Episodes
-
Miközben a csapból is az AI folyik, a vállalatok többségének kevés a tapasztalata arról, hogy pontosan milyen területeken lehet és érdemes is a mesterséges intelligenciát bevezetni. Még kevesebb a tapasztalat arról, hogy hogyan néz ki egy ilyen, szinte a teljes vállalati spektrumot érintő projekt, annak minden kihívásával és szükségletével.
A Mapei, a magyar piac egyik meghatározó vegyipari gyártóvállalata azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az összes üzleti területen bevezeti a mesterséges intelligenciát, ahol annak létjogosultsága lehet a vállalat életében. Az itt felhalmozott tudást pedig szívesen meg is osztják a Protechtor hallgatóságával.
A vendégeink: Markovich Béla, a Mapei ügyvezető igazgatója, és Vargáné Szőke Edina, az informatikai fejlesztések vezetője.
-
A developer experience napjainkban kulcsfontosságú a fejlesztők munkahelyi elégedettsége, produktivitása és elkötelezettsége szempontjából. A mai beszélgetés során Berecz Dániel (Head of Engineering @ Lufthansa Systems Hungária) segítségével feltárjuk, hogy milyen elemekből épül fel a DevX, mik a főbb dimenziói és hogyan mérhetjük hatékonyan. Megvizsgáljuk az üzleti jelentőségét is, mivel a hatékony DevX kiemelt hatással lehet az üzleti hatékonyságra és eredményességre. Mindemellett gyakorlati tanácsokat adunk arra vonatkozóan, hogy miként javíthatjuk a DevX minőségét a különböző felelősségi szinteken, valamint megnézzük, hogy milyen szerepe lesz az AI a jövőben ezen a területen.
-
Episodes manquant?
-
Az IT csapatokban a stresszkezelés és reziliencia kiemelkedő fontosságú téma, különösen a modern élet növekvő munkahelyi stresszintje mellett. Mindez nem csak a munkavállaló számára kihívás, de az iparágra jellemző fluktuáció és toborzási nehézségek, vagy a versenyképességre kiható csökkenő teljesítményszint miatt a vállalatok számára is létfontosságú beavatkozási pont.
Hogy jobban megértsük a munkahelyi stressz természetét és a reziliencia kialakítása érdekében tehető egyéni és vállalati lehetőségeket és eszközöket, Barta Bea tréner, fejlesztési szakemberrel beszélgettünk.
A beszélgetés során többek közt olyan területeket elemezzünk, mint:
A stressz tudományos háttere, mi történik a testünkkel amikor stresszhelyzetbe kerülünk? Mit értünk pontosan reziliencia alatt és miért fontos, hogy tudatosan foglalkozzunk vele? Mit tehet egy vállalat a munkahelyi stressz csökkentése és a reziliencia kialakítása és fenntartása érdekében? Hogyan támogassuk a home officeban lévő kollégákat? Mit tehet az egyén a stresszkezelés és a reziliencia érdekében? Hogyan változott a vállalatok hozzáállása a stresszkezeléshez a pandémia óta? -
Miközben a globális low-code piac értéke 2024-ben 22,5 Mrd USD, 2027-re már legalább 65 Mrd USD-re becslik a növekedését. Nem véletlenül. A vállalati digitalizáció nem csak az egyik leginkább forrásigényes terület, de egy korszakban, ahol már nem a nagy hal eszi meg a kis halat, hanem a gyors a lassút, minden olyan eszköz, amivel csökkenteni lehet a fejlesztési költségeket és jelentősen növelni a gyorsaságot, aranyat ér. A low-code platformok pontosan ezt ígérik és biztosítják.
De mindezt hogyan? Mit jelent a bevezetés üzleti és technológiai oldalról? Mire lehet használni és mire nem érdemes? Ha már el akarunk indulni vele, akkor hogyan válasszuk ki a vállalat számára legmegfelelőbb megoldást?
Ezekről és számtalan egyéb, az üzleti és IT döntéshozói oldalon felmerülő kérdésről beszélgetünk a Siemens piacvezető low-code platformja, a Mendix szakértőjével, Mieke Bekkers Andersennel.
-
A vállalati digitalizáció két legforróbb témája a mesterséges intelligencia és a low-code. Mind a két technológia azt ígéri, hogy drámaian csökkenti kiadásokat és az erőforrásigényt, miközben sokszorosára növeli a hatékonyságot. De mi történik, ha ötvözzük a két megoldást, és milyen üzleti előnyöket ígér mindez a gyakorlatban?
