Episodes
-
V epizóde o sezónnych vakcínach sme sa s Jakubom pozreli na zúbok očkovaniu proti chrípke a Covid-19.
V našich končinách je percento zaočkovanosti veľmi nízke, a tak sme rozoberali, pre koho je očkovanie odporúčané, aké sú spôsoby, usmernenia, dostupnosť či nežiadúce účinky.
Jakub zodpovedal aj ako postupovať, ak má vaše dieťa v kalendári povinné očkovanie.
V skratke - vakcíny sú dostupné pre deti od 6 mesiacov, pričom mládežníci od 2 do 12 rokov majú možnosť aj tzv nosnej vakcíny. Tých najmenších môžete chrániť aj tým, že dáte zaočkovať seba. Rozpis očkovania bez registrácie nájdete na https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie
Do počutia!
-
Čo myslíte, boja sa lekári viac trampolín, kolobežky alebo kotúľu letmo? Hlavnou témou rozhovoru sú tentoraz deti a šport, nástrahy a benefity. V rozhovore postupne preberieme, ako priviesť deti k športu, aká je aktuálne situácia na Slovensku a vo svete, čím začať a samozrejme si nenecháme ujsť aj skúsenosti výborného športovca a trénera Jozefa Lohyňu. Na záver vás trochu povzbudíme, akým športovým aktivitám sa s malými deťmi venovať.
-
Episodes manquant?
-
V najnovšej epizóde sa nám opäť narodilo bábätko. Či už je to vaše prvé, druhé ako naša Linda, alebo ďalšie, starostlivosť o novorodenca môže byť náročná.
Preto vám milí poslucháči prinášame rozhovor plný skvelých tipov od skúsenej zdravotnej sestry Aleny Ravaszovej, ktorá aktuálne pôsobí vo We Care Centre. Celý rozhovor sme ladili do ich motta: “Aby sa rodičia stali najväčšími odborníkmi pre svoje dieťa”.
Prebrali sme manipuláciu s najmenšími, kúpanie, citlivú tému dojčenia, aj službu “sestry domov” keď si neviete rady.
Ďakujeme Alenke za príjemný rozhovor, z ktorého priam žiari láska k deťom. Viac o jej práci sa dozviete na webe www.wecarecentrum.sk . -
Epizóda #30 patrí najmenším bábätkám, bojovníkom, ktorí sa narodili predčasne. Podľa aktuálnych štatistík sa na Slovensku narodí predčasne každé 13. dieťa, čo predstavuje asi 4 500 bábätiek ročne. O úskaliach, ale aj radostiach práce sme sa rozprávali s hosťami - pozvanie prijala Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra na Novorodeneckej klinike v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UNB a zároveň prezidentka OZ malíček a samozrejme s Jakubom.
V rozhovore sa dozviete ako pokročila medicína za posledné roky, o kľúčovom lieku - láskyplnom dotyku a aj ako vyzerá následná starostlivosť v pediatrickej ambulancii.
Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy svojim nákupom akýchkoľvek plienok značky Pampers v e-shope mojadm.sk a v ktorejkoľvek predajni dm drogerie markt na území Slovenskej republiky do 30. 11. 2023. Každým nákupom pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemies Protection pre predčasniatka na Slovensku. -
V #29 epizóde sme sa rozprávali o tom, kedy ísť s chorým škôlkarom k lekárovi, aké zábavky nás môžu stretnúť a prečo je táto veková skupina náchylná. Odborníkov sme mali hneď dvoch - nášho verného pediatra Jakuba, a Vierku, ktorá okrem svojich detí už 13 rokov pracuje so škôlkarmi. Prevádzkuje škôlku Vila Vilôčka v Slovenskom Grobe a na jar 2024 otvárajú novú škôlku Vila Vilôčka Rínok Rača.
