Episodes
-
V dnešním dílu si posvítíme na temné téma ženské oběti. Přizvaly jsme si Juliet Navrátilovou, autorku knihy Myslet srdcem, která nasdílí svoji vlastní zkušenost s rolí oběti.
Co vlastně znamená být obětí? Jak se chovat k člověku, co zažil něco tragického? Proč projevit raději soucit než lítost? A pozor - proč je nevyžádaná rada jen jinou formou násilí..
Přejeme inspirativní až lehce provokující poslech.
-
Episodes manquant?
-
Dřív znamenal rozchod smrt jednoho z partnerů. Dnes žijeme v období vztahové fluktuace. Každý z nás to zažije alespoň jednou. Tento díl je věnován všem, kterým dal nebo dává rozchod zabrat. Existuje vůbec dobrý rozchod? A co dobrého na tom může být?
-
Náš další podcast jsme věnovaly tématu, o kterém se moc nemluví. Povíme vám naše zkušenosti s rozzlobenými muži. Připravte se, bude to hodně intenzivní.
* Nakolik máme pod kontrolou, jaké muže si přitahujeme do života?
* Pokud mám muže, co se zlobí, jak s ním o tom mluvit?
* Jak v takové situaci můžu pracovat s mým a jeho tanečním prostorem?Důležité je vědět, že i situace plná vzteku má řešení. Nabídneme, co pomohlo nám se přestat bát, když se muži rozzlobí.
-
Jak o porodech přemýšlí muži? Být u toho nebo nebýt? Jaké obavy v mužích porod vyvolává? Dá se na funkci otce připravit? O porodech už jsme si povídaly hodně, ale tentokrát jsme si nepovídaly samy.
V tomto díle probereme přípravu na porod i samotný průběh z mužského pohledu. Pozvání k nám do studia přijal architekt a otec dvou dětí Tomáš Hol
-
Film o velkém hledání a nacházení. Film jako proces dozrávání. Film jako inspirace, jak se vydat na cestu sebepřijetí. Nejen takový je nový film Let viny, režisérky Terezy Tary. V něm sdílí objevování souvislostí mezi svými zdravotní problémy a zapeklitými rodinnými vztahy. Nakousneme i téma vnitřního nastavení žen vůči mužům, který se může projevovat hromadícím se vztekem. A jak tento vztek neposílat mužům, kteří za něj nemohou... V závěru odhalíme důvody, kvůli kterým ženy odchází z profese režisérek. A proč to má dopad na celou společnost.
-
Jakou šanci má prvorodička na bezzásahový porod v české porodnici? A jakou má ta samá žena, pokud se rozhodne rodit v dánském porodním domě? Poslechněte si dojemný příběh o porodu, který se skutečně stal a v Dánsku není ničím výjimečným. Příběh, který nás dovedl k rozmluvě o důvěře systému ve schopnost žen porodit, o magickém okamžiku prvního nádechu miminka i o smíření generací. Dotkneme se epigenetiky, síly mateřské intuice a umění ovládnout své, často třeba i dobře míněné, rady.
-
Válka je najednou tak blízko a my, jakožto země, která má s ruskou agresí svou zkušenost, reagujeme velkou vlnou solidarity. Jak dávat pozor, aby nás strach zcela neochromil, abychom mohli i nadále být aktivní a chránit naši psychiku? Jak lze uvolnit napětí a snižovat následky traumatu. Adaptabilita je možná v této době nejdůležitější vlastnost.
-
Opravdu existuje něco jako kolektivní trauma z porodu? Jaký vliv mělo období industrializace na způsob, jakým přivádíme své děti na svět? Proč nejlepší porodní asistentky jen tiše sedí v koutě a pletou? Proč mají po narození stále přednost rutinní a ne zcela neodkladné procedury před vítáním miminka v matčině náruči? Jak náročná práce na porodním oddělení může být a proč je pro áčkovou rodičku lepší vyhnout se velké porodnici? O tom všem v epizodě zasvěcené porodům a tomu, jaký vliv má způsob našeho narození na celou společnost.
-
Jak se liší dnešní puberťáci od těch z předchozích generací? Čím to, že se puberta neustále posunuje do ranějšího věku? Proč je tak důležitá role otce v pubertě jeho dcer? Je to opravdu čas, kdy se chtějí děti od rodičů oddělovat nebo je naopak potřebují blíž? A jak s tím vším souvisí vůle a sebevědomí? Být puberťákem je jedna velká obava nejen pro ty, kteří ji právě prožívají. Pojďte s námi zjistit, jak svým dětem toto období ulehčit a třeba si i zavzpomínat na to vlastní.
-
Musí být Vánoce ve stresu? A proč je vlastně slavíme?
-
Jak se otiskla pandemická krize do množství násilí v rodinách? Jaká je budoucnost energetiky a stále více se opakujícího sucha? Proč se tolik lidí obrací k osobnímu rozvoji, navrací se k sobě samým a ztrácí citlivost vůči těmto těžším tématům? Jak s tím souvisí přehlcený mediální prostor? Co se stane, když se stáhneme až moc? A je z toho vůbec cesty ven? Tentokrát se s vámi podělíme o zážitky z naší nedávné návštěvy organizace Social Watch, která podává zprávy o současném stavu naší planety. Zprávy jsou to ne vždy optimistické, o to více je ale důležité o nich mluvit.
-
Proč se v některých rodinách prarodiče nebaví se svými sourozenci nebo zamlčují rodinné vztahy? Proč už se dnes tolik nepěstuje povědomí o rodu? K čemu je vlastně dobré vědět, kdo byl můj praděda? A jak se mohou prožitá traumata přesouvat napříč generacemi? O tom všem a mnohem více v díle o epigenetice – novému vědnímu oboru, díky kterému se učíme lépe porozumět, proč někdy prožíváme stejná traumata jako naše babičky.
-
Co s námi udělala covidová pandemie? Kterým jedincům příroda nadržuje a kteří jsou naopak v nevýhodě? Jak se vypořádat s dobou, kdy má vlastní názor větší váhu než vědecká fakta? A co dělat, pokud prožíváme názorové konflikty uvnitř rodiny? Vítejte u úvodní epizody podcastu na lehce kontroverzní téma, ve které se s vámi podělíme o to, co pomohlo nám dvěma. A třeba se i zamyslíme nad tím, jak osvobozující je občas prostě nevědět.