Episodes

  • +MALUS: Megakritická recenze seriálu The Watch

    Naši pratchettovskou ságu uzavřeme dvoudílem (na jeden dílnám to přes všechnu snahu nevyšlo) o adaptacích Úžasné Zeměplochy, ať užfilmových, seriálových, divadelních nebo herních. V první části sezaměříme na filmy a seriály, přičemž je třeba předeslat, že převedeníPratchettova specifického britského humoru na obrazovky je mimořádně těžkýúkol. Proč tomu tak je, komu se to aspoň trochu podařilo a kdo zklamal na celéčáře?

    Na HEROHERO nás najdete na adrese: https://herohero.co/mecemytymagie

    2:07 Těžkémelodično (1997, animovaný seriál) – poměrně podařená adaptaces jednoduchou animací románu o Smrťovi, jeho vnučce Zuzance, magickékytaře a okouzlených hudebnících

    9:47 Soudnésestry (1997, animovaný seriál) – další jednoduchá animovaná adaptace,tentokrát z prostředí Lancre o čarodějkách inspirovaná ShakespearovskýmSnem noci svatojánské

    14:24 Otecprasátek (2006, film) – první hraný film rozdělený na dva díly, kde hrajetaké Smrť i Zuzanka a je tam lákavá zeměplošská parafráze na naše Vánoce

    20:49 Barvakouzel (2008, film) – rovněž dvoudílný TV film, který zpracovává první dvaPratchettovy romány ze Zeměplochy o Mrakoplašovi a Dvoukvítkovi

    30:01 Zaslanápošta (2010, film) – třetí a poslední film z této série zpracováváromán o semaforech, posílání zpráv a speciálního pojetí zeměplošské „informačníválky“

    35:18 ÚžasnýMauric (2022, animovaný film) – jedinýfilm ze Zeměplochy, který šel do kin, je roztomilá dětská pohádka

    37:52 Hlídka(2021, seriál) – poměrně nepodařenou hranou sérii od HBO jsme podrobilitvrdé kritice a to nikoliv proto, že přenáší Ankh-Morpork do moderních reálií

    56:21 Trollbridge (2019, fanfilm) – fanouškovský krátký filmeček podle Pratchettovypovídky o barbarovi Cohenovi a jeho setkání s trollem. Volně dostupné naYoutube:

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: ⁠[email protected]

    Instagram: ⁠www.instagram.com/mecemytymagie⁠

    Youtube: https://youtu.be/LaA3xMfRHTc

  • + Bonus: Hlášky ze hry Warcraft 3

    Kvůli velikonočním povinnostem jsme tentokrát nestihli včasnastříhat plnohodnotný číslovaný díl, tak vám jako náplast přinášíme alespoňkrátkou opravdu dílu předminulého.

    Z komentářů posluchačů na Youtube vyplynulo, žev informacích o světě Warcraftu se objevilo pár chyb, které Gabrieljakožto znalec považuje za dost zásadní, a tak se rozhodl natočit správnou aopravenou verzi o nočních i krvavých elfech, která uvede omyly na pravou míru.Bude tam i dost nových informací, takže věříme, že vás tím potěšíme.

    NOVĚ NÁS NAJDETE NA HEROHERO: https://herohero.co/mecemytymagie

    2:44 Nočníelfové – Národ, který vznikla z rasy, o níž byste to asi neřekli.Směle se může rovnat teorii o vzniku Tolkienových elfů ze skřetů. Proč se paknoční elfové vzdali klasické magie, proč bydlí v lesních dřevěných domech,když umí stavět i z kamene, jak a uctívají hlavní božstvo Elune, jakou rolihrají druidové a proč se museli svého času spojit i s orky. Představeníhlavních hrdinů – Malfuriona a Tyrande Whisperwind

    14:17 Hláškyz českého dabingu Warcraft 3 – Bonusovávložka pro fajnšmekry a překvapení pro ty, co je ještě neslyšeli.

    15:40 Krvavíelfové – Proč původně vznešení elfové přešli k poněkud frajerskému ažpřezíravému způsobu používání (až zneužívání) magie, jaký je jejich vztahs nočními elfy a proč se přidali k hordě a ne k alianci. Majírádi pravidla, ale jenom svá a nenechají se jimi moc omezovat. Příběh původněvznešené elfky Sylvanas, z níž zkažený rytíř Arthas udělal nemrtvouBaanshee.

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský a Vladimír Vik

    Hudba: ze hry Warcraft 3 od Blizzardu

    Facebook: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: ⁠[email protected]

    Instagram: ⁠www.instagram.com/mecemytymagie⁠

    Youtube: https://youtu.be/6FDqyLEyBQg

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • + Bonus: Dyšputace napříč elfími světy

    V poněkud delším díle (snad to vydržíte) uzavřeme dnes naši elfí ságu až v budoucnosti. I když tam získají elfové nečekané technologické dovednosti, jejich pýcha a nadřazenost jim zůstává, jen se z paláců přesunou do korporátních budov. A koneckonců probuzená magie v Shadowrunu dává tušit, že i budoucnost může plynule navázat na dávno minulé mýty, jimiž jsme naše povídání před pár týdny začali.

