Episodes
-
Vetélkedőkkel, kirándulásokkal, összejövetelekkel ünnepelnek a Vakok és Gyengénlátók Zala Vármegyei Egyesületének tagjai, akik a szervezet elmúlt 20 évére emlékeznek vissza a közös programokkal. Az egyesület korábban is nagy hangsúlyt fektetett a közösségépítésre, a jubileumi évben azonban minden eddiginél több esetben hívják a tagokat kirándulni, túrázni, sportolni, vagy piknikezni.
A Zaol-podcast ezúttal a 20 esztendővel ezelőtt megalakult kiemelkedően közhasznú egyesületet mutatja be, közben lesz szó Zalaegerszeg és Nagykanizsa akadálymentesített közlekedési csomópontjairól, egy közelgő nagyszabású műveltségi vetélkedőről és az októberi fehér bot világnapjához kapcsolódó zalai eseményekről.
Vendégünk Choma Balázs, a Vakok és Gyengénlátók Zala Vármegyei Egyesületének és a Látásfogyatékosok Zalaegerszegi Kistérségi Egyesületének elnöke. Az adásban a civil szervezetek vezetője rávilágít, milyen értékes a sorstársak számára a Távszem program és azt is elárulja, miért dolgozik kevés vakvezető kutