Episodes

  • Menopauza je životná fáza, ktorá pre mnohé ženy predstavuje výzvu. Je to obdobie, kedy ženské telo prechádza hormonálnymi zmenami, ktoré môžu mať významný vplyv na celkové zdravie ženy. Správna výživa môže pomôcť minimalizovať niektoré z nepríjemných prejavov menopauzy a môže tiež pomôcť udržať zdravie kostí, srdca a celkovej energie. V tejto časti sa budeme venovať dôležitosti správnej výživy počas menopauzy a poskytneme vám niekoľko užitočných tipov pre zachovanie zdravia a pohody počas tohto obdobia.

    Mojim dnešným hosťom je Nikoleta Šimonová. Nikoleta vyštudovala bakalársky a inžinierky stupeň vzdelania v odbore Výživa ľudí na SPU univerzite v Nitre. Momentálne ukončuje doktorandské štúdium v odbore Technológia potravín. Nikoleta v rámci nutričnej poradne spolupracuje s klientmi za účelom úpravy telesnej hmotnosti, zlepšenia športových výkonov, ale aj pri rôznych zdravotných obmedzeniach

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • "Ničila ma, a pritom sa tvárila, že ma ľúbi. A ja som pri hľadaní vlastnej sebahodnoty bola ochotná obetovať aj vlastný život.” je citát z knižky mojej dnešnej hostky, Valentíny Sedilekovej.

    Valentína na základe vlastnej skúsenosti s poruchami príjmu potravy založila občianske združenie s cieľom podporovať ľudí a rodiny s týmto ochorením na ceste k uzdraveniu. Okrem peer poradenstvu v občianskom združení sa venuje aj štúdiu psychológie na Trnavskej Univerzite v Trnave. Valentína otvorene hovorí o živote s mentálnou anorexiou, kedy opisuje vlastné skúsenosti s ochorením, o ktorých sa v súvislosti so stravovaním dnes budeme rozprávať.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • U vrcholových športovcov je 3x vyššie riziko rozvoja poruchy príjmu potravy. Pri najrizikovejších športoch je častý výskyt nezdravého vzťahu k jedlu a rôznych foriem manipulácie s jedlom, ktoré sa vyskytujú až u 62 % športovkýň a 33 % športovcov. V dnešnej časti sa budeme venovať faktorom, ktoré prispievajú k výskytu porúch príjmu potravy u vrcholových športovcov, ich príznakom a spôsobom, akými môžeme podporiť ich návrat ku zdravému vzťahu k jedlu.

    Mojim dnešným hosťom je kolegynka z odboru, Markéta Gajdošová. Markéta zahájila bakalárske štúdium nutričnej terapie na University of Massachusetts v Bostone a aktuálne ukončuje RDN titul v klinickej výžive a dietetike na Lekárskej fakulte Florida International University v Miami. Markéta je zastánkyňa kvality vo výživě a zdravému vzťahu k jedlu. Je spoluautorka nutričných bestsellerov, moderuje svoj vlastný podcast a je zakladatelka konceptu nutričného poradenstva. Svoju špecializáciu vo výžive vložila najmä do športovnej výživy a porúch príjmu potravy.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • V tejto časti sa budeme venovať ochoreniu diabetes mellitus, známemu ako cukrovka, ktorá postihuje stále viac ľudí a môže mať významný vplyv na kvalitu života a výživu pacientov. Cieľom našej diskusie je lepšie pochopiť aký je rozdiel medzi typmi diabetu, aké sú jeho prejavy a dôsledky v každodennom živote pre pacienta. Primárne by sme sa chceli zamerať na praktické skúsenosti so stravovaním pri diabete 1 typu, aby sme sa dozvedeli ako môžeme zlepšiť kvalitu života a výživu pacientov s touto diagnózou.

    Preto by som Vám dnes rada predstavila moju ďalšiu hostku a zároveň kolegyňu z výskumu, Katarínu Rerkovú. Katka je diabetička 1. typu od svojich dvoch rokov a s touto diagnózou má doslova celoživotné skúsenosti. Vyštudovala Prírodovedecku fakultu UK v Bratislave a momentálne sa venuje PhD. štúdiu v Biomedicínskom Centre SAV. Popri výskume sa venuje šíreniu praktických ale aj odborných informácií o diabete na svojich sociálnych sieťach.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.sk

  • Tráviaci systém nám umožňuje spracovať prijatú potravu a získať z nej energiu a potrebné živiny na udržanie zdravia. Mnoho ľudí sa však stretáva s rôznymi tráviacimi problémami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie a kvalitu života. Mnohokrát tráviace ťažkosti úzko súvisia s našimi stravovacími návykmi. V tejto časti sa budeme venovať správnemu postupu pri pretrvávajúcich tráviacich ťažkostiach a tomu, ako môže správne zloženie stravy prispieť k ich zmierneniu a riešeniu problému.