    NOVĚ NÁS NAJDETE NA HEROHERO: https://herohero.co/mecemytymagie

    3:00 Diskuze o vývoji technologií ve fantasy a související nesmrtelnosti elfů – Kája se nám svěřil, že mu chybí jeden pořádný svět, ale ukázalo se, že není tak snadnézkombinovat různé žánry fantastiky. Tak jsme se o tom přátelsky trochu pohádali.

    21:54 Společenská elfí smetánka ve filmu Bright (2017) – přestože se nejedná o nějaké proslavené dílo, je americký film Bright velmi zajímavý shrnutím fantastického světa budoucnosti v necelých dvou hodinách stopáže. Není to hluboké, je to akční, ale zato netradiční a rozebírá to společenské otázky v nečekaných souvislostech fiktivního světa.

    35:20 Budoucnost ze světa Shadowrunu – splynutí moderních technologií s prastarými mýty a tvory starými tisíce let dodává tomuto mixu cyberpunkového sci-fi a velmi tradičního fantasy netradiční atmosféru. Elfové, kteří se narodili lidským matkám, tam nejen spolupracují s indiánskými šamany a keltskými druidy, ale také se nabourávají do počítačových sítí, ovládají korporace a bojují proti zrozeným hrůzám šestého světa s přídechem magie.

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský a Vladimír Vik

    Hudba: Derek Fiechter (Secret of Elves, Elven lands, RoyalWoodlands)

    Facebook: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: ⁠[email protected]

    Instagram: ⁠www.instagram.com/mecemytymagie⁠

    Youtube: https://youtu.be/LlHSCISQMnw

  • + Bonus: Ukázka ze Zlomeného meče, tvrdí elfové podle mýtů staré Británie

    Abychom nezůstali jen u známých elfů z knížek, přesuneme se do herních světů, které jsou také mezi příznivci fantasy velmi populární. Ano ve Warhammeru i Warcraftu se především válčí a bojuje, aby to bylo akčně napínavé, ale je k tomu i dobře zpracovaná historie, v níž elfové hrají mimořádně důležitou roli. Jak spolu oba světy souvisí a jaké různé druhy elfů byste v nich našli? Podobají se spíše Tolkienovi, Sapkowskému nebo světům AD&D?

    NOVĚ NÁS NAJDETE NA HEROHERO: https://herohero.co/mecemytymagie

    2:39 Elfové ve Warhammeru – Původně vznikl Warhammer jako stolní bojová hra s figurkami, kde bojují armády různých národů fiktivního světa. K tomu se vytvořily rozsáhlé příběhy a historie, kde se například popisuje, jaké konkrétní sliby museli elfové učinit, s kým se spojují ve válce proti Chaosu a koho nemají rádi. Protipól přísných vznešených elfů tvoří požitkářští temní elfové. Podle jaké kultury byli vytvoření?

    24:17 Elfové ve Warcraftu – Proč se v mnoharysech podobají Warhammeru? Původní příběhy kolem prvních dílů této počítačové hry vznikly už kolem přelomu tisíciletí a jsou v pravdě epické. Noční elfové spjatí s přírodou tam hrají důležitou roli. Proč nemohou používat klasickou magii? A jak se na Azeroth dostali blonďatí elegáni zvaní Krvaví elfové a co mají společného s temnými předobrazy Warhammeru?

    43:31 Zlomený meč – jak se plodily podvrženci ve Faerii podle představ Paula Andersona. Nezapomenutelná scéna kopulace elfího knížete se zmučenou skřetí zajatkyní a„vznik“ dítěte během několika minut. Proč je Zlomený meč tak temnou fantasy a odpovídá dobovým představám?

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský a Vladimír Vik

    Hudba: Derek Fiechter (Secret of Elves, Elven lands, RoyalWoodlands)

    Facebook: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: ⁠[email protected]

    Instagram: ⁠www.instagram.com/mecemytymagie⁠

    Youtube: https://youtu.be/Nuorega7MA0

  • Podpoříte náš fantasy podcast?

    Rozhodli jsme se zkusit náš projekt trošku posunout o level výše a vstoupili jsme na platformu HEROHERO, kde nás naši věrní posluchači budou moci podpořit.

    Najdete nás zde: https://herohero.co/mecemytymagie

    Jak to bude fungovat?

    Mluvíme o tom v nahrávce, ale když to ve stručnosti shrneme, tak testujeme zájem a možnost podpory našich fanoušků. Začínáme na startovací ceně 3 EURa/měsíc a prozatím se bude jednat čistě o vaši dobrou vůli a vyjádření sympatií.

    Ve chvíli, kdy nashromáždíme 50+ předplatitelů, tak jednak zdražíme na 4 EURa (ale cena pro původní podporovatele zůstane stále 3!) a jednak vyrobíme nějaké promo video, abychom odtajnili naše tváře. A hlavně začneme pro naše nejvěrnější a nejlepší fantasy fanoušky vydávat i bonusové epizody (zhruba jednou za měsíc), kde do hloubky rozebereme témata z těch běžných, případně něco úplně nového.Jsme zvědaví, jak to dopadne a doufáme, že se vás věrných a přejících najde dost!