A vendégeink ezúttal Amir Piltan és David Hartveld, Siemens piacvezető low-code platformja, a Mendix szakértői, akikkel olyan témákról beszélgetünk, mint:
Mit tudunk üzletileg elérni az AI és a low-code társításával, ami eddig nem volt lehetséges? Milyen üzleti kihívásokra ad megoldást a technológia? Milyen formában jelenik meg pontosan az AI a low-code alapú applikációfejlesztésben és miért lesz ez jó mindenkinek? End-to-end megoldások az AI x low-code segítségével? Mit jelent a munkaerőigény szemszögéből, ha már AI is támogatja a citizen developerek és a hagyományos fejlesztők munkáját? -
Az ipar 4.0 bő 10 éve van jelen a technológiai közbeszédben. Az idea szerint úgy kellene egységesíteni a folyamatokat, hogy a végén egy olyan öntanuló mechanizmus jöjjön létre, ami segíti a döntéshozatalt és az automatikus precíz folyamatmenedzsmentet a termelés teljes vertikumában.
Ezzel szemben mára a közepesnél nagyobb cégek eljutottak a CAD/CAM rendszerek és az ERP-k bevezetéséig, viszont a temérdek digitalizálásra váró terület mellett a meglévő megoldások is jellemzően szigetszerűen működnek, és a különböző osztályok fájlokat tologatnak egymás között, amikor információt kell cserélni. Az industrial digital thread megvalósítása, ami az ipar 4.0 ígérete, pedig továbbra is vár magára.
Amikor még mindig előfordulnak a késések, váratlan leállások, sok a selejt, folyamat- és munkaerő-optimalizációs problémák vannak, vagy a termelés a lehetségesnél magasabb költségen történik, akkor felmerül a kérdés, hogy miért?
Kovács Imrével, a Siemens képviselőjével egyrészt ezeket a miérteket fogjuk feltérképezni, másrészt megoldási lehetőségeket keresünk a feldolgozóipar digitális kihívásaira.
-
Digitalizációs szempontból a vegyipart gyakran hivatkozzák a legnehezebben digitalizálható és automatizálható iparágként. Ezen a kerekasztalon azt próbáljuk feldolgozni, hogy miben áll a vegyipar összetettsége, milyen külső és belső adottságok és folyamatok határozzák meg, amik nehezítik a digitalizációs célok elérését, és milyen válaszok adhatóak ezen akadályokra.
Mindebben a piac két meghatározó szereplőjének képviselői, Finta Zoltán, az EuroAPI Digitális Igazgatója, és Györe Márk, a Soneas IT Managere lesznek a segítségünkre.
Témák amikről biztosan szó lesz:
A vegyipari digitalizáció sajátosságai Standardizáció és automatizációs kihívások Indsutrial Digital Thread és integrációs kérdések GMP és gyakorlati akadályai a digitalizációban Beavatkozási pontok és megoldási lehetőségek Machine Learning és egyéb haladó technológiák alkalmazása -
Beszélgettünk már arról, hogy mi alapján válasszuk ki a számunkra megfelelő felhőstratégiát, és arról is, hogy ha már a hibrid felhő mellett tettük le voksot, akkor hogyan csináljuk azt jól. Ezúttal még tovább merülünk a nyúlüregbe, és Rubóczky György, a Magyar Bankholding felhőszolgáltatások terület vezetőjével beszélgetünk arról, hogy milyen gyakorlati kihívásokat jelentett egy ekkora óriásvállalat felhőbe migrálása?
Az interjú során nem elsősorban a szállítás kerül a fókuszba, sokkal inkább azokat a kérdéseket járjuk körbe és tapasztalatokat adjuk át, amelyek gyakran fel sem merülnek a tervezés során, viszont alapvetően határozzák egy ilyen komplex projekt sikerességét.
-
Volt már beszélgetésünk arról, hogy mi alapján döntsünk a különböző felhőstratégiák között, mit érdemes saját, mit külső infrastruktúrán tartani. Ez alkalommal arról lesz szó, hogy ha már eldöntöttük, hogy hibrid felhő stratégiával megy a vállalat, akkor azt hogyan csinálhatjuk a legjobban?
Terítékre kerül, hogy hogyan mérjük fel a szervezetünk meglévő folyamatait? Milyen lépésekből áll a célok és követelmények meghatározása? Mire figyeljünk az üzleti és a technológiai célok összehangolása során? De lesz szó automatizálási, adatmigrálási, adatkezelési, hozzáférési, biztonsági kihívásokról, és még sok más egyéb fontos kérdésről.
Vendégeink: Márton Károly (BUBA – MBH), Abszinger Péter (DEKRA), Hives Áron (EDUBASE)
-
A Growww Digital sokéves tapasztalattal rendelkező szakértőjével a következő témákat jártuk körbe:
Miért a Shopping-hirdetések jelentik a legfontosabb marketingeszközt egy webshopnál?
