Episodes
-
V 21. století je rozlišení mezi taktickými a strategickými jadernými zbraněmi jen fiktivní. I ta nejmírnější „taktická“ nálož, kterou by Rusko mohlo použít na ukrajinském bojišti, má několikanásobně větší ničivost, než bomby z Hirošimy a Nagasaki. Hypersonické rakety navíc dávají státům úplně nové možnosti, jak tyto nálože doručit na místo určení, připomíná v podcastu Perimetry bezpečnostní analytik z FSV UK Michal Smetana. Moderuje Štěpán Hobza.
-
Součástí ruských jednotek jsou i kanibalové, říká v podcastu Perimetry kriminolog Petr Pojman. V Ukrajině působí od roku 2014 a monitoruje válečné zločiny. Vysvětluje mimo jiné i to, proč se v Rusku naprosto propojil organizovaný zločin se státní správou. Moderují Martin Shabu a Martin Hampejs.
-
Episodes manquant?
-
Na misi v Afghánistán musel ve zlomků vteřin rozhodnout, zda zabije možné útočníky a ochrání svou jednotku. V rozhovoru pro podcast Perimetry Josef Procházka popsal kritické momenty střelby na amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Podle bývalého velitele odstřelovačů Útvaru rychlého nasazení (URNA) fatálně selhaly bezpečnostní složky, které měli zajistit nebezpečné budovy v okolí předvolebního mítinku.
„Myslím, že odstřelovači zareagovali dobře. Když se podíváte na snímky, jeden odstřelovač má sníženou pozici, druhý lehce zvýšenou, aby viděl na jinou část perimetru. Chyba byla jinde. Stačilo poslat na místo policistu, aby ho zastavil při pohybu na střeše,“ řekl LN Procházka. Moderují Martin Shabu a Martin Hampejs. -
Zaznamenáváme události na Ukrajině, aby se nikdo nemohl po válce vymlouvat, že měl jen rozkazy a těmi se řídil, říká v podcastu Perimetry kriminolog Petr Pojman. V Ukrajině působí od roku 2014 a monitoruje válečné zločiny. Moderují Martin Shabu a Martin Hampejs.
-
Skupiny ruských hackerů složené z vojáků i civilistů na nás útočí už bezmála dvě desetiletí. Kradou informace i peníze, zasévají chaos a nejistotu, pomáhají operacím nepřátelských tajných služeb, jako je GRU. Nejde o žádný hollywoodský film, ale běžnou realitu na internetu už dávno před válkou na Ukrajině. Dnes se ale kybernetické útoky používají i v první linii na Ukrajině, říká v podcastu Perimetry Tomáš Pluhařík, mimo jiné učitel na Univerzitě obrany, vysoké škole CEVRO a poradce na generálním štábu české armády. Moderuje Jan Klesla.
-
Srovnatelně velké Švédsko nabírá pro potřeby své armády pět až sedm tisíc rekrutů ročně. Každý z nich se díky propracovanému systému výhod a benefitů hlásí dobrovolně. I Česko se bude muset vydat tímto směrem, říká bezpečnostní analytik Daniel Koštoval, bývalý náměstek pro vyzbrojování na ministerstvu obrany, který byl hostem podcastu Perimetry. Moderuje Štěpán Hobza.
-
„Kdyby na nás najeli a měli stažená okénka, tak já bych jenom viděl, jak řidičovi spadla hlava a pravděpodobně bychom se vybourali,“ říká v podcastu Perimetry Josef Procházka, bývalý šéf odstřelovačů u Útvaru rychlého nasazení. Podcast moderují Martin Shabu a Martin Hampejs.
-
Josef Procházka byl více než 10 let šéfem odstřelovačů Útvaru rychlého nasazení, působil na misích v Iráku, Afghánistánu či Sýrii. Je držitelem řady vyznamenání a ocenění za přesnou střelbu. V podcastu Lidových novin a serveru Lidovky.cz Perimetry popisuje práci odstřelovače při ochraně VIP osob či jak vnímal zásah na Filozofické fakultě. Podcast moderují Martin Shabu a Martin Hampejs.
-
Snažila se dostat do bezpečí Jamese Foleyho, amerického novináře, kterého v Sýrii zajal a popravil Islámský stát. S prosbou o pomoc se obrátila i na syrského prezidenta. „Měla jsem jeho (Foleyho) jméno mezi dalšími, o které jsem žádala prezidenta Asada,“ říká v podcastu Perimetry bývalá česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi. Podle ní se však vše odehrálo v krátkém sledu. „Možná kdyby bylo víc času, dalo by se je uplatit. Bohužel tady nebyl prostor. Islámský stát to udělal hodně rychle,“ vzpomíná na tragické chvíle. Podcast moderují Martin Shabu a Martin Hampejs.
-
Ochrana veřejných činitelů je pro každého policistu noční můra. Je třeba sloučit politikův legitimní zájem navazovat styky s lidmi a zájem ochranky po co největším zabezpečení. V praxi ale bohužel zpravidla vyhrává politik. Rizikem práce bodyguarda je, že po čase člověk rezignuje a přestane vnímat rizika, připomíná někdejší člen speciálních jednotek Policie ČR a Armády ČR Lumír Němec v podcastu Perimetry, který moderuje Štěpán Hobza.
-
Nejlepší frontoví vojáci, které Ukrajina má, jsou unavení neustálými boji. Kyjev sice již snížil odvodový věk z 27 na 25 let, ale přísun čerstvých vycvičených sil na bojiště ještě nějakou dobu potrvá. Než se tento stav napraví, Rusové mohou dosáhnout významných taktických úspěchů, říká bývalý náčelník generálního štábu AČR generál Jiří Šedivý v novém dílu podcastu Perimetry, který moderuje Štěpán Hobza.
-
Pracoval řadu let v tajných službách a šéfoval Úřadu pro zahraniční styky a informace. Doposud neposkytoval rozhovory. Petr Mlejnek nyní pro podcast Perimetry nastínil, jaká jsou specifika bojů ve městech, jak se mohou dostávat teroristé do Evropy, ale i to, jaké taktiky využívají tajné služby při získávání informací. A že svádění agentkami není v některých zemích rozhodně jen minulostí spojenou se Studenou válkou.