Episodes
-
Hasiči a policisté si vyjednali zvýšení mezd o 2500 korun a garanci dalšího zvyšování platů v příštích dvou letech o pět procent. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přitom na začátku roku sliboval zvýšení platů o desetinu. „Neměl pro to oporu ve vládě. Tím pádem to ani nemohl splnit,“ konstatuje předseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký, který dojednané zvýšení považuje za maximum možného.
-
Voliči v Německu už vědí, že si mají ve svých kalendářích označit 23. únor 2025 jako termín předčasných parlamentních voleb. Shodli se na něm zástupci hlavních politických stran. Utnuli tak snahy o taktizování, které se po pádu dosavadní koalice kancléře Olafa Scholze tu a tam objevovaly. Sociální demokraté a Zelení, čili zbytky původního vládního spojenectví, se totiž nejprve snažili předčasné volby co nejvíc oddálit – až někdy na polovinu či konec března.
-
Episodes manquant?
-
Ceny másla v českých obchodech lámou rekordy. Zejména v době, kdy lidé nakupují na vánoční pečení, se to nesetkává s pochopením. O drahém másle, které běžně stojí 70 korun, se už mluvilo i na vládě. Podle ministra zemědělství a předsedy KDU-ČSL Marka Výborného vinu nenesou producenti, ale obchodníci. „Cena másla ale roste v celé Evropě, zvýšení v Česku je srovnatelné s ostatními trhy,“ reaguje pro Český rozhlas Plus prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
-
Donald Trump vyhrál americké volby s heslem „Spravíme to“. Všechno, co demokraté rozbili. V předminulých volbách si zase bral zemi zpátky, což po něm opakoval celý svět, včetně českých politiků, dnes především těch opozičních. Vracení vůbec se stalo v současnosti oblíbenou politickou hrou. Trump slíbil, že USA za jeho vedení opět odstoupí od Pařížské smlouvy, ke které jeho předchůdce Biden zase přistoupil, když od ní před ním Trump odstoupil.
-
Nejen ve fotbale, ale také v ekonomice se stali mistry Evropy Španělé. Pozitivním příkladem mohou být i pro Českou republiku, která na tom není úplně dobře – v první řadě tedy pokud jde o národní hospodářství.
-
Americký podnikatel a majitel sítě X Elon Musk povede ve Spojených státech nový úřad pro efektivitu vlády, oznámil to nově zvolený prezident Donald Trump. Úřad má snížit byrokracii, omezit vládní výdaje a restrukturalizovat federální úřady. „V podstatě to může být práce docela za trest. Je to nesmírný úkol,“ hodnotí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
-
Jakou rychlostí funguje? - Přineseme detaily z analýzy zastoupení žen v předvolební kampani do evropských voleb nebo médiích. Žen na kandidátkách bylo sice více, ale jejich účast v polititických diskuzích je stále nedostatečná. Proč? - Jarní houba baňka velkokališná podle českých vědců nemá jeden, ale hned 11 druhů. Jak v takovém objevu pomohli expertům amatérští mykologové?
-
Spisovatel Alexandr Prochanov vypadá na první pohled jako trochu legrační 86letý muž s obrovským břichem a výrazem patnáctileté slečny, která sní o svém idolu. Jenomže jeho idolem je ruská Pátá říše a věk není překážkou, aby stále pokračoval v aktivitách jednoho z nejvýraznějších ruských nacionalistů.
-
Trpká bilance zločinů komunismu. Papíru bude dost aneb Dohoda na předčasných volbách v Německu je návratem k racionalitě. Kouzlo premiéra Sáncheze s kartami. Rusko uhání zpět ke Stalinovi. Politika věčného vracení, politika joja.
-
Republikán Donald Trump získal v amerických prezidentských volbách více než 310 volitelů a podruhé se tak vrácí do Bílého domu. Průzkumy přitom odhadovaly, že výsledek bude velmi těsný. „Kamala Harrisová zvýrazňovala primárně témata identity, kdežto Trump oslovoval lidi napříč různými spektry,“ upozorňuje v pořadu Osobnost Plus multimediální novinářka a audience editorka z deníku USA Today Nikol Mudrová.