Jakub vysvetlí kedy je vhodné dieťa vziať k lekárovi, a kedy opäť zaradiť do kolektívu. Zamerali sme sa aj na prevenciu a režimové opatrenia zo strany škôlky i rodičov. A keď už nič nezaberá, tak povzbudenie, že je to opäť len obdobie. -
Na Slovensku sa kolektívna imunita voči osýpkam dostala pod hranicu 95%. Zároveň v posledných mesiacoch vznikali ohniská tuberkulózy, či žltačky. Ako vyzerajú tieto choroby, kedy a prečo deti očkovať, čo to pre nás znamená a ďalšie divácke otázky zodpovedal náš pediater Jakub.
-
Opäť sa hlásime s novou epizódou. Zamerali sme sa na sezónne ochorenia, ktoré nás naplno atakujú.
Čo sledovať na dieťati, ktoré má nádchu a kašeľ? Ako mu uľaviť a kedy vyhľadať lekára? Zahlieňuje mlieko?
To boli hlavné témy rozhovoru s MUDr. Jakubom.
Ak by ste nám chceli dať tipy na témy ďalších epizód, uvítame ich v správach na Instagrame @pediaternavandrovke
-
V najnovšej epizóde sme sa venovali poslucháčskym otázkam.
Na jednu však odpovieme my vám. Ako využijeme vyzbieranú sumu z 2%? Určite vylepšíme techniku, radi by sme poskytli už aj nejaké videolekcie a zakúpili model dieťaťa určený na nácvik resuscitácie a iných život zachraňujúcich úkonov.
link: https://bit.ly/dvepercentaPNV
-
V dnešnej epizóde sme sa rozprávali s detskou endokrinologičkou Evou. Dozviete sa:
- kedy deti podstupujú prvý endokrinologický screening
- pri akej situácii vás pediater odošle k endokrinológovi
- ako súvisí obezita s poruchou funkcie štítnej žľazy
- čo si prípadne určite doniesť na vyšetrenie
Posolstvo epizódy 25 je - endokrinológia zväčša nie je akútny odbor, odborníci sú ako pátrači rodinnej histórie, a Slovensko má vrámci novorodencov chvályhodne rozvinutú preventívnu starostlivosť.
-
Pediatri otvárajú šampanské - vakcína proti Covid-19 dorazila na Slovensko, a my sme sa s Jakubom porozprávali o tom prečo, kedy a vôbec či očkovať deti, respektíve, čo odporúčajú oficiálne medicínske zdroje.
Prečo očkovať deti v skratke:
- pozor na deti s chronickými ochoreniami - riziko komplikácií, ťažší priebeh,
- deti, ktorí majú doma chorých, starých
- MIS-C / PIMS - postihnutie srdcového svalu, ohrozenie života
- kolektívna imunita
A kedy neočkovať? Deti s chronickým ochorením sa neočkujú, ak je ochorenie akútne zhoršené - vtedy až po stabilizácii. Kontraindikáciou je aj alergická reakcia na očkovacie látky - treba pozrieť zloženie. Ochorenie spojené s horúčkou - očkujeme až po 2 týždňoch rekonvalescencie, najskôr.
-
Otravy v domácnosti, nástrahy kuchyne, nebezpečná fazuľa, či voda z konvaliniek. S pediatrom Jakubom sme sa rozprávali o možných nástrahách, ktoré na vaše deti doma číhajú, ale vieme veľa okolnostiam predísť.
Spisujeme vám aj krátke ponaučenie:
Ak vaše dieťa príde do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, zje izbovú rastlinu, lieky, alebo čokoľvek nebezpečné, neváhajte sa obrátiť na Národné toxikologické a informačné centrum a ich non-stop linku: +421 2 5477 4166 Ak vaše dieťa zje baterku alebo magnetky, vyhľadajte lekársku pomoc. Kým sa neporadíte, nevyvolávajte vracanie, ani dieťa nenalievajte vodou či mliekom nebezpečné prípravky, lieky, éterické oleje, insekticídy, či iné toxické látky vždy ukladajte mimo dosahu detí -
Aké nástrahy číhajú na detských ihriskách? Prečo pediatri nemajú radi kolobežky a neskáču na trampolínach?