    Mojim dnešným hosťom je kolega z odboru, Boris Bajer. Boris je absolventom všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Po skončení štúdia sa venoval vedeckej činnosti v rámci PhD štúdia v odbore patologická fyziológia na Ústave experimentálnej endokrinolágie v Biomedicinskom Centre na Slovenskej akadémii vied. Má 12 ročnú prax v dietológii a nutričnom poradenstve. Borisa poznáte z médií, televízie a je autorom nutričných bestsellerov.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • V dnešnej dobe, kedy je prístup k rôznym informáciám neobmedzený, je často náročné vyznať sa medzi faktami a mýtami, najmä pokiaľ ide o výživu. Meniace sa stravovacie trendy a internetové zaručené rady môžu rýchlo narušiť vzťah k jedlu. Z rôznych strán možno počujete o diétach, ktoré sľubujú rýchle schudnutie, o super potravinách, ktoré majú zázračné účinky, a o jedovatých potravinách, ktoré stoja za všetkými zdravotnými problémami. Verím, že v dnešnej časti nájdete užitočné informácie, ktoré vám pomôžu mať jasnejšiu predstavu o tom, ako sa stravovať bez zbytočných obmedzení a ako vyhľadávať informácie.

    Mojim dnešným hosťom je Monika Kolář. Monika je nutričná terapeutka a konzultantka v oblasti výživových vied so špecializáciou na verejné zdravie. Vzdelanie získala na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a na Fakulte prírodných vied vo Viedni. Vo svojej profesii sa venuje verejnému zdraviu, nutričnej terapii a budovaniu zdravého vzťahu s jedlom.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Poruchy príjmu potravy patria medzi psycho-somatické ochorenia, ktoré postihujú viac ako 70 miliónov svetovej populácie. Menej ako 6% ľudí s poruchami príjmu potravy má podváhu, čo znamená, že u väčšiny si závažný problém ani nemusíte všimnúť. Jedná sa o psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou, každých 62 minút zomrie niekto na následky poruchy príjmu potravy. Úplné vyliečenie sa je možné, dôležitá je však včasná diagnostika a prevencia.

    Mojim dnešným hosťom je Valentína Sedileková. Valentína na základe vlastnej skúsenosti s poruchami príjmu potravy založila občianske združenie s cieľom podporovať ľudí a rodiny s týmto ochorením na ceste k uzdraveniu. V združení zastáva rolu riaditeľky a peer konzultantky a súčasne študuje psychológiu na Trnavskej Univerzite v Trnave.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • V dnešnej dobe, kedy sme často vystavení ideálom krásy a postavy v médiách a na sociálnych sieťach je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo si predstaviť pod pozitívnym vzťahom k svojmu telu a stravovaniu. Téma, známa ako "body positivity" teda pozitívny vzťah k telu, je konceptom, ktorý nás učí milovať a akceptovať svoje telo, bez ohľadu na jeho tvar, veľkosť alebo vzhľad. Ide o koncept sebavedomia a sebaúcty, ktorá nezávisí od toho, či niekomu inému vyhovujeme alebo nie. Kde sú však hranice a kedy môže tento koncept negatívne vplývať na zdravie a stravovanie?

    Mojim dnešným hosťom je Nikoleta Šimonová. Nikoleta vyštudovala bakalársky a inžinierky stupeň vzdelania v odbore Výživa ľudí na SPU univerzite v Nitre. Momentálne ukončuje doktorandské štúdium v odbore Technológia potravín. Nikoleta v rámci nutričnej poradne spolupracuje s klientmi za účelom úpravy telesnej hmotnosti, zlepšenia športových výkonov, ale aj pri rôznych zdravotných obmedzeniach.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Porucha príjmu potravy trápi celosvetovo viac ako 70 miliónov ľudí, pričom najčastejšie týmto problémom trpia ženy a dievčatá. „S celkovo narušeným vzťahom k jedlu se dokonca v živote stretne až 75 percent žien,“ hovorí výživová špecialistka a moja dnešná hostka Markéta Gajdošová.

