Episodes
-
W ostatnim odcinku podcastu Panoptykon 4.0 przed wakacyjną przerwą Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Kubą Piwowarem, socjologiem z Centrum Kulturowych Badań Technologii na Uniwersytecie SWPS, autorem książki „Technologie, które wykluczają. Pomiar, dane, algorytmy”, od 15 lat zawodowo związanym z firmą Google.
-
„Czy to dobry czas, żeby uregulować AI? Moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. To dobry czas ze względu na to, jak ogromne znaczenie ma AI” – powiedział Dragoș Tudorache, jeden ze sprawozdawców ds. aktu o AI, tuż przed tym, jak Parlament Europejski zagłosował nad rozporządzeniem.
-
Episodes manquant?
-
4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł kilkusettysięczny marsz, którego uczestnicy protestowali przeciwko rządowi – jego atakom na praworządność i ustawie o wpływach rosyjskich (tzw. lex Tusk).
Co konkretnie miałoby się zmienić po wyborach, jeśli wygrałaby je opozycja? Politycy obiecują przywrócenie praworządności, w tym zreformowanie służb specjalnych. Dlaczego mielibyśmy wierzyć tym zapewnieniom, kiedy kwestia niekontrolowanej inwigilacji praktycznie nie pojawiała się przed aferami uderzającymi w polityków. -
Dziś obchodzimy Dzień Dziecka, ale ten odcinek jest dla dorosłych. O tym, jak rozpoznać oznaki FOMO u swojego dziecka i co zrobić, żeby nasze dzieci mogły z uśmiechem odłożyć telefony i „wylogować się” do życia, porozmawiamy z Martą Witkowską, psycholożką, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą i interwencją w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz uczestniczy w wieloletnim projekcie badań nad FOMO prowadzonym przez NASK.
-
Kamery rozpoznające twarze. Bramki na lotniskach. Drony skanujące las, żeby wykrywać nielegalne wysypiska. I drony skanujące las na granicy, żeby wykrywać ludzi. Mówiące lodówki i Chat GPT. Systemy i urządzenia, które wykorzystują sztuczną inteligencję, są wśród nas i pełnią bardzo różne funkcje. Czasem ich błąd nic nas nie kosztuje, czasem jednak robi się poważnie, gdy wchodzimy na pole medycyny, rekrutacji czy wymiaru sprawiedliwości.
-
Czym są duże modele językowe i czy znamy ich potencjał? Czy szum wokół sztucznej inteligencji, z którym mamy teraz do czynienia, jest uzasadniony? Jak to wszystko wpływa na prace nad AI Act i powstanie europejskiego modelu regulacji AI? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest dr Tomasz Odrzygóźdź, badacz IDEAS NCBR i doktor Polskiej Akademii Nauk.
-
W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z Kubą Orlikiem, współzałożycielem inicjatywy: „Internet. Czas działać!”. Nazwa organizacji doskonale oddaje bliskie nam podejście: zamiast biadolić, Kuba wyznaje filozofię, że czas zakasać rękawy i działać. W rozmowie pokazuje różne metody na to, by odzyskać kontrolę nad technologią.
-
Dziś w podcaście gości Magdalena Bigaj, współautorka badań nad higieną cyfrową, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci? W rozmowie z Katarzyną Szymielewicz mówi o teście higieny cyfrowej i potrzebie dyskusji o odpowiedzialności za wspólną przestrzeń cyfrową.
-
W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z doktorem Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Ekspert wyjaśnia mechanizmy, jakie nami rządzą w mediach społecznościowych. Dlaczego inaczej odbieramy te same słowa i zachowania online i offline? Dlaczego tak chętnie wchodzimy do internetowego kasyna i gramy w nim ostrzej, niż byśmy sobie pozwolili w tzw. prawdziwym życiu? No i jak z tego wyjść, jak odzyskać autonomię i przełączyć się z FOMO na JOMO – radość z przegapiania?
