Episodes
-
Na prvý pohľad sa môže zdať, že mimoriadna situácia, ktorá sa dostala do zákona v súvislosti s výpoveďami lekárov, mohla vyriešiť situáciu s ich nedostatkom. Práve naopak, potenciálne by ju zhoršila tým, že lekári, ktorí by nenastúpili do práce, a ktorí by za to od MZ SR dostali pokutu, by nemohli dva roky vykonávať svoju prácu, keďže by im Slovenská lekárska komora musela zrušiť registráciu v komore. Dosť šokujúce, že? Pripravili sme si pre vás podcast, ktorý je venovaný tejto téme – hoci medzi časom sa zdá, že vláda sa s odborármi dohodla a mimoriadna situácia sa konať nebude :-). Ak vás však zaujíma, ako by to mohlo dopadnúť, tak ste tu správne. Poďme na to, veď nakoniec, na konci februára 2025 to možno bude viac ako aktuálne..."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 16. decembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Pacient so strelnou zbraňou v čakárni alebo ambulancii môže prirodzene vyvolať obavy o bezpečnosť ostatných pacientov aj zdravotníckeho personálu. Keďže držiteľ zbrojného preukazu má právo nosiť zbraň so sebou, ide o situáciu, s ktorou sa lekári môžu vo svojej praxi stretnúť. Ak lekár vie, že pacient má pri sebe zbraň, ako by mal v takejto situácii postupovať? Má právo požiadať pacienta, aby zbraň odložil, a ak áno, na aké právne predpisy sa môže odvolať? Vypočujte si najnovší podcast od odborníkov na medicínske právo. Maroš Černý sa rozprával s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 16. decembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Episodes manquant?
-
Zdravotnícki pracovníci sú počas výkonu povolania chránení zákonom. Vo svojej praxi sa pravidelne stretávajú s agresívnymi a nepríjemnými pacientmi, a preto to často riešia i právnou cestou. Stávajú sa totiž i situácie, že majú obavu o svoje zdravie a život. O postavení zdravotníka ako chránenej osoby, spôsobe ochrany, legislatíve, ktorá s tým súvisí, ako aj o tom, či je zdravotnícky pracovník chránený len za určitých okolností sa budeme rozprávať v dnešnom podcaste. Volám sa Maroš Černý a mojim hosťom je JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa aj to, ako ochrana zdravotníckych pracovníkov funguje v praxi. Prajeme vám pohodové počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 10. decembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Veľká novela zákona o poskytovateľoch má priniesť viaceré významné zmeny. Dotkne sa napríklad optimalizácie počtu a frekvencie preventívnych prehliadok, telemedicíny, ako aj poradenskej činnosti zdravotnej poisťovne. O jednotlivých zmenách sa v legislatívnom novembrovom sumári Maroš Černý rozprával s Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vypočujte si, čo je nové v legislatíve v oblasti zdravotníctva. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 2. decembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Liek neprešiel procesom kategorizácie na Slovensku a chýbajú dlhodobé klinické údaje, ktoré by preukázali efektivitu liečby. Toto bol jeden z argumentov zdravotnej poisťovne pri zamietnutí preplatenia nekategorizovaného lieku. Urobila tak napriek tomu, že ide o jedinú možnú liečbu raritného ochorenia. Argumentovala tiež tým, že je povinná efektívne využívať verejné prostriedky. Tento prípad sa dostal pred súd, ktorý skonštatoval, že zdravotné poisťovne by mali pristupovať k žiadostiam týkajúcich sa výnimkových liekov pristupovať s väčšou transparentnosťou a odôvodniť každý zamietavý verdikt na základe konkrétnych dôkazov. Jednoducho musia rešpektovať právo pacienta na prístup k liečbe, najmä ak ide o liečbu, ktorá nemá dostupné alternatívy. O nekategorizovaných liekoch a zdravotných poisťovniach sa bude Maroš Černý rozprávať v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 25. novembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Predpísané lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny si môže pacient vybrať v akejkoľvek lekárni alebo výdajni. Rozhodnutie je na ňom. Môže sa však stať, že mu lekár odporučí, do ktorej lekárne by mal ísť, keďže od nej má, ale i nemusí mať, províziu. O téme odporúčania výberu lekárne sa bude v najnovšom podcaste z dielne mediPRÁVNIK rozprávať Maroš Černý s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa, že lekár nemôže pacientovi odporučiť lekáreň, ani v prípade, ak vie, že predpísaný liek majú len tam. Rovnako, že v priestoroch ambulancie, nemôžu byť umiestnené reklamné materiály lekárne a aká pokuta hrozí lekárni, ak by dala lekárovi províziu za odporúčanie. Vitajte pri počúvaní.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 18. novembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Rezort zdravotníctva plánuje viaceré zmeny vo vedení zdravotnej dokumentácie. Jednou z nich je postavenie administratívneho pracovníka určeného poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ten by mal mať prístup do zdravotnej dokumentácie pacienta, vrátane e-zdravia. Konkrétne by vykonával zápisy a ich opravy. Rovnako by mal oprávnenie aj na sprístupňovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie, samozrejme v medziach zákona a to v rovnakom rozsahu ako zdravotnícky pracovník. O postavení administratívneho pracovníka, možných rizikách, ktoré s tým súvisia, ale i o vedení zdravotnej dokumentácie sa Maroš Černý rozprával v najnovšom podcaste s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vypočujte si ich rozhovor a získajte praktické rady pre vašu medicínsku prax."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 11. novembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Osobám bez domova a dlžníkom na verejnom zdravotnom poistení bola doteraz poskytovaná neodkladná zdravotná starostlivosť. Po novom by sa to malo zmeniť. Do parlamentu bol predložený návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá by rozšírila rozsah zdravotnej starostlivosti pre týchto ľudí. O tejto téme sa rozprával Maroš Černý s Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS z advokátskej kancelárie hh PARTNERS. V októbrovom legislatívnom sumári sa venovali i téme prístupu do zdravotnej dokumentácie zo strany administratívneho pracovníka, ako aj výške minimálnej mzdy na rok 2025. Ak sa chcete dozvedieť, čo je nové v legislatíve v oblasti zdravotníctva, vypočujte si najnovší podcast, ktorý sme si pre vás pripravili. Prajeme vám pohodové počúvanie."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 4. novembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Čo robiť, keď sa pacient správa neprimerane? Môže lekár jednoducho ukončiť starostlivosť? V našom podcaste sa pozrieme na to, kde sú hranice správania pacienta a či/kedy môže lekár pacientovi povedať "dosť!". Nie sú to iba teoretické otázky – na konkrétnom súdnom prípade z Česka ukážeme, ako sa s podobnou situáciou vysporiadal súd a kde nás púšťa naša slovenská právna úprava. Je lekár povinný trpieť vulgárne alebo agresívne správanie? Zistíte, čo všetko musí byť splnené, aby sa lekár s pacientom mohol "rozísť". Poďte to s nami rozlúsknuť! Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 28. októbru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Lekári v ordináciách určite poznajú situáciu, keď po skončení ordinačných hodín do čakárne ešte príde pacient. Dožaduje sa, aby ste ho ako lekár ošetrili. Snaha ošetriť počas ordinačných hodín všetkých pacientov sa občas nenaplní a dochádza tak k sťažnosti zo strany pacienta. Adresátom je buď Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), alebo samosprávny kraj. Odpovede na tieto i ďalšie otázky, ktoré súvisia s vašou praxou a takýmito situáciami vám ponúkame v najnovšom podcaste. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Podľa jeho slov je dôležité, či k spomenutej situácii a podaniu sťažnosti zo strany pacienta došlo z dôvodu porušenia právnej povinnosti alebo tej etickej. Viac sa dozviete v samotnom podcaste. Vitajte pri počúvaní.