    Markéta zahájila bakalárske štúdium nutričnej terapie na University of Massachusetts v Bostone a aktuálne ukončuje RDN titul v klinickej výžive a dietetike na Lekárskej fakulte Florida International University v Miami. Markéta je zastánkyňa kvality vo výživě a zdravému vzťahu k jedlu. Je spoluautorka nutričných bestsellerov, moderuje svoj vlastný podcast a je zakladatelka konceptu nutričného poradenstva. Svoju špecializáciu vo výžive vložila najmä do športovnej výživy a porúch príjmu potravy.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Celosvetový primerný vek, ktorého sa dnes ľudia dožívajú je 71 rokov. Modré zóny alebo Zóny dlhovekosti sú oblasti sveta, kde sa ľudia dožívajú v zdraví a vitalite do veľmi vysokého veku. Zóny dlhovekosti nám poskytujú cenné poznatky o tom, ako výživa a životný štýl ovplyvňujú naše zdravie a dlhovekosť a ako ich môžeme aplikovať v každodennom živote pre dosiahnutie zdravšej a dlhšej cesty životom.

    Mojim dnešným hosťom je kolega z odboru, MUDr. Boris Bajer. Boris je absolventom všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Po skončení štúdia sa venoval vedeckej činnosti v rámci PhD štúdia v odbore patologická fyziológia na Ústave experimentálnej endokrinolágie v Biomedicinskom Centre na Slovenskej akadémii vied. Má 12 ročnú prax v dietológii a nutričnom poradenstve. Borisa poznáte z médií, televízie a je autorom nutričných bestsellerov.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Vedci a odborníci sa zhodujú na tom, že výživa zohráva významnú rolu v prevencii mnohých ochorení. Správna a vyvážená strava môžu výrazne znížiť riziko vzniku rôznych ochorení, vrátane kardiovaskulárnych ochorení, diabetu 2 typu, obezity a niektorých typov onkologických ochorení. Diskusia na tému výživy v prevencii môže byť impulzom pre pozitívne zmeny v stravovacích návykoch a životospráve, čo môže prispieť k celkovému zlepšeniu zdravia celej populácie.

    Mojim dnešným hosťom je kolegynka z odboru, Monika Kolář. Monika je nutričná terapeutka a konzultantka v oblasti výživových vied so špecializáciou na verejné zdravie. Vzdelanie získala na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a na Fakulte prírodných vied vo Viedni. Vo svojej profesii sa venuje verejnému zdraviu, nutričnej terapii a budovaniu zdravého vzťahu s jedlom.

    Monika vitaj u nás, som veľmi rada že si dnes prijala pozvanie.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na TV Doktor.

  • Vitajte pri sledovaní novej relácie Moja diéta, ktorá vzniká v spolupráci v televíziou TV Doktor. Moje meno je Petronela Forišek Paulová, som nutričná terapeutka a vedkyňa a zaoberám sa predovšetkým výživou v rámci prevencie ochorení, manažmentu obezity a liečebnou výživou pacientov. Výživa je jedným z najdôležitejších aspektov zdravia a úprava stravovania a vhodná diéta je pri mnohých ochoreniach nevyhnutnou súčasťou liečby. Možno sa práve o svojej diéte dozviete viac v tejto relácii, kde si pozývam zaujímavých hostí a to nielen odborníkov, ale aj pacientov s ich osobnými skúsenosťami.

    V tejto časti sa budeme venovať jednej z veľmi aktuálnych tém – a to Výžive a jej úlohe v manažmente obezity. Stále viac sa stretávame s globálnym trendom narastajúcej telesnej hmotnosti populácie, a podľa štatistických údajov dnes už na následky obezity umiera viac ľudí ako na následky podvýživy. Neustále sa stretávame s rôznymi diétami a radami, ktoré nám sľubujú zázraky pri chudnutí, ale ako si vybrať správnu a udržateľnú cestu a zachovať si zdravie?

    Dnes tu mám pre vás výnimočného hosťa a dovolím si povedať dlhoročného kamaráta a kolegu z odboru, ktorý je aj pre mňa veľkou inšpiráciou. Našim dnešným hosťom je Michal Páleník, skúsený odborník na zdravú životosprávu s bohatými skúsenosťami z oblasti stravovania a úpravy telesnej hmotnosti, ktorého poznáte aj z televíznych obrazoviek a médií.

    Michal vitaj u nás, som veľmi rada, že si prijal pozvanie.

    Videoverziu podcastu si môžete pozrieť na: https://www.tvdoktor.sk/video/439-vyziva-v-manazmente-obezity/