Episodes
-
Śmierć Paula McCartneya to jedna z najgłośniejszych "miejskich legend" i ściem w świecie rocka. Posłuchajcie, kto uśmiercił Paula i jak łatwo plotka obiegła świat. W tym odcinku wspominam też słynną płytę Led Zeppelin i jej tajemniczą okładkę. Czy Jimmy Page zażartował sobie z fanów? Trochę sam to przyznał :) Na deser jeszcze jedna zabawna historia - posłuchajcie, jak John Lennon poznał Yoko Ono
-
W tym odcinku mówię sporo o słynnych okładkach, bo przełom października i listopada to rocznice premier kilku albumów, których okładki do dziś uchodzą za najbardziej kultowe. Środek jesieni to także rocznica ostatecznego rozpadu Pink Floyd, a także pierwszego cyfrowego singla wydanego wyłącznie na pendrivie. Jak łatwo się domyślić, pomysł ten średnio się przyjął :) Ale na jeszcze gorszy wpadł ojciec Anthonego Kiedisa, który 12. urodziny syna uczcił fundując mu... utratę dziewictwa z własną partnerką.
-
Episodes manquant?
-
Wiecie, za ile sprzedano brudny i dziurawy sweter Kurta Cobaina? Tak, TEN słynny sweter nie mógł być tani... Z odcinka dowiecie się też, kto pomógł rozsławić hendriksowską wersję Hey Joe, jak Led Zeppelin w biegu nagrywali swoją drugą (znakomitą zresztą płytę), i jak Ian Brown, wokalista The Stone Roses zrobił demolkę na pokładzie samolotu po głupiej kłótni ze stewardessą. Wpadniemy też na tor Formuły 1 z Markiem Knopflerem (on niestety szybko z tego toru wypadł...) i zajrzymy do czasów wczesnej młodości Lou Reeda, którego próbowano leczyć z homoseksualizmu... elektrowstrząsami.
-
W tym odcinku opowiem m.in. jak jesienna deprecha po raz pierwszy doprowadziła do rozpadu Rage Against The Machine. Wspominam też młodość Flea. Wiedzieliście, że muzyk Red Hotów klepał taką biedę, że spał na ulicy w gazetach? W luksusy nie opływali też kiedyś muzycy U2. Muzycy tej słynnej irlandzkiej kapeli na początku kariery byli tak zdesperowani, że swój pierwszy ważny kontrakt podpisywali... w damskiej toalecie.
-
Wiecie, że Thom Yorke z Radiohead w dzieciństwie omal nie oślepł? Opadnięta powieka muzyka to pamiątka po jego traumie z wczesnych lat. W tym odcinku wspominam też ścieżkę dźwiękową z kultowego serialu Cudowne Lata oraz wizytę PJ Harvey w Polsce (podobno piosenkarka żywiła się u nas głównie serem i omal nie "umarła z głodu"...) Opowiem Wam też o
-
Co działo się w świecie rocka w pierwszych dniach października? To właśnie w tych dniach David Bowie przeniósł się do Berlina, zespół U2 nagrał swój przełomowy album "The Unforgettable Fire", a grupa Midnight Oil publicznie zagrała na nosie premierowi własnego kraju, stając w obronie rdzennej ludności Australii. Ale chyba najgłośniejszym wydarzeniem początku jesieni jest słynny protest Sinéad O’Connor, która podczas występu w amerykańskim show podarła zdjęcie papieża. Posłuchajcie, co jeszcze wydarzyło się w świecie rocka między 30 września a 6 października.
-
Rok 1986 zapowiadał się dla grupy Metallica wspaniale. Niestety, dobrą passę przerwał tragiczny wypadek autokaru, w którym muzycy stracili nie tylko basistę, ale i przyjaciela. W tym odcinku kalendarium wspominam, jak doszło do tego wypadku. Opowiadam też o początkach grupy U2 i bezczelnym, pewnym siebie Bono, który szybko stał się liderem zespołu. Podobnie, jak Bruce Dickinson, który dołączając do Iron Maden postawił reszcie składu bezkompromisowe warunki. Nie zabraknie też miejsca dla Toma Morello, gitarzysty, którego darzę ogromnym szacunkiem nie tylko za talent, ale głównie za to, jak fajny z niego gość. Posłuchajcie dlaczego!
-
Co działo się w świecie rocka w drugiej połowie września? W tym odcinku opowiem o tym, jak Fish z hukiem opuścił Marillion, a nagie modelki wskoczyły do teledysku Queen. Nie zabraknie też wątków rodem z horroru, a przynajmniej dobrego kryminału. Znacie historię muzyków, którzy po śmierci kumpla z zespołu ukradli i spalili trumnę z jego ciałem?
-
Wiedzieliście, że komponując "Smells Like Teen Spirit" Kurt Cobain wzorował się na Pixies? Oprócz genezy jednego z najważniejszych kawałków w historii rocka, w tym odcinku wspominam też m.in. początki grupy The Verve oraz niespełnione piłkarskie ambicje wokalisty grupy Muchy. Jakie jeszcze rocznice świętujemy pod koniec pierwszej połowy września? Posłuchajcie!
-
Na przełomie lat 80. i 90. nie było łatwo o pracę, a mimo to Kaśka Nosowska nie wahała się rzucając papierami w urzędzie pocztowym, by jechać... do Jarocina. Z tego odcinka dowiecie się także, ile razy umierał Lipa z Illusion, jak (niestety naprawdę) w katastrofie helikoptera zginął Stevie Ray Vaughan. Wyjaśniam też, dlaczego Alice Cooper nie lubił szkoły i do ma to wspólnego z albumem The Wall grupy Pink Floyd. Jakie jeszcze rocznice obchodzimy w ostatnich dniach wakacji? Posłuchajcie!
