Episodes
-
W ramach naszych wakacyjnych perygrynacji odwiedziliśmy polską Ambasadę Prosecco – bo jak inaczej nazwać krakowski sklep i wine bar tylko z winami musującymi prosecco. I to jakimi! Właściciele i jednocześnie importerzy Prosecco to Zuzia Nowakowska-Sikora i Artur Sikora. Zapytacie jak to tylko prosecco - wariaci? fanatycy? marzyciele? a może twardo stąpający ludzie biznesu? Poznajcie Państwa Prosecco jak ich w Krakowie nazywamy - zapraszamy do ich świata i ich festiwal prosecco "WINO W WILLI"
W tym odcinku:
Skąd ta Zuzi i Artura miłość do proseccoGdzie powstaje proseccoJak się robi robi proceccoJakie mamy rodzaje proseccoJak nasi goście wybierają producentów i dlaczego tych właśnieJak najlepsi producenci radzą sobie z wizerunkiem wina popularnego ale niezbyt poważanegoJak rozpoznać dobre proceccoSkąd pomysł na festiwal prosecco w KrakowieCo nas czeka na festiwalu WINO W WILLI Wino w Willi” to pierwszy w Polsce festiwal Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, który odbędzie się w dniu 13 i 14 lipca 2024 r. W Willi Decjusza w Krakowie. Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Consorzio di Tutela Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Program Festiwalu www.winowwilli.pl
RADIO KULINARNE WINE PODCAST Patron medialny festiwalu -
Czy nasza gościni Keto Prangulaishvili - znana krakowska Gruzinka, ambasadorka win gruzińskich - śni już po polsku? Co jej gra w gruzińskiej duszy i co my, Polacy mamy wspólnego z Gruzinami? Czym tak naprawdę jest dla Gruzinow wspólne wino i spotkanie przy stole. Jakie polskie wina pojawiają się na stole u Keto i za co ceni polskich winiarzy.
Zapraszamy na rozmowę nie tylko o tym co gra w gruzińskiej duszy ale o również startującym lada dzień wydarzeniu, którego twórczynią jest nasza gościni Keto Prangulaishvili. To wINNY FESTIWAL, który odbędzie się w Dworze w Tomaszowicach w dniach 7 i 8 lipca.
(w)INNY FESTIWAL 7-8 lipca - Dwór w Tomaszowicach Dwór w Tomaszowicach,
ul. Krakowska 68, 32-085 Tomaszowice
I dzień dla szerokiej publiczności -wstęp biletowany II dzień - dla przedstawicieli branży alkoholwej - wstęp po rejestracjiPODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/
Więcej materiałów na naszej stronie www.radiokulinarne.pl
Radio Kulinarne - dla tych, którzy kochają wino, jedzenie i podróże -
Episodes manquant?
-
Słowenia - to wymarzone miejsce dla ludzi, którzy lubią łączyć podróże winiarskie z turystyką kulinarną i zaglądaniem w niezwykłe miejsca. Kraj mały (ma tylko dwa miliony mieszkańców), ale niezwykle różnorodny jeśli chodzi o krajobrazy i winiarską tradycję. Co jest szczególnie godne uwagi? Sprawdziliśmy to podczas dziennikarskiego wine tripu do Słowenii.
Wino w Słowenii jest niewątpliwie napojem narodowym. Oficjalne jego spożycie w roku rynkowym 2021/2022 wynosiło około 33 l na obywatela, ale trzeba dodać do tego jeszcze 30% rynku win domowych, a to daje w sumie aż 43 l na głowę. Do tego wychwalający wino hymn narodowy Zdravjica (Toast) i długa lista endemicznych odmian winorośli, przywracanych po latach zapomnienia. Wiele znanych win popularność zawdzięcza właśnie tym winiarzom, którzy największego kapitału Słowenii upatrują w odkurzaniu tradycji. Te działania przynoszą już konkretne wyniki, ponieważ niektóre zapomniane, niechciane i traktowane z politowaniem odmiany winorośli wracają na salony, zaczynają być cenione zarówno w Słowenii, jak i innych krajach.
