výše zmíněného. Nejčastějšími problémy se skupinami jsou:

    Zveřejňování osobních informací: Děti a rodiče mohou nevědomky sdílet citlivé informace, které mohou být zneužity.Kyberšikana: Skupiny na WhatsAppu mohou být platformou pro kyberšikanu mezi dětmi. Skrytí za obrazovkou může někdy vést k nevhodnému chování, které by se v reálném životě neobjevilo.Nepřetržitá dostupnost: Učitelé mohou v případě třídních skupin pociťovat tlak být neustále dostupní pro dotazy rodičů či dětí, což může narušovat jejich soukromý život a pracovní rovnováhu.Závislost na technologiích: Děti mohou být příliš závislé na technologiích a sociálních sítích, což může ovlivnit jejich schopnost komunikovat osobně.Dohled a kontrola: Někteří rodiče mohou přehnaně kontrolovat, co se děje ve skupinách, což může narušovat důvěru mezi nimi a jejich dětmi.Stres a úzkost: Neustálý příliv zpráv a notifikací může vést k pocitům stresu a úzkosti jak u dětí, tak u učitelů a rodičů.Sociální dynamika: Skupiny mohou posilovat sociální izolaci nebo vytvořit tlak na přizpůsobení se určitému chování.

    Pornografie i výhrůžky.
    Školy i policie varují před nebezpečnou skupinou na WhatsAppu typu Přidej co nejvíc lidí, více viz: https://kutnohorsky.denik.cz/z-regionu/pridej-co-nejvic-lidi-skupina-whatapp-nasili-pornografie-deti-policie-20231107.html


    Co s tím?

    Běžte ve WhatsAppu do "Nastavení", dále "Soukromí", "Skupiny" a tam omezte, kdo vás může přidat do skupiny.

    Další problémy pro děti i dospělé může představovat phishing, vishing –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ třeba v podobě nabídky práce či investic.

    Co dělat, když zjistím něco nekalého/nevhodného v chatu dané aplikace: Otevřete chat, klikněte nahoře na jméno, sjeďte dolů a a dejte Exportovat chat; připojit média –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ můžete pak použít jako důkaz pro případ, že by někdo zprávy smazal, nebo vás vyhodil z dané skupiny.

    Doporučení pro školy a rodiče:

    Vzdělávání o bezpečném používání internetu: Děti i rodiče by měli být pravidelně informováni o rizicích a bezpečnostních opatřeních.Moderace skupin: Mít jasně stanovené role a pravidla pro správu a moderování skupin.Digitální detox: Podporovat čas mimo obrazovky a aktivní zapojení do offline aktivit.

    Bezpečnost a E2E šifrování

    Metadata, která WhatsApp shromažďuje a uchovává, zahrnují:

    Informace o účtu: Vaše telefonní číslo, jméno profilu, fotografie profilu a stav.Kontakty: Informace o vašich kontaktech, jako jsou telefonní čísla uložená ve vašem adresáři.Záznamy o zprávách: Časová razítka odeslaných a přijatých zpráv, včetně doručovacích a přečtených potvrzení (tzv. „dvojité modré fajfky“).Informace o připojení: IP adresy a další síťové informace spojené s vaším zařízením.Informace o zařízení: Informace o vašem zařízení, včetně modelu telefonu, operačního systému a jedinečných identifikátorů zařízení.Informace o používání: Statistiky týkající se používání aplikace, jako je frekvence a doba používání WhatsAppu.Data o transakcích a platbách: Pokud používáte platební služby WhatsAppu, může být zaznamenávána historie transakcí a platební údaje.

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítáme vás u dnešního dílu na téma Soukromí za poplatek? Změny na webech a sociálních sítích, který jsme pro vás připravili s Pavlem Matějíčkem.


    V této epizodě KYBcastu se ponoříme do nedávných změn na sociálních sítích, zejména na Facebooku, který nabízí uživatelům možnost platit za verzi bez reklam, nebo souhlasit s novým způsobem zpracování dat pro cílení reklam. Tato novinka vyvolává řadu otázek ohledně soukromí a monetizace. Probereme, jak podobné změny na platformách jako Seznam.cz ovlivňují uživatelskou zkušenost a jaký dopad mají na ochranu osobních údajů. Zaměříme se také na reakce a perspektivy uživatelů, aby bylo možné lépe pochopit, jak veřejnost tyto změny přijímá a proč se dějí.


    ---

    Nejčastější reakce:

    “Co se děje, Seznam zavedl něco novýho?” Ne, bylo to už dávno. Jen spousta lidí nepochopila, o co jde a přijde jim podivné platit za obsah…

    https://x.com/omarsery1/status/1787030916080026011?s=12&t=HEztiw3BFFudgJZteO0ntA


    Stejné změny nastaly i na Instagramu a Facebooku jako reakce na rozhodnutí Evropského sboru pro ochranu osobních údajů (EDPB) a následné potvrzení Soudním dvorem EU (C‑252/21). Tyto orgány shledaly, že společnost Meta porušila pravidla GDPR tím, že nezískala od uživatelů adekvátní souhlas pro zpracování jejich osobních údajů. V reakci na to Meta nabídla novou možnost, kdy mohou uživatelé platit za používání jejich služeb bez zobrazování reklam. Tento krok přišel po uznání Soudním dvorem EU, že předplatné může být považováno za platný souhlas s reklamním financováním služeb.

    Nicméně nejedná se jen o seznam.cz a jeho další služby (sauto, sbazar, novinky.cz), ale i o spoustu jiných webů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například vše pod hlavičkou CZECH NEWS CENTER a.s. (blesk, reflex, e15, živě.cz)


    Tímto způsobem nyní mají uživatelé v Evropě možnost rozhodnout, zda chtějí pokračovat ve využívání sociálních sítí zdarma s reklamami, nebo zda upřednostní předplatné a vyhnou se reklamám. Zdroj: Placený Facebook a Instagram bez reklam je tu, předplatné bude přes mobil dražší –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Lupa.cz


    Pay or OK

    Shrnutí služby plať, nebo souhlas:

    při registraci služba přesně ví, kdo jste, viz ověření tel. číslem apodplatit za obsah je normální –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ viz dříve tiskovinylidé si v devadesátkách zvykli na obsah “zadarmo”obsah zdarma není, platíme daty a necháváme se ovlivňovatblíží se konec cookies 3. stranlidé budou používat blokátory reklam (uBlock, Brave…)kvalitní obsah bude za paywallemnekvalitní, AI generovaný, obsah a dezinfo bude zdarma

    Provázanost cookies třetích stran a trackerů z doplňku Lightbeam pro Firefox


    Zdroje:

    https://medvidekpu.substack.com/p/za-soukromi-platte-vzkazuji-cesti

    ---

    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do světa kybernetické bezpečnosti generace Z. Probereme, jak mladá generace přistupuje k otázkám bezpečnosti v digitálním prostředí, jaká rizika jí hrozí a proč tradiční vzdělávací metody selhávají. Ukážeme také, jak efektivně zapojit generaci Z do aktivní ochrany svých digitálních identit.

