Episodes

  • Vážení posluchači,

    jsem moc rád, že mé pozvání do dnešní epizody Leviathana přijali mí dva velmi vážení kolegové, dr. Pavel Uhl (AK Hlaváček a Krampera a PF UK) a dr. Maroš Matiaško (AK Matiaško; Fórum pro lidská práva a PF UPOL). Kolegové jsou totiž jedni z našich nejúspěšnějších advokátů při zastupování v řízeních před Ústavním soudem a Evropským soudem pro lidská práva, ne-li těmi vůbec nejúspěšnějšími.

    Téma pro náš rozhovor tedy bylo jasné, advokacie a litigace lidskoprávních kauz před Ústavním soudem a ESLP (či případně jinými mezinárodními orgány ochrany lidských práv).

    Pro mě osobně je advokacie docela vzdálená, takže první jsem se kolegů zeptal na to, co mají na své profesi nejraději. Pro plastičtější představu o tom, jak fungují advokáti, kteří se zabývají lidskoprávní agendou, nahlédneme také do jejich zázemí (kanceláře a spolupráce s neziskovým sektorem) a probereme to, jakou porci z jejich agendy tvoří lidskoprávní a ústavněprávní kauzy. Nemineme ani otázku klientů, tj. jak si k nim klienti s lidskoprávními kauzami nacházejí cestu a zda je např. sami aktivně vyhledávají. Pověnujeme se i některým souvisejícím profesně etickým otázkám (např. co dělat, když se zájmy klienta rozcházejí se záměrem dobrat se skrze litigaci širší společenské změny nebo zda můžou advokáti psát posudky či amici curriae).

    Dále se pokusíme zamyslet nad tím, v čem je lidskoprávní agenda odlišná od té běžné, zda má nějaká specifika. A má vůbec pro advokáty v České republice smysl se na tuto agendu specializovat, resp. dá se tím uživit? Konečně, podíváme se i na specifika advokátské práce v řízeních před Ústavním soudem a ESLP a zamyslíme se nad tím, jak má vypadat dobré podání k těmto soudům.

    To vše a ještě mnohé další najdete v dnešní epizodě podcastu Leviathan.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba: - Easy Rider - Action Bronson (artist). Mr. Wonderful (album). Atlantic/Vice Records, 2015. Dostupné na: https://youtu.be/58RSC7HO9aU?si=_wP15-gbGFlwwtjW

  • Vážení posluchači,

    v poslední epizodě Leviathana jsem s mými skvělými hosty, Katarínou Šipulovou (vedoucí JUSTIN, PF MUNI); Samuelem Spáčem (politolog z UK v Bratislavě a taktéž výzkumník JUSTIN, PF MUNI) a Viktórií Alžbetou Sutórisovou (doktorandkou Katedry ústavního práva a politologie PF MUNI), debatoval o stavu demokracie na Slovensku. Naše perspektiva byla spíše obecná a tak jsme se soustředili především na strukturální otázky, hlavní problémy, příčiny současného stavu a také výzvy do budoucnosti. Několikrát jsme ale také spíše nepřímo narazili na jednu důležitou událost z poslední doby a tou je pokus o atentát na ministerského předsedu Roberta Fica. Po natáčení jsme si říkali, že by byla škoda pro Vás tuto událost také podrobněji neokomentovat. A tak jsme tady ještě s krátkým dodatkem o této události, resp. o tom, co nám vypovídá o demokracii na Slovensku a o tom, jaké důsledky bude mít pro její další vývoj. Vzhledem k délce minulé epizody a jejímu spíše obecnějšímu zaměření jsem tohle povídání nechal samostatně.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek. A pokud jste ještě epizodu o demokracii na Slovensku neslyšeli, vřele doporučuji si ji také pustit.

    Použitá hudba: Modré hory - Naše Slovensko (dostupné na: https://bit.ly/4eosbTK).