Opowiadamy wam w tym odcinku o cvičku i žametovce – o winie i o odmianie, które Słoweńcy odczarowali. Zabieramy więc was do mikroregionu Dolenjska, który wraz z Belą krajiną i Bizeljskiem-Sremičem tworzą region winiarski Posavje, położony wzdłuż granicy z Chorwacją. Najcieplejszym mikroregionem Posavja jest Bela krajina, tylko nieco chłodniejsza od Primorskiej nad Adriatykiem, z kolei sąsiednia Dolenjska to najzimniejszy mikroregion winiarski w całej Słowenii.
W tym odcinku opowiadamy wam o:
kwintesencji winiarstwa słoweńskiego i znaku rozpoznawczym Dolenjskiej czyli o cvičkunarodowej ikonie winiarskiej - czerwonej odmianie winorosli czyli o žametnej črninieo Starej winorośli wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa i jej opiekuniehistorii rodziny winiarskiej Frelih i jej wkładzie w rozwój win musujących w Dolenjskiej i formalną rejestrację cvičkapolecanych przez nas producentach wina cvičekWizytę winiarską w Słowenii i degustacje win w winnicach odbyliśmy na zaproszenie Słoweńskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy Damiana Buraczewskiego – propagatora win słoweńskich, autora bloga www.slovvine.com
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/
Więcej materiałów na naszej stronie www.radiokulinarne.pl
Radio Kulinarne - dla tych, którzy kochają wino, jedzenie i podróże -
Gruzja - kraj niezwykle przyjazny Polakom. Polubiliśmy podróże do Gruzji - podziwiamy góry, zabytki, kochamy gruzńskie jedzenie, ucztowanie i wino. Wino, które stanowi bardzo ważną część kultury i tradycji gruzińskiej. Warto poznawać tę kulturę i wina z gruzińskich endemicznych odmian. Temu przyświeca nowa akcja "WINO z GRUZJI".
Jej pierwsza edycja jest dedykowana winom z odmiany KISI. O tej akcji, o tym dlaczego właśnie KISI, jak smakują wina z tej odmiany i gdzie możecie spróbować takich win rozmawiamy w podcaście z gośćmi:
Mariuszem Kapczyńskim- dziennikarzem i redaktorem naczelnym portalu Vinisfera.plMarcinem Świątkowskim - organizatorem wielu akcji promocyjnych poświęconym wino gruzińskim.Pełna lista restauracji i wina, które możecie spróbować w czasie akcji jest dostępna na naszej stronie internetowej www.radiokulinarne.pl
Na naszej stronie również materiały dodatkowe - fotografie i informacje na temat tradycyjnego sposobu wytwarzania w Gruzji i odmiany kisi.
Akcja KISI TYDZIEŃ trwa od 27 maja do 9 czerwca 2024. Patronat nad akcją objęła Narodowa Agencja Wina z Gruzji
Radio Kulinarne Wine Podcast jest PATRONEM MEDIALNYM akcji KISI WEEK
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts, Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
Sezon wydarzeń winiarskich w pełni. Jest w czym wybierać. Jak się lubi wino i wydarzenia to mamy pełnię szczęścia. Ale zawsze jest miejsce na nową imprezę - która z założenia może nas zaskoczyć. W ramach naszych radiowych rekomendacji gościmy w podcaście Wojtka Lutomskiego – znawcę i miłośnika win europejskich, właściciela firmy Lutomski.wino zajmującej się importem win rzemieślniczych. Tym razem w odmiennej roli – w roli organizatora nowego festiwalu winiarskiego SKIN CONTACT KRAKÓW.
