Episodes
-
Sveiki. Septynioliktoje Patrulio bazės laidoje - mistinis dirbtinis intelektas (AI). Kodėl nusprendėme padaryti tokį podcast’ą? Dirbtinis intelektas naudojamas sustiprinti įtakos operacijas, kurios apima siekius sąmoningai skleisti melagingą ar klaidinančią informaciją. Jau turbūt girdėjote apie vadinamąsias "gilias klastotes" (Deep fakes), t. y. nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuose vieno asmens veidas realiai pakeičiamas kitu, kad atrodytų, jog viešasis asmuo sako tai, ko iš tikrųjų niekada nepasakytų, kaip pvz. Zelenskis sakantį savo kariam sudėti ginklus. Kadangi tai yra ginklas, kuriuo priešas gali naudotis ir naudojasi Ukrainos kare, todėl būtina apie tai pakalbėti ir mums. Svečiuose - CRI ekspertas Lukas Andriukaitis ir VU Matematikos ir informatikos mokslininkas Linas Petkevičius.
-
Šešioliktoje „Patrulio bazės“ laidoje diskutuojame apie rezistenciją, mažų padalinių taktiką ir jų ryšį su konvencine taktika. Plk. ltn. E. Lastaustas ir mjr. A. Metrikis pasidalino įdomiomis įžvalgomis ir patirtimi. Jos ypač vertingos dabar, kai Rusija puola Ukrainą ir visuomenėje atsiranda įvairių pasvarstymų „ką mes čia galime?“ ir „kada kasti bunkerį?“. Paklausykite patyrusių vyrų, jie žino ką kalba.
-
Episodes manquant?
-
Penkioliktoje "Patrulio bazės" tinklalaidėje kalbamės apie piliečių vaidmenį gynyboje. Žinoma, tiesiausias kelias prie jos prisidėti - prisijungti prie Lietuvos kariuomenės. Tačiau J. Ohmanas ir G. Sakalauskas savo pavyzdžiu rodo - yra ir kitų būdų tai daryti. Šalies saugumo užtikrinimas be aktyvaus piliečių įvariapusio įsitraukimo nėra pilnavertis. Ypač tai pasakytina apie tokias nedideles šalis kaip Lietuva.
-
Snaiperiai ir jų operacijos apipintos karo romantika, mitais ir gandais. Tačiau realybė yra sunki, purvina ir varginanti. Keturioliktoje „Patrulio bazės“ laidoje plk.ltn. Valerijus Šerelis, vrš. Ernestas Kuckailis ir srž. Tautvydas Matuzevičius (taip pat žinomas kaip Blogas snaiperis) atveria akis tiems, kurie manė, kad snaiperis – tai tik tolimas ir tikslus šūvis. Pažiūrėję sužinosite: • Ar tolimas šūvis visada sudėtingesnis nei artimas šūvis? • Ką vadui daryti ir ko nedaryti turint reikalų su snaiperiais? • Kas yra „Snaiperio bučinys“ Ir dar daug daug visko.
-
Dvyliktoji "Patrulio bazės" laida" - visuomenės pasiryžimas gintis: istorinės pamokos. Kartu su istorikais dr. Norbertu Černiausku ir dr. Mindaugu Nefu kalbėjomės apie tarpukario Lietuvos valstybei kilusius iššūkius ir kaip su jais pavyko dorotis mūsų bendrapiliečiams. O ar išmokome skaudžias tarpukario pamokas? Ar galime drąsiai pasakyti, kad visi kartu padarysime viską, kad tai nepasikartotų? Diskusija gavosi įdomi, vietomis aštri, tad kviečiame žiūrėti.
-
Ginklo broliai ir sesės, sveikinam jus visus su kariuomenės diena. Nedaugžodžiausime, tiesiog einame tiesiai prie dovanos. Jau tapo įprasta kad „Patrulio bazės“ podcastai Patreon rėmėjams pasirodo trečiadieniais, o visiems kitiems – sekmadieniais. Kariuomenės dienos proga laužome šią tradiciją ir dovanojame jums 11 – ąją tinklalaidę apie specialiąsias operacijas. Temos pristatinėti nereikia – ji kieta ir svarbi. O kad nebūtų akademinių nusikalbėjimų, joje savo žiniomis ir patirtimis dalijasi du SOP bendruomenės nariai: plk. Gintaras Koryzna ir tiesiog Darius (liežuvis neapsiverčia jų vadinti buvusiais). Tad gero žiūrėjimo ir su švente visus – sop‘inius ir bazinukus, logistus ir artileristus, eilinius ir generolus!