  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • Vážení posluchači,

    vítejte u dalšího Leviathana. V dnešní epizodě se s mými hosty pobavíme o stavu demokracie na Slovensku. Jsem proto moc rád, že na toto téma k mikrofonům Leviathana dorazili tři mí velmi vážení kolegové/yně:
    - Katarína Šipulová, vedoucí Ústavu pro otázky soudnictví (JUSTIN) PF MUNI, která jako jedna z mála u nás bádá o právu skutečně na světové úrovni.
    - Samuel Spáč, politolog působící na Univerzitě Komenského v Bratislavě a taktéž výzkumný pracovník brněnského JUSTINU.
    - Viktória Alžbeta Sutórisová, doktorandka Katedry ústavního práva a politologie PF MUNI, která dlouhodobě působila a působí též v neziskovém sektoru, v němž se snažila pečovat mj. o kvalitu právního státu na Slovensku.

    A co konkrétně budeme řešit? Především se podíváme na to, v jaké kondici se nachází demokracie na Slovensku. Dále probereme, s jakými problémy se demokracie na Slovensku potýká (změny trestních předpisů a změny v prokuratuře; korupce; "zestátnění" médií veřejné služby a vyvíjení tlaku na soukromá média; polarizace ve společnosti i hrubnutí veřejného prostoru; nezávislost soudnictví, proces budování demokratických institucí i to, jak jsou v tomto procesu důležité konkrétní osobnosti, které stojí v čele těchto institucí a také přijetí hodnot, které mají tyto instituce reprezentovat a chránit). V neposlední řadě se pokusíme identifikovat některé příčiny, které mohou za současnou situaci. Konečně, na závěr se zamyslíme, jestli bychom se u nás nemohli také nějak ze slovenských zkušeností poučit. To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešním díle Leviathana! Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek.

    PS1: Tato epizoda je doprovozena ještě malým bonusem, krátkým rozhovorem s mými hosty o nedávném atentátu na premiéra Fica. V něm krátce probereme, jestli je tato událost nějak symptomatická pro stav demokracie na Slovensku, resp. jak ovlivní budoucí vývoj tamní demokracie. V této epizodě jsme se totiž k atentátu dostali několikrát spíše nepřímo a při její editaci jsem si říkal, že je škoda, že jsme se tomu podrobněji nevěnovali. Tak pokud Vás tohle téma zajímá, nenechte si tento bonus utéct.

    PS2: Pokud byste se o dění na Slovensku a kontextu právě probíhajících změn chtěli dozvědět více, mí hosté doporučují např. dokumentární seriál Mafiáni (https://bit.ly/3Rv5qnh) a jeho pokračování Mafiáni: Súmrak bossov (https://bit.ly/4b46lC7), který kontextuálně ukazuje, jak se rodily a utvářeli demokratické instituce na Slovensku. Pokud raději posloucháte, určitě si nenechte ujít podcast Piatoček, který s humorem a nadsázkou glosuje veřejné dění na Slovensku (dostupný je třeba zde: https://bit.ly/4eqC7Ml, ale i na všech podcastových aplikacích). Konečně, pro ty z Vás, kteří se nezaleknou ani akademické literatury je tu tip na knihu Defeating Authoritarian Leaders in Postcommunist Countries (https://bit.ly/3z6v4sg), kde můžete mj. dočíst o tom, jak se Slovensko vypořádalo s V. Mečiarem.

    Použitá hudba: Modré hory - Naše Slovensko (dostupné na: https://bit.ly/4eosbTK).

  • Vážení posluchači,

    vítejte u dalšího Leviathana a i tentokrát jde o speciální epizodu. Jde totiž o crossover se skvělým podcastem Judikatúra, který připravují mí kolegové - civilisté, Petr Bezouška a Filip Melzer. Tentokrát si budeme povídat o aktuálním nálezu Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 52/23. Tímto rozhodnutím Ústavní soud zrušil podmínku operace a sterilizace pro účely úřední změny pohlaví.