Mit kell tudni a csatornamixről, melyek az elemei és van-e ideális e-kereskedelmi csatornamix?
Mi a See-Think-Do-Care keretrendszer, és mire jó?
Hogyan lehet felvenni a versenyt a Temuval és a hozzá hasonló e-kereskedő óriásokkal?
Melyek a külföldipiacra-lépés kihívásai és mik az első lépések?
Melyek a legnagyobb, leggyakoribb hibák egy PPC-kampánynál, amelyeket mindenképp el kell kerülni?
-
A kvantumtechnológia a kommunikációs megoldásaink és a számítástechnika következő nagy ugrása, a jelentősége legalább akkora, mint a mesterséges intelligenciáé. Napjainkban a második kvantumtechnológiai forradalom zajlik. Már nem csak megértjük a természet működését, de a kutatásból a gyakorlati alkalmazásba lépve a földön és a világűrben is olyan eszközöket építünk ezen tudás segítségével, amik átformálják az eddig ismert infrastruktúráinkat. Hogy jobban megértsük mi történik ezen a területen, újra Bacsárdi László, kvantuminformatikus és űripari szakértő a vendégünk, aki betekintést enged számunkra a kvantumvilág elméleti és gyakorlati, technológiai megvalósítási mélységeibe.
Ebben a beszélgetésben megnézzük miért beszélhetünk technológiai evolúciós ugrásról. Megértjük az elméleti alapokat, mint a kvantumbitek és az információ teleportálása, és belemegyünk az új infrastruktúra elemeibe és azok működésébe, mint a kvantumkulcsszétosztás, a földi és a földkörüli eszközök. Valamint az is kiderül, hogy számos megoldás amiről beszélünk, már kilépett a laborok szűk falai közül és a piacosítási vagy kereskedelmi fázisban van.
-
Az űrpiac szárnyal, évről-évre dőlnek a misszió indítási rekordok, a globális űripar mérete pedig 2023-ra elérte az 546 Mrd dollárt, ami 8%-os növekedés 2022-höz képest. Ez a növekedés számtalan potenciális új belépő számára nyitja ki a kapukat, akik az űriparban akarnak sikeresek lenni. De hogyan lehet sikeres egy vállalkozás az űriparban, főleg ha Magyarországról indul? Hogy néz ki az űripari K+F? Mik az űripari ellátási láncok legfontosabb jellemzői? Milyen kockázatokat és akadályokat kell megugrani, mi a siker általános és speciális receptje? Ezekre a kérdésekre keressük a választ mai vendégemmel, Bárczy Tamással, a HUNSPACE Magyar Űripari Klaszter elnökéve és az Admatis ügyvezető igazgatójával.
-
2024-re már több mint 26500 működő műhold van orbitális pályán és 2023 volt zsinórban a harmadik év, amikor megdőlt előző évi pályára állítási rekord. Számunkra két ok miatt érdekes most ez az összefüggés. A legfontosabb, hogy mai vendégünk, Tarcai Norbert, az Ephemersys CTO-ja kifejezetten érdekelt ebben a növekedésben. A másik ok, hogy az űripar radikális növekedése számtalan lehetőséget biztosít a hazai vállalatok számára. Ebben a beszélgetésünkben az Ephemersys tapasztalatain keresztül nézzük meg, hogy mit tartogat az űripar az IT fókuszú vállalatok számára.
-
Miért olyan fontos a digitális analitikával foglalkoznunk egy webshopnál? Képzeld el azt a helyzetet, hogy egy webshopot üzemeltetsz, de fogalmad sincs, hogy honnan érkeznek a látogatók, mit keresnek, és hogyan viselkednek az oldaladon. Képtelenség lenne hatékonyan fejleszteni vagy növelni az eladásokat anélkül, hogy megfelelően elemeznénk az adatokat. Pontosan ezért olyan fontos a digitális analitika: segít megérteni az ügyfelek viselkedését, optimalizálni a marketingstratégiát és maximalizálni az eladásokat.
De mit is jelent a digitális analitika? Létezhet-e egy jól működő webshop analitika nélkül? Milyen kockázatokkal járhat egy rosszul működő analitikai rendszer? Képesek vagyunk-e jól megtanulni a buktatókat, nehézségeket? Hogyan lehet a digitális analitika segítségével felvirágoztatni a webshopodat?