    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Generace Z, narozená s technologiemi v ruce, paradoxně často podceňuje kybernetickou bezpečnost. Přestože jsou tito mladí lidé častými cíli online útoků, jejich přístup k bezpečnosti zůstává laxní. Výzkumy ukazují, že pouze 69 % zástupců Gen Z považuje kyberbezpečnost za prioritní, což je výrazně méně ve srovnání s mileniály a generací X. Co dalšího lze o těchto lidech vyčíst ze statistik?

    Pouze 69 % zástupců generace Z považuje kybernetickou bezpečnost za prioritní, což je méně než u mileniálů (82 %) a generace X (87 %).Zhruba 43 % lidí z generace Z uvedlo, že přišli o peníze nebo data kvůli kyberzločinu.Hned 50 % generace Z tvoří hesla s odkazy na osobní údaje, například jména členů rodiny nebo domácích zvířat.Celkem 30 % zástupců generace Z používá stejná hesla pro pracovní i osobní účty.Téměř polovina (48 %) generace Z vnímá ochranu osobních zařízení jako důležitější než ochranu zařízení pracovních.Většina (58 %) generace Z ignoruje povinné aktualizace IT, dokud to jde.

    Mnoho z nich používá slabá hesla a zanedbává důležité aktualizace softwaru. Na druhou stranu, tradiční metody vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti jsou pro ně neúčinné. Personalizované vzdělávací programy, které respektují jejich specifika a přístupy k technologiím, by mohly zvýšit jejich zájem a zapojení.

    Pro zvýšení bezpečnosti Gen Z je nezbytné adaptovat osvětové programy a nabízet konkrétní nástroje a řešení, která reflektují jejich jedinečné potřeby a chování v digitálním prostředí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zkrátka nestačí dělat to, co dosud, přizpůsobit se musíme i my.

    Tipy pro učitele:

    Učitelé často o problematice moc nevědí a je tak pro ně těžké toto téma předávat dál.

    mohou pozvat odborníky z praxe přímo do výuky (Den pro školu, O2 Chytrá škola, šablony)mohou použít své životní zkušenosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ principy podvodů se zase tolik nelišídebaty a brainstormingy, skillsharing od dětí směrem k učiteli

    Nástěnka se zdroji a materiály do výuky: Bezpečnost dětí na netu (padlet.com)

    Pokud vás zajímá více, tady jsou zdroje a data ze kterých jsme čerpali:
    https://www.cybsafe.com/blog/why-gen-z-doesnt-care-about-cybersecurity/
    Nebezpečné online návyky generace Z (o2cybernews.cz)

    ---
    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítáme vás u třetího dílu třetí série KYBcastu. V této epizodě se věnujeme revolučnímu online systému pro střední školy, známému jako DiPSy, a diskutujeme o jeho funkcích, výzvách a budoucnosti. Hostem je Miroslav Krejčí, ředitel CERMATu, kterého zpovídají Václav Maněna a Pavel Matějíček.

    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    S jakými výzvami si museli vývojáři poradit a jak to bylo s penetračními testy, kvůli kterým byl systém propírán v médiích i odborné komunitě? Nejen o tom mluvil šéf příspěvkové organizace ministerstva školství s etickým hackerem Pavlem Matějíčkem. Se středoškolským učitelem Václavem Maněnou pak probrali detaily o specifických aspektech testování. Zabrouzdali i do citlivých témat, jak CERMAT při tvorbě testů zohledňuje očekávané výstupy RVP, jak zjišťuje kvalitu nebo validitu, a jak je testování přizpůsobeno žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

    Tím ale speciální díl podcastu KYBcast nekončí, všichni tři pak společně řeší, jaká data díky novému systému jako společnost získáme, nebo jak jsou Národním pedagogickým institutem, ministerstvem školství či Českou školní inspekci využívána. Ředitel Centra zjišťování výsledků vzdělávání v upřímném a obsáhlém rozhovoru také přiznal, proč se rozhodl systém urychleně realizovat již letos. Poprvé taky veřejně popsal, jaké plány na rozšíření funkční má tým pro příští rok. Má jít totiž o ještě větší revoluci než letos.

    "Vyskytly se nějaké problémy, a tak bylo nutné, abych na několik dní odjel do Bratislavy. Syna jsem vzal s sebou jenom proto, aby viděl, jak to vypadá u tak velkého projektu, jeho zapojení vůbec nepřipadalo v úvahu. Druhý den pak měl narozeniny, načež manželce řekl, že tím pádem bude muset být jeho oslava bez něj," zmínil Krejčí a detailně vysvětlil, jak přesně došlo k zapojení jeho syna do prací na systému DiPSy, byť původně měl být pouze tichým přihlížejícím. A přijal by svého syna i do dalších projektů, když za tento krok sklidil v médiích nemalou kritiku?

    Co dalšího v novém díle KYBcastu zaznělo? Poslechněte si jej, budete totiž mile překvapeni tím, jaká je realita o systému oproti informacím v médiích. DiPSy může totiž významným způsobem zlepšit přijímací zkoušky a díky získaným datům má potenciál přinést pozitivní změny ve školství.

    ---
    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, kde se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem podíváme na klíčový nástroj pro ochranu našich digitálních účtů: dvoufaktorové ověření, známé jako 2FA. Zjistíme, jak funguje 2FA, proč je nezbytné v době rostoucích kybernetických hrozeb, a probereme různé metody implementace 2FA do našeho každodenního života. Připojte se k nám, abychom objevili, jak může 2FA posílit vaši online bezpečnost a ochranu identity.


    Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    V digitálním věku, kdy kybernetické hrozby neustále narůstají, je zásadní chránit naše online identity a data. Dvoufaktorové ověření (2FA) představuje klíčový krok v posílení bezpečnosti našich digitálních účtů.

    2FA funguje na jednoduchém principu. Kromě známého hesla je vyžadován druhý prvek: něco, co uživatel má, nebo je potřeba doložit či potvrdit. Tím se výrazně zvyšuje bezpečnost, neboť potenciální útočník musí získat oba faktory, což je mnohem složitější. Často se jako druhý faktor používá aplikace v mobilním telefonu, na kterou přijde oznámení, že je vyžadováno ověření přihlášení.


    Nicméně ani 2FA není bez rizik. Jeho efektivita může být narušena, pokud se používá některá starší metoda –⁠⁠⁠⁠⁠ například SMS. Ty patří mezi často využívaný druhý faktor, mohou být totiž zachyceny (nejsou šifrované) nebo zneužity (na telefonu může být malware). Tato námi moc nedoporučovaná metoda také čelí výzvám spojeným s doručováním v určitých regionech, jako je Thajsko, kam zahraniční SMS třeba nemusí dorazit, nebo dorazí se zpožděním a jejíž platnost již vyprší, což může uživatelům komplikovat přístup k jejich účtům.

    Známe i případ učitele, kterému sebrali chráněný Facebookový účet tak, že jej falešný profil kolegyně požádal o zaslání kódu, který mu přijde do SMS s tím, že se jedná o výherní kód do soutěže. Učitel kód přeposlal, ale místo pozvání na slibovanou večeři a výhru se dočkal jen ukradeného profilu, ze kterého podvod pokračoval dále. Nikdy nikomu nepřeposílejte žádné kódy, které vám dorazí!

    Zvláště pozornost si zaslouží situace kolem společnosti Meta, jejíž nedávné výpadky služeb odhalily zranitelnosti v procesech 2FA, a zdůraznily rizika spojená se závislostí na jednom komunikačním kanálu, jako jsou SMS.