    A co konkrétně budeme řešit? Nejprve se podíváme na to, proč mohl Ústavní soud v této věci rozhodovat, když už jednou o podobné věci nálezem rozhodl (tj. proč zde nebyla překážka res iudicata) a jaké účinky má nález přijatý menšinou soudců. Pak už se mrkneme na meritum věci. Zde především vypíchneme jistou neukotvenost nálezu v kategoriích biologického (sex) a sociálního pohlaví (gender) a problémy, které z toho mohou v budoucnu plynout. Rozebereme si argumenty soudu a "kytici" ústavních principů, které hrají na pozadí celé věci (fyzická integrita, autonomie a lidská důstojnost). V tomto směru máme bohužel za to, že se soud vyhnul nejtěžším otázkám, které před ním stály (argumenty veřejným pořádkem, morálkou a ochrannou rodinného života). Přesto všechno jsme moc rádi za výsledek, tj. že Ústavní soud konečně začal brát zájmy trans lidí vážně. To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešním díle Leviathana (a Judikatúry)! Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek.

    PS: Závěrem ještě jedno doporučení, pokud nestíháte nebo nemáte čas a chuť poslechnout si podcast celý, koncentrovanou dávku ústavního práva najdete v závěru pořadu (zhruba v čase 1:19:20). Takže pro podcastové minimalisty, pusťte si to od tohoto času. :)

    Použitá hudba: The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O .

  • Vážení posluchači,
    je prvního dubna a tak jsme si pro Vás s mým kolegou z Katedry ústavního práva olomoucké Právnické fakulty a také soudcem Krajského soudu v Brně, Martinem Kopou, připravili trochu odlehčenější - aprílovou epizodu. Tentokrát se totiž kromě lásky k ústavnímu právu vyznáváme také z lásky k rapu a hip hopu. V té necelé hodině, která na Vás čeká, budou naše srdce bít zhruba rychlostí 85-95 úderů za minutu. Pokusíme se přitom zamyslet, jestli mezi zmíněnými fenomény existuje nějaká tečna a provedeme Vás tracky našich oblíbených interpretů, v nichž ten průmět vidíme, anebo si ho tam aspoň projektujeme. :) Taky se pobavíme o tom, jestli rapový text může sloužit jako zákonný důkaz před soudem. To vše a ještě mnohem víc Vás čeká v dnešní epizodě podcastu Leviathan. A příště už zase vážně...
    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba:
    - The Roots feat. Bilal - It ain't fair. Dostupné na https://bit.ly/3IZvFNX.
    - Jay-Z & Kanye West - No Church In The Wild ft. Frank Ocean, The-Dream. Dostupné na https://bit.ly/43IpPtK.
    - Idea & Hellwana - Abrakadabra. Dostupné na https://bit.ly/3TGNw17.
    - Kendrick Lamar - Alright. Dostupné na https://bit.ly/3IWhWaO.
    - WWW - Pikola. Dostupné na https://bit.ly/4afP1ui.
    - Supercooo - 2005. Dostupné na https://bit.ly/3vqCiG6.
    - A Tribe Called Quest - We The People. Dostupné na https://bit.ly/3PNVbtl.
    - Hugo Toxxx - Volte mě 2. (feat Smack). Dostupné na https://bit.ly/49j0O9X.
    - Modré hory x James P. Honey - Čau ty tu. Dostupné na https://bit.ly/4afEqzz.
    - DOLLAR PRYNC - Proč cigán jede stoku. Dostupné na https://bit.ly/3IXC7Fc.
    - Jay-Z - 99 Problems. Dostupné na https://bit.ly/4cCA4nG.
    - Marcus Siege Whitee and Big Hollis - Lincoln Lawyer. Dostupné na https://bit.ly/3xbfpqs.
    - LOOPTROOP - Long Arm of the Law. Dostupné na https://bit.ly/4aD67lM.
    - Prago Union - Černobílá. Dostupné na https://bit.ly/4cCAsCE.
    - Rigor Mortiz/Prago Union - Dokonalej zločin. Dostupné na https://bit.ly/3TDRiZ9.
    - Common - Testify. Dostupné na https://bit.ly/3xpvCZa.
    - Hamilton Musical - Non-stop. Dostupné na https://bit.ly/3xpvBV6.
    - Hamilton Musical - Alexander Hamilton. Dostupné na https://youtu.be/VhinPd5RRJw?si=qhaN2QNVNJZ_1wzk.
    - Nezi Momodou - Texas Cypher. Dostupné na https://bit.ly/49it8ZV.