    Předem děkujeme!

    Za MMM Kuba, Kája & Jindra

  • Ze středověku a renesance se přesouváme až do 20. století,kdy britský profesor J. R. R. Tolkien vytvořil jedinečné dílo zasazené do světa Středozemě, jemuž věnoval prakticky celý svůj život. Jeho Pán prstenů společně s Hobitem a Silmarilionem se staly základním kánonem fantasy a vytvořiltam také nový obraz elfů. Podle něj se pak inspirovala většina moderních autorů, kteří ve svých fiktivních světech elfy zmiňovali a to přesto, že mnozí se od původního vzoru odchýlili a dali svým elfům zcela jiné vlastnosti. A my si některé z nich probereme.

    NOVĚ JSME NA HEROHERO!

    https://herohero.co/mecemytymagie

    1:10 Tolkien jako zakladatel moderní fantasy – proč se stalo Tolkienovo dílo tolik oblíbené a proč z něj všichni autoři fantasy dodnes čerpají, i když svojí formou už v podstatě zestárlo.

    10:28 Tolkienovi elfové – základní charakteristika, čím se odlišují od mýtických základů i od modernějších autorů, proč byli tak morálně pevní, jaké měli zvyky a co je přimělo k případným zlým činům, sepětí s přírodou a nevšední pojetí magie

    22:05 Srovnání Sapkowského elfů s tolkienovským vzorem – proč jsou ve světě zaklínače elfové často proradní, sexuálně uvolnění, drsní a neváhají vraždit ve velkém, rozdíl v pojetí dobra a zla, jiná inspirace mýty a starými legendami

    34:05 Pratchettovi krutí a nemilosrdní elfové – vyšší level zla i oproti Sapkowskému a dalším autorům, odkaz k minulým dílům MMM

    37:28 Dragonlance – krátká zmínka o elfech a také odkaz k předchozím dílům MMM

    38:15 Forgotten Realms – původní světlí elfové, ale také drowové – temní elfové a oblíbený hrdina Drizzt Do´Urden (47:46), který se postavil proti svým soukmenovcům, kdyžnechtěl být tak zlý a krutý

    53:58 Temní elfové v Baldur´s Gate 2 – zápletka s temnou (drowí) kněžkou Viconií de Vir a její záchrana

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský a Vladimír Vik

    Hudba: Derek Fiechter (Secret of Elves, Elven lands, Royal Woodlands)

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: ⁠[email protected]

    Instagram: ⁠www.instagram.com/mecemytymagie⁠

    Youtube: https://youtu.be/5Hu9AP-o9Js

  • Malí skřítci, létající víly, zruční kováři či vysoké vznešené bytosti.

    Na základě diskuzí našich posluchačů zařazujeme několik speciálních dílů o elfech. Představa většiny fanoušků fantasy se dnes odvíjí odTolkiena, ale většinou dobře ví, že v literatuře existuje spousta druhůelfů, od malých létajících víl, přes eterické a lidem nadřazené bytosti až popomstychtivé a zlomyslné skřítky, s kterými je lepší být zadobře. Většinaz nich vychází z pohanských mýtů a křesťanství z nich udělalonebezpečné démony.

    1:11 Základy starýchlegend a pověstí o tajemných světech nadpřirozených bytostí z germánské i keltskémytologie. Jedním z devíti světů severských mýtů je i Alfheim, u Keltů sepohybovaly bytosti zvané Sídhe a mnozí se svou mocí i důležitostí blížili k bohům.Byli spjatí s přírodou, proto k nim měly kmenové společnosti náležitýrespekt

    13:13 Středověk asplynutí mytických bytostí pod pojmem „elf“. Nositelé nemocí i nočních můr, aletaké zruční kováři, kteří ve středověkých příbězích splývají trpaslíky. PříběhyOberona či Albericha v Písni o Nibelunzích i dalších legendách. Vzor proShakespeara i další autory raného novověku. V renesanci začalo i znovuzrozeníelfů v příbězích.

    32:07 Podvržencineboli Changellingové. Proč vyměňovali elfové své děti za lidské a kdo všechnobyl ve starých dobách považován za elfího či vílího podvržence. Srovnání seslovanským folklórem a vílami, které v našem prostředí plnily v mnohaohledech roli elfů.

    40:30 Ukázky zestředověkých děl, které charakterizují elfy. Píseň o Nibelunzích (Alberich),Legenda o Huonovi z Bordeaux (Oberon).

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih a zvuky: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Grafika: Jakub Kuřímský

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/oEHEDYT0c4M

  • Pokračujeme v povídání o Městské hlídce, která se podvedením kapitána Elánia a seržanta Karotky začala zvedat a ze zkorumpované bandy se stává váženou institucí. Abychom si ukázali vývoj a rozdíly, probereme si nejprve „starou školu“ ostřílených strážníku Nobyho a Tračníka, načež se přesuneme k novým výkonným posilám různých ras – trollu Navážkovi a trpaslíkovi (trpaslici) jménem Pleskot Řiťka.

    1:11 Fred Tračník – První ze zasloužilých strážníků ze „staré hlídky“, který se usadil v hodnosti seržanta. Dostal ji za zásluhy a zuby nehty se brání dalšímu povýšení. Nemá rád odpovědnost a miluje svůj klídek… a taky má překvapivěklidné a vyrovnané manželství, byť z poněkud specifických důvodů

    15:33 Noby Nóblhóch – Celé jméno této postavy uslyšíte v podcastu. Postava to je, ale je to i člověk? To je pochybné, a proto na to má Noby potvrzení. S Tračníkem tvoří nerozlučnou dvojku, ale nejcharakterističtější je na něm zápach, který ho předchází o dva rohy dopředu. Dříve ho ucítíte než uvidíte.

    25:38 Troll Navážka – Původně komická doplňující postava se časem vypracuje v důležitého člena nové hlídky a dotáhne to až na seržanta. Jeho inteligence prudce stoupá s klesající teplotou. Cvičí nováčky a nemá rád zločiny. Ovládá obrovskýkušomet zvaný „piecemaker“.

    33:01 Pleskot Řiťka – Trpaslík, který se ukáže býti trpaslicí. Alchymistka, forenzní expertka (byť to tak TP nenazývá) a rovněž významná součást nové hlídky. Velká kamarádka Anguy Delfíny si postupně uvědomuje svou ženskou identitu a nebojí se ji dát najevo, byť se to konzervativním trpaslíkům nelíbí … běžně totiž své pohlaví neprozrazují.

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Pravidelný odběr nám můžete dát na Spotify:https://open.spotify.com/show/5TBmfylEQWrekoYAg2i0kX

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail:[email protected]

    Instagram:www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/adiuepZKO34

  • Vracíme se opět do největšího a nejzkaženějšího města z Úžasné zeměplochy Terryho Pratchetta a to konkrétně do státní organizace, která je pro tuto metropoli snad ještě typičtější než Neviditelná univerzita. Z původně takřka zbytečné městské hlídky, která jen přihlíží a vlastně i přispívá korupci udělal kapitán Elánius s desátníkem Karotkou respektovanou (a mezi zločinci obávanou) skupinu policistů. Kromě těchto dvou hlavních protagonistů se dnes seznámíme ještě s desátnicí Anguou.

    3:53 Kapitán Samuel Elánius – nadějeplný příběh vyhořelého alkoholika, ze kterého se stane ten nejlepší ochránce práva a pořádku, jakého si může Ankh-Morpork přát

    26:52 Karotka Rudykopalsson – nejvyšší trpaslík na Zeměploše (a možná i všech fantasy světů) v sobě skrývá upřímné a čestné srdce, smysl pro pořádek, nečekanou sociální inteligenci i naivitu, která nakopne zničeného kapitána k velkým činům

    42:45 Angua Delfína von Überwald – sličná blonďatá policistka, s níž si není radno zahrávat a dělat nemístné žertíky, což brzy zjistí i všichni zločinci v Ankh-Morporku. Také seržant (už povýšil 😊) Karotka v ní najde nejen oporu aporozumění, ale také nečekané zalíbení.

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Pravidelný odběr nám můžete dát na Spotify: https://open.spotify.com/show/5TBmfylEQWrekoYAg2i0kX

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/6omatj137Vo

  • V dalším dílu o zeměplošské antropomorfní personifikaci smrti se dostaneme ke knihám, kde hlavní roli hraje vedle SMRTĚ jeho vnučka. Zdá se to jako nesmysl, aby měl SMRŤ potomky, ale ukazuje se, že genetika má na Zeměploše vlastní zákony. SMRŤ se pokouší zapomenout na smrt své adoptivní dcery, zastupuje Otce prasátek při roznášení dárků a je svědkem konce světa při zastavení času. Přijedou všichni jezdci apokalypsy? Vítejte u rozboru knih Těžké melodično, Otec prasátek a Zloděj času.

    1:40 Zuzana ze Stohelit – dcera vévody a vévodkyně stohelitských, neboli Morta a Isabel. Jak zjistila, že je Smrťovou vnučkou a jak se s tím vyrovnávala. Život na pomezí lidství a království Smrtě.

    10:35 Těžké melodično – příběh pubertální Zuzany a jejího dědečka Smrtě v depresích se proplétá s hlavní zápletkou rockového šílenství, které připutovalo na Zeměplochu s jednou zvláštní kytarou. Kromě krysího Smrtě tentokrátpotkáme i jeho průvodce havrana.

