Episodes
-
Co komunikujemy stylem ubierania się? Jak z tego świadomie korzystać? Jak moda reaguje na współczesne rozumienie męskości? Te i wiele innych pytań zadaję w rozmowie z Łukaszem Jemiołem – projektantem mody, kreatorem wizerunku i przedsiębiorcą. Razem odkrywamy, jak styl odzwierciedla współczesne gry tożsamościowe. Poruszamy tematy wrażliwości i uważności jako siły, łamania stereotypów w męskim ubiorze oraz odwagi w wyrażaniu siebie. Projektant opowiada o swoim procesie twórczym, inspiracjach, ale też o trendach mody męskiej – coraz bardziej inkluzywnej i różnorodnej, dającej szerokie pole ekspresji. Posłuchaj inspirującej rozmowy, która zachęca do odważnego spojrzenia na swój styl i eksperymentowania z wizerunkiem. Subskrybuj „Męskie światy”.
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
W kolejnym odcinku „Męskich światów” gościem jest wybitny psychoterapeuta i psychiatra, profesor Bogdan de Barbaro. Punktem wyjścia do rozmowy staje się współczesna definicja męskości, dalej wątki krążą wokół granicznych momentów życia mężczyzny, kryzysów tożsamości i roli duchowości we współczesnym świecie. Wspólnie zastanawiamy się, czy i jak psychoterapia może pomóc odnaleźć „swoją drogę”.
W podcaście pojawiły się odniesienia do książek Bogdana de Barbaro i Justyny Dąbrowskiej „Swoją drogą...”, Roberta Kowalczyka i Magdaleny Kuszewskiej, „Trzeci element. Co zaburza nasze związki i jak sobie z tym radzić” oraz Tomasza Stawiszyńskiego, „Powrót fatum”.
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Episodes manquant?
-
W najnowszym odcinku „Męskie światy” rozmawiam z dr hab. Andrzejem Silczukiem, psychiatrą, specjalistą terapii uzależnień, który pomaga mężczyznom zmagającym się z depresją, zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami i innymi problemami zdrowia psychicznego. Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi mężczyznami? Dlaczego wciąż tak trudno mówi im się o emocjach? Jakie przyjmują strategie radzenia sobie i jakie są tego skutki?
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
W najnowszym odcinku podcastu „Męskie światy” rozmawiam z Wojciechem Grzybałą, historykiem sztuki, marszandem i popularyzatorem twórczości Andrzeja Wróblewskiego. Jak męskość przedstawiana jest sztuce? Czy „męskość” jest tematem na kolekcję? W tej fascynującej rozmowie zgłębiamy rolę mężczyzn w sztuce oraz analizujemy, jak twórczość Wróblewskiego ukazuje męskość w powojennej Polsce. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka pełnego wnikliwych refleksji i odkryć na temat pozycji mężczyzn w świecie sztuki.
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Jak współczesny teatr portretuje mężczyzn? Czy sceniczne przedstawienia męskości odpowiadają na potrzeby dzisiejszych widzów? To pytania, które padły w kolejnym odcinku „Męskich światów” w rozmowie z Michałem Kotańskim, reżyserem teatralnym, dyrektorem Teatru Telewizji, a także dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W odcinku zgłębiamy, jak teatr redefiniuje role płciowe i jakie tożsamości znajdują swoje miejsce na scenie. Zapraszamy do wysłuchania inspirującej rozmowy o teatrze i jego męskich kontekstach.
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
W kolejnym odcinku „Męskich światów” rozmawiam z dr. Piotrem Świniarskim, urologiem i andrologiem, o znaczeniu profilaktyki zdrowotnej mężczyzn w odniesieniu do akcji Movember. Jakie badania powinien wykonać każdy mężczyzna? Dlaczego tak wielu mężczyzn unika wizyt u urologa? I co można zrobić, aby przełamać te bariery? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, która nie tylko podkreśla wagę badań, ale także zachęca do dbania o zdrowie przez cały rok.
-
Pierwsze rysunki satyryczne publikował jeszcze w pierwszej połowie lat 70. i właściwie od tego czasu jest stale obecny w polskiej sztuce, nie tylko użytkowej. Autor znanych na całym świecie grafik, ilustracji i plakatów, którego dzieła można podziwiać od nowojorskiego MoMA po Filmotekę Narodową. Z Andrzejem Pągowskim rozmawiam nie tylko o jego dorobku artystycznym i drodze zawodowej, ale także o tym, jak to jest być mężczyzną w sztuce i jak męskość na tę sztukę wpływa. Zapraszam do słuchania.
Podcastu „Męskie światy” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
W najnowszym odcinku „Męskich światów” gościem jest Dawid Ptak, utalentowany aktor znany z seriali takich jak „Rojst’97” i „Sexify2” czy filmu „Nieobliczalna”. Dawid opisał swoją drogę od liceum salezjańskiego, przez studia na filmówce, po występy w Teatrze Nowym w Poznaniu. Rozmawiamy o wzorcach męskości, wyzwaniach aktorskich oraz jego dotychczasowych doświadczeniach w obu światach – filmowym i teatralnym, a przede wszystkim o tym, jakie pułapki są w nich zastawione na mężczyzn.
-
Jeśli szukamy profesji, które powszechnie uznawane są za typowo „męskie”, to z pewnością jedną z nich uprawia nasz dzisiejszy gość. W najnowszym odcinku „Męskich światów” rozmawiamy z Jakubem Przygońskim – doświadczonym kierowcą rajdowym, który dzieli się pasją do sportów motorowych oraz przemyśleniami na temat ryzyka i odpowiedzialności. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy pełnej osobistych historii i cennych refleksji.
-
O męskości w prawie i kształtowaniu prawa przez mężczyzn porozmawiamy z prof. Jakubem Urbanikiem, historykiem prawa, ale również osobą aktywnie walczącą o prawa społeczności LGBT+. Czy nauki prawne nadal są domeną mężczyzn? Jak ten fakt wpływa na charakter przepisów? Czy prawo kształtuje zworce męskości? A także, co prawodawstwo ma do zaoferowania społeczności LGBT+?
-
Ludwig Wittgenstein twierdził, że granice naszego języka wyznaczają granice naszego świata. W tej perspektywie elastyczność, z jaką poruszamy się w języku, jest także świadectwem naszej świadomości. W tym odcinku „Męskich światów” z redaktorem Maciejem Makselonem rozmawiamy nie tylko o feminatywach i ich zastosowaniu, ale różnych językowych reprezentacjach tego, co „męskie” i „niemęskie”. Czy i dlaczego męska końcówka (fleksyjna) tak zdominowała nasz język?
-
Jaki jest współczesny mężczyzna we współczesnej metropolii? Czy dawne wzorce i modele męskości możemy odłożyć do lamusa i co to właściwie znaczy? O tym, jak codzienne wybory i aktywności kształtują nasz świat i wyobrażenia, w tym te o męskości, rozmawiamy z aktywistą miejskim, autorem książek, stołecznym radnym Janem Mencwelem. O zaangażowaniu, o aktywizmie i rodzicielstwie w czasach katastrofy klimatycznej posłuchacie w kolejnym odcinku „Męskich światów”.
-
Gośćmi premierowego odcinka trzeciego sezonu pidcastu „Sektor M” są eksperci i naukowcy: socjolog prof. Tomasz Sobierajski oraz psycholog i seksuolog kliniczny dr Robert Kowalczyk. Rozmawiamy o nastawieniu Polaków do męskiej mody, o kulturowych przyzwyczajeniach, kodach męskości i ubraniowych komunikatach. Poruszamy kwestię uprzedzeń społeczeństwa do inności i barier wynikających z wychowania czy miejsca zamieszkania. A także dyskutujemy o płynności męskiej szafy i o roli kobiet w postrzeganiu oraz akceptacji współczesnego modelu mężczyzny. Debatujemy o kardiganach z przymrużeniem oka, o stereotypach i męskich emblematach w stroju i wreszcie o przewrotności w uznawaniu tego, co męskie, a co niemęskie w szafie i w życiu.
-
W nowym odcinku „Męskich światów” zagłębiamy się w świat architektury z perspektywy męskiej tożsamości. Przemo Łukasik, architekt z pasją, dzieli się nie tylko swoimi projektami, lecz także refleksjami na architektury w ogóle. Czy współcześnie można jeszcze mówić o płci architektury? Czy stereotypy płciowe wpływają na obecność kobiet w architekturze? Jak się projektuje własną przestrzeń?
-
W najnowszym odcinku, otwierającym czwarty sezon „Męskich światów”, przyglądamy się światu przez tysiące lat zdominowanemu przez mężczyzn. Ksiądz Kazimierz Sowa, znany nie tylko ze swojej duchowej misji, ale także z pracy publicysty i komentatora życia publicznego, dzieli się swoimi refleksjami na temat współczesnej męskości i jej roli.
-
Jak współczesne kino buduje wizerunki mężczyzn? Jak transformacje w postrzeganiu męskości wpływają na branżę filmową? A także o męskich archetypach, przyjaźniach i kryzysach – rozmawiam z operatorem filmowym i reżyserem Janem Holoubkiem w odcinku kończącym trzeci sezon podcastu „Męskie światy”.
-
Jesteśmy w „Męskich światach”, ale współczesny dyskurs o seksualności daleko wykracza poza te męskie i kobiece. O tym, jak trudno jest przełamywać męsko-damską dominację, o uzyskiwaniu głosu, o wymykaniu się z opresyjnych schematów. O problemach i wyzwaniach społeczności osób trans, a także zasobie twórczym jakim jest umiejętność szerszego spojrzenia na płeć, rozmawiałem z filmowcem Anu Czerwińskim.
-
Czy kryminał to wciąż męski świat? I czy „toksyczna męskość” w literaturze gatunkowej odchodzi już do lamusa, czy nadal jest obowiązującą konwencją? O literackiej wyobraźni, kreowaniu bohaterów i ich wpływie na odbiorców porozmawiam z jednym z najbardziej pracowitych polskich twórców, Wojciechem Chmielarzem.
-
Dyrygentura to niełatwa sztuka prowadzenia i kierowania muzykami. Czy możemy ją określić jako typowo męską domenę? Czy pierwiastek męski dominuje świat muzyki i muzyczne środowisko? O tym wszystkim rozmawiamy z Łukaszem Borowiczem – dyrygentem, który pracował i pracuje z najwybitniejszymi polskimi i światowymi orkiestrami.
-
Czy mężczyzna patrzy inaczej? Jaki jest obraz współczesnego mężczyzny i jak wpływa na to fotografia? Co w świecie mody uchodzi dziś za „męskie” i czy w ogóle ta kategoria jest brana pod uwagę? W tym odcinku fotograf Jakub Pleśniarski, specjalizujący się w portretach i fotografii modowej, opowie nam, co wpływa na jego proces twórczy i jak ocenia współczesne męskie kreacje.
- Montre plus