Episodes
-
Lidé, kteří volají po míru s Ruskem, by podle ministra zahraničí Jana Lipavského neměli mít podíl na české zahraniční politice. “Musíme se bavit o tom, jak bránit Pobaltí, kde mají Rusové naplánované celé nové divize,” říká pro Voxpot. Bavili jsme se o České pozici vůči Izraeli, amerických volbách nebo zda nepoužíváme rétoriku lidských práv už jen na bičování nepřátel.
-
Episodes manquant?
-
Česko staví letiště v Senegalu, nemocnice v Maroku, mosty v Ghaně. Máme větší ambice, než jen navazovat na osvědčenou značku Československa, chceme jít do světa s inovacemi a novými výrobky, říká první náměstek ministra zahraničí za ODS, Jiří Kozák.
-
Zahraničně-politické směřování Česka je pro komunisty klíčové. „Nejsme jako Tomio Okamura, do vlády chceme,“ říká lídryně koalice Stačilo v podcastu Bulletproof. Bavili o tom, kdo podle ní stojí za ruskou agresí na Ukrajině, proč její rétorika často připomíná tu z Kremlu nebo s kým si nejlépe rozumněla na Zemanově oslavě narozenin.
-
Na pro-palestinské aktivisty sbírají obscénní množství informací. Někdy dokonce volají jejich zaměstnavatelům, že jde o antisemity nebo podporovatele terorismu. Dřív, než si dokáží vybudovat jméno, mají ho očerněné. O pro-izraelské lobby jsme se bavili s oceňovaným investigativním novinářem Jamesem Kleinfeldem.
-
Věda má stále vysokou autoritu a proto je třeba vytvořit dojem, že neshoda v otázkách klimatu panuje primárně mezi vědci samotnými. Stejné nástroje zasetí pochybností, které od 90. let využívá fosilní průmysl, dnes známe například z ruské dezinformační scény. Jak klimatický zmatek funguje probíráme v Bulletproof se sociologem Vojtěchem Peckou.
-
Nemáme čas opracovávat dezinformátory štětečky a architektonickými kladívky, říká Foltýn, kterému jeho rázná komunikace získala přezdívku buldozer. "Potřebujeme Indiana Jonese, který vlítne do chrámu a zachrání relikvie, i když jeho styl většinu archeologů rozhodně nenadchne," tvrdí k obraně české demokracie.
-
Spojenci přestávají Slovensku důvěřovat a země už nedostává nejlepší zpravodajské informace. Nikdo totiž neví, co by se mohlo dostat k Rusům, říká bývalý ministr zahraničí Miroslav Wlachovský. “Rusové ničí software, který nosíme v hlavě. Je to levnější, než ničit naše stíhačky,” popisuje v podcastu Bulletproof slovenský diplomat.
-
V Německé společnosti vládne blbá nálada a narůstá v ní tlak. Hranice mezi radikalizovaným gangem a bandou lidí ze špatných poměrů, co jdou v létě na koupák a nechají se něčím strhnout, je přitom dost tenká. Můžou to být jak mladí muslimští přistěhovalci, tak krajní pravičáci, říká Jakub Eberle v podcastu Bulletproof.
-
Vražda Jána Kuciaka vystrašila Roberta Fica proto, že nad ní neměl kontrolu. “Byl z ní šokovaný, protože je to alfa samec a někdo si dovolí udělat něco takového v jeho zemi,” říká Alexej Fulmek, vydavatel vlivného slovenského deníku SME. Bavili jsme se o rozkladu demokracie, afrodisiakálním účincích moci i o vstupu PPF do televize Markíza.
-
Jak se v 90. letech stíhalo uplácení, tunelování nebo rozkrádání státního majetku? Prakticky nijak. Policistů na to bylo málo a žalostně jim scházely informace i schopnosti, BIS byla bandou diletantů a podnikatelé vždy o stovky kroků napřed. Tak popisuje situaci při vzniku českého kapitalismu bývalý finanční kriminalista Václav Láska.
-
Jeho tým pracoval na létajících robotech pro agenturu Pentagonu pro pokročilý výzkum. Dnes se zabývá vývojem dronů, které se dokáží sami rozhodovat při řešení složitých úkolů. Tématem následujících let podle něj budou humanoidi - roboti, kteří budou vypadat jako my a budou nám sloužit. Hostem Bulletproof je Martin Saska z laboratoře multirobotických systémů na ČVUT.
-
"Už nejsem liberál, stal se ze mě radikál. Západ není možné reformovat." říká profesor politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Pavel Barša v podcastu Bulletproof. Bavili jsme se o proměně mezinárodního řádu, nástupu národně-konzervativních hnutí ve světě i válce v Gaze.
-
Příští týden se ve Washingtonu odehraje summit zemí NATO. Jednat se na něm bude o navýšení počtu jednotek v bojové pohotovosti, ale i o výrobních kapacitách zbrojovek, které bloku umožní připravit se na konflikt vysoké intenzity. O přípravách na akci i kondici aliance jsme se bavili s Jakubem Landovským, českým velvyslancem při NATO.
-
Americkému velvyslanci v Sýrii řekla, že si za útoky ze strany režimu může sám. Bavili se často a ještě než ze země po začátku války odjel a ona převzala zastupování USA i dalších zemí, chodil rád na českou ambasádu na pivo.
V jeden moment zprostředkovávala i komunikaci mezi Rusy a Američany, když se zdálo, že by menší incident mohl přerůst ve větší konflikt. Na konci minulého roku diplomacii opustila, ale své dlouholeté zkušenosti by ráda zúročila třeba jako poradkyně příští vlády. Hostkou podcastu Bulletproof je Eva Filipi.
-
Ve východní Evropě se dnes bojuje o to, zda tamní země zůstanou součástí impéria, nebo si vybojují drahou svobodu. Jejich představitelé se mohou snadno objevit před volbou, zda být proruským státníkem nebo prozápadní mrtvolou. Hostem Bulletproof je zvláštní zmocněnec pro země Východního partnerství, David Stulík.
- Montre plus