W rozmowie z Wojtkiem Lutomskim
o idei tego festiwalu i o tym co oznacza ta nazwadla kogo jest ten festiwal co nas czeka na festiwalu jaki jest klucz doboru winiarzy zapraszanych na festiwal o fascynujących historiach winiarzy - gości festiwalugdzie znajdziemy szczegółowe informacje o festiwalu PODCAST do posłuchania na:
na stronie radiokulinarne.plSpotify Apple Podcasts Google Podcasts i innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastówDodatkowe materiały na naszej stronie internetowej radiokulinarne.pl
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas i polub na www.instagram.com/radiokulinarne
Radio Kulinarne Wine Podcast. Pierwszy podcast winiarsko kulinarny. Do posłuchania ponad 100 odcinków. Dla tych którzy kochają wino, jedzenie i podróże. -
Na dźwięk języka czeskiego każdemu Polakowi się rodzi uśmiech na twarzy. Co takiego mają nasi sąsiedzi co sprawia, że tak ciepło myślimy o tym kraju i jego mieszkańcach. Czy to kraj piwem czy winem płynący i dlaczego warto zaplanować wyjazd do Czech. Wszak to bardzo blisko. Z naszego Krakowa czy Katowic to kilka godzin i jesteśmy na czeskiej ziemi.
Do naszego kolejnego przewodnika enoturystycznego – zaprosiliśmy naszego czeskiego kolegę – Filipa Hlavinkę – przewodnika enoturystycznego, wielbiciela Moraw i win czeskich a zwłaszcza morawskich, do tego duszę towarzystwa i śpiewaka operowego.
W tym odciniu:
Jak to jest z tymi mitami na temat CzechówGdzie w Czechach mamy regiony winiarskie i czym one się różniąCo regiony morawskie mają do zaoferowania turystom Jak wygląda ta enoturystyka na Morawach i czego możemy się tam spodziewaćGdzie szukać informacji o wydarzeniach enoturystycznychCzy czescy winiarze lubią polskich enoturystówCo Filip sądzi o winach morawskichSkąd wino w życiu Filipa HlavinkiPODCAST do posłuchania na:
na stronie radiokulinarne.plSpotify Apple Podcasts Google Podcasts i innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastówDodatkowe materiały na naszej stronie internetowej radiokulinarne.pl
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas i polub na www.instagram.com/radiokulinarne
Radio Kulinarne Wine Podcast. Pierwszy podcast winiarsko kulinarny. Do posłuchania ponad 100 odcinków. Dla tych którzy kochają wino, jedzenie i podróże. -
Łamanie stereotypów w kuchni to ich specjalność. Wyzwania? Bułka z masłem. W Krakowie rozgościł się nowy team – dobrze ludziom, którzy cenią dobrą kuchnię. Gośćmi naszego podcastu są Aga Kraszewska i Aleks Baron – szefowie kuchni, którzy pracują razem od wielu lat a teraz tworzą nowy koncept na kulinarnej mapie Krakowa – restaurację "Kapłony i szczeżuje À La Carte".
Aleks to niegrzeczne dziecko polskiej gastronomii – to on już wiele lat temu przypomniał nam o pięknie kiszonek, to on serwował po królewsku serca wołowe, wątróbki i nereczki , to on potrafi też skojarzyć ze sobą najbardziej zaskakujące smaki i opowiedzieć o nich z czułością , popijąc kieliszkiem polskiej rzemieślniczej wódki, którą ceni i kocha.
Aga to kobieta, która w tym tandemie, ogarnia organizację kuchni, niesfornych dostawców i terminy. No i kocha sery - zwłaszcza umrzyki. Co to za specjalność? To wszystko w podcaście.
W tym odcinku zapytaliśmy Agę i Aleksa:
Czy wciągnęła ich już magia krakowskiego KazimierzaSkąd nazwa nowego projektu Kapłony i szczeżuje À La Carte.Czym jako przybysze z Warszawy chcą zaczarować gości i krakusów, którzy mają wysokie oczekiwania kulinarne i czego możemy się tutaj spodziewaćNa ile w ich gotowaniu jest autentycznej kuchni żydowskiej i polskiej, a na ile ich autorskiej interpretacjiNa czym polega suces dobrego pairingu jedzienie & wino & alkohole mocne - jak łamać ogólnie przyjęte zasadyCzy Kraków to dla nich tylko przystanek na trasie a moze za kilka miesiecy spotkamy się np. na Filipinach lub Honkongu ?PODCAST do posłuchania na:
https://radiokulinarne.pl/kaplony-i-szczezuje-po.../Spotify https://tiny.pl/dxtpvApple Podcasts https://tiny.pl/dxtndGoogle Podcasts https://tiny.pl/9drrgi innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastówDodatkowe materiały na naszej stronie internetowej radiokulinarne.pl
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas i polub na www.instagram.com/radiokulinarne
Radio Kulinarne - dla tych którzy kochają wino, jedzenie i podroże -
Dwa konkursowe dni, dwudziestka jurorek i jurorów oraz 554 wina z 127 winnic z całego kraju. Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu WINOPL, który odbywa się co roku w Poznaniu przed Targami Polskch Win i Winnic. Medalami nagrodzono 160 win. Sześciu z nich nadano tytuł championa.