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 21. októbru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Ak dieťa nenastúpi do materskej alebo základnej školy na vyučovací deň, rodičia sú povinní oznámiť jeho neprítomnosť. Môže ísť o rodinné dôvody alebo i zdravotné. Do tohto procesu v prípade choroby vstupuje i lekár. Predloženie potvrdenia škole o neprítomnosti dieťaťa má svoje pravidlá. Od 1. júna 2024 došlo k legislatívnej zmene, ktorá sa týka ospravedlňovania žiakov z neprítomnosti v škole. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Zodpovieme okrem iného na otázky, kedy sa potvrdenie o chorobe predkladá, ako je to s deťmi v predškolskom zariadení, prečo došlo k zmene v právnej úprave a povieme si aj o povinnostiach lekárov pri vystavovaní potvrdení/potvrdenia o chorobe.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 14. októbru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne." -
Pri predaji alebo kúpe ambulancie je dôležitá jej cena. Viacerí lekári, ktorí vlastnia ambulanciu sa stretli s tým, že ju chceli predať a premýšľali nad tým, akú sumu si môžu za ňu pýtať. Stanovenie ceny nie je jednoduchá záležitosť, keďže na ňu vplývajú viaceré faktory. Paradoxne, nie vždy je drahšia ambulancia vo veľkom meste. Vypočujte si mediPRÁVNIK podcast, ktorý je venovaný stanovení ceny za ambulanciu pri jej predaji a rovnako sa dozviete na čo si dať pozor pri jej kúpe. Na všetky dôležité otázky v rozhovore s Marošom Černým zodpovie JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 7. októbru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Vzťah všeobecného lekára a nemocničného lekára po prepustení pacienta z hospitalizácie, ale tiež vzťah všeobecného lekára a pacienta po jeho prepustení z hospitalizácie bude témou septembrového legislatívneho sumára. Dozviete sa, či musí všeobecný lekár predpísať pacientovi lieky, ak ho na to poverí nemocničný lekár a či má napríklad kontaktovať pacienta, ak mu príde prepúšťacia správa. Budeme sa rozprávať i o legislatívnom návrhu týkajúcom sa dlhodobého problému takzvaných „mŕtvych duší“. Vo vzťahu k lekárnikom sa zameriame na tému zberu nespotrebovaných liekov z lekární. Maroš Černý sa bude rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 30. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Zmenou zdravotnej poisťovne môžete ako poistenec ovplyvniť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorá je vám poskytovaná. Takéto rozhodnutie však môžete urobiť iba raz ročne, konkrétne do 30. septembra. V podcaste, ktorý sme si pre vás pripravili sa budeme venovať tomu, čo je zdravotná poisťovňa, prečo a ako ju môžete zmeniť a zodpovieme na najčastejšie otázky, ktoré sa so zmenou spájajú. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 23. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Pri poškodení zdravia sa pacient môže obrátiť so sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a následne na súd. Často sa môže domnievať, že to má vyhraté. Avšak, nemôže tak urobiť kedykoľvek. V zákone je totiž definovaná doba premlčania, čiže uplynutie času, kedy sa právo pacienta na náhradu škody alebo nemajetkovej ujmy výrazne oslabuje. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež sa dozviete o prípade, kedy došlo k úmrtiu pacienta a príbuzní podali žalobu po termíne trojročnej premlčacej lehoty. Prípad sa dostal až na Najvyšší súd SR , ktorý ho vrátil na prerokovanie okresnému súdu. Budeme sa okrem iného rozprávať o tom, aký význam má premlčanie. Čo sa týka konkrétneho prípadu, povenujeme sa rozporu námietky premlčania s dobrými mravmi. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 16. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Pacient by sa po prepustení z hospitalizácie v nemocnici mal dostaviť k svojmu všeobecnému alebo „obvodnému lekárovi“. Mal by,... čo však, ak tak neurobí? Ďalšou otázkou je predpis liekov pacientovi po hospitalizácii. Zvyčajne ich v nemocnici dostane na pár dní a potom mu ich má predpísať jeho všeobecný lekár. Čo ak sa pacient v ambulancii svojho všeobecného lekára neukáže a zhorší sa mu zdravotný stav. Kto bude za to zodpovedný? Odpovede na tieto i ďalšie otázky vám prinášame v dnešnom podcaste. Maroš Černý sa rozprával s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 9. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Ambulancie a lekárne potrebujú pre fungovanie svojej prevádzky zamestnancov. Na základe zmluvného vzťahu im zabezpečujú im chod lekárne alebo ambulancie. Zamestnávatelia však niekedy riešia otázku, ako sa „rozísť“ so svojim zamestnancom tak, aby to bolo právne v poriadku. Stávajú sa však i situácie, kedy sa zamestnanci rozhodnú rozviazať pracovný pomer. Pracovnoprávnym vzťahom a možnostiam ich skončenia je venovaný augustový legislatívny sumár. Maroš Černý sa bude o tejto téme rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 2. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Pacientka z Českej republiky podstúpila operáciu kĺbu. Následne sa jej stav skomplikoval, ochrnula a pohybovala sa na invalidnom vozíku. Keďže mala za to, že nemocnica, v ktorej bola hospitalizovaná pochybila, obrátila sa na súd a požadovala náhradu škody. Do prípadu bolo zainteresovaných viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. K prípadu sa vyjadrovali viacerí znalci a bolo zistené pochybenie najmä v klinike, kde bol pacientke vymenený kĺb. Podľa nich mala reagovať promptnejšie, boli by zistené problémy s chrbticou a ženu by bolo možné operovať. Okresná nemocnica, ako i rehabilitačná klinika pochybili podľa znalcov tiež, ale žalovaná bola len prvotná. Súd rozhodol, že nemocnica musí zaplatiť pacientke náhradu škody vo výške viac ako 2,5 milióna českých korún. Na zaplatenie nemá vplyv to, že do prípadu boli zainteresovaní ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Na tento prípad sa v podcaste bližšie pozrieme s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní."Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 26. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
Pacient, u ktorého došlo následkom zdravotníckeho výkonu k poškodeniu jeho zdravia sa môže obrátiť na súd a domáhať náhrady škody za nemajetkovú ujmu alebo ujmu na zdraví. Nemôže tak urobiť, kedykoľvek ale v určitom čase. Právna úprava totiž rieši premlčacie doby. Sú rôzne pri nároku na náhradu finančnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu a tiež pri nároku na náhradu škody na zdraví. V podcaste sa budeme podrobne venovať tejto téme a povieme si, kedy začína plynúť daná lehota a aké skutočnosti musia nastať, aby bolo možné sa domáhať náhrady škody. Maroš Černý sa bude rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie.
„Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 19. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
-
V praxi sa stáva, že neatestovaný lekár zaradený v špecializačnom štúdiu ošetruje pacientov a lekársku správu opečiatkuje pečiatkou lekára - svojho garanta, ktorý má ukončené špecializačné štúdium, avšak nie je pri ošetrení pacienta prítomný. V dnešnom podcaste sa nebudeme venovať tomu, či môže neatestovaný lekár ordinovať. Povieme si, ako je to s používaním spomenutej pečiatky a ak ju použije neatestovaný lekár, či ide o správne vedenú zdravotnú dokumentáciu. Týka sa to len zdravotnej dokumentácie vedenej v papierovej podobe. Vypočujte si podcast z dielne projektu mediPRÁVNIK o používaní pečiatok. Maroš Černý sa bude rozprávať s JUDr. Katarínou Tomkovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
"Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 12. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
- Montre plus