-
Dešimtojoje "Patrulio bazės" tinklalaidėje kalbamės apie nevyriausybinius veikėjus karo zonose. Neretai viešoje erdvėje visi jie apibendrinami samdinio vardu. Tai nėra tikslu, kadangi vakarų privačios karinės kompanijos, Rusijos samdiniai ir Ukrianos savanoriai turi skirtingą motyvaciją, įsitraukimo į konfliktus mechanizmą, aprūpinimo grandinę ir veikimo ribas. Blue -Yellow savanorė, magistrinį darbą apie Ukrainos savanorių batalionus parašiusi Žemyna Bliumenzonaitė, bei žurnalo "Karys" straipsnių autorius Darius Sutkus gana plačiai ir išsamiai aptarė šio reiškinio istoriją ir dabartį.
-
Devintojoje “Patrulio bazės” laidoje susipažįstame su elektronine kova. Nemažai daliai karių (ką jau kalbėti apie civilius) ši tema yra kažkas tarp “Žvaigždžių karų ” ir kvantinės fizikos teorijos. Paprastai kalbant – kosmosas, kurį pėstininkai linkę praleisti pro ausis, ir visus šunis karia ant ryšininko. Iš tiesų tai ypatingai svarbu suprasti kiekvienam kariui, nes visi mes dirbame su radijo stotimi, tad turime žinoti ne tik kaip perduoti informaciją, bet tai daryti saugiai. Mjr. Nedas Kardelis ir srž. Valdas Voveraitis kiek galėjo atvirai papasakojo apie EK padėtį NATO, Rusijos galimybes, aptarė su EK susijusius kitus bei pateikė receptus kaip EK metu netapti lengva auka.
-
Aštuntoji "Patrulio bazės" laida - visuomenės atsparumas socialinėse medijose. Na jau tik nesiraukykite ir nesivaipykite, kad "atsibodo", "jau mes viską žinom", "mes tokie protingi ir atsparūs." Mhm. Kiek iš jūsų gudruoliai su FaceApp'u žaidėte? Na va. Soc. medijos kaip 5 kg trotilo, dalykas labai geras, tik reikia mokėti naudoti. Kitaip galvą nuraus. Čia mums padės TSPMI dėstytojas dr. Nerijus Maliukevičius ir CRI ekspertas Tomas Kazulėnas. Klausykit jų ir būsite saugūs. Ši laida parengta bendradarbiaujant su Civic Resilience Initiative (CRI)
-
Septintojoje "Patrulio bazės" laidoje" - NATO karinė modernizacija. Ši tema neretai užgožiama žinių apie Rusijos karinį vystymąsi, daug dėmėsio skiriama tam, kam ir kaip ruošiasi mūsų oponentas. Tačiau ne mažiau svarbu žinoti, ką galime mes patys, būdami didelėje NATO brolijoje. Plk. Gintaras Ažubalis ir Egidijus Papečkys apžvelgė Aljanso karinės modernizacijos "virtuvę", nelengvus skirtingų šalių kelius bendro tikslo link, iššūkį derinti kovą su terorizmu (kuris niekur nedingo) ir pasirengimą kautis su agresoriumi iš Rytų, techninį tobulėjimą ir su tuo susijusias problemas.
-
Minėdami kibernetinio saugumo mėnesį, neatsitiktinai pristatome ir naują "Patrulio bazė" podcast’o laidą būtent apie tai. Kad tai yra aktuali tema Lietuvoje, galime matyti iš buvusių skandalų atgarsių tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Tačiau, nors skandalai yra nuskambėję plačiai, dauguma atakų yra paprastos ir daromos pasinaudojant žmonėmis, jų klaidomis ir kibernetinio saugumo higienos nesilaikymu. Kokios buvo žinomiausios atakos, kaip jos vyksta, kas už jų stovi, kokias atakas organizuoja su užsienio žvalgybomis susiję įsilaužėliai ir kaip nuo to galima apsisaugoti, kalbamės su kibernetinio saugumo specialistais Tomu Pininu ir Andriumi Januta, kurie kasdien su tuo dirba ir moko šio amato kitus.