    Další metody 2FA a MFA


    Existuje několik přístupů k 2FA, včetně hardwarových tokenů, jako jsou YubiKeys, autentizačních aplikací (Google Authenticator, MS Authenticator, Authy), nebo biometrických údajů (sken sítnice, otisk prstu, FaceID). Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody, a volba správné metody závisí na specifických potřebách uživatele a kontextu použití. Často pak mluvíme o MFA (Multi-factor Authentication), kdy se metody kombinují a vrství –⁠⁠⁠⁠⁠ mobil musíte odemknout biometrikou, a pak teprve odkliknout 2FA potvrzení pro přihlášení.

    Neméně důležité je i zálohování 2FA kódů. V případě ztráty nebo změny zařízení může být obnovení přístupu bez záložních kódů velmi obtížné, ne-li nemožné. Proto je klíčové, aby uživatelé měli bezpečně uložené záložní kódy nebo věděli, jak postupovat při obnově přístupu. V kontextu neustále se vyvíjející kybernetické krajiny je 2FA neocenitelným nástrojem v arzenálu každého, kdo chce chránit svá digitální data. Ačkoli není neprůstřelný, výrazně ztěžuje potenciálním útočníkům práci a poskytuje uživatelům důležitý klid, když jsou online.

    ---
    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, kde se dnes spolu s naším hostem, odborníkem na kybernetickou bezpečnost Pavlem Matějíčkem, ponoříme do světa antivirových programů. Prozkoumáme, jak tato zásadní ochranná opatření fungují, jak se adaptují na neustále se měnící hrozby v kyberprostoru a zjistíme, zda jsou v dnešní digitální éře stále nezbytnou součástí naší online obrany. Připojte se k nám a objevte, jak antivirové programy chrání naše zařízení a data před neustálým tokem kybernetických hrozeb.

    Naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Co jsou to antivirové programy

    Antivirové programy jsou softwary navržené k detekci, prevenci a odstranění malwaru (škodlivý software). Malware zahrnuje viry, červy, trojské koně, ransomware, spyware a další škodlivé programy. Kromě toho skenují soubory a programy na vašem počítači, respektive i předtím, než se na něj dostanou (HTTP/s kontroly) či zařízení, aby identifikovaly známý malware nebo podezřelé chování spojené s novými hrozbami. To zahrnuje i kontrolu příloh e-mailů, stahovaných souborů a webových stránek (phishing, coinmining, scripty).

    Jak antivirové programy fungují

    Antivirové programy používají různé metody k detekci malwaru, včetně:

    Signaturní báze: Porovnávání kódů s databází známých hrozeb (nejvíc old school, dnes marginální význam). Heuristická analýza: Identifikace dosud neznámého malwaru analýzou jeho chování nebo potenciálně škodlivých instrukcí. Behaviorální analýza (sandboxing): Spouštění podezřelých aplikací v bezpečném, izolovaném prostředí (tzv. sandbox) k monitorování jejich chování. Aktualizace databáze (komponent): Antivirové programy pravidelně aktualizují svou databázi hrozeb (a instrukcí), aby byly schopny rozpoznat nejnovější malwarové signatury a taktiky.


    Proč jsou antivirové programy důležité

    Ochrana před malwarem: Chrání vaše zařízení před škodlivými programy, které mohou krást osobní údaje, poškodit data nebo zpomalit vaše zařízení. Prevence kybernetických útoků: Pomáhají zabránit útokům, které by mohly využít zranitelnosti v software k neoprávněnému přístupu do vašeho systému. Ochrana osobních a finančních informací: Zajišťují, že vaše citlivé informace, jako jsou hesla a platební údaje, zůstanou v bezpečí. Zajištění online bezpečnosti: Chrání před phishingovými útoky a nebezpečnými webovými stránkami.


    Evoluce antivirů

    Antivirové programy se vyvíjely od jednoduchých nástrojů pro detekci konkrétních virů k sofistikovaným systémům, které využívají umělou inteligenci a strojové učení k lepší detekci a prevenci hrozeb v reálném čase.

    Moderní antivirové programy často spolupracují s firewally, anti-spywary a dalšími bezpečnostními nástroji pro komplexní ochranu.


    Rozdíl mezi AV a EDR


    Antivirový program

    Primární účel: Antivirové programy jsou navrženy k detekci, prevenci a odstraňování malwaru z počítačů a jiných zařízení. Zaměřují se na ochranu před viry, červy, trojskými koni a dalšími druhy malwaru. Metody detekce: Používají signaturní bázi (porovnávání s databází známých malwarových vzorů), heuristickou analýzu (předpovídání neznámého malwaru na základě podobných charakteristik) a sandboxing (testování podezřelých souborů v bezpečném prostředí). Prevence a reakce: Antivirové programy se primárně zaměřují na prevenci infekce blokováním malwaru před jeho spuštěním nebo odstraněním již nainstalovaného. Uživatelská interakce: Často nabízejí uživatelsky přívětivé rozhraní, které umožňuje pravidelné skenování, manuální kontroly a nastavení ochrany.

    EDR (Endpoint Detection and Response)

    Primární účel: EDR systémy poskytují komplexní přehled o bezpečnostním stavu koncových bodů (počítače, mobilní zařízení atd.) v síti a umožňují pokročilou detekci hrozeb, vyšetřování incidentů a reakce na ně v reálném čase. Metody detekce: EDR využívá pokročilé analytické nástroje, jako jsou technologie založené na chování, strojové učení a umělá inteligence, k identifikaci podezřelých nebo škodlivých aktivit, které by mohly představovat bezpečnostní hrozbu. Prevence a reakce: Kromě detekce a reakce na hrozby EDR umožňuje také aktivní odpověď na incidenty, včetně izolace zařízení, zabránění šíření malwaru a automatického nápravného řízení. Uživatelská interakce: EDR systémy jsou obvykle určeny pro bezpečnostní týmy nebo IT profesionály s pokročilými funkcemi pro sledování, analýzu a odpověď na bezpečnostní incidenty.

    Zatímco antivirové programy jsou základním nástrojem pro ochranu jednotlivých zařízení před malwary, EDR poskytuje širší a hlubší analýzu bezpečnostního stavu sítě a koncových bodů, s možnostmi pro pokročilé detekování, vyšetřování a reakci na bezpečnostní hrozby. Antivirové programy jsou vhodné pro základní ochranu uživatelů a malých podniků, zatímco EDR je určen pro organizace, které vyžadují komplexní řešení pro správu a ochranu svých IT prostředků.

    ---
    Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

  • V posledních letech se platforma Temu stala populární mezi spotřebiteli, kteří hledají výhodné nákupy. S přitažlivými cenami a rozmanitým sortimentem zboží láká mnoho zákazníků, je také ale potřeba vnímat možná rizika. Vítejte u nového dílu KYBcastu, ve kterém se této platformě podívali detailněji na zoubek Václav Maněna a Pavel Matějíček.

    Výhody:

    Cenová dostupnost: Temu nabízí produkty za ceny, které jsou často nižší než u konkurence, což je velkým lákadlem pro mnoho zákazníků.Široká nabídka zboží: Na platformě lze najít téměř vše: od oblečení po elektroniku, což z ní činí jednoznačné místo pro různorodé nákupy.Bonusy a slevy: Temu motivuje nové a stávající zákazníky různými bonusy a slevami, což zvyšuje atraktivitu nákupů.