  • Tato epizoda Leviathana je speciální, a to hned z několika důvodů. Předně, protože jsme ji natáčeli naživo a z nahrávky na Vás tak dýchne neformální atmosféra naší debaty před studenty Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. A také proto, že se tentokrát před mikrofonem vystřídala hned čtveřice mých vážených hostů:
    - Ivo Pospíšil, soudce Nejvyššího správního soudu a vysokoškolský pedagog (FSS MUNI), který v minulosti dlouhodobě působil na Ústavním soudu (jako asistent, vedoucí Analytického odboru a následně také jako generální sekretář);
    - Ladislav Vyhnánek, který učí a bádá o ústavním právu na PF MUNI a také dlouhodobě působil na Ústavním soudu v pozici asistenta;
    - Ondřej Preuss, který kromě toho, že působí na Katedře ústavního práva PF CUNI, je také aktivním advokátem;
    - Andrea Procházková, doktorandka věnující se ústavnímu právu a politologii na PF CUNI a novinářka píšící o právu a justici pro Respekt.

    Speciální je i dnešní téma, neboť jsme řešili jmenování ústavních soudců, téma, které hýbe světem ústavního práva již více než půl roku a budí značný zájem odborné, ale i laické veřejnosti.

    Pořad je rozdělen do dvou částí. První jsem zařadil "bleskovou" anketu, skrze kterou bych Vám chtěl mé hosty trochu více přiblížit. A když se dnešní epizoda točí kolem Ústavního soudu a jeho soudců, stočil jsem na toto téma i mé anketní otázky. V této části se tedy můžete dozvědět např. to, jaké asociace mají mý hosté spojené s Ústavním soudem (3:00); jaká jeho rozhodnutí považují za nejlepší, resp. za nejhorší (8:42); kdo jsou jejich oblíbení ústavní soudci (20:40) a jaké knihy v oboru ústavního práva je nejvíce ovlivnily (28:40)...

    Druhou část pak představuje již samotná panelová diskuse, v níž reflektujeme jmenovací proces soudců Ústavního soudu. Zde především kriticky zhodnotíme stávající právní úpravu tohoto jmenovacího procesu a identifikujeme jeho silná a (především) slabá místa (34:34). Největší část naší debaty pak věnujeme tomu, jak se daří prezidentu Pavlovi při realizaci jedné z jeho nejdůležitějších pravomocí, tj. jmenování ústavních soudců (55:10). Srovnáme, jak se mu na tomto poli vede ve srovnání s jeho předchůdci, prezidenty Havlem, Klausem a Zemanem. Naší pozornosti neunikl ani poradní panel, který si pro tyto účely prezident zřídil, a jehož činnost byla dosud předmětem velmi intenzivní kritiky. V tomto směru jsme ani my nezůstali pozadu a ačkoli tento krok vnímáme veskrze pozitivně, jisté "mouchy" na jeho činnosti jsme nemohli přehlédnout. Druhou institucí "na tango" jmenování ústavních soudců je Senát, podívali jsme se tedy i na něj a na to, jak plní svou ústavní roli v tomto kontextu (01:24:10). Konečně závěrem jsme si zkusili odhadnout, jaký bude nově se formující, čtvrtý, resp. Pavlův Ústavní soud ve srovnání s předchozí generací ústavních soudců (01:40:00). V tomto směru jsem též poprosil mé hosty, jestli by si zkusili tipnout, kdo bude leaderem nového složení Ústavního soudu. To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešním díle Leviathana! Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek.