O programie Targów Polskich Win i Winnic i rozstrzygnietym właśnie konkursie WINOPL Bartosz Wilczyński (w tym roku również juror) rozmawia z Mirkiem Krasnowskim Dyrektorem Programowym Targów, Maciejem Sokołowskim Szefem Jury i Szymonem Pewińskim z zespołu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Radio Kulinarne Wine Podcast gratuluje wszystkim nagrodzonym winiarzom.
Pełne wyniki na naszej stronie internetowej RadioKulinarne.pl oraz na stronie Targów
PODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Jeśli Ci się podobało zapraszamy do obserwowania naszego profilu na instragramie -
Styczeń to tradycyjny czas podsumowań. Tak jest również w Radiu Kulinarnym. To już czwarte rokroczne podsumowanie w radiowym cyklu POLSKIE WINO. Na dodatek okazja dla nas szczególna – to 100 odcinek naszego podcastu!
To był kolejny dobry rok dla polskich winiarzy i polskiego wina. Działo się dużo, było sporo nowych przedsięwzięć i spektakularnych wydarzeń. Warto było o tym porozmawiać.
Oto goście tegorocznej edycji podsumowania:
Katarzyna Korzeń - Enoportal i Akademia EnoRozwoju,Patrycja Krauze - wine bar Dzikie Wino i Dzikie Wino na Kleparzu,Radosław Froń - Paragraf w KieliszkuMariusz Kapczyński - Vinisfera.pl.Dyskusję poprowadził Bartosz Wilczyński (Radio Kulinarne, ekspert marketingowy)Nad całością podsumowania czuwała nasza wydawczyni Maja Dutkiewicz (Radio Kulinarne).O czym rozmawialiśmy
o tym co według naszych rozmówców ważnego wydarzyło się w polskim winiarstwie w 2023 rokuo modzie na polskie wino w 2023o postrzeganiu wina polskiego przez konsumentówo tym co w 2023 pchało enoturystykę i jak ona się teraz prezentujeo prognozach dla polskiego winiarstwa na 2024PODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów. -
W naszej drugiej opowieści o Małopolskim Szlaku Winnym i małopolskim winiarstwie udajemy się dalej na południe i wschód Małopolski. Zaczniemy od okolic Jeziora Rożnowskiego – w regionie, który z roku na rok zyskuje na popularności turystów nie tylko z Małopolski.
W tym odcinku:
Rozdział 3 - „Zatrzymaj się i pomyśl zostaję tutaj na dłużej ” - Widok po horyzont. Ten obraz z tarasu tej winnicy na przepiękną panoramę pobliskiego jeziora to gotowa okładka albumu całego regionu Doliny Dunajca. W piękne słoneczne popołudnie na tarasie Winnicy Gródek rozmawialiśmy z Eweliną Obrębską – managerką, sommelierką i enolożką.
Rozdział 4 - "Zróbmy to razem” - Raptem 30 km od Gródka spotkaliśmy się się z kolejnymi rozmówcami – winiarzami z Janowic. Janowice to urokliwa miejscowość położona nad samym Dunajcem. Widoki wprost do wrzucenia na instagrama. Stąd tylko 20 km do Tarnowa, 6 km do Wieży Widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej i również 6 km do słynnych Lusławic gdzie znajduje się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Janowice to jedna z kilkudziesięciu lokalizacji winiarskich w tej części Małopolski. Naszymi goścmi byli Wiesław Chlipała - Winnica Janowice i Andrzej Haus Winnica Uroczysko.