    27:57 Otec prasátek – vánoční příběh v zeměplošském hávu, kdy hrozí, že auditoři zabijí dětem a lidem Otce prasátek, což by znamenalo nejen úbytek víry, naděje a fantazie, ale také by nikdy nevyšlo slunce, a tak za něj Smrť vezme onu neobvyklou práci, zatímco Zuzanka se ho snaží zachránit

    35:38 Zloděj času – auditoři opět útočí, tentokrát na samotnou podstatu lidství – čas. Chtějí ho zničit, aby tím nastal konec světa a konečně se zbavili otravných lidí. To je práce pro mnichy historie ve spolupráci se Zuzanou, zatímco Smrť při konci světa musí tradičně vyjet a sehnat i zbylé jezdce apokalypsy

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/cgpyZ5Vud4w

  • Antropomorfní personifikace smrti patří je zřejmě nejoblíbenější postavou u čtenářů z celé zeměplošské série. Sám Terry Pratchett ho miloval a z původně doprovodného šperku z prvních dílů udělal téměř vtipného a všudypřítomného glosátora ve všech knihách. V pěti z nich ho dokonce učinil jednou z hlavních postav a my si ho dnes představíme, abychom vzápětí rozebrali první dva z těchto dílů.

    1:57 Představení charakteru Smrtě, kde bydlí, co dělá, jaké má slabiny, kdo ho vidí a jak ho lze vyvolat

    24:27 Mort – první kniha se Smrtěm v (téměř) hlavní roli, proč si chtěl vzít učedníka, jak se příliš přibližoval lidem a jak se dá změnit osud a historie království

    39:11 Sekáč – jeden z neoblíbenějších dílů ÚZ, v němž Smrť dostane výpověď, musí se střetnout s auditory reality, pomůže se sklizní obilí, zachrání malou holčičku a hodně si nabrousí kosu

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • Rozebereme si další tři díla o Mrakoplašovi, které všechny patří do první desítky knih ze série Úžasná zeměplocha. Dobrodružství trochu poblázněného mága, co neumí vlastně ani jedno praktické kouzlo, pokračují ve stylu specifické „road movie“ a dostávají čím dál více filozofický podtext. Jaké myšlenky chtěl Terry Pratchett svým typicky absurdním humorem předat čtenářům?

    1:30 Debata o spoilování v našem podcastu a speciálně u Pratchetta

    3:00 Lehké fantastično – přímé pokračování Barvy kouzel po 3 letech, návrat na Zeměplochu, zase putování, představení dalších postav (barbar Cohen a jeho holky, druidové a další), Oktávo v hlavě, rudá hvězda, Zavazadlo mění majitele, …

    19:00 Magický prazdroj – opět putovní fantasy, proč není prazdroj pivo?, ohrožení Zeměplochy, osmý syn osmého syna má zase osmého syna Peníz – supermág, ovládne Neviditelnou univerzitu a Mrakoplaš je opravdu hrdinou proti své vůli, uvězněnív jiných realitách

    26:00 ERIK – parodie na Fausta s krásným filozofickým podtextem, co si přejí všichni teenage démonologové, jak si dát pozor na svá přání, obzvlášť ta sobecká a poživačná,… Mrakoplaš na místě démona, ….

    32:50 Jak vypadá peklo – byrokracie démonů a pokus o demokracii

    36:30 Doplněk (vsuvka) – proč je Silver v originále Greebo a proč to Kantůrek takhle přeložil

    Odkaz na práci diplomovou práci Jakuba Šolce: Český překlad vybraných vlastních jmen v díle Terry Pratchetta Úžasná Zeměplocha (Jihočeská univerzita, 2018)

    https://theses.cz/id/w1er8s/Diplomov_prce_-_Jakub_olc_-_2018.pdf?info=1;isshlret=%C5%A0r%C3%A1mek%3B;zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3DJosef%20%C5%A0r%C3%A1mek%26start%3D87

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Youtube: https://www.youtube.com/@MeceMytyMagie

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • V den nahrávání tohoto dílu vyšla dvojka počítačové hry S.T.A.L.K.E.R. s podtitulem Heart of Chornobyl. To nás inspirovalo k vydání speciálku o tomto ruském (původně sovětském) fenoménu sci-fi, který se rozšířil do celého světa. Rozebereme původní knihu Piknik u cesty od bratrů Strugackých, slavný Tarkovského film i dosavadní počítačové hry. Dostaneme se i k pikantním méně známým filmům včetně neznámého československého díla, které předběhlo Tarkovského.

    4:10 Co znamená název stalker, a proč je to v hrách S.T.A.L.K.E.R.

    6:55 Kniha Piknik u cesty z roku 1972 od bratrů Strugackých – inspirující útlý román, vznikají Zóny po „pikniku“ mimozemšťanů

    11:50 Zlatá koule – artefakt plnící přání, filozofická implikace rozebírající lidskou psychiku

    14:10 První kontakt civilizací – sražení hřebínku lidstva

    19:10 Československý film Návštěva z vesmíru o Stalkerovi (1977) před Tarkovským – atmosféra vítkovických železáren

    24:42 Sovětský film Stalker od Tarkovského z roku 1979

    27:40 Místo Zlaté koule je Místnost plnící přání – ale ne to, co řekneš, ale co si opravdu přeješ

    29:20 Zhodnocení filmu Stalker jako umění – speciální způsob vyjádření myšlenek

    33:10 Český studentský film Piknik u cesty z roku 2022

    33:47 Americký film Stalker: Shadow of the Zone z letošního roku 2024 – fanouškovský film financovaný z Kickstarteru

    36:25 První počítačová hra S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl z roku 2007– akční hra z pohledu první osoby, prvky střílečky a survival hororu

    39:00 Vznik zóny z vědeckých pokusů – C-Consciousness a Noosféra

    41:45 Wish Granter – ve hře je místo Zlaté koule či Místnosti, nabízí různorodé konce, některé falešné

    44:30 Druhá část prvního dílu S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, a třetí část je pak S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, teď v listopadu vyšla dvojka Heart of Chornobyl. Kája ji teď hraje.

