Episodes
-
Rusko stupňuje útočnou politiku vůči Ukrajině i západnímu světu a náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka se veřejně hádá s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Oba aktéři přitom za konflikt čelí veřejné kritice. „Česká republika zatím zastává velmi solidní postoj vůči Rusku a Ukrajině. Tento střet se ale dá velice dobře využít opozicí, případně Rusy,“ říká pro Český rozhlas Plus komentátor a spisovatel Martin Fendrych.
-
Když člověk listuje kalendáriem dění před 35 lety, připadá si jak v turistickém autobusu, kde průvodce upozorňuje po obou stranách na jednu pamětihodnost za druhou, takže nestačíte otáčet hlavou. A říkáte si, která z těch událostí měla tehdy větší, vlastně rozhodující význam.
-
Episodes manquant?
-
Nespočet politologů, marketérů a komunikačních mágů pátrá po tom, co nejvíc zabírá na voliče. Tedy kromě blahobytu. Vzhledem k tomu, že toto lákadlo není momentálně v Česku po ruce, vymýšlejí se ve stranických centrálách strategie, jak lidi zaujmout, přetáhnout ze soupeřova tábora, nebo aspoň přesvědčit, aby přišli svůj hlas vhodit do urny.
-
Jakých se týká hibernace, co se při ní děje v jejich těle a jak se na to připravují? - Jak zacházíme s hospodářskými zvířaty? Alarmující záběry, které zaplnily česká média letos v říjnu, upozorňují na špatné podmínky ve velkochovech. Jak situaci zlepšit? - Transplantace kostní dřeně zachránila život už stovkám dětí. Dnes je to přesně 35 let, kdy lékaři v tehdejším Československu provedli u dítěte úplně tu první.
-
Evropský parlament schválil na příštích pět let novou Evropskou komisi – a už podruhé ji bude řídit německá konzervativní politička (CDU) Ursula von der Leyenová. Vedle ní zasednou v Komisi politici nominovaní vládami dalších 26 členských zemí. Za Česko to bude bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Nová exekutiva zahájí práci už v neděli 1. prosince.
-
Rozpočet vyšší než dvě procenta HDP a nábor mnohem víc lidí, to jsou podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky i ministryně obrany Jany Černochové (ODS) klíčové výzvy pro českou armádu. „Technické vybavení se dávalo na a proinvestovali jsme jen procento,“ kritizuje Radek Koten (SPD). „V obraně chybí 600 miliard,“ upozorňuje Josef Flek (STAN).
-
Trumpovo druhé prezidentství dostává tvar. Pokrytectví v české politice. Druhá Evropská komise Von der Leyenové se ujímá úřadu. Generální milníky. Průchod meziprostorem.
-
Ovlivní dnešní ruské útoky na ukrajinskou energetiku situaci na frontě? Jak hodnotí současné nálady v ukrajinské společnosti český velvyslanec v Kyjevě? Zdravotní pojišťovny i Česká gynekologická a porodnická společnost se shodují na tom, že v Česku ubyde porodnic. Může to změnit dostupnost a kvalitu péče?
-
Analýza dopadu případného přijetí společné evropské měny eura místo české koruny, kterou na popud vlády vypracovala její Národní ekonomická rada, nedala jasnou odpověď. Výčet pro a proti dopadl prakticky vyrovnaně. „Euro může pomoci udělat z České republiky atraktivní zemi nejenom pro mezinárodní investice, ale opravdu není samospásné,“ říká v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus členka Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
-
Překvapivému vítězi prvního kola prezidentských voleb v Rumunsku Calinu Georgescuovi zřejmě výrazně pomohla kampaň na TikToku. Analýzy ukazují, že se před volbami na této čínské sociální síti objevilo množství falešných účtů podporujících tohoto proruského ultranacionalistu. Je TikTok nebezpečím pro demokracii, jak se obávají i někteří europoslanci? Moderuje Jan Bumba
-
Ve slavném filmovém zpracování ještě slavnější ságy o Harrym Potterovi, když se před vrcholem děje ocitá hrdina v limbu – čase a prostoru mezi životem a smrtí –, připomene tato scéna svou sterilní bělobou a nepříjemným umělým světlem ani ne tak nádraží, jak se praví v knize, ale cosi mezi nemocniční čekárnou a operačním sálem. A je to vskutku geniální.
-
Už týden sledujeme osobní útoky v politice. Do střetu se tentokrát dostali šéf hnutí ANO Andrej Babiš a předseda vlády a ODS Petr Fiala. Důvodem jsou premiérovy sliby o přiblížení se německým platům během pěti let. Začala už kampaň 11 měsíců před parlamentními volbami? Jaká je politická kultura v Česku? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak nás ovlivní nová Evropská komise, blížící se nástup Trumpovy administrativy anebo volby v Německu či v Polsku.
-
V prvních dnech po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se hojně spekulovalo o tom, zda se Trump bude skutečně snažit splnit své sliby z volební kampaně. Mnozí věřili, že ty nejradikálnější, jako je uvalení vysokých cel na dovážené zboží, nebo masové deportace nelegálních migrantů, bude modifikovat.
-
Asi jste ty zprávy zaznamenali: Západ dovolil Ukrajincům použít své zbraně uvnitř Ruska. Rusko vypálilo na Ukrajinu novou raketu. Ukrajina prý možná chystá vlastní jaderné zbraně. Co to všechno značí pro vývoj Putinovy agrese? Vysvětlí Martina Heranová, bezpečnostní analytička z Vysoké školy CEVRO. Ptá se Matěj Skalický.
-
„Poprvé jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat. Určitě jsem měla i předsudky směrem k lidem bez domova. Ale pak jsem nikdy neviděla větší vděk za tak maličké věci, jako je jen dát náplast, nebo si s člověkem popovídat – to pro ně znamená hrozně moc,“ říká Eliška Mocková, studentka pátého ročníku medicíny, která pracuje pro Mediky na ulici.
-
Rok 2024 bude podle Evropské meteorologické služby Coopernicus vysoce pravděpodobně prvním rokem s teplotou vyšší, než jaká byla na planetě v předindustriálním období, dokonce vyšší než o 1,5 °C. Podle tajemníka Rámcové dohody OSN o změně klimatu Simona Steilla byl letošní rok pro nás lekcí klimatické zkázy.
-
Noví členové Evropské komise překvapivě hladce prošli grilováním před poslanci Evropského parlamentu. Jaké výhrady mají k nově sestavenému týmu Ursuly von der Leyenové europoslanci z hnutí ANO? „Myslím si, že cíle Evropské komise musely mnoho občanů doslova posadit na židli,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně z hnutí ANO a místopředsedkyně europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, Klára Dostálová.
-
Za volební senzaci nebo šok označila západní média postup ultranacionalisty Calina Georgesca do druhého kola prezidentských voleb v Rumunsku. „Všude možně se analyzuje, jak se to mohlo stát. Hodně se mluví o TikToku a podpoře až 5 tisíc účtů a je zde podezření, že měl podporu z Ruska. Není to dokázané, ale nepřirozená aktivita zde byla,“ upozorňuje hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
-
Ruská válečná ekonomika sice jede na plné obrátky, ale zbylá odvětví se hroutí. Analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček v pořadu Osobnost Plus upozorňuje, že podle dostupných důvěryhodných dat se ruská ekonomika přehřívá, roste inflace i základní úroková sazba a nastává kolaps řady sektorů, které nejsou přímo napojeny na zbrojní průmysl. „Vladimiru Putinovi to v jednu chvíli srazí vaz,“ předpokládá pro Český rozhlas Plus.
- Montre plus