-
Kilka lat temu firma Amazon zaliczyła wizerunkową wpadkę, kiedy wyszło na jaw, że testowany przez nich system wspierający rekrutację wyraźnie dyskryminował CV kobiet. Jak zwykle w takich przypadkach okazało się, że zawinił brak refleksji nad danymi, na których uczył się rekrutacyjny algorytm. CV osób zatrudnionych w poprzednich 10 latach pochodziły przeważnie od mężczyzn, więc nowy system również preferował podobne.
-
W dzisiejszym odcinku Wojciech Klicki gości osoby znające aferę Pegasusa od podszewki: senatora Krzysztofa Brejzę, który padł ofiarą inwigilacji, będąc szefem sztabu największej partii opozycyjnej, oraz jego żonę, mecenas Dorotę Brejzę, reprezentującę go w sprawach, które senator podjął w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób stojących za wykorzystaniem Pegasusa.
-
Dwie polskie organizacje zablokowane przez Facebooka – Społeczna Inicjatywa Narkopolityki i partia Konfederacja – złożyły w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozwy przeciwko platformie. 7 lutego odbyła się pierwsza rozprawa SIN vs Facebook. O jej przebiegu i nadziejach związanych z procesem mówiła Wojciechowi Klickiemu Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. W podobnej sytuacji, choć jeszcze przed rozprawą, jest Konfederacja. O tym, co mogłaby zmienić wygrana z internetowym gigantem, mówi Maciej Gawroński, radca prawny reprezentujący Konfederację.
-
O to, jak uspołecznić technologię i czy biznesowi opłaca się działanie na rzecz środowiska – Zuzannę Skalską pyta Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.
-
W noworocznym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki podsumowują minione 12 miesięcy okiem ekspertów zaangażowanych w gorące politycznie tematy. Co się działo na froncie bezprawnej inwigilacji w Polsce? Jak wielkie platformy internetowe zareagowały na rosyjską agresję i czego oczekiwał od nich polski rząd?
-
W dzisiejszym odcinku prowadzący podcast Panoptykon 4.0 – Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki – rozmawiają z Tomaszem Stawiszyńskim: sceptycznym entuzjastą teorii spiskowych, filozofem i publicystą.
-
Jak wygląda praca ludzi demaskujących fake newsy i czy ten wysiłek w ogóle ma sens? Czy platformy pomagają czy bardziej przeszkadzają w docieraniu do prawdy?
W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Mateuszem Cholewą – analitykiem organizacji Demagog (pierwszej w Polsce organizacji fact-checkingowej). -
Dane z rynku pokazują, że TikTok wciąga szybciej niż inne platformy serwujące treści wideo i skuteczniej trzyma uwagę. Efekt, który zachwyca inwestorów i media branżowe, intryguje dziennikarzy śledczych. Jak działa algorytmiczny silnik TikToka? Czy swoją skuteczność zawdzięcza m.in. wykrywaniu i wykorzystywaniu ludzkich słabości?
Sprawdzamy! W dzisiejszym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Jakubem Olkiem – szefem relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w TikToku. -
Mija rok od ujawnienia skali nadużyć Pegasusa w Polsce. Jednak pokusie totalnej inwigilacji uległy też inne kraje UE. W tym odcinku rozmawiamy z Bartoszem Arłukowiczem – członkiem Komisji Śledczej Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa i innych programów szpiegujących.
-
W tym roku Unia Europejska pracuje nad aktem o sztucznej inteligencji, który z jednej strony ma zwiększyć zaufanie ludzi do tej technologii, z drugiej – wspierać rozwój innowacji, a więc szanse europejskich firm w technologicznym wyścigu. W strategii sprzed dwóch lat Komisja Europejska chciała oba te cele pogodzić w podejściu, które oddaje jedno słowo: excellence. Doskonała technologia. Dobrze zaprojektowana, skuteczna i budząca zaufanie.
- Montre plus