    Závěrem bych chtěl ještě poslat velký dík kolegům z olomouckého studentského spolku ELSA, kteří přišli s nápadem na natočení živé epizody Leviathana a po organizační stránce ji také "odbavili". Děkuji také olomoucké Právnické fakultě, v jejíchž prostorách jsme natáčeli a která nám také poskytla technickou podporu.

    Použitá hudba: The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O .

  • Tentokrát si Leviathan oblékl reportážní kabát a vyrazil do Náměšti nad Oslavou, kde se v hotelu Na statku konala již tradiční letní škola pro studenty právnických fakult, Škola lidských práv. Můžete se těšit na rozhovor s jejím hlavním organizátorem, Mgr. Vítězslavem Dohnalem, advokátem, právníkem roku a průkopníkem poskytování právních služeb pro bono v ČR. Abych Vám poskytl plastičtější vhled do toho, co Škola lidských práv vlastně je, a co si z ní její účastníci odnášení, natočil jsem také pár krátkých anket s lektory a účastníky aktuálního ročníku i s pár absolventy ročníků minulých. To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešním díle Leviathana! Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Pokud byste chtěli o Škole lidských práv zjistit víc, mrkněte na https://www.skolalidskychprav.cz/.

    Použitá hudba: The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O
    The Avalanches (band). Frontier Psychiatrist (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://youtu.be/qLrnkK2YEcE?si=9RnalCEYFCK2b2bN

  • Málokteré téma ústavního práva je tak vděčné jako svoboda projevu, vždycky je totiž o čem mluvit. A když je řeč o svobodě projevu, v našich luzích a hájích nelze pominout doc. Michala Bartoně, Ph.D., který je našim největším odborníkem na toto téma. V této epizodě Leviathana se společně s doc. Batoněm věnujeme limitům svobody projevu a snažíme se tuto problematiku přiblížit na některých (více či méně) aktuálních kauzách. Probereme tedy to, zda máme v ČR cenzuru a jestli se u nás trestá za názor, tj. probereme popírání holokaustu, genocidy i války na Ukrajině; zda je polévání soch, uměleckých děl či ambasád výkonem svobody projevu a zda mu tedy (a v jakém rozsahu) má být poskytována ochrana; vyvěšení rudých trenek na Pražský hrad; a konečně také probereme kauzu nenávistných projevů pod facebookovým postem s fotkou prvňáčků ze základní školy Plynárenská. To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešním díle Leviathana! Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek.

    Použitá hudba: A Hero’s Death (song), A Hero’s Death (album), Fontaines D.C. (band), 2022, dostupné na: https://youtu.be/jLNt8aMNbvY.

  • V nadcházejících dvou a půl letech nás, a především nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, čeká jedna velká výzva v podobě rozsáhlé personální obměny Ústavního soudu. V této době se totiž má vyměnit 13 z jeho 15 soudců. To je příležitost k zamyšlení a úvahám o tom, jak má vůbec být Ústavní soud poskládán. Současně se k těmto úvahám dostáváme za situace, kdy na Ústavním soudě máme jen jedinou dámu, dr. Tomkovou, což do hry vnáší také genderovou otázku.
    Proto jsem si do dnešní epizody Leviathana pozval čtyři skvělé dámy, právničky různého věku, profese a zaměření. První je dr. Monika Hanych z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva, která se ve své akademické práci zaměřuje na otázky soudnictví, moderních technologií a lidských práv. Druhou je doc. Barbara Havelková, která učí a bádá o gendru a právu na Univerzitě v Oxfordu. Třetí je dr. Lucia Madleňáková, která učí správní právo a dovednostní předměty na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde také působí jako vedoucí Katedry klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností. Kromě uvedeného je také praktikující advokátkou. Poslední, nikoli však podle významu, je Mgr. Jana Stehlíková, která pracuje jako asistentka na Nejvyšším správním soudu a současně je doktorandkou na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde bádá o profesní etice soudců.
    Naše diskuse se uskutečnila na dálku přes Zoom a konkrétně jsme s mými respondentkami diskutovali o následujících tématech:
    - Jaké ženy, právničky, jsou jejich profesním vzorem a inspirací?
    - Jaké vlastnosti by měl mít ideální ústavní soudce?
    - Jakým způsobem by měl být Ústavní soud profesně namíchán?
    - Jaký by v tomto “mixu” měl být poměr žen a mužů?
    - Je možné považovat současný stav, kdy na Ústavním soudě máme jen jednu ženu, za uspokojivý?
    - Jaké jsou příčiny tohoto stavu? Reflektuje tento stav postavení žen v justici?
    - Kdo by mohl být dobrou kandidátkou na post ústavní soudkyně?
    To vše a mnohé další Vás čeká v dnešní epizodě podcastu Leviathan.
    Příjemný poslech Vám přeje Zdeněk Červínek!