S Jakubom sme sa rozprávali o tom, čo pozorovať na dieťati, keď sa nám skotúľa z preliezky, padne na hlavu, či si spôsobí nejaké krvavé zranenie.
Pro tip: nezabúdajte dávať deťom na kolobežky a bicykle prilby, noste pre každý prípad zo sebou dezinfekciu a ak môžete, obchádzajte trampolíny oblúkom ☺️✌️
-
Ktoré deti sa môžu tešiť na troje zubov? Ako správne čistiť prvé zúbky, motivovať škôlkarov, či ako sa zmenili návštevy u detských zubárov od čias školských zubárok? V epizóde #21 sme s MDDr. Monikou Deckou rozoberali radosti a strasti detských zúbkov od prvej návštevy, cez ošetrenia až po ideálnu domácu starostlivosť.
Bonus: Čo myslíte, je lepšia pre zuby čokoláda, alebo cukrík?
-
Sú to komáre a nik ich nemá rád... sme si zaspievali s našich vzácnym hosťom, parazitológom doc. RNDr. Nasirom Ahmad Jalili, CSc., MPH. Nasira možno poznáte ako veľkého odborníka na komáre, alebo ste ho stretli pri výskume priamo v teréne. Okrem iných zaujímavostí sa z úst vedca dozviete, či naozaj môžu komáre prenášať boreliózu.
-
Najnovšia epizóda je horúca! Prečo? No lebo je teplo. Rozprávali sme sa o tom, ako pristupovať k deťom v horúčavách, akú vodu dávať do detského bazéna, prečo nie je Tehelné pole najlepší nápad pre batoľatá, ale aj ako predísť úpalu.
-
V #18 epizóde sme mali primára! A nie obyčajného, ale priam Pištu Strateného, ktorý nosí do nemocnice radosť, smiech, zábavu a dobrú náladu. S hercom Kubom Ružičkom sme zažil veľmi srdečný rozhovor o krásnej, ale ťažkej úlohe zdravotných klaunov ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Veríme, že vám vyčarí úsmev na tvári.
-
Epizóda #17 je špeciálna! porozprávali sme sa nielen s Jakubom, ale aj kožnou lekárkou Katkou Turčinovou Lackovou o častých problémoch novorodencov a malých bábätiek. Dozviete sa tipy ako kúpať, premasťovať, prečo novorodencov trápi akné, ako vyzerá seborea, plienková dermatitída, a na záver sme prebrali aj tému deti a slnko.
Katku nájdete aj na Instagrame pod profilom @skinofkiddo , kde dáva rodičom cenné rady z praxe. Nezabúdajte, že počúvanie podcastu nenahrádza návštevu lekára, ale viete sa lepšie zorientovať :)
-
Častý problém malých detí - boľavé bruško, ktoré vyústi ... no proste vyústi. Ako sa o dieťa postarať, prečo sú čierne uhlie a prísne diéty už len mýtus starých mám, a klasika - kedy vyhľadať lekársku pomoc. Nová epizóda #16 vo vašich prijímačoch.
-
Epizóda 15 patrí kŕčom pri teplote, ktoré nás môžu v detskom veku prekvapiť i vyľakať. Ako febrilné kŕče rozpoznať, čo robiť sa dozviete v najnovšom diele Pediatra na vandrovke.
-
S doktorom Jakubom sme sa vrhli na choroby časté pre detský vek. Ako prvú sme si vzali na paškál akútnu laryngitídu - ako to vyzerá, čo môžeme počuť, ako dieťa zaliečiť a kedy ísť k lekárovi alebo na pohotovosť. To všetko v epizóde #14.
- Montre plus