-
Penktoji "Patrulio bazės" tinklalaidė skirta niekad aktualumo neprarandančiai temai - karui Ukrainoje. Tuo labiau, kad rytoj, spalio 14 d., yra Ukrainos gynėjų diena, tad klausyti ir žiūrėti bus keliskart įdomiau. Buvęs Ukrainos jūrų pėstininkų žvalgybos ir operacijų viršininkas Andrii Pidlysnyj ir karinės mokymo misijos vadovas Ukrainoje plk. ltn. Tomas Matulevičius karą ir padėtį Ukrainos kariuomenėje pristato toki, koks yra - be grimo. Išgirsite apie sunkią karo pradžią, korupciją, Rusijos ir separatistų progresą, Ukrainos išmoktas pamokas ir proveržį, Lietuvos ir NATO indėlį stiprinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas. Ir dar daug daug ko. // The 5th episode of the podcast "Patrulio bazė" is dedicated to a topic that has never lost its relevance - war in Ukraine. All the more so as tomorrow, October 14, we mark the day of the Ukrainian defenders, therefore listening and watching will be several times more interesting. Former Marine batallion chief of Intelligence and Operations Andrii Pidlysnyj and Head of the Lithuanian Military Training Mission in Ukraine Col. ltn. Tomas Matulevičius present the war and the situation in the Ukrainian army as it is - without any makeup. You will hear about a difficult start of the war, corruption, the progress of Russia and the separatists, the lessons learnt and the breakthrough of Ukraine, the contribution of Lithuania and NATO in strengthening the Ukrainian armed forces. And so much more.
-
Ketvirtojoje "Patrulio bazėje" gvildename atvirų šaltinių žvalgybos (OSINT) klausimus. Laidoje savo įžvalgomis ir patirtimi dalijasi Atlantic Council DFRLab tyrimų vadovas Lukas Andriukaitis ir IMINT. AI įkūrėjas Kazimieras Sadauskas. Pašnekovai ne tik teoriškai apibrėžia, kas yra OSINT, bet ir pateikia praktinius savo ir kolegų veiklos veiklos pavyzdžius šioje srityje, analizuoja tendencijas ir iššūkius. Tuo pačiu aptariama ne mažiau svarbi tema: ne tik kaip vykdyti OSINT, bet kaip nuo jo apsisaugoti.
-
Trečiasis "Patrulio bazės" epizodas itin aktualia ir svarbia tema - Rusijos karinė modernizacija. LKA dėstytojas Artūr Plokšto ir karininkas majoras Andrejus Demeško šį klausimą aptarė iš esmės. Karinę modernizaciją suprantame plačiai, tad diskusijobe aptarėme Rusijos karinių reformų esmines ptiežastis ir tikslus, Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir atskirų ginkluotės pavyzdžių modernizacijos tendencijas bei šios šalies dalyvavimą pastarojo meto karuose, juose išmoktas pamokas bei jų pritaikymą tobulinant pajėgų valdymą, rengimą bei ginkluotę.
-
Laba, šaunuoliai ir šaunuolės. Jūsų dėmesiui - antroji "Patrulio bazės" laida. Informacinės operacijos - kiekvienos valstybės arsenalo dalis, tik šis ginklas Rytuose ir Vakaruose naudojamas skirtingai. Apie informacinių operacijų niuansus diskutuoja amerikietis Michael Yon ir buvęs Lietuvos SOP karininkas Aurimas Navys. Taigi, žiūrim ir dedamės į galvas. https://www.patreon.com/lockednloaded
Kūrybinė grupė:
MB Media Bona
Paulius Slivinskas
Paulius Stonis
Jonas Kisielius
Parakomanas 1
Parakomanas 2
-
Taigi, tiekiame jums pirmąjį „Patrulio bazėje“ keptą blyną. Du puikūs karininkai Ričardas Dumbliauskas ir Linas Idzelis nevyniodami žodžių į vatą, kalba apie motyvaciją. Kalba taip, kaip jūs turbūt viešai nesate girdėję karininkus kalbant. Kalba taip, kad net ir arkliui aišku kas yra motyvacija, kaip ją palaikyti ir įveiklinti. Patikėkite, šie žmonės žino, ką kalba. Patys rožinių akinių nenešioja, ir kitiems neleis. Tad žiūrim.