Nie sposób w tak krótkich rozmowach pokazać wam uroki i różnorodność winiarskiej Małopolski. Zaplanujcie więc w sezonie wasze wycieczki enoturystyczne z kierunkiem Małopolska. Do zobaczenia na szlaku. Na pewno się tam spotkamy.
Zagladajcie na stronę Małopolskiego Szlaku Winnego i Małopolskiego Szlaku Winnego na rowerach
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
Jedenaście lat temu przy wsparciu Województwa Małopolskiego został utworzony szlak enoturystyczny – Małopolski Szlak Winny. W czasach kiedy polskie winiarstwo było jeszcze w powijakach a w Małopolsce działało raptem kilka winnic.
Jego twórcami była Gorczańska Organizacja Turystyczna przy wsparciu Wojtka Bosaka - enologa, dziennikarza winiarskiego i członka Polskiego Instytutu Wina i Winorośli.
Dziś to 60 winnic na Szlaku zlokalizowanych na obszarze całej Małopolski zarówno na północy na Jurze Krakowskiej, jak w części południowej i wschodniej – na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim jak i w okolicach Tarnowa.
W tym odcinku:
„Rozdział 1 – "Tak to się zaczęło” - O początkach szlaku i małopolskim winiarstwie rozmawiamy z Wojtkiem Bosakiem – prowadzącym Dni Otwartych Winnic na szlaku od początku.
„Rozdział 2 – "Wyjątkowa natura, historia i wino” - O winiarstwie na Jurze Krakowskiej, spotkaniach z enoturystami i poszukiwaniu własnej tożsamości rozmawiamy z winiarzami: Marcinem Niemcem z Winnicy Amonit i Robertem Ziębą z Winnicy Kresy.
Źródła historyczne wskazują, że Kraków jest najstarszym ośrodkiem uprawy winorośli na ziemiach Polski a Małopolska ma długą historię winiarską od czasów średniowiecznych aż do współczesnych czasów. Nowa era winiarstwa – ta która rozpoczęła się w latach 90-tych w Małopolsce - to już zupełnie inna historia ale dobrze mieć świadomość, że wino i winiarstwo rozwijało się i było obecne tutaj przez wieki. Każda winnica w tej nowej historii tutejszego winiarstwa to indywidualna opowieść: o ludziach, miejscach i pasji. Warto zajrzeć na szlak, poznać winiarzy i ich historie.
Zagladajcie na stronę Małopolskiego Szlaku Winnego i Małopolskiego Szlaku Winnego na rowerach
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
To nasz trzeci - ostatni odcinek w naszym dźwiękowym przewodniku enoturystycznym, który Bartosz nagrał jak poprzednio wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU. Przewodnik powstał w czasie wyjazdu prasowego na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Czas na Portugalię! Tym razem region Alantejo i Tejo!
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarodowej kampanii promocyjnej wina portugalskiego i hiszpańskiego: " feel EUROPEAN QUALITY with wines from spain and portugal" #aSharedPassion ♥
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
Kontynuujemy nasz minicykl o winach portugalskich. Zapraszamy na drugi odcinek naszego dźwiękowego Przewodnika. Tak jak odcinek pierwszy Bartosz Wilczyński nagrał go wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU. Jesteśmy jeszcze w regionie winiarskim Porto e Duro, potem kilkaset kilometrów i rozpoczynamy wizytę w regionie Alentejo.
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarodowej kampanii promocyjnej wina portugalskiego i hiszpańskiego: " feel EUROPEAN QUALITY with wines from spain and portugal" #aSharedPassion ♥
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/
Więcej materiałów na naszej stronie www.radiokulinarne.pl
Radio Kulinarne - pierwszy podcast winiarsko kulinarny. Dla tych, którzy kochają wino, jedzenie i podróże. -
To dźwiękowy przewodnik enoturystyczny w 3 odsłonach, który Bartosz nagrywał codziennie wieczorem wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU w czasie wyjazdu prasowego na zaproszenie WINES OF PORTUGAL.
Czas na pierwszy odcinek w naszym minicyklu portugalskim. Odwiedzamy region winiarski Vinho Verde i Porto e Duro.