-
Tento pátek je úplněk v Býku, nastává čas očišťování. Každý se projeví takový, jaký je. Zde je možný aktuální scénář všech znamení.
-
Máslo je o třetinu dražší než loni. Jeho zdražením se dokonce začal zabývat i antimonopolní úřad. Podnět podal ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Ceny másla rostou i v rámci slev, jak potvrdila analýza letáků sedmi obchodních řetězců, kterou zveřejnila Česká distribuční. Co za zdražením másla skutečně stojí? Ekonom Richard Hindls ještě prozradí, jaká je nová prognóza České bankovní asociace, i to, jaká je kupní síla v Česku.
-
Zatímco odčinit – pozdě, ale přece – alespoň ty nejvíc donebevolající křivdy komunismu se české společnosti přece jen daří, potrestat viníky, politicky odpovědné za desetiletí totalitního marastu, jsme za posledních 35 let nestihli ani náhodou. Výjimkou z tohoto pravidla je snad jen Miroslav Štěpán, tajemník Městského výboru KSČ v Praze, který byl odsouzen v roce 1990 za zneužívání pravomoci při demonstracích na 2,5 roku a odseděl si 11 měsíců.
-
Podcastu Na Východ! poskytl rozhovor Slava Vakarčuk, frontman jedné z mezinárodně nejznámějších ukrajinských kapel Okean Elzy. Komentuje v něm pohyby a změny na současné hudební scéně, kterou – stejně jako věci každodenního života – silně poznamenala ruská agrese. V případě hudby a literatury ale pozitivně: divadla mají vyprodáno, kapelám nabíhají na youtube počty shlédnutí a vychází mnohem víc knih v ukrajinštině než kdy dřív.
-
Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO s více než 33 procenty, druhá ODS by dostala 12 procent a hnutí STAN 11 procent. Další strany, které se minule dostaly do Sněmovny, se dnes pohybují okolo pětiprocentní hranice a možná neuspějí. Naopak by se do Parlamentu podle modelu agentury Median vrátila KSČM. „Bašty sociální demokracie a komunistů dnes patří hnutí ANO. Voliči levice si vybrali jiného reprezentanta svých zájmů,“ míní v Chybě systému novinář Bohumil Pečinka.
-
Občan vs. stát. Člověk vs. systém. Víme, jak a v čem chceme žít? Co mají společného Trump, Mečiar a Ludvík XIV.? A nebylo by lepší, kdyby politické strany neměly žádnou ideologii? V bonusové, deváté epizodě Extrému, odpovídá Jan Charvát, politolog z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický. *** Tento díl vznikl na základě otázek posluchačů a posluchaček. ***
-
Aleš Zvěřina byl šestkrát mistr světa v broušení skla, dostal cenu primátora, ocenění od diváků má hned několik. „Když jedu na soutěž, připravuji se až na poslední chvíli, ale nad nápadem samozřejmě přemýšlím dřív a mám jich nakonec hodně. Ale pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká. Takže to chce nejen dělat dobré řemeslo,“ říká v pořadu Hovory.
-
Málokoho asi napadne při procházce Prahou občas zvednout hlavu a podívat se do vyšších pater honosných činžáků i paláců, které nám zanechal přelom 19. a 20. století. Nemusí jít pouze o estetický zážitek, ale i závan nostalgie.
-
Ikonická fotka federálního premiéra Ladislava Adamce, podávajícího si ruku s Václavem Havlem, sice obletěla svět, ale byla to jen jedna událost z mnoha. Svoji vládu kromě federace měly i obě republiky – česká a slovenská. Předsedou té české byl muž, jehož jméno si pamatuje málokdo – František Pitra. Příběh vzestupu regionálního komunistického politika je pozoruhodný tím, jak málo o něm víme.
- Montre plus