-
A vállalatok sikeressége legalább annyira múlik a belső folyamatok hatékonyságán, mint azon az oldalon, amivel az ügyfelek találkoznak. Ezen a kerekasztalbeszélgetésen három piacvezető vállalat, a Ringier Axel Springer Hungary, a DPD Hungary és az MNB IT vezetői osztják meg a tapasztalataikat a belső folyamataikat érintő digitalizációs igényekkel és kihívásokkal kapcsolatban. Amikről mindenképpen beszélünk:
Az elmúlt évek hatása a vállalati digitalizációra Hol tartanak a megszólalók a digitális érettségben Milyen digitalizációs igények érkeznek és hogyan lehet azokat hatékonyan priorizálni Milyen kihívásokkal jár a vállalati folyamataink digitalizációja és hogyan lehet azt sikeresen kivitelezni A vállalati digitalizációs elvárások következő hulláma: blockchain, ML, generatív AI -
Az AI penetráció és azon belül is a Large Language Model nyújtotta megoldások új szintre emelték az IT biztonsági kihívásokat. Mindeközben a zsarolóvírusos támadásokra épülő iparág, mondjuk úgy egy izgalmas evolúción ment át az elmúlt években, széles körben elérhetővé téve rosszindulatú szolgáltatások sokaságát (RaaS). Az IoT még mindig egy sérülékenység, az ipari szereplők sem aludhatnak nyugodtan, de a nemzeti kritikus infrastruktúrák sincsenek biztonságban.
Béres Péter (Sicontact) és Gyimesi Attila (OPSWAT) voltak a vendégeink, akikkel a jelen kihívásai mellett azt is átbeszéltük, hogy mit történik Quantum Security oldalon.
-
Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk: a SEO továbbra is alapvető fontosságú lesz az online jelenlét szempontjából. A Google felületének változásai, az egyre növekvő verseny és a trendek mind azt mutatják, hogy a fizetett hirdetések mellett kiemelt hangsúlyt kell fektetnie egy e-kereskedőnek, hogy organikus szempontból is rendben legyen a weboldala – akár technikai SEO-ról, linkmarketingről vagy új és meglévő tartalmakról legyen szó.
Olyan területek is bővebb kifejtésre kerülnek, mint például továbbra is érdemes-e blogolni, és mennyire hatékonyak a videók az online jelenlét szempontjából. Emellett beszélünk az eszközök és felületek változásáról, valamint arról is, hogyan kell lépést tartani a technológia fejlődésével, mik a leggyakoribb hibák, esetleges hiányosságok, amelyek befolyásolhatják az organikus sikereket.
-
2020-21 nagy felfordulást hozott a vállalati IT-ban, a home office olyan tágan nyílt ki és intézményesült sok helyen, mint azóta soha. Aztán 2022-ben sok helyen elindult egy visszarendeződési folyamat. Kerekasztal partnereinkkel (I-Cell Mobilsoft, GG Development) azt vizsgáljuk meg, hogy miként változott a technológiai szakemberek rugalmassága a remote / onsite / hibrid munkavégzés tekintetében és mindezzel párhuzamosan hogyan alakultak a vállalati igények. Egyrészt érdekel minket a két oldal motivációja, másrészt azt keressük, hogy hol találkoznak ezek az igények a realitásokkal és hogyan lehet őket a realitások mentén közös nevezőre hozni.
-
A Meta univerzum feltérképezésekor hajlamosak vagyunk csak a Facebook és az Instagram platformjaira gondolni, ugyanakkor jóval szélesebb lehetőségek állnak rendelkezésre. De vajon az e-kereskedők számára mennyire fontos a közösségi médiában való szereplés, mi szükséges a közvetlen kapcsolat kiépítéséhez és mi fontos a márkaépítéshez?
A beszélgetés során feltárjuk, hogyan függnek össze az iparágak és a platformok, milyen jövőbeli kilátások vannak és fény derül arra is, melyek a leggyakrabban előforduló hibák a Meta kampányoknál és hogyan előzhetjük meg ezeket. A podcastben a Growww Digital szakértői nem csupán információkat, hanem inspirációt és gyakorlati útmutatást is nyújtanak a közösségi média világában való hatékony navigáláshoz.
-
Az űripar és űrgazdaság kérdésköre legalább 2015 december óta az egyik legizgalmasabb terület, amikor is a SpaceX Falcon 9-es rakétája 11 kommunikációs műholdat állított föld körüli pályára, majd a hordozó rakéta visszatért a földi platformra, ezzel új sebességbe téve az űrversenyt mind a magán, mind az állami szereplők részéről. Az USA, az EU, Kína, India, de még az egészen kis, de technológiában erős országok is, mint Izrael azon dolgoznak, hogy minél nagyobb szeletet hasítsanak ki az űripar fejlődéséből.
Bacsárdi Lászlóval, űripari szakértővel és egyetemi docenssel beszélgettünk arról, hogy miként néz 2024-ben az átfogó kép, mit kell tudnunk a globális űrpiac alakulásáról, milyen folyamatok határozzák meg, hol helyezkednek el benne a különböző állami és magán szereplők, és milyen lehetséges csatlakozási pontok vannak a magyar vállalatok számára?
- Montre plus