Episodes
-
Poseł Marek Jakubiak konsekwentnie krytykuje niemieckie wpływy w Polsce. Sugeruje, że niemieccy agenci mogą tkwić wśród przedstawicieli władzy ustawodawczej.
-
Episodes manquant?
-
Publikuje rzadko, lecz każda jego książka jest wydarzeniem literackim. Ma również na koncie udany romans z Melpomeną. Chociaż od przeszło półwiecza mieszka w Warszawie scenerię jego pisarstwa stanowi przede wszystkim prowincja.
Swe narracje tka używając ołówka i gumki. W NIEREGULARNIKU LITERCAKIM rozmawiamy o Wiesławie Myśliwskim, autorze tak wybitnych powieści jak: "Kamień na kamieniu", Widnokrąg" czy "Traktat o łuskaniu fasoli". -
Brak mieszkań wciąż jest palącym problemem na Szmaragdowej Wyspie. W 2024 r. wybudowano zaledwie nieco ponad 20 tys. lokali, znacznie poniżej obietnic rządu.Standardowy cel to 33 tys. mieszkań rocznie. Po 2020 r. tylko dwa razy udało się osiągnąć ten cel
wskazuje szef portalu Polska-IE.com Bogdan Feręc. Jak podkreśla, jedną z istotnych przyczyn takiego stanu rzeczy jest permanentny brak rąk do pracy. Dodaje, że polityka Unii Europejskiej również przyczynia się do pogłębiania irlandzkiego problemu mieszkaniowego.
Jeżeli nie obniżymy kosztów produkcji przemysłowej, nigdy nie będziemy konkurencyjnitrwają pracę nad przepisami zakazującymi irlandzkim firmom z firmami funkcjonującymi na okupowanych terytoriach palestyńskich.Premier Micheal Martin przekazał ustawę do prokuratora generalnego, który stwierdził, że w niektórych punktach jest ona sprzeczna z konstytucjąrelacjonuje Bogdan Feręc.
Jakub Grabiasz omawia wyniki 1 kolejki Pucharu Sześciu Narodów: Irlandia-Anglia 27:22 Francja-Walia 43:0, Szkocja-Włochy 31-19.
W kolejce kibiców czekają następujące mecze: Włochy-Walia, Anglia-Francja, Szkocja-Irlandia.
-
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje przejąć drugi samolot należący do rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, który obecnie znajduje się na Dominikanie.
-
Dr Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, podsumowuje I i II etap 53. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina i zapowiada wielki finał.
-
Audycję prowadzi Arkadiusz Jarzecki.
-
Nie ma powodu do szukania konfliktu z amerykańskim ambasadorem tam, gdzie pola do tego konfliktu nie ma - mówi analityk, publicysta "Nowego Ładu".
-
Małgorzata Kleszcz, dziennikarka Radia Wnet kontynuuje radiową podróż dookoła świat. Tym razem spotkała się z Polkami, które żyją, pracują i latają nad Alaską.
-
Justyną Błażejowską z Fundacji Archiwum im. Jana Olszewskiego od lat związana dokumentowała dziedzictwa byłego premiera, zapowiada kolejny tom wspomnień polityka.Współpraca Justyny Błażejowskiej z Janem Olszewskim odbywała się w trudnych warunkach, związanych z jego stanem zdrowia. Ze względu na problemy zdrowotne, komunikacja z premierem odbywała się głównie przez telefon. Gościni "Poranka Wnet" podkreśla, jak ogromne znaczenie miały dla niej te chwile, w których mogła zgłębiać wiedzę o politycznej historii Polski prosto od człowieka, który ją współtworzył.
Czyja będzie Polska?
Justyna Błażejowska porusza również temat pytania, które Jan Olszewski zadał w parlamencie tuż przed obaleniem jego rządu: „Czyja będzie Polska?”.
To pytanie, które wciąż pozostaje aktualne i angażuje społeczeństwo, skłania do głębokich refleksji nad przyszłością naszego kraju. Były premier przez lata trzymał się swojego programu politycznego, który nie zmienił się na przestrzeni lat, a jego wartości i idee wciąż zasługują na dyskusję - mówi.Wkład Jana Olszewskiego w polską historię
Rozmówczyni Krzysztofa Skowrońskiego odnosi się również do obchodów rocznicy śmierci Jana Olszewskiego, które odbywają się w 7 lutego. W ramach tych uroczystości organizowane są wydarzenia, które upamiętniają jego niezatarty ślad w polskiej polityce i historii.
To czas, by oddać hołd człowiekowi, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnej Polski- mówi Justyna Błażejowska, która wspólnie z Fundacji Archiwum im. Jana Olszewskiego stara się kontynuować misję utrwalania pamięci o byłym premierze, aby jego wartości mogły inspirować kolejne pokolenia.