    46:10 Další hry inspirované Stalkerem – knihou či filmem

    48:00 Larpy: česká série S.T.A.L.K.E.R. běží už minimálně 15 let; česká stalkerovská komunita

    51:28 Jak působí fenomén Stalker ve východní Evropě a jinde na světě.

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Hudba: Bandit Radio ze hry S.T.A.L.K.E.R., Cheeki Breeki:S.T.A.L.K.E.R. 2 song

    Na YouTube najdete video zde: https://youtu.be/tf8LiDZ0-1g

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • Mák Mrakoplaš, v originále Rincewind, je na první pohled trochu nerudný, protivný a líný čaroděj, co chce hlavně mít svůj klídek, ale osud ho pořád nutí k nějakým dobrodružstvím. Ale ve skutečnosti má hrdinský charakter a když se dá dohromady s turistou Dvoukvítkem a jeho Zavazadlem z myslícího hruškovníku, je z toho komická zápletka s vážným cílem. A za všechno může Oktávo!

    2:35 Mrakoplaš – vážný úvod o postavě, co odstartovala mánii Zeměplochy

    10:05 Dvoukvítek – komický obraz japonského (nebo čínského) turisty z Agateánské říše

    21:20 Zavazadlo – kufr s nožičkama z magického myslícího hruškovníku

    25:55 Barva kouzel – první díl Zeměplochy – putovní „roadmovie“

    27:25 Vedlejší postava: barbar Hrun

    29:30 Okraj Zeměplochy za říší Krull – problém otevřených konců

    31:00 Neviditelná univerzita v Ankh-Morporku – magická škola, největší nikoliv jediná

    37:50 Vzoromil Výsměšek – arcikancléř Neviditelné univerzity – tvárný a jednodušší mág z venkova

    39:30 Knihovník – výhody orangutana mezi policemi s knihami, tajemství jeho původu

    42:40 Programovací jazyk Ook

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Youtube je video zde:

    https://youtu.be/xSPwMTPNW8g

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • V pratchettovské sérii se konečně posuneme ke konkrétním knihám a postavám. Začneme v Horách beraní hlavy, v království Lancre a podíváme se na „základní“ trojici Pratchettových čarodějek – pannu, matku a stařenu (tu třetí). Proto si probereme pouze prvníčtyři knihy o tomto tématu, zatímco k těm dalším a novějším, v nichž se „čarodějný spolek“ v Lancre poněkud promění, se dostaneme někdy v budoucnu.

    1:50 Úvodní slovo – čtyři knihy a tři čarodějky

    3:25 ČAROPRÁVNOST (3. kniha ÚZ) – kniha o rovnoprávné možnosti žen studovat magii na univerzitě

    8:15 Bábi Esme Zlopočasná – představení a charakteristika NEJDŮLEŽITĚJŠÍ čarodějky

    12:05 Význam osmiček u Pratchetta – osmý syn osmého syna, Oktávo a další

    15:35 Absurdně pojaté vážné společenské téma – rovnoprávnost žen

    19:05 SOUDNÉ SESTRY (6. kniha ÚZ) – příběhzaložený na MacBethovi a Hamletovi

    19:43 Stařenka Oggová – představení a charakteristika matky rodu/klanu Oggů

    21:15 Archetypy ženství – ženské principy jednotlivých čarodějek – panna, matka a třetí

    23:30 Magráta Česneková – mladá bylinkářka, třetí do party

    25:45 Stručné shrnutí děje Soudných sester (Pozor, spoil!)

    30:05 Šašek Verence – následník trůnu, výchova, cech šašků, levoboček

    31:55 Osud a jeho vliv – vyšší síla v Pratchettových románech

    34:05 Kocour Silver – slabina stařenky Oggové

    36:30 ČARODĚJKY NA CESTÁCH (12. kniha ÚZ) – říše pohádek a sudičky v Genově, zrcadla jsou všude

    40:35 Zápletka od zlé Lilith Zlopočasné podle Popelky (Pozor, spoil!) – místní čarodějka Gogolová

    42:40 Trpaslík Casanovlez – nejlepší milovník na světě

    44:20 DÁMY A PÁNOVÉ (14. kniha ÚZ) – kniha o zlých a nebezpečných elfech

    50:40 Chystaná svatba krále Verence a budoucí královny Magráty Česnekové

    52:40 Poznámka k audioknihám – kredit Zuzaně Slavíkové

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • V dalším díle o zeměpise Zeměplochy si podrobnějiprojdeme největší kontinent zvaný Nepojmenovaný, nejvíce si rozebereme Hory Beraní hlavy, coby dějiště mnoha Pratchettových románů a pak se letem světem podíváme i na další exotičtější světadíly úžasné Zeměplochy.

    1:50 Hory Beraní hlavy – Ramtops

    4:52 Království Lancre a čarodějky

    8:25 Kyselá prdel – Bad Ass – souvislost s oslem

    11:50 Střed a hora Cori Celesti – Yetti a mnišské řády

    13:35 Sto Lat – státeček na Stoské pláni

    16:50 Quirm – dovolená pro Ankh-Morporčany, Leonard z Quirmu

    18:30 Škola pro mladé dámy – vzdělávala se Zuzanka i Sybila Berankinová

    20:30 Pseudopolis – rivalské město AM, vlastní škola magie, nic se tam neodehrává

    21:00 Doplněk k AM: Neviditelná univerzita

    24:50 Überwald (latinsky Transilvania) – země upírů, vlkodlaků, trpaslíků a trollů

    29:30 Diet of Bugs – v Überwaldu a Unholy empire s dvouhlavým netopýrem

    32:25 Genova – dějiště Čarodějek na cestách, podobá se Janovu nebo americkému jihu

    33:30 Zlobenie (alias Slovinsko) s hlavním městem Rigur, Borogravie (diktátor, vojáci)

    35:50 Další světadíly: Klač (alias Afrika) a klačská káva

    37:20 Vyvažovací kontinent (alias Dálný východ) – vládne císař, byl tam Dvoukvítek

    38:30 XXXX (alias Austrálie) – skoro nic tam není, ovce, primitivové, vlastní magická škola

    39:05 Krull – ostrovní království

    40:20 Něco málo o zlých elfech

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/rYi298ouWWA

  • Začneme vesmírem, jímž „pluje“ gigantická želva A´Tuin se čtyřmi slony a plochým diskem. Dozvíme se, kde pro zdánlivě bizarní představu vzal Pratchett inspiraci, jak je vlastně velká a co na ní najdeme. Dostaneme se od mrazivých hor Středu až po Okrajové vodopády, vyjmenujeme kontinenty i oceány a na závěr si probereme základní fakta o největším městě Ankh-Morporku.

    2:10 Želva A´Tuin plující vesmírem – inspirace v mytologii

    6:00 Zeměplocha – svět ve tvaru plochého disku

    8:00 Otázka pohlaví A´Tuin a její opatrné putování vesmírem

    9:55 Slunce a Měsíc obíhající kolem A´Tuin, anekdota o filozofii nekonečné regrese

    14:50 Základní fakta o Zeměploše – rozměry

    16:45 Střed Zeměplochy – magické pole, hora Cori Celesti

    18:50 Okraj – vodopád, oceán, záhadný koloběh vody, speciální fyzikální zákony Zeměplochy

    21:15 Světové strany na Zeměploše – posměr, protisměr, ke středu, k okraji

    24:05 Okrajový oceán a Kruhové moře

    25:30 Kontinenty – Nepojmenovaný, Klač, Vyvažovací, XXXX

    30:05 Stoské pláně – země kolem zelí

    33:05 Ankh-Morpork – největší město Zeměplochy a jeho vrstvy

    35:17 Politika Ankh-Morporku – patricijové, cechy a jejich vláda

    38:20 Cech vrahů – zvláštní pojetí práva a veřejného pořádku v A-M

    39:30 Cech zlodějů – stvrzenky na okradení, způsob vybírání daní

    41:20 Funkční systém, pořádek a macchiavellismus lorda Vetinariho

    44:08 Názvosloví Ankh (řeka a výraz pro život) a Morpork (druh novozélandské sovy)

    45:40 Městská hlídka – Noční a Denní hlídka

    Video na Youtube (s mapami!): https://youtu.be/mBd7DSWLG0I

    Debatují: Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Jindřich Kačer a Vladimír Vik

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • Na začátek další tematické série si představíme světoznámého britského autora jednoho z nejvtipnějších fantasy děl, jaké kdy vzniklo.Odehrává se ve světě zvaném Zeměplocha. Specifický britský humor má také hodně blízko k českému prostředí a sám spisovatel měl k naší zemi velmi vřelý vztah.

    Omluva za nepřesnost: v podcastu uvádíme, že John Morressy, autor Kedrigerna, je Brit, ale ve skutečnosti je to Američan. Za chybu se omlouváme.

