Episodes
-
Podle výzkumů 30-40 % lidí špatně spí – se všemi důsledky, jako je celodenní únava, demotivace, podrážděnost a zvýšené riziko zdravotních problémů. Nekvalitní spánek je jednou z civilizačních pandemií dneška.
Svoje o tom ví Tomáš Baránek, který s nespánkem dlouho zápasil, nakonec ale zvítězil a stal se navíc jakýmsi veřejným spánkovým koučem, který učí druhé opět dobře spát.
To může (skoro) každý. Nečekejte ale jednu ultimátní radu, natož pilulku, která vám spánkový problém vyřeší. Bez porozumění jeho příčinám a bez ochoty změnit některé návyky to nepůjde.
V podcastu budeme také mluvit o Tomášově promakaném on-line kurzu Spěte sladce, který najdete na platformě Vyšší melvilí (vyssimelvili.cz). Myslíte-li to s nápravou spánku vážně, zamiřte tam.
Jako posluchač/ka Melvil Papers dostanete speciální pobídku: kupon na 30% slevu ze základní ceny, který bude fungovat do konce února. Znění kuponu zazní v podcastu :-)
To musíte slyšet.
-
Jednoduchá otázka, nesnadná odpověď. Málokdo v Česku je ale pro ni natolik kvalifikovaný jako Michaela, která se vlivu digitálních médií na děti a dospívající věnuje vědecky na univerzitě i prakticky jako lektorka. Pro Melvil napsala oceňovanou knihu Hry, sítě porno.
Probrali jsem s ní:
Je prudký nárůst psychických problémů teenagerů během posledních 15 let způsoben mobily (a v nich především sociálními sítěmi)? Kolik času by děti nad obrazovkami měli maximálně strávit? Jaká na ně v digitálním světě číhají největší rizika? Je v pubertě už na jakákoli digitální pravidla pozdě? A v čem jsou dnešní děti díky novým technologiím lepší než předchozí generace? A ještě více…To musíte slyšet.
-
Episodes manquant?
-
Chodíte na terapie? Fakt ne? Tak to byste měli… Anebo možná neměli?
Část lidí pořád pokládá psychoterapii za krajní řešení pro zoufalce těsně před sebevraždou. Pro mnohé jiné ale začíná být součástí životního stylu: do fitka se chodí za údržbou těla, na terapie udržovat psychiku. Je to dobrý přístup?
- S psycholožkou Olinkou Vlachynskou jsme probrali vše, co byste o terapiích měli vědět:
- Kdy bych si měl přestat hrát na hrdinu/nku a raději vyhledat terapeuta/tku?
- Co mám od terapie čekat a co raději ne? V čem se liší terapeutické sezení od rozhovoru s empatickou kamarádkou? A kolik ta sranda stojí?
- Jak poznat dobrého terapeuta/tku a kdy mám naopak rychle vzít nohy ramena
- Co znamená, že daný terapeut/tka je „gestalt“, „kábété“, „systemik“ nebo „psychodynamik“
- Jaký je rozdíl mezi psychiatrem, psychologem, klinickým psychologem, terapeutem a koučem
- Co si terapeuti píšou do deníčku a jak to, že se sami nezblázní
To musíte slyšet.
-
„Kdo chce rozjet úspěšnou firmu, nejprve se poradí s Pulkertem“ - tak lze s mírnou nadsázkou popsat Daliborovo povolání. Založil startupový inkubátor Outboxers, napsal knihu „30 hodin: Ověř nápad v rekordním čase a rozjeď vysněné podnikání“ a mnohokrát zblízka sledoval, proč některé nové firmy vzkvétají a jiné záhy umírají.
Hlodá-li ve vás myšlenka, že byste (jednou) založili vlastní firmu, je tento podcast pro vás. A užitečný bude i pro ty, kteří v rámci existující společnosti rozjíždějí nový projekt.
Nebudeme probírat legislativu, úvěry ani kde sehnat kancelář. Soustředíme se na ty nejdůležitější ingredience: na odvahu začít, na nalezení toho správného nápadu a jak se vyhnout osudovým chybám (které před vámi udělaly už stovky lidí...).
-
„Michal Novotný má zlaté ruce.“ - John McEnroe, trojnásobný vítěz Wimbledonu
Fyzioterapeut sportovních a filmových hvězd Michal Novotný byl donedávna v Česku málo známý, protože od 16 let žil a pracoval hlavně v zahraničí. To se změnilo s vydáním jeho knihy Sport je bolest, v níž pro širokou veřejnost shrnul své znalosti a 25leté zkušenosti.
