Episodes
-
Kandydat na prezydenta Marek Jakubiak, który jest również posłem wybranym z listy PiS, zdecydowanie krytykuje sposób wyłaniania przez tę partię jej kandydata na najważniejszy urząd w Rzeczypospolitej.
-
Episodes manquant?
-
W wyborach do 174-osobowego irlandzkiego parlamentu zaplanowanych na piątek 29 listopada do kandydować będzie 686 osób. Zdaniem redaktora naczelnego portalu Polska-IE.com Bogdana Feręca:
Żadna z partii nie proponuje nic nowegoBardzo mało prawdopodobne utrzymanie dotychczasowej, szerokiej koalicji rządowej; zwłaszcza że partia Zielonych, domykająca dotychczasowy układ, ma małe szansę na utrzymanie miejsc w parlamencie. Wedle prognoz przedwyborczych, 2 miliony wyborców waha się na kogo oddać głos.
Być może najlepiej byłoby zaprosić do koalicji kilku posłów niezależnychIrlandzkie wybory dają cień nadziei na odejście od surowej polityki klimatycznej, Dublin może zacząć podążać śladem wyznaczonym przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa.
-
Wśród trzech aresztowanych osób jest gen. Mário Fernandes, były sekretarz wykonawczy Prezydencji Republiki w rządzie Jaira Bolsonaro.
-
Publicysta Piotr Semka w rozmowie z Łukaszem Jankowskim kreśli wyzwania dla Prawa i Sprawiedliwości, wynikające ze współpracy z niezależnym kandydatem na prezydenta.
-
Były dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, dzieli się refleksjami na temat swojej siedmioletniej kadencji oraz kontrowersji związanych z jego odwołaniem. Profesor podkreśla, że kluczowe były trzy działania: ożywić zamek, zbilansować budżet oraz stworzyć wielką galerię sztuki dawnej.
Dzięki zakupom, takim jak Madonna autorstwa Paola Uccella czy rzeźby Alessandra Rondoniego, Zamek zyskał prestiż międzynarodowy.Zamek Królewski według byłego dyrektora miał być symbolem „połączenia Polski z nurtem europejskim” – wizją, która dziś, jak zaznacza, może zostać porzucona.
Nie tylko sztuka, ale i miłość do Rzeczpospolitej była fundamentem mojej pracy – podsumowuje.Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego zaznacza, że kluczowym osiągnięciem było przekształcenie Zamku w tętniące życiem centrum kultury: Zamek był w letargu. Należało dać mu napęd, otworzyć dla publiczności.
Profesor podkreśla, że finansowe i organizacyjne działania pozwoliły zbilansować budżet Zamku, m.in. dzięki odnowieniu sklepu muzealnego i organizacji płatnych wydarzeń w Arkadach Kubickiego.
Sklep przynosi rocznie ponad 1,5 miliona złotych. To najlepszy wynik w Polsce – zauważa. -
Gospodarz Studia Za Nysą analizuje wydarzenia w niemieckiej polityce. Wskazuje na stagnację rządu kanclerza Scholza i wyłonienie nowego.Jak podaje Jan Bogatko, prawdopodobnie nowym kanclerzem może być Friedrich Merz, natomiast Olaf Scholz ma zostać wicekanclerzem.
Zastanawiam się, czy w obliczu tych zmian rzeczywiście możemy spodziewać się jakiejkolwiek poprawy, czy raczej kontynuacji starych schematów.Następnie, rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego omawia ważne wydarzenia upamiętniające 35. rocznicę obalenia muru berlińskiego. Zauważa, jak wiele mitów narosło wokół tej daty, i przedstawia inny punkt widzenia na rolę solidarności, która była kluczowym elementem w zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Publicysta wspomina o Marko Martinie, który wprowadza inne spojrzenie na historię tamtych czasów i podkreśla znaczenie protestów w Polsce, który przyczynił się do zmian w Niemczech.
-
Prezes Instytutu Globalnych Innowacji, Ekonomii i Logistyki przewiduje, że polityka Trumpa będzie zmierzać ku reformom zainspirowanym doświadczeniami jego pierwszej kadencji. Prof. Adam Prokopowicz mówi o zmianach na kluczowych stanowiskach w gabinecie Trumpa, w tym przedstawienie nowej kandydatki na prokuratora generalnego, Pam Bondi.
Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego podkreśla, że w Senacie Republikanie mają 53 głosy, co daje im kontrolę nad procesem zatwierdzania nominacji, lecz sytuacja w Izbie Reprezentantów jest bardziej skomplikowana. Niepewność dotycząca 220 głosów republikańskich i ryzyka wynikającego z określonych senatorów przypominających „Republikanów tylko z nazwy” budzi zastrzeżenia co do zatwierdzenia przyszłych członków administracji.
-
Prezes stowarzyszenia TAKdlaCPK Maciej Wilk zwraca uwagę na wydźwięk społeczny projektu ustawy TAKdlaCPK. "Jesteśmy 21 gospodarką świata, mamy potencjał dalej iść w górę" - mówi menadżer.
-
Ma dzisiaj jesteśmy przygotowani do przechowywania Bitcoina, natomiast docelowo to ma być miejsce, gdzie będziemy przechowywać wszystkie możliwe waluty cyfrowe - mówi przedsiębiorca.
- Montre plus