    3:35 Narození, mládí, studium a další důležitá životní data, počátek kariéry novináře

    5:38 Dcera Rhianna Pratchett a její úspěchy v počítačovém průmyslu

    7:45 Tiskový mluvčí elektrárenské společnosti

    8:45 Prvotina Kobercové – 1980

    10:40 První Zeměplocha – 1983 – Barva kouzel

    13:40 Typický a oblíbený humor Terryho Pratchetta

    17:20 Počátek kariéry profesionálního spisovatele – 1987 – Mort a další díly Zeměplochy

    20:15 Ilustrátoři – Josh Kirby (+2001), Paul Kidby (22:50)

    25:40 Pratchettův vztah ke komunitě – a diagnóza Alzheimera

    26:30 Pasování na rytíře Alžbětou II. (2009) a velká popularita i dobré prodeje

    27:40 Český překlad od Jana Kantůrka a další překlady

    29:35 Život s Alzheimerem (dokument), peníze na výzkum choroby, zastánce eutanázie

    30:55 Odchod za kamarádem Smrtěm (2015)

    33:50 Vztah Terryho Pratchetta k České republice a kamarádství s Janem Kantůrkem, propojení české a anglické komunity

    40:15 Odkud bral Pratchett jména do svého díla

    42:55 Láska k orangutanům

    43:40 Další zajímavosti a kuriozity z Pratchettova života i charakteru

    46:40 Terry jako fanoušek počítačových her

    48:00 První setkání s Janem Kantůrkem

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Vladimír Vik a Jindřich Kačer

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • Klasické „vičrovky“ (The Witcher I-III) jsme probrali už vedvou starších dílech. Ale Kája přišel na to, že existuje dost dalších videoher (na počítač, konzole i mobil) ze světa Sapkowského zaklínače, o nichž se obecně moc nemluvía často ani neví. Některé jsou dost staré, některé skončily totálním propadákem, jiné naopak stojí za vyzkoušení a za jejich (po)zapomenutím stojí jen nezvládnutý marketing. Jestli jste příznivci Geralta i jeho světa a zajímá vás,o co jste přišli, vydejte se s námi na pouť do světa her dávných i nových.

    Mnozí z vás možná znají Gwent, ale i ten se dá pojmout různými způsoby.

    1:50 Úvod o fenoménu zaklínačských (a jiných) her obecně – znáte ludologii?

    6:10 The Witcher: The Crimson Trail (2007) – hra na tlačítkové telefony s temnými konci

    12:55 The Witcher versus (2008) – online flešovka běžící v prohlížeči, tahovka – „kámen, nůžky, papír“ s Geraltem a přáteli

    17:47 The Witcher: Adventure game (2014) – adaptace deskové hry (i na mobily)

    22:22 The Witcher: Battle Arena (2015) – MOBA hra na PC i na mobily, rychlá strategie online PvP

    29:42 Gwent The Witcher Card Game (2017) – samostatná adaptace karetní hry z The Witcher 3

    38:00 Thronebraker: The Witcher Tales (2018) – příběhová hra se souboji prostřednictvím Gwentu

    43:55 Gwent Rogue Mage (2022) – hraje se za mága Alzura

    45:37 The Witcher: Monster Slayer (2020) – geolokační (sběratelská) hra („pokémonovská“) na mobilv terénu

    53:20 Úvaha o geolokačních i jiných hrách na závěr

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Vladimír Vik a Jindřich Kačer

    Na Youtube video zde: https://youtu.be/nBCrj8V8IAw

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

  • V závěrečném díle (pro tuto chvíli) naší conanovské„ságy“ se pustíme do počítačových her a to od těch nejstarších z osmdesátých let, které měly podpořit první filmy s A.S., až po ty nejnovější, které jsou i dnes stále oblíbené a rozšířené mezi Howardovými fanoušky.

    1:50 Hra Conan: Hall of Volta (1984)

    4:50 Conan: The Mysteries of Time (1991) – NES (Nintendo) – předělaná plošinovka Myth History on theMaking

    6:52 Conan The Cimmerian (1991) – Amiga a MS DOS PC – první dobrá hra

    9:15 Conan (2004) – XBOX360, Win, Nintendo, PS2 – slovenská hra Cauldron Games

    12:50 Conan (2007) – PS3, XBOX360 – snaha o podobnost s God of War

    14:00 Age of Conan (2011) – MMORPG – PC

    17:15 Conan The Tower of Elephant (2011) – iOS – konkrétní povídka Věž slona

    18:45 Conan Exiles (2018) – Win, PS4, XBOX one – survival

    22:30 Conan Unconquered (2019) – Win – strategie i s kooperačním režimem, RTS

    23:50 Conan Chop Chop (2022) – Nintendo Switch, PS4, Win, XBOX – akční dobrodružná hra

    25:05 BONUS: Rudá Sonja – film 1985 – není tam Conan, ale vypadá tak, navíc je to Arnie

    30:30 Romantická vsuvka – Arnold a Bridgette

    31:50 Závěrečné slovo k celému cyklu o Conanovi

    Debatují: Jakub Kuřímský, Karel Picka a Jindřich Kačer

    Střih, zvuky a grafika: Vladimír Vik a Jindřich Kačer

    Na Facebooku nás najdete zde: ⁠https://www.facebook.com/mecemytymagie⁠

    Mail: [email protected]

    Instagram: www.instagram.com/mecemytymagie

    Youtube: https://youtu.be/Xm7skSa4cd4