Podle Michala sportování přináší zvláštní paradox: bez sportu nebudeme zdraví, současně žádný sport není úplně zdravý a riziko poranění číhá v každém z nich. Ať už jde o náhlý úraz, nebo únavové zranění dané jednostranností každé sportovní disciplíny. Co s tím?
V podcastu jsme si povídali o tom, jak by měl běžný člověk sportovat, aby mu pohyb zlepšoval zdraví i kondici a kompenzoval sedavé zaměstnání. Mimo jiné jsme probrali:
Díky čemu se Michal dostal až na fyzioterapeutickou světovou špičku. Jak mu v tom pomohl vážný sportovní úraz, který málem nepřežil. Jaké sporty jsou vyloženě nezdravé a proč mezi ně může patřit i fotbal. Že je běh prospěšný zejména pro ženy a k čemu jsou dobré běhací pásy. Jak bychom měli přizpůsobit sportování svému věku. Kolik času bych měl věnovat týdně pohybu, aby to mělo jasný zdravotní přínos. (Tajný hack: tabata.) Jak moc při silovém tréninku potřebujete trenéra. Kdy si protahovat svaly a kdy raději ne. -
Spousta z nás se dávno dostala na úroveň angličtiny, která je použitelná - ale taky žádný zázrak. Když narazíme na těžší text, ztrácíme se. S rodilým mluvčím koktáme. Filmu bez českých titulků moc nerozumíme. Trochu nás to frustruje, ale nevíme, co s tím.
Proto jsme do studia pozvali Bronislava Sobotku, který je suverénně nejoblíbenějším učitelem angličtiny v Česku. Možná znáte jeho kurzy na YouTube či Seduo nebo jeho knihy. A Broňa, „nadšený učitel z Brna“, opět nezklamal. Vychrlil na nás spoustu skvělých tipů, které nás nadchly a které už testujeme na sobě. Například se dozvíte:
- Že nemáte spoléhat na Duolingo, pokud se chcete opravdu zlepšit, a jaká jiná jazyková apka Broňu nadchla.
- Proč je ChatGPT lepší než špatný učitel angličtiny - a jak AI účinně používat.
- Kdy si (ne)zapínat titulky v seriálu.
- Co je klíčové pro to, abyste učení po čase nevzdali.
- Kdy vás jazykový pobyt v zahraničí zásadně posune a kdy si jen uděláte hezký výlet.
- Proč Broňa mluví na svoji dceru výhradně anglicky a jestli to máte zkusit i vy;
- a mnoho dalšího.
To musíte slyšet.
Mimochodem, Broňa vydal v Melviu tři parádní knihy, z nichž se dozvíte úplně nejvíc:
- Let your English September: 365 nejčastějších chyb v angličtině
- Zamilujte se do angličtiny: Neprůstřelný návod, jak se naučit anglicky a užít si to
- 365 anglických cool frází a výrazů
-
Jen v Česku žijí stovky tisíc lidí, kteří dostali diagnózu nějaké duševní poruchy – nebo diagnózu oficiálně nemají, ale "sedí" na ně.
Jsou ale opravdu nemocní? Není jejich odlišnost jen projevem přirozené neurologické rozmanitosti (diverzity) lidí? A nemůže jim neurodivergence přinášet i výhody?
Zásadní otázky a nesmírně zajímavé odpovědi od našeho hosta, jímž je terapeut a propagátor myšlenky neurodiverzity Miklós Csémy.
Pokud vás téma zaujalo, nejspíš vás zaujme i kniha Autismus bez masky, jíž je tento díl inspirován.
-
Krátkodobý stres nás posílí – dlouhodobý zabíjí. Bohužel, naše moderní životy jsou chronickým stresem přeplněné. Co s tím?
Poradíme vám ty nejúčinnější taktiky, díky kterým vás každodenní problémy tolik nerozhodí. A když se to přece jen stane, budete vědět, jak hladinu svých stresových hormonů zase snížit. Stačí si osvojit pár jednoduchých, časově nenáročných technik (mentálních, dechových, pohybových apod.), a hned budete ve větší pohodě.
Naše rady vycházejí především z knihy Zhluboka se nadechni od přední americké vědkyně Elissy Epell specializující se na zvládání stresu. Málokdo na světě o něm ví tolik jako ona.