    V pořadu byla použitá píseň We Go On od The Avalanches (ft. Cola Boyy and Mick Jones) z alba We Will Always Love You. © 2021 Modular Recordings Pty Limited. Dostupná je na: https://youtu.be/o6i681VcRpA.


  • Po delší odmlce se opět hlásí Leviathan!
    Myslím, že čekání se v tomto případě určitě vyplatilo, neboť tentokrát mé pozvání přijali dva moji velmi vážení kolegové, prof. Jan Kysela (Prf CUNI) a dr. Marian Kokeš (PF UPOL).
    Záminkou pro natočení tohoto rozhovoru nám bylo poslední číslo časopisu Ratio Publica, v němž oba kolegové publikovali články zaměřené na výzvy, jimž v současnosti čelí liberální demokracie (podrobněji o textech viz níže). Konkrétně jsme se tedy s kolegy bavili o následujících tématech: Co to vůbec ta liberální demokracie je? Proč je mnohými odmítána a jaké strategie politici a další aktéři využívají k jejímu podkopávání? Co je zde v sázce, tj. o co by občané v případě rozpadu liberální demokracie přišli? Kromě již zmíněného "titulárního tématu" jsme také probrali to, jací byli kolegové studenti a jak moc se od těch dob změnily právnické fakulty (původně se mělo jednat o "zahřívací" otázku, ale poměrně jsme se u ní zapovídali).
    To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešní epizodě podcastu Leviathan.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Výše jsem odkazoval na následující texty z časopisu Ratio Publica:
    - KYSELA, Jan. Důvody a podmínky přežití liberální demokracie. Ratio Publica, 2/2022, s. 6-33.
    - KOKEŠ, Marian. Kouřová clona legality aneb legitimizace nedemokratických jevů skrze demokratické procesy. Ratio Publica, 2/2022, s. 34-56.
    V případě zájmu si oba texty si můžete stáhnout na webu časopisu: https://www.iurium.cz/media/File/2301/File368.pdf?attachment-filename=Ratio-Publica-2-2022.pdf.

    Použitá hudba (music): The Dreamer (song), Anderson .Paak feat. Talib Kweli & Timan Family Choir (artists), Malibu (album), 2016. Dostupné na: https://youtu.be/Jv95aptVSUk


    -
  • Je mi velkou ctí, že v další epizodě Leviathana mohu přivítat dr. Kateřinu Šimáčkovou, která dlouhodobě působí jako odborná asistentka na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Náš rozhovor se však točil především okolo jejího nového působiště, Evropského soudu pro lidská práva, na němž od prosince loňského roku působí jako soudkyně za Českou republiku.

    S paní doktorkou jsem mluvil především o tom, jak se stala soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) a jakých bylo dosavadních devět měsíců v nové funkci. Pustili jsme se ale i do obecnějších témat. Konkrétně jsme se bavili o tom:

    - co by jako zkušená právnička poradila studentům, kteří právě nastupují do prvních ročníků na našich právnických fakultách a co naopak těm, kteří se rozhodují, kam zamíří po fakultě?

    - jak vnímala volbu soudkyně ESLP ze své perspektivy?

    - kdy se rozhodla, že na tento post bude kandidovat a zda se na něj nějak specificky připravovala?