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarodowej kampanii promocyjnej wina portugalskiego i hiszpańskiego: " feel EUROPEAN QUALITY with wines from spain and portugal" #aSharedPassion ♥
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledźcie nas i subskrybujcie na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/
Więcej materiałów na naszej stronie www.radiokulinarne.pl
Radio Kulinarne - pierwszy podcast winiarsko kulinarny. Dla tych, którzy kochają wino, jedzenie i podróże. -
Zapraszamy na rozmowę zarejestrowaną podczas panelu pt. "Widoki na polskie winiarstwo i wino z perspektywy kobiet" w drugim dniu pierwszej edycji Ogólnopolskiego Kazimierskiego Festiwalu Wina.
Gościniami Mai Dutkiewicz z Radia Kulinarnego na scenie festiwalowej na Zamku w Kazimierzu były:
Katarzyna Korzeń (Enoportal, Akademia Enorozwoju)Agnieszka Rousseau (enolog, Winnica Wieliczka)Magdalena Kapłan (naukowczyni, Winnica Nobilis) iBarbara Płochocka (Winnica Płochockich).Posłuchajcie o tym jak polskie kobiety wina dyskutują o:
W jakim punkcie rozwoju jest obecnie polskie winiarstwoCo ważnego wydarzyło się w polskim winie w ciągu ostatnich 12 miesięcyJaka była ich droga do winiarstwaJak zdobyć niezbędne doświadczenie, żeby robić dobre winoCzy trudno się w Polsce robi winoCzy kobietom, które tworzą wino w Polsce jest trudniej niż mężczyznom.Jak to jest ze świadomością polskiego wina wśród konsumentów i restauratorówJaką rolę w rozwoju polskiego winiarstwa mogę pełnić festiwale winiarskie
PODCAST do posłuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google Podcasts i Apple Podcasts i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/
Więcej materiałów na naszej stronie www.radiokulinarne.pl
Radio Kulinarne - pierwszy podcast winiarsko kulinarny. Dla tych, którzy kochają wino, jedzenie i podróże. Od ponad trzech lat zabiearmy was w świat polskiego wina. -
O tej jedynej, prawdziwej Toskanii winem płynącej i licznych polskich Toskaniach rozmawiamy z Tomaszem Prange-Barczyńskim, dziennikarzem winiarskim, red. naczelnym Fermentu, współautorem z Wojtkiem Bońkowskim Przewodnika "Włochy - opowieści o winach, regionach, odmianach"
Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju toskańską wycieczkę winiarską
W tym odcinku:
Która polska Toskania jest najtoskańszaNa czym według polega światowy fenomen ToskaniJakie są ulubione miejsca Tomasza w ToskaniiJakim regionem winiarskim jest ToskaniaCzym się różni Chianti od Chianti ClassicoToskańskich legendach winiarskichSupertoskany - co to za winaCo Tomasz lubi jeść w ToskaniiSubiektywnym spojrzeniu Tomasza na Toskanię opisane w Przewodniku WŁOCHYPODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google i Apple Podcasts,Onet Audio i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
To już dziewiąta, organizowana przez Niemiecki Instytut Wina, ogólnopolska edycja akcji „Riesling Weeks”, która w tym roku trwa przez cały czerwiec. Jej celem jest promocja rieslingów i innych win niemieckich.
My jako wierni poddani - dworzanie z winnej frakcji rieslingowej z przyjemnością zapraszamy na rozmowę o fenomenie tego wina - a naszym gościem w tym nagraniu był Tomasz Prange-Barczyński - dziennikarz i ambasador win niemieckich w Polsce i sam Król Riesling.
W tym okresie będzie można spróbować niemieckich rieslingów w specjalnych cenach i uczestniczyć w ciekawych spotkaniach w wyjątkowych miejscach. Miejsca biorące udział w „Riesling Weeks 2023” przygotowały moc atrakcji: promocje cenowe, warsztaty winiarskie, specjalne karty menu, pakiety, konkursy.
W tym roku akcja będzie przeprowadzona w ponad 400 lokalizacjach w wielu miastach Polski. Strona www.rieslingweeks.pl pomoże znaleźć restaurację, sklep oferujące wyselekcjonowane wina niemieckie w promocyjnych cenach a także wydarzenia organizowane przez partnerów.