    Rizika:

    Delší dodací lhůty: Vzhledem k mezinárodnímu charakteru obchodu mohou být dodací lhůty delší, což může být pro některé zákazníky nevýhodou.Problémy se záručním servisem: V případě potřeby vrácení zboží nebo reklamace může být proces složitější vzhledem k mezinárodnímu charakteru platformy. Většina uživatelů vzhledem k nízké ceně zboží raději vyhodí a objedná nové.Kvalita zboží: Někteří uživatelé hlásí problémy s kvalitou zakoupeného zboží, což je aspekt, na který je třeba dát pozor.

    Tipy pro bezpečnější nákupy:

    Pozorně čtěte recenze: Před nákupem se podívejte na recenze produktů i obchodníků a zkušenosti ostatních zákazníků.Buďte obezřetní u příliš výhodných nabídek: Pokud se nabídka zdá být příliš dobrá na to, aby byla pravda, je to podezřelé.Omezení sdílení osobních údajů: Buďte opatrní, kolik osobních informací sdílíte, a využívejte bezpečnostní funkce platforem. Hlavně při platbě pozor –⁠⁠⁠⁠⁠ doporučujeme používat jednorázové platební karty, nebo separátní účet.Zvažte použití webové verze: Pokud máte obavy z instalace aplikace, zvažte použití webové verze Temu.

    Business model

    Temu aktuálně nákupy brutálně dotuje –⁠⁠⁠⁠⁠ dle analýzy Wired prý na každé objednávce ztrácí kolem 30 dolarů. Cílem je naučil lidi na Temu nakupovat pravidelně, a poté ceny postupně zvedat.

    Tato čísla byla potvrzena insiderem společnosti, který pod podmínkou anonymity říká, že dlouhodobým cílem společnosti je, aby Američané nakupovali 30krát ročně od Temu, s průměrnou velikostí objednávky 50 USD, což znamená, že každý uživatel utratí v průměru 1 500 USD ročně. Údaje ze Zhanglian, média, které informuje o čínském odvětví logistiky a dodavatelského řetězce, ukazují, že průměrná transakce na Temu se pohybuje kolem 25 USD.

    Jaký je rozdíl mezi Temu a Wishem a AliExpresem

    Temu, Wish a AliExpress jsou online tržiště, která umožňují uživatelům nakupovat širokou škálu produktů od různých prodejců z celého světa, ale mají mezi sebou několik klíčových rozdílů:

    Původ a zaměření:AliExpress: Je součástí Alibaba Group, velké čínské společnosti specializující se na e-commerce. AliExpress je globálně orientovaný a nabízí produkty od tisíců prodejců, většinou z Číny, ale je otevřený pro prodejce z celého světa.Wish: Je americká společnost založena v San Franciscu, která se také zaměřuje na prodej produktů z Číny a dalších zemí. Je známá tím, že nabízí velmi nízké ceny, ale s různou kvalitou produktů.Temu: Na trhu poměrně nový hráč, také spojený s Čínou (je sesterskou společností PDD Holdings, která stojí za populární čínskou platformou Pinduoduo). Zaměřuje se na poskytování široké škály produktů za bezkonkurenční ceny a snaží se expandovat hlavně v USA.Cílový trh a sortiment:Všechny tři platformy se zaměřují na mezinárodní trhy a nabízí široký sortiment zboží – od elektroniky přes módu až po domácí potřeby. Rozdíly v sortimentu a cílovém trhu mohou být více způsobeny marketingovými strategiemi a specifickými nabídkami než skutečným omezením. Temu nyní brutálně zacílilo i na Evropu.Cenová politika a kvalita:AliExpress a Wish jsou známy nízkými cenami, ale kvalita produktů může být nekonzistentní. Zákazníci by měli pečlivě číst recenze a hodnocení prodejců.Temu se snaží nabídnout podobně nízké ceny a vyznačuje se podobnými výzvami co se týče kvality a spolehlivosti dodávek.

    Bezpečnost
    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) aktuálně zkoumá bezpečnostní aspekty Temu, a dalších čínských internetových obchodů, se zvláštním zaměřením na ochranu citlivých dat uživatelů.

    Podle zprávy od Grizzly Reports existují podezření, že Temu může být zapojeno do prodeje osobních dat, což by mohlo být hlavním zdrojem příjmů pro její mateřskou společnost PDD Holding.

    Dále se objevily informace, že aplikace Temu by se v mobilních zařízeních mohla chovat jako škodlivý software, což vyvolává obavy o bezpečnost uživatelů.

    Použitá hudba:
    Skladba Puppy Love (Sting) interpreta Twin Musicom podléhá licenci Creative Commons 4.0 BY (uveďte zdroj).
    School Yard interpreta Crowander podléhá licenci Creative Commons BY-NC 4.0 (uveďte zdroj, neužívejte komerčně).

  • Vítejte u nového dílu KYBcastu, ve kterém se dnes společně s Pavlem Matějíčkem ponoříme do temného světa telefonních podvodů, jež se v poslední době staly nejen častějšími, ale i daleko sofistikovanějšími. V éře, kdy umělá inteligence (AI) neustále posouvá hranice možného, se podvodníci učí využívat tyto pokročilé technologie k vytváření ještě přesvědčivějších a personalizovanějších scénářů. Jak ale rozpoznat, že na druhé straně linky nestojí přítel, ale nepřítel?

    Jak AI otevírá dveře podvodníkům

    V dnešním podcastu se dozvíte, jak AI umožňuje podvodníkům napodobovat hlasy konkrétních osob s takovou přesností, že je téměř nemožné odhalit podvod na první poslech. Stačí jen zhruba 20 minut záznamu vašeho hlasu a technologie, jako jsou deepfakes, představují bezpečnostní výzvu, se kterou se musíme vypořádat. Více třeba v tomto článku: https://dsm.tate.cz/cs/2023/dsm-2-2023/deepfakes-bezpecnostni-vyzva-pro-nase-usi

    Sběr informací a překonávání bezpečnostních systémů

    Nejde ale jen o hlas. AI dokáže prohledávat a analyzovat obrovské množství dat z veřejných zdrojů, například ze sociálních sítí, aby získala cenné informace o potenciálních obětech. Tyto informace pak mohou být využity k obejití bezpečnostních systémů, například těch, které používají ověření hlasem a nebo při phishingových útocích.

    Co můžete udělat pro svou obranu

    V boji proti telefonním podvodům je klíčová prevence a informovanost. Nejprve je důležité pravidelně se vzdělávat v oblasti kybernetické bezpečnosti a být obeznámen s nejnovějšími metodami, které podvodníci používají. Udržujte se v obraze prostřednictvím důvěryhodných zdrojů, které vás upozorní na nové hrozby –⁠⁠⁠⁠⁠ třeba pomocí našeho KYBcastu.

    Další účinnou obrannou taktikou je použití kódových otázek. Pokud vás kontaktuje někdo, kdo tvrdí, že je z vaší banky nebo jiné instituce, položte otázku, na kterou by pravý zástupce měl znát odpověď, ale podvodník ne. Může to být něco souvisejícího s vaším posledním transakcí nebo interní procedurou, o které by veřejnost neměla vědět.