    - jak je na tom s jazyky a jak se jí pracuje v bilingvním prostředí?

    - co ji (pokud jde o její novou agendu) ve Štrasburku čekalo?

    - jak vypadalo předání agendy mezi odcházejícím soudcem a nastupující soudkyní ESLP?

    - proč opustila svůj mandát na Ústavním soudě předčasně a jestli z toho lze dovozovat, že si místa na ESLP váží víc, než toho na Ústavním soudě?

    - jak se liší její tým oproti tomu, který měla na Ústavním soudě a jaký je vztah národního soudce a českých právníků u ESLP?

    - že ji provází pověst aktivistické soudkyně a zda se také tak někdy sama cítila, resp. zda s ní bude tato "nálepka" putovat také do Štrasburku?

    To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešní epizodě podcastu Leviathan.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): Woman (song). Little Simz feat. Cleo Sol (artists). Sometimes I Might Be Introvert (album). 2021. Dostupné na: https://youtu.be/zHGf6tmnLYE

  • Jsem moc rád, že mé pozvání do této epizody Leviathana přijal Martin Kopa, soudce správního úseku Krajského soudu v Brně. Martin dříve působil i jako advokát, učil ústavní právo na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a také „pomáhal nosit talár“ na Ústavním soudě a Nejvyšším správním soudě, kde působil jako asistent. Kromě toho Martin blogoval jako součást „druhé generace“ Jiného práva a s trochou nadsázky bychom jej mohli označit i za prvního českého právnického influencera, neboť založil a dlouhodobě spravoval facebookovou stránku Iurium Daily: Ústavní právo, která má několik tisíc sledujících.

    Téma našeho rozhovoru je tedy nasnadě, konkrétně jsme se s Martinem bavili o soudcích na sociálních sítích. V rozhovoru se tedy dozvíte:

    - Jak těžké bylo pro Martina skloubit práci soudce s blogováním a správou Iuria Daily a proč se po letech rozhodl stránku opustit?

    - Mají být vůbec soudci na sociálních sítích přítomni?

    - Jakou škodu může špatné či neobratné počínání soudců na sociálních sítích napáchat a jaké benefity z něj případně mohou vzejít pro jednotlivé soudce či justici jako celek?

    - Krátký návod, jak by se měli soudci na sociálních sítích chovat (resp. jak má soudce spravovat svůj profil, aby měl “štávu”, a aby se vyhnul kárné žalobě).

    - Konečně, zabrousíme i na to, jak by se na sítích měly prezentovat samotné soudní instituce (např. "rozetneme" věčný spor o to, jestli má lepší sociální sítě Ústavní soud Keni, anebo Ústavní soud JAR). 😊

    To vše a ještě mnohé další Vás čeká v dnešní epizodě podcastu Leviathan.

    Závěrem mi dovolte omluvit zhoršenou kvalitu nahrávky. Natáčeli jsme v historické jednací síni Krajského soudu v Brně a tato snaha o autenticitu se do nahrávky promítla její zhoršenou kvalitou (echo). Dejte tomu ale šanci, rozhovor je jinak super, byla by tedy škoda o něj přijít!

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): Can I Kick It? (song). A Tribe Called Quest (band). People's Instinctive Travels and the Paths of Rhythm (album). 1990 Zomba Recording LLC. Dostupné na: https://youtu.be/crpRvkYzrtE

  • Je tu pátá epizoda a s ní Leviathan slaví půlkulaté výročí! V tomto směru jsem moc rád, že jsem mohl u mikrofonu přivítat opravdu speciálního hosta. Tím byl dr. Michal Bobek, který donedávna pracoval jako generální advokát u Soudního dvora EU a který by měl být v nadcházejících dnech jmenován soudcem Nejvyššího správního soudu. Dr. Bobek je též vynikajícím akademikem a byl též spoluzakladatelem a dlouhodobým přispěvatelem blogu Jiné právo.