Letnia akcja promocyjna rieslinga „Riesling Weeks 2023” jest organizowana przez Niemiecki Instytut Wina - organizację działającą na rzecz promocji wina niemieckiego.
FACEBOOK INSTAGRAM
Partner akcji: Winterhalter. Partnerzy medialni: Czas Wina, Ferment pismo o winie, Food Service, Fine Bite, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Restauracja, Radio Kulinarne, Trybuszon, Vinisfera, Winicjatywa -
Z okazji 3 urodzin Radia Kulinarnego postanowiliśmy sprawić wam niespodziankę – to nowa forma naszych podcastów, która będzie publikowana cyklicznie co kilka tygodni pod wspólnym hasztagiem #felietonywiniarskie.
Co wyróżnia ten nowy format? To opowieści, których nie jesteśmy autorami, ale zaprzyjaźnieni ludzie wina publikujący na łamach Magazynu TRYBUSZON, a prezentowane u nas w formie dźwiękowej w interpretacji Mai Dutkiewicz.
Dziś zapraszamy na felieton OKIEM WINIARZA, którego autorem jest Nestor Kościański – winiarz z Winnicy Moderna z Dolnego Śląska pod tytułem DZIKOŚĆ w KIELISZKU opublikowany w Trybuszonie nr 4 Wiosna 2023.
Więcej artykułów i felietonów winiarskich na: www.trybuszon.pl
www.facebook.com/WinnicaModerna
PODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google i Apple Podcasts,Onet Audio i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
Posłuchajcie relacji z Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023, które odbyły się w dniach 26 - 28 maja w Hotelu Airport Okęcie.
W naszej radiowej relacji wystąpili (w kolejności pojawiania się)
Tomasz Kolecki - Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów PolskichMaciej Łyko - Mistrz Polski Sommelierów 2019, Head sommelier Kontakt wino & bistro Łukasz Modelski - dziennikarz radiowy Droga przez Mąkę Polskie Radio Program 2Jarosław Baranowski - Head Sommelier w Restauracji Kuchnia Otwarta Lublin, najlepszy zagraniczny sommelier w zawodach Trophée Raventos i Blanc Estonia's Best Sommelier 2023TOMASZ ŻAK - Mistrz Polski Sommelierów 2023, sommelier Kontakt wino & bistroTomasz Kamecki - Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów PolskichZwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023 został Sebastian Giraldo Makovej z Węgier, ambasador winiarni Sauska.Tegorocznym Mistrzem Polski został Tomasz Żak
z warszawskiego Kontaktu, który zajął w zawodach drugie miejsce. Na trzecim, zamykając listę finalistów zawodów, znalazł się Bartosz Nowakowski, sommelier bydgoskiej restauracji Czosnek
i oliwa.
PODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google i Apple Podcasts,Onet Audio i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ -
Tegoroczny XI Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS odbędzie się w dniach 18-19 maja na Zamku w Niepołomicach k/Krakowa. To największy konkurs w regionie, w którym wina oceniane są przez międzynarodowe jury. W tym podcaście z okazji kolejnej edycji tego konkursu Radosław Froń - Paragraf w Kieliszku i Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne rozmawiają o:
Co wyróżnia ten konkurs na tle innychCzy ten konkurs daje gwarancję profesjonalnej oceny winKto więc ocenia wina w tym konkursieJak wygląda konkurs w punktu widzenia organizacyjnego i technicznegoPo co winiarzom konkursy winiarskieJak na tle win z Europy środkowo-wschodniej wypadają wina polskieZgłoszenia win do konkursu https://galicjavitis.pl/formularz-zgloszeniowy/
Dodatkowe informacje: https://galicjavitis.pl/miedzynarodowy-konkurs-win-galicja-vitis/
PODCAST do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify, Empik Go, Google i Apple Podcasts, Onet Audio i innych aplikacjach do słuchania podcastów.
Pozostańmy w kontakcie. Śledź nas na:
www.instagram.com/radiokulinarne/
www.facebook.com/bart.wilcz/ - Montre plus