    Stejně tak pokud se někdo bude vydávat třeba za vašeho kolegu nebo rodinného příslušníka, zeptejte se na otázku typu:

    Jaká trička jsme dostali na posledním teambuildingu?Co si mi koupil naposledy k Valentýnu?Jak se jmenovat tvůj první gekončík?

    Samozřejmě volte otázky, jejichž odpovědi nenajde každý na vašich sociálních sítích.

    V dnešní době jsou také na trhu dostupné aplikace pro rozpoznávání volajících, jako jsou Truecaller nebo Should I Answer, které vám pomohou identifikovat neznámá a potenciálně podvodná čísla. Tyto aplikace pracují s rozsáhlými databázemi čísel a umožňují uživatelům hodnotit a komentovat své zkušenosti s různými čísly, což vám může poskytnout cenné informace ještě předtím, než hovor zvednete.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.shouldianswer&pcampaignid=web_share https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller&pcampaignid=web_share

    Nicméně jsou zaměřeny spíše na jiné trhy než je ten český. U nás tedy doporučujeme spíše použít kontrolu čísla třeba přes tyto on-line vyhledávače a databáze nežádoucích čísel:

    https://www.kdomivolal.cz/ https://www.kdomivolal.eu/

    Nakonec nezapomínejte na základní pravidlo: Nikdy neposkytujte osobní informace, jako jsou hesla, PINy nebo čísla účtů, pokud si nejste absolutně jisti totožností volajícího. Pokud máte pochybnosti, ukončete hovor a kontaktujte instituci přímo prostřednictvím ověřeného telefonního čísla, nebo fyzicky na pobočce. Pomocí těchto strategií můžete výrazně snížit riziko stát se obětí telefonního podvodu.

    Jak skrýt telefonní číslo?
    Je to velmi jednoduché, návod na to sdílel nedávno na síti X David Kudrna:

    Pro jednorázový hovor se skrytým číslem postupuj takto: Zadej #31# a pak telefonní číslo toho, komu chceš zavolat. Uvidí toto:

    https://x.com/KudrnaDavid/status/1746597372371579056?s=20

    Varianty nastavení

    Trvalé zamezení: Vaše číslo se volanému nikdy nebude zobrazovat. Dočasné zobrazení: Číslo se standardně nebude zobrazovat. Nastavením v menu vašeho telefonu či zadáním kódu *31# před volané telefonní číslo lze povolit zobrazení vašeho čísla. Dočasné zamezení: Číslo se standardně zobrazuje. Tuto službu máte automaticky k dispozici již při aktivaci SIM karty. Zobrazení svého čísla zamezíte nastavením v menu svého telefonu či zadáním kódu #31# před volané telefonní číslo.

    Pomocí kódu *#31# si můžete zkontrolovat svoje aktuální nastavení.


    Neznámá, tedy záměrně skrytá, čísla je ale možné identifikovat. Tuto službu nabízí čeští operátoři za manipulativní poplatek kolem 250 Kč, kdy vám v rámci jednoho úkonu identifikují až 5 skrytých čísel. Více informací naleznete třeba zde: O2 | Identifikace telefonního čísla. Ochrana před zlomyslným voláním

  • Vítáme vás u 29. dílu našeho KYBcastu, tentokrát se zaměřujeme na téma, Co umí Portál občana a jak ho používat bezpečně. Spolu s odborníkem Pavlem Matějíčkem prozkoumáme klíčové aspekty a bezpečnostní opatření tohoto důležitého portálu. Připravte se na objevování možností, které Portál občana nabízí!

    Naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---


    1. Rozdíl mezi Portálem občana a Portálem identity občana:
    Naše cesta začíná rozlišením mezi dvěma základními platformami –⁠⁠⁠⁠⁠ Portálem občana (obcan.portal.gov.cz) a Portálem identity občana (identitaobcana.cz). Zatímco oba portály slouží občanům České republiky, mají rozdílné zaměření a funkce, které je třeba rozumět pro jejich efektivní využívání.


    2. Možnosti přihlášení na Portál občana:
    Portál občana ČR poskytuje několik možností přihlášení, což zvyšuje jeho dostupnost a zároveň udržuje kybernetickou bezpečnost na vysoké úrovni. Mezi tyto možnosti patří:

    Státní prostředky: NIA ID, Mobilní klíč eGovermentu, EObčanka, IIG.Bankovní identita: Možnosti přihlášení přes různé banky, jako jsou AirBank, Česká spořitelna a další.Další: MojeID s úrovní Vysoká a I.ca s přihlášením prostřednictvím čipové karty Starcos.

    3. Bezpečnost na Portálu občana:
    Přestože konkrétní bezpečnostní opatření Portálu občana nejsou veřejně detailně specifikována, lze předpokládat, že portál využívá standardní bezpečnostní protokoly a autentizační metody. Tyto metody jsou klíčové pro ochranu citlivých údajů uživatelů a zajištění bezpečného přístupu k veřejným službám.


    4. Funkce a služby Portálu občana:
    Portál nabízí širokou škálu služeb, včetně ePortálu ČSSZ, eReceptů a mnoho dalších. Uživatelé s novým elektronickým občanským průkazem (eOP) a vlastní datovou schránkou mají přístup k rozmanitým funkcím, jako je správa datových schránek, informace o počtu bodů řidiče a platnosti pasu.

    5. Naše tipy pro využívání Portálu občana:

    Prostor pro ukládání až 1 GB dat.eRecepty pro snadný přístup k lékařským předpisům.Propojení s datovou schránkou pro efektivní správu a upozornění na doručené zprávy.Možnost neomezené a bezplatné archivace zpráv doručených do datové schránky.

    Závěr:
    Portál občana je klíčovým nástrojem pro interakci občanů s českými veřejnými službami. S pochopením jeho funkcí a bezpečnostních opatření můžete efektivně a bezpečně využívat jeho služeb. Díky dnešnímu dílu KYBcastu jste nyní lépe vybaveni pro navigaci v tomto digitálním světě. Děkujeme za poslech a těšíme se na vás u dalšího dílu! 🌐🔒🎧

    ---

    Použitá hudba:
    Skladba Puppy Love (Sting) interpreta Twin Musicom podléhá licenci Creative Commons 4.0 BY (uveďte zdroj).
    School Yard interpreta Crowander podléhá licenci Creative Commons BY-NC 4.0 (uveďte zdroj, neužívejte komerčně).

  • V dnešní, již 28., epizodě KYBcastu se budeme věnovat otázce, jaké změny přinesou elektronické doklady. Představte si svět, kde vaše peněženka není plná plastových karet a papírků, ale vše máte uložené bezpečně ve svém telefonu. Prozkoumáme, jak se elektronické doklady mohou stát game-changerem v našem každodenním životě. Budeme se bavit o bezpečnosti, pohodlí a také o tom, jaký dopad mohou mít na soukromí a data.


    Naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    eDoklady, eObčanka a eDokladovka –⁠⁠⁠ co je co a jak se v tom vyznat

    eDoklady jsou alternativou ke klasickému občanskému průkazu. Jedná se o mobilní aplikaci pro iOS a Android, která je ke stažení a slouží k offline prokazování, tedy při osobním styku. S eDoklady budete moct prokázat svou totožnost na úřadech, od července policii a od roku 2025 například i na poště. Cílem eDokladů je mimo jiné připravit občany, úředníky i firmy na příchod evropské digitální peněženky, kterou bude možné se prokazovat napříč státy EU. Pro více informací doporučujeme navštívit https://edoklady.gov.cz.

    eObčanka je ekosystém, který zahrnuje plastovou kartičku (občanku) s čipem a čtečku čipových karet. Tu připojíte k počítači, a můžete se přihlásit třeba do Portálu občana a dalších systémů, ve kterých je nutné elektronicky ověřit svou totožnost. Další informace najdete na https://info.identitaobcana.cz/eop/.

    eDokladovka je prototyp aplikace, který připravila Státní tiskárna cenin. Jak jsme již naznačili, lidé si ji občas pletou s eDoklady, ale jedná se o dva různé projekty. eDoklady připravila Digitální a informační agentura ve spolupráci s NAKITem a jedná se o oficiální státní aplikaci, sloužící k prokazování totožnosti.

    eDoklady a co nás kdy čeká a jak to bude fungovat

    Zavedení eDokladů: Česká vláda schválila návrh zákona, který otevírá cestu pro využívání nové mobilní aplikace nazvané eDoklady. Tato aplikace umožní uložení identifikačních dokladů v digitální podobě, přičemž zpočátku se zaměří na občanské průkazy. Výhodou je, že v případě ztráty chytrého telefonu je lze na dálku vypnout, což eliminuje nutnost obíhat úřady. Elektronické doklady mají stejný právní účinek jako fyzické doklady.

    Platnost a využití: eDoklady fungují jako běžná mobilní aplikace, kterou si uživatelé mohou stáhnout a používat. Úřady mají (budou mít) povinnost přijímat jak elektronickou, tak tradiční fyzickou formu dokladů. Elektronické doklady však nebudou možné využívat pro cesty do zahraničí, kde bude nadále nutný standardní občanský průkaz.

    Bezpečnostní otázky: Existují určité pochybnosti a diskuze ohledně bezpečnosti a právního postavení elektronických dokladů. Například někteří politici vyjádřili obavy, zda bude elektronický doklad veřejnou listinou, což může mít vliv na různé právní úkony.

    Připravenost na použití: Veškeré údaje v digitálních průkazech pochází z informačního systému evidence občanských průkazů, kterou spravuje Ministerstvo vnitra. Postup pro získání elektronické občanky je takový, že si nejprve stáhnete do svého mobilního telefonu aplikaci eDoklady a aktivujete ji, poté se přihlásíte do Portálu občana, odkud si do aplikace stáhnete datový balík.

    Aplikace bude dostupná pro Android i iOS a bude možné si ji stáhnout z Google Play, respektive App Store. Podmínkou bude pro Android jedna z tří posledních verzí systému, u iOS pak poslední dostupná verze systému, a to z důvodu bezpečnosti. Telefon musí také podporovat Bluetooth 4.0 a novější, tuto verzi nové i starší telefony v drtivé většině mají, upřesňuje Anna-Marie Lichtenbergová z Digitální a informační agentury (DIA).


    Oficiální web: Veškeré aktuální informace najdete na oficiálních stránkách: eDoklady | Nová éra prokazování totožnosti (gov.cz)

    eDoklady – appka: Spuštění aplikace eDoklady se mírně posunulo a ke zpřístupnění veřejnosti došlo v sobotu 20. ledna 2024. Zavedením aplikace bude možné se digitálně prokazovat před státními orgány, jako jsou ministerstva, soudy, policie a různé správní úřady, stejně tak před orgány samosprávy, mezi které patří územní orgány jako obecní policie nebo profesní orgány, například disciplinární komise veřejnoprávních profesních komor. Soukromoprávní subjekty, které nejsou orgány veřejné moci, se k aplikaci připojí o rok později, tedy od 1. ledna 2025.

    Tyto digitalizované doklady budou prvním krokem pro domácí použití v České republice a zároveň představují přípravu na budoucí integraci do takzvané evropské peněženky digitální identity (eWallet), jež je součástí plánované novely nařízení eIDAS, známé jako eIDAS 2. Tato evropská peněženka, jejíž vytvoření by mělo být zajištěno členskými státy, by měla obsahovat různé dokumenty, včetně řidičských průkazů, diplomů a rodných listů, které by byly uznávány v celé Evropské unii.

    Za správu a poskytování aplikace eDoklady je zodpovědná Digitální a informační agentura (DIA) a aplikace eDoklady bude jediným způsobem, jak prokazovat identitu v tomto systému.


    Další informace:
    https://www.dia.gov.cz/co-delame/edoklady-v-mobilu/

    E-Dokladovka - prototyp appky, nejedná se o oficiální vládní aplikaci!
    Appka byla připravena v roce 2020

    https://x.com/peroutka/status/1283632546690019329?s=20

    V budoucnu prý bude možné do aplikace eDokladovka vložit další dokumenty –⁠⁠⁠ např. diplom z VŠ, kartičku pojišťovny apod...

    Bude určena i pro doklady, které jsou vydávány jinými subjekty než Státní tiskárnou cenin. Může jít třeba o rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce nebo osvědčení o registraci vozidla. V mobilu půjde doklady přidávat a také odstraňovat. Aplikace (respektive doklady v ní) však nemají nahrazovat fyzické doklady (ty budete stále dostávat od státní správy), budou jejich digitálními dvojčaty. Stejně jako Tečka a čTečka bude mít také eDokladovka dvě aplikace. Jedna bude sloužit pro ty, kteří budou doklady kontrolovat, druhá samozřejmě pro všechny ostatní, kteří v ní budou mít doklady nahrané. Ověřování navíc bude fungovat i offline a to pomocí Bluetooth a QR kódů.

    Demo video eDokladovky: https://youtu.be/lxjPrcKEFIo

    ---

    Použitá hudba:
    Skladba Puppy Love (Sting) interpreta Twin Musicom podléhá licenci Creative Commons 4.0 BY (uveďte zdroj).
    School Yard interpreta Crowander podléhá licenci Creative Commons BY-NC 4.0 (uveďte zdroj, neužívejte komerčně).

  • V tomto díle KYBcastu se zaměříme na rozmanitý svět sociálních sítí, konkrétně na Bluesky a Threads. Ponoříme se do konceptu fediverza –⁠ sítě decentralizovaných sociálních médií, která umožňuje větší autonomii a volnost uživatelů. Dále se blíže podíváme na Bluesky, ambiciózní projekt zaměřený na vytvoření nového standardu pro sociální sítě. A také na Threads, novou platformu od společnosti Meta, která expanduje možnosti Instagramu do světa textové komunikace. Prozkoumáme, jak tyto platformy mění krajinu tradičních sociálních médií a jaký dopad mohou mít na budoucnost on-line komunikace.

    Naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.

    ---

    Sociální sítě Threads a Bluesky –⁠ stojí za pozornost?

    Obě sítě představují různé přístupy k digitální komunikaci – Threads jako rozšíření možností Instagramu pro soukromé sdílení, zatímco Bluesky jako ambiciózní snaha o revoluci v sociálních médiích prostřednictvím decentralizace. Z pohledu uživatele se obě sítě chovají a vypadají jako X (dříve Twitter).