-
W drugiej połowie sierpnia uderzamy z życzeniami do kilku gwiazd naprawdę sporego kalibru - w tym czasie urodzili się m.in. Ian Gillan, Robert Plant czy Serj Tankian. W tym odcinku wspominam też dzień, w którym Ringo Starr opuścił The Beatles, a także przykrą rocznicę odejścia z tego świata bębniarza Stonesów, Charlie Wattsa.
-
Od wielu lat wypełniają największe stadiony, ale był czas, kiedy występowali jedynie jako support. W tej roli grupę Metallica mieli kiedyś okazję podziwiać także polscy fani rocka! W tym odcinku wspominam też, jak powstał wielki hit Scorpionsów, Wind of Change. Wyjaśniam także, dlaczego pierwszy Woodstock odbył się właśnie na farmie w Bethel i kto stoi za sukcesem najsłynniejszej płyty Bon Jovi. Nie zabraknie też teorii spiskowych z Królem rock'n'rolla w roli głównej:)
-
Wiecie, że rodzice lidera grupy Rush poznali się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz? W tym odcinku nie zabraknie muzycznych podróży w czasie, które zahaczają także o nasz kraj. Opowiadam m.in. o wizycie Depeche Mode w komunistycznej Warszawie (i ich degustacji zapiekanek z budki). Wspominam też Mieczysława Fogga, który swoim cudownym głosem wspierał warszawiaków walczących z okupantem na barykadach Powstania Warszawskiego. Dowiecie się też, jak Piotr Kaczkowski wypromował w Polsce zespół Budgie - niezbyt rozpoznawalny we własnej ojczyźnie, na Wyspach.
-
Reaktywacja Woodstock w byłej bazie wojskowej była fatalnym pomysłem. Posłuchajcie, jak groźne zamieszki przypieczętowały koniec słynnego festiwalu. W tym odcinku opowiadam też o słynnej sesji fotograficznej Johna Lennona i Yoko Ono, o przejściu Boba Dylana na gitarę elektryczną i o dramacie muzyka Led Zeppelin. Nie może też zabraknąć bardzo smutnej rocznicy - pod koniec lipca wspominamy bowiem śmierć jednej z najbardziej utalentowanych wokalistek ostatnich dekad, czyli Amy Winehouse.
-
Dla fanów Linkin Park druga połowa lipca to oczywiście przede wszystkim smutna rocznica śmierci Chestera Benningtona. W tym odcinku wspominam wydarzenia, które poprzedziły te przykre wydarzenia. Ale środek wakacji to także kilka mniej smutnych rockowych rocznic. Posłuchajcie, jak Alice Cooper startował w wyścigu do Białego Domu, jak Eric Clapton formował grupę Cream i jak Rage Against The Machine protestowali nago przeciwko cenzurze rockowych płyt.
-
Jak zaczynali Queen, Beck, Jack White i Coldplay? Jedni z nich mieli dość łatwy start w show biznesie, ale droga innych bywała bardzo wyboista... W tym odcinku opowiadam też m.in., co ma wspólnego NASA z tytułem największego hitu Electric Light Orchestra i jak krytycy czasów PRL potraktowali festiwal, na którym występowali m.in. Maanam i De Press.
-
Na pewno znacie słynny obrazek z nagimi muzykami RHCP, z penisami ubranymi w skarpetki. Zgadniecie, który z nich wpadł na ten kontrowersyjny pomysł? W tym odcinku opowiadam też o fiksacjach fanów na punkcie grobów swoich idoli. Dowiecie się też m.in. czym jest "efekt Ringo Starra". Co jeszcze wydarzyło się w świecie rocka w pierwszym tygodniu lipca? Posłuchajcie!
-
Co działo się w historii rocka w ostatnich dniach czerwca? Z tego odcinka dowiecie się m.in. jak doszło do rozpadu grupy TSA i co wspólnego ma z tym zespół Dżem. Udowadniam też, że to muzycy Aerosmith są prawdziwymi pionierami internetu i próbuję doliczyć się dzieci Micka Jaggera. W tym tygodniu świętujemy też urodziny Bogdana Olewicza, autora niezliczonych rockowych hitów, które z całą pewnością wszyscy świetnie znacie i kochacie.
-
W przedostatni tydzień czerwca wspominamy aż dwa ważne wydarzenia związane z supergrupą Marillion - w tym jedno, które miało miejsce w Warszawie. W tym odcinku opowiadam też o pamiętnych 22. urodzinach Paula McCartneya i nietypowym prezencie, jaki dziś pewnie już by nie przeszedł. Posłuchajcie też historii występu Davida Bowiego, który przerwał koncert trafiony w oko... lizakiem (późniejsze tłumaczenia fanki - bezcenne). Wspominam też bardzo przykrą rocznicę - śmierć wokalisty Chłopców z placu broni. Wybierając się w na wakacje nad morze, prawdopodobnie mijacie miejsce, w którym zginął Bogdan Łyszkiewicz.
-
W tym odcinku opowiadam o królewskiej uroczystości z udziałem The Beatles, podczas której (podobno...) muzycy wypalili to i owo w królewskiej toalecie. Poznacie też m.in. historię słynnej okładki Joy Division i dowiecie się, jak Marcowi Bolanowi udało się skompletować skład T.Rex. Na deser wspominam polski koncert wielkiej metalowej czwórki - grup Metallica, Megadeth, Slayer i Anthrax - które właśnie w Warszawie po raz pierwszy razem spotkały się na jednej scenie oraz unikalną pogawędkę Dave'a Mustaine'a z Kirkiem Hammettem w jednej z warszawskich knajp.
- Montre plus