Publikacje Fundacji i plany na przyszłość
Na zakończenie rozmowy Justyna Błażejowska prezentuje książkę wydaną przez fundację, która zawiera wystąpienia z debaty na temat działalności Jana Olszewskiego. To wyjątkowy zbiór, który nie tylko przybliża postać byłego premiera, ale także stanowi ważny głos w dyskusji na temat jego dziedzictwa. W książce znajdują się refleksje ekspertów, polityków, ale także osób, które miały okazję współpracować z Olszewskim.
-
Donald Trump patrzy na politykę jak na biznes, dlatego łatwiej mu będzie rozmawiać z Władimirem Putinem niż Joe Bidenowi - powiedział w Radiu Wnet prof. Wladimir Ponomariow.
-
Gospodarz Studia Za Nysą podaje, że oczekiwane wyniki wyborów sugerują, że CDU i CSU mają szansę na zwycięstwo, jednak kluczowe będzie to, z kim utworzą koalicję. Publicysta argumentuje, że możliwe koalicyjne rozwiązania nie przyniosą istotnych zmian:
Jeżeli CDU-CSU te wybory wygra, a je wygra, jeżeli utworzy rząd koalicyjny z SPD zielonymi, a utworzy, według mojego przypuszczenia, jest mało prawdopodobne, żeby zdobył się na wersję jednak koalicyjną z AFD, co miałoby dla Niemiec bardzo dobre strony. Z jednej strony ugłaskanie i ucywilizowanie AFD i z drugiej strony wreszcie pozbycie się lewackiego balastu- stwierdza Jan Bogatko.
Polityka a rzeczywistość
Ponadto, gospodarz Studia Za Nysą zwraca uwagę na rosnące niezadowolenie obywateli oraz na to, że wiele osób emigruje z Niemiec, co wskazuje na dystans między politykami a rzeczywistością zwykłych Niemców. Także Jan Bogatko mówi o dużych demonstracjach w Niemczech przeciwnych ograniczeniom imigracyjnym, które spotkały się z mieszanymi reakcjami ze strony rządu.
Wiele osób w Niemczech wydaje się być znużonych dotychczasową polityką imigracyjną i pragnie istotnych reform- dodaje.
Na zakończenie publicysta naświetla doniesienia niemieckiej prasy o sytuacji politycznej w Polsce. Jan Bogatko zwraca uwagę na szokujące doniesienia dotyczące możliwego zamachu stanu i to, jak te wiadomości są interpretowane przez niemieckie media. Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego podkreśla ich skłonność do prezentowania jednostronnego obrazu sytuacji politycznej.
-
Jednym z kluczowych tematów w międzynarodowej debacie jest plan pokojowy dla Ukrainy. Trump przedstawił propozycję, która zakłada gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy w zamian za dostęp do jej zasobów. Plan pokojowy Trumpa a surowce Ukrainy
Paweł Bobołowicz, dziennikarz Radia Wnet, podkreśla, ze ten plan wysunął wcześniej sam Wołodymir Zełenski, argumentując, że w przypadku upadku Ukrainy surowce te trafią w ręce Rosji. Choć plan wywołuje liczne kontrowersje, w tym wśród polityków amerykańskich, to wciąż nie wiadomo, jakie będzie jego rzeczywiste znaczenie dla przyszłości Ukrainy. Tymczasem na poziomie dyplomatycznym pojawiły się pierwsze sygnały gotowości do negocjacji – zarówno Zełenski, jak i strona rosyjska sugerują, że rozmowy są możliwe, choć warunki pozostają niejasne.
Wybory na Ukrainie – kiedy i na jakich warunkach?
Niepewność dotyczy również przyszłych wyborów na Ukrainie. Paweł Bobołowicz podaje, że specjalny wysłannik USA, Keith Kellogg, sugeruje ich przeprowadzenie, ale zauważa prawne ograniczenia wynikające ze stanu wojennego.
Wstrzymanie USAID
W ostatnich tygodniach temat pomocy USA dla Ukrainy i Białorusi ponownie nabrał znaczenia. Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego zwraca uwagę na niepokojące zmiany dotyczące finansowania przez amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Paweł Bobołowicz podkreśla, że nagłe wstrzymanie funduszy odbiło się szerokim echem, zwłaszcza w niezależnych środowiskach białoruskich i ukraińskich.
Agencja USAID wspiera nie tylko programy demokratyzacyjne, ale też ukraińskie szkolnictwo, służbę zdrowia oraz rehabilitację rannych wojskowych. Krytyka wobec tej instytucji, rozpowszechniana m.in. przez Elona Muska, zdaniem dziennikarza „zrobiła wiele złego”.
- Montre plus