    ActivityPub a fediverzum

    ActivityPub je protokol, který umožňuje různým webovým aplikacím komunikovat mezi sebou. Jde o standardizovaný způsob, jakým aplikace a servery vyměňují informace a zprávy. Na druhou stranu fediverzum je síť těchto propojených serverů a aplikací, které využívají protokoly jako ActivityPub (a další) pro vzájemnou komunikaci. Jednoduše řečeno ActivityPub je technologie, která umožňuje existenci fediverza, zatímco fediverzum je samotná síť těchto propojených komunit a služeb.

    Každý server na fediverzu může mít svá vlastní pravidla a správu, ale všechny jsou propojeny pomocí standardizovaných protokolů, což umožňuje uživatelům různých serverů vzájemně interagovat a sdílet obsah.

    Decentralizace v kontextu technologie a sociálních sítí, jako je projekt Bluesky, odkazuje na rozložení moci a kontroly z jedné nebo několika centralizovaných entit na širší síť individuálních uživatelů nebo autonomních entit. Tento přístup se vyznačuje několika klíčovými výhodami.

    Výhody decentralizace

    Omezení moci centrálních autorit: Decentralizace snižuje kontrolu, kterou mají velké korporace nebo vládní subjekty nad informacemi a daty. Tím se zvyšuje svoboda projevu a zabraňuje cenzuře.

    Zvýšená bezpečnost a odolnost: Decentralizované systémy jsou často odolnější vůči útokům a selháním. V případě, že jeden uzel selže, ostatní mohou nadále fungovat bez významných narušení.

    Ochrana soukromí: U decentralizovaných sítí je těžší sledovat a shromažďovat osobní data uživatelů, což poskytuje lepší ochranu soukromí.

    Inovace a diverzita: Decentralizace umožňuje vznik nových a inovativních aplikací, neboť nezávislí vývojáři mohou experimentovat a vyvíjet bez centrálních omezení.

    Vlastnictví a kontrola dat: Uživatelé mají větší kontrolu nad svými daty, což jim umožňuje rozhodovat o tom, jak jsou jejich informace sdíleny a využívány.

    Výzvy a nevýhody

    I přes tyto výhody existují také výzvy a potenciální nevýhody, jako jsou obtíže s udržením konzistence a kvality, problémy s moderováním obsahu a výzvy spojené s udržitelností a financováním decentralizovaných projektů. Navíc, kvůli povaze decentralizovaných systémů, mohou být problémy s nelegálním obsahem a jeho odstraněním složitější.

    Celkově decentralizace představuje významný posun v přístupu k digitální komunikaci a sociálním sítím, který nabízí významné výhody, ale také přináší určité výzvy, které je třeba zvážit a řešit.

    Threads

    Nová sociální síť od společnosti Meta – Threads – byla spuštěna v červenci 2023. Tato platforma, která vznikla jako nástupce Instagramu, se zaměřuje na textové sdílení a veřejnou diskuzi. Uživatelé mohou vytvářet textová vlákna o délce až 500 znaků, přidávat do nich text, odkazy, obrázky a videa, a interagovat prostřednictvím odpovědí na příspěvky a předplatných profilů.

    Threads se rychle rozšířila, a to s více než 100 miliony uživatelů během prvního týdne po spuštění, což ji staví jako potenciální alternativu k Twitteru. Platforma nabízí rozšířené možnosti ochrany soukromí, umožňuje uživatelům zprivatizovat své účty a sdílet příspěvky pouze s vybraným publikem. Mezi hlavní funkce patří možnost přidávat až 10 fotografií nebo videí k jednomu příspěvku, sdílení příspěvků na Instagramu a interaktivní funkce jako jsou lajky, sdílení, citace, reposty a nahlašování příspěvků.

    Threads je samostatná sociální síť, která vyžaduje samostatné stažení aplikace a jednoduchý registrační proces, oddělená od Instagramu. Uživatelé si mohou zvolit veřejný nebo soukromý profil, čímž regulují přístup k jejich obsahu. Provozovatelé Threads plánují v budoucnu začlenit podporu protokolu ActivityPub, což by umožnilo interoperabilitu Threads s jinými aplikacemi podporujícími tento protokol, jako je Mastodon a WordPress.

    Threads je nyní dostupná uživatelům v Evropské unii, kde mohou vytvořit profil Threads propojený s jejich Instagramovým účtem nebo používat Threads bez profilu. Aplikace také plánuje spolupracovat s externími partnery na ověřování falešného obsahu a rozšiřovat možnosti vyhledávání a interakce na webu.

    Technicky:

    Limit 500 znaků Umí ankety Umí hashtagy Není třeba ořezávat multimédia (čtverec) Umí editovat příspěvek po dobu pěti minut Jde reportovat závadné příspěvky Registrace od 13/15 let Link na privacy policy: Privacy Policy (threads.com)
  • Ulož.to, jedna z nejpopulárnějších služeb pro sdílení a stahování souborů, nedávno oznámila razantní změnu svého fungování. Tato zpráva vyvolala mnoho otázek a diskuzí mezi uživateli internetu. Jaké důsledky to má pro komunitu filesharingu? A co je ještě důležitější, kam se nyní obrátit pro bezpečné, efektivní a legální sdílení souborů? Na to vše se podíváme v již 26. dílu, KYBcastu.

    Naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.
    ---

    Ulož.to Disk od 1. prosince 2023 končí se zveřejňováním souborů Dále funguje jen jako osobní úložiště Nespokojeným uživatelům vrátí peníze za již zaplacené služby

    Ulož.to se mění kvůli přísnější evropské legislativě. Od 25. srpna 2023 totiž v Evropském hospodářském prostoru platí Akt o digitálních službách, kterým chce EU především rozbít americké monopoly. Velké digitální firmy podle této legislativy musí přísněji přistupovat k nezákonnému obsahu. Ulož.to svůj postup detailně nevysvětluje, pouze krátce uvádí, že se legislativě podřídí.

    Zdroj: Živě.cz

    Samotné Ulož.to vydalo oznámení u sebe na webu. Včetně odpovědí na nejčastější dotazy si jej můžete přečíst zde: FAQ | Ulož.to Disk (uloz.to)


    Daný server, který byl dlouho známý jako oblíbené místo pro sdílení a stahování souborů, čelil v průběhu let několika vážným právním výzvám. Jedním z klíčových momentů byla prohra v soudním sporu týkajícím se stahování šesti českých filmů, což vyvolalo obavy, že by tento rozsudek mohl vytvořit precedent pro další podobné případy. V roce 2022 server dále zasáhla exekuce, která byla spojena s jeho rostoucí reputací jako „ráje internetových pirátů“, s konkrétním příkladem filmu Pelíšky. Nakonec, v červenci 2023, Ulož.to muselo zaplatit téměř milion korun za šíření filmu „Šarlatán“. Tyto události společně odrážejí narůstající právní tlak na platformy pro sdílení souborů a zdůrazňují důležitost legálního a bezpečného sdílení obsahu v digitálním světě.