    Tématem našeho rozhovoru byla unijní dimenze krize právního státu ve střední Evropě. Konkrétně jsme mluvili o tom, jestli je právní stát ve střední Evropě skutečně v krizi. Jakou roli v řešení této krize hraje Evropská unie a jakými k tomu disponuje nástroji. V tomto ranku jsme probrali především tzv. mechanizmus podmíněnosti, který podmiňuje čerpání finančních prostředků z rozpočtu EU dodržováním principů právního státu. Dále jsem se dr. Bobka zeptal na probíhající justiční "dialog" mezi Soudním dvorem EU a polským Ústavním tribunálem a neminuli jsme ani nedávné rozhodnutí Soudního dvora ve věci Getin Noble Bank, k němuž dr. Bobek psal stanovisko. Tato věc byla specifická tím, že v ní byl Soudní dvůr EU konfrontován s předběžnou otázkou soudce polského Nejvyššího soudu, který byl do své funkce jmenován protiústavně.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O

  • Tato epizoda podcastu Leviathan se věnuje příčinám a uzlovým bodům krize demokracie a právního státu v Polsku. Probereme tedy především reformy justice provedené tamní vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS) a jejich dopady.

    Hostem této epizody je Helena Bončková, která působí jako asistentka soudce na Nejvyšším správním soudě a také jako lektorka evropského práva na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O

  • Tato epizoda podcastu Leviathan se věnuje významné osobnosti našeho ústavního práva, prof. Vladimíru Čermákovi. Soudci, který se nebál i za dob nejhlubší totality hledat spravedlnost a po sametové revoluci se pak stal jednou z vůdčích osobností tzv. prvního Ústavního soudu. Filosofovi, který sepsal dílo na pomezí práva, filosofie a politologie, které nemá v naší zemi obdoby: Otázka demokracie. Člověku, který se významným způsobem propsal do života mnoha lidí ve svém okolí.
    Hosty této epizody jsou Jaroslav Brož, advokát a přítel prof. Čermáka; Vojtěch Šimíček, soudce Ústavního soudu a docent na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, a také Jiří Baroš, odborný asistent Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně.
    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. Dostupné na: https://bit.ly/3I3D50O

  • Hostem této epizody podcastu Leviathan je doc. Marek Antoš, vedoucí katedry ústavního práva PF UK, a současně také největší odborník na volby a volební právo u nás.

    Vzhledem k tomu, že máme zhruba týden po volbách do Poslanecké sněmovny, tak téma našeho rozhovoru je nasnadě. Ano, budeme mluvit o volbách.

    Konkrétně s Markem probereme především:
    - důvody, které vedly ÚS ke zrušení dosavadní úpravy volební formule u voleb do Poslanecké sněmovny,
    - novou právní úpravu a to, jak se propsala do výsledků nedávných voleb,
    - paradox letošních voleb spočívající v tom, že nová právní úprava vyprodukovala ještě více disproporční výsledky, než ta předešlá, která byla před nedávnem jako disproporční zrušena, a zda tedy náhodou není také protiústavní,
    - sčítací uzavírací klauzule pro koalice a
    - problematiku korespondenčního hlasování.

    Příjemný poslech přeje Zdeněk Červínek!

    Použitá hudba (music): The Avalanches (band). Etoh (song). Since I Left You (album). 2001 XL Recordings Ltd. https://www.youtube.com/watch?v=_h65ZxpFdNs&list=PLP59Fs_hB7C29nGA-cCbcVsCkbYprt4qa&index=14

  • Toto je pilotní epizoda podcastu Leviathan, který se zabývá ústavním právem. Tato epizoda se věnuje právě probíhající volbě nového českého soudce Evropského soudu pro lidská práva.

    Pořadem Vás provází Zdeněk Červínek (Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci) a hosty této epizody jsou David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy Univerzity v Brně), L'ubomír Majerčík (Ústavní soud) a Vít A. Schorm (vládní zmocněnec pro zastupování ČR před ESLP).

    Epizodu jsme byli nakonec nuceni natočit přes Zoom, tak prosím o případnou shovívavost stran kvality zvuku.