Episodes
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Co s byznysem dělá uvalení cel, která zavedl americký prezident Donald Trump? Je vůbec představitelné, aby se mu povedlo to, o čem mluví, tedy přesun výroby zpět do Spojených států? V Ranním brífinku HN uslyšíte pohled významného českého manažera, pro jehož firmu jsou USA zcela klíčovým trhem.
-
Episodes manquant?
-
Ranní brífink Martina Ehla: Proč polská vláda potřebuje “svého” prezidenta a jaké téma rozhodne prezidentské volby vysvětluje Vít Dostál, výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky a předseda české části Česko-polského fóra.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Kdo bude další hlavou římskokatolické církve? Jméno ještě těžko odhadovat, ale trendy se dají vypozorovat. V pondělí zemřel papež František, po Janu Pavlu II. zřejmě druhá nejvýraznější novodobý papež. Co se tím pro církev změní? A je oprávněné očekávat zase krok zpátky k někomu míň progresivnímu? Hostem Ranního brífinku je Dušan Šulc, reportér ČT zaměřující se na církevní témata.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Tentokrát se podíváme do světa módy a luxusu. Nedávno zveřejněné výsledky francouzského koncernu LVMH ukázaly, že poptávka po tomto typu zboží klesá. Znamená to, že se lidé uskromňují, protože očekávají globální recesi? Nebo je za tím něco jiného?
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Zakladatelé Avastu a Oldřich Šlemr se dočkali. Hotel Fairmont Golden Prague alias dřívější InterContinental opět otevřel. S investicí za více než deset miliard korun na počátku investoři nepočítali, ale nakonec byla nutná. O návratnosti takové sumy v hoteliérství si můžete přečíst na HN.cz. A také vrcholí přijímací zkoušky na střední školy, o čemž budeme především hovořit.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Od začátku dubna zažívají nejen akciové trhy pořádně divokou jízdu. V reakci na neustále se měnící rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa se střídají výrazné propady cen a následná zotavení – podle toho, jak investoři vyhodnotí aktuální dění. Začátek tohoto týdne se zdá být zatím klidnější, to se ale může zase rychle změnit. Podrobněji situaci na trzích rozebereme s reportérem Hospodářských novin a spoluautorem investičního podcastu Money Penny Davidem Bustou.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: V japonské Ósace začala světová výstava a Česko na ní má silné zastoupení. A tak se dnes podíváme jak si naše expozice vede a co bychom z ní mohli ve finále mít. Já jsem Petr Honzejk a hned po několika převážně byznysových zprávách zavolám kolegovi Milanu Mikulkovi, která je na místě a poptám se ho co a jak. Tak vydržte!
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Donald Trump sice pozastavil značnou část svých nedávno zavedených cel, některá ale ponachal v platnosti: jde o cla na dovoz aut, oceli a hliníku, a taky plošné desetiprocentní clo na prakticky všechny země a výrobky. Dávají cla smysl? A to nikoliv viděno běžným pohledem, ale tím, čeho jimi chce americký prezident dosáhnout. Zeptáme se v dnešním Ranním brífinku HN.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Senát posvětil tzv.flexibilní novelu zákoníku práce. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí nová pravidla přinášejí vyšší podporu v nezaměstnanosti a větší ochranu zaměstnanců. Na druhou stranu se prodlužuje zkušební doba. Jaké reálné dopady přinese zaměstnancům a firmám? Víc v rozhovoru pro Ranní brífink s Jitkou Soldado, seniorní advokátkou z advokátní kanceláře Dentons.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Až desetinu spotřeby nafty by Česko mohlo během příštích pár let pokrývat z nafty, která se nevyrábí z ropy. I takové plány má distribuční společnost Čepro s palivem HVO, které se začíná prosazovat na trhu. Zatím tvoří jen asi dvě desetiny procenta, ale vize jsou velké. V Ranním brífinku hovoříme s šéfem představenstva Čepra Janem Duspěvou.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Zájem o nákup nových aut je zatím v Česku vyšší než loni, výrazně se daří také prodejům elektromobilů. Tuzemské zastoupení Tesly navíc zatím podle čísel nepocítilo odliv zákazníků, třeba v březnu značce prodeje vyletěly na trojnásobek. Jak může tuzemský trh ovlivnit nástup čínského výrobce BYD? Daří se Škodě Auto prodávat nový elektrický model Elroq? A co by mohla americká cla na dovoz aut znamenat pro vývoj jejich cen v Evropě? Nejen na tyto otázky odpovídá v Ranním brífinku odborník na automotive Petr Knap ze společnosti EY.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala na akciových trzích výprodej. Například americký index S&P 500 klesal po otevření burz ve Spojených státech o více než tři procenta. Ve čtvrtek se propadaly také asijské nebo evropské akciové indexy. Podrobněji o dopadech Trumpových kroků na kapitálové trhy, budu mluvit s portfolio manažerem společnosti Cyrrus Tomášem Pfeilerem.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Marek Benda chtěl oslovit konzervativní voliče, ale narazil u části ODS. To je zkratka včerejšího jednání ve sněmovně, které může ukázat na větší rozkol v samotné ODS. Do ranního brífinku ho přišel okomentoval politický reportér Hospodářek Ondřej Leinert.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Praha, střední Čechy, Moravskoslezský nebo Jihomoravský kraj. To jsou tradiční regiony, na které se ve sněmovních volbách upíná nejvíce pozornosti. Kde ale budou už za půl roku kandidovat klíčové tváře jednotlivých stran a hnutí? A kde můžeme čekat ty nejzajímavější nebo nejostřejší střety? A jak vypadá vybírání těch správných krajů pro stranické lídry? Nejen to rozebírá politický reportér HN Ondřej Leinert.
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Skoro 60 procent Čechů vnímá Green Deal jako ohrožení pro českou ekonomiku. Lze to nějak změnit a nejsou tyto obavy vlastně na místě? Zeptáme se v dnešním Ranním brífinku HN.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Zákona o podpoře bydlení se minulý týden v Poslanecké sněmovně zasekl. Nové projednávání ve třetím čtení je naplánované na tuto středu. Co to reálně znamená a jaké jsou šance, že nakonec legislativa, která pomůže s bydlením lidem v nouzi projde, o tom jsme se bavili s analytikem Mikolášem Opletalem z Iniciativy Za bydlení.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Nejprve reciproční cla na zahraniční zboží a následně zavedení cel na dovoz automobilů. To jsou plány na začátek dubna amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nejpozději do třetího května by navíc měly přijít další cla na součástky do automobilů. Kdo to nejvíc odnese? A jaké dopady to bude mít na Českou republiku?
-
Ranní brífink Martina Ehla: Evropa musí zavelet k větší soběstačnosti a bezpečnosti. To pomůže průmyslu, říká Pavel Diviš, šéf strojírenské firmy TGS holding a prezident Česko-tchajwanské obchodní komory. Strojaři z celého Česka, kteří se u něj už třetí rok scházejí na pětiosém veletrhu, hledají, jak využít či předělat své kapacity a kde najít náhradu za automobilový průmysl.
Podle Diviše k tomu potřebují jasnou průmyslovou politiku z Bruselu. “Vláda nám může pomoct, ale to samo o sobě nestačí,” zdůraznil Diviš. Trump podle něj ukázal, že Evropa se musí přestat věnovat víčkům na lahvích a vážně začít řešit svoji budoucnost. - Montre plus