    Zdroje: Server Ulož.to prohrál soud o stahování šesti českých filmů. Obává se, aby se rozsudek nestal precedentem | iROZHLAS - spolehlivé zprávy (21)

    Už si moc nezastahujete. Server Ulož.to je v exekuci. Ráji internetových pirátů zavařily Pelíšky | Kinobox.cz (2022)

    Ulož.to musí zaplatit téměř milion za šíření filmu Šarlatán, rozhodl soud - iDNES.cz (07/23)

    Náš názor: Vzhledem k Aktu o digitálních službách, zmiňovaném výše, to byla již asi poslední kapka a vlastníci se rozhodli službu raději ukončit.

    Je stahování z internetu opravdu legální?
    Stahování souborů z portálů jako Ulož.to může být nelegální, zejména pokud jde o autorsky chráněná díla. Toto nelegální stahování je považováno za porušení autorských práv, protože dochází k šíření děl bez souhlasu jejich majitelů. V případě, že je uživatel přistižen při neoprávněném nahrávání a zpřístupňování autorsky chráněných děl na internetová uložiště, může být trestně stíhán a dokonce odsouzen k několikaletému vězení​​.


    Autorská práva chrání tvůrce tak, že jim dávají výlučné právo rozhodovat o tom, jak jsou jejich díla šířena a využívána. Nelegální stahování tato práva porušuje, protože dochází ke kopírování a sdílení díla bez povolení tvůrce nebo majitele práv. Proto, i když se může zdát, že stahování filmu nebo písně z internetu je neškodné, ve skutečnosti může být tento čin považován za trestný, pokud jsou tímto způsobem porušována autorská práva.

    Právní rozbor zde: Nelegální stahování autorských děl z pohledu trestního práva | epravo.cz

    Stejně tak se dostalo i na podobné další služby – soud na návrh komerčních televizí zasáhl proti webům eDisk a SledujteTo .
    Zdroj: Soud na návrh komerčních televizí zasáhl proti webům eDisk a SledujteTo - Lupa.cz

    Přesto stále existuje několik podobných úložišť:
    https://webshare.cz
    https://www.edisk.cz
    https://datoid.cz
    https://sdilej.cz
    https://fastshare.cloud


    Argument, že obsah na Ulož.to a podobných platformách je často dostupný pouze tam a nelze jej legálně sehnat jinde, je běžný, ale je potřeba ho pečlivě zvážit. Skutečně existují případy, kdy určitý obsah může být obtížně dostupný kvůli geografickým omezením, nedostatečné distribuci, nebo proto, že je starý a není široce distribuován.

    Nicméně ani tento argument nesmí být používán jako ospravedlnění pro porušování autorských práv. Je důležité hledat legální cesty k získání obsahu, například prostřednictvím licencovaných streamingových služeb, nákupem, nebo půjčením z legálních zdrojů. I když pro někoho může být frustrující, že nyní nebude požadovaný obsah snadno dostupný, mějte na paměti, že stahování nebo sdílení chráněného materiálu bez povolení není legální cesta k jeho získání.

    Kde stahovat legálně

    Knihy
    Bookport – dostupný také přes knihovny: Bookport – On-line knihovna pro každého | Bookport

    E-Knihy z knihovny: https://x.com/dalamusil/status/1728423100382122324?s=20

    Palmknihy: Najděte se v příbězích | Palmknihy.cz

    Filmy
    Film online – Filmový přehled (filmovyprehled.cz)

    Archiv České televize – místo, kde jsou filmy doma (ceskatelevize.cz)

    Starší filmy a záznamy televizního vysílání najdete i na https://archive.org/.

    Plex.tv

    KVIFF.TV • Sledujte mimořádné filmy online

    Jeden svět na školách nabízí přes 400 filmů, které mohou školy promítat zdarma a legálně


    Hudba/mluvené slovo

    Archiv Českého rozhlasu

    78rpm Records Digitized by George Blood, L.P. : Free Audio : Free Download, Borrow and Streaming : Internet Archive

    NTK – Milovníkům starých songů se otvírá obrovský digitální archiv, který obsahuje až 100 tisíc skladeb • / TechFocus.cz <...

  • Vítejte u 25. dílu KYBcastu, který je i nadále věnován našim věrným posluchačům. Dnešní díl nás zavede k otázce efektivního utrácení rozpočtu, který na konci roku zbývá.


    Naše podcasty najdete také na YouTube kanále Podcasty NPI ČR, kde si můžete pustit nejen tento díl, ale i naše předchozí epizody. Připravte se na poutavou diskuzi plnou užitečných informací a tipů, které vám pomohou lépe se pohybovat v digitálním světě.


    Rozpočtové hody na konci roku: mezi efektivitou a plýtváním

    Koncem každého roku se setkáváme s trendem, kdy školy, firmy a instituce usilovně utrácejí zbývající rozpočtové prostředky. V dnešním díle KYBcastu se zaměříme na otázku, proč firmy a instituce často utrácí zbývající rozpočtové prostředky na konci roku. Navíc prozkoumáme některé z nejčastějších způsobů, jakými firmy tento rozpočet utrácejí, ale často neefektivně.

    Neefektivní utrácení rozpočtu

    Neefektivní utrácení je ve školním i podnikovém světě běžnější, než bychom si přáli. Zahrnuje nákup nepotřebných či předražených položek, nedostatečné plánování, "použij to, nebo ztrať to" mentalitu, chybějící kontrolní mechanismy, nevhodné marketingové a propagační aktivity, neúčelné investice do technologie, nerozvážné večírky a teambuildingy. Ale také drahá školení a vzdělávání zaměstnanců bez jasného plánu užitku, a neodůvodněné bonusy a odměny zaměstnancům. Tyto přístupy často vedou k zbytečnému plýtvání a nedostatečnému využití zdrojů.

    Efektivní využití rozpočtu

    Naproti tomu existují i příklady efektivního využití rozpočtu. Tyto příklady zahrnují strategické investice, které podporují dlouhodobé cíle organizace a přinášejí reálnou hodnotu. Rádi bychom, abyste se vydali touto cestou, měli plán, hlídali jeho dodržování a nákupy si zdůvodňovali.

    Lepší plánování a využití rozpočtu

    Pro lepší plánování a využití rozpočtu během celého roku je důležité přijmout strategie, které se zaměřují na dlouhodobé cíle a efektivní alokaci prostředků. Ty se nevytvoří samy od sebe –⁠ je potřeba spolupracovat na všech úrovních zaměstnanců.

    Etické a legislativní aspekty

    Je důležité si uvědomit, že některé praktiky, jako je předobjednávání služeb na další rok, mohou být nelegální a mohou přinést finanční postihy. Bohužel se to děje poměrně často, právě v důsledku touhy zachování budgetu, který by bez vyčerpání nemusel být přiklepnutý na další rok.

    Také je důležité ověřovat slevové akce a zvážit, zda opravdu přinášejí hodnotu a nejedná se o manipulování s daty –⁠ to můžete udělat třeba na webu https://www.hlidacshopu.cz/

    Národní plán obnovy ve školství

    Pokud jde o školy, je důležité porozumět tomu, z jakých prostředků školy nakupují a co si mohou a nemohou z NPO pořídit. Více informací lze nalézt například na edu.cz/digitalizujeme.

    ---

    Použitá hudba:
    Skladba Puppy Love (Sting) interpreta Twin Musicom podléhá licenci Creative Commons 4.0 BY (uveďte zdroj).
    School Yard interpreta Crowander podléhá licenci Creative Commons BY-NC 4.0 (uveďte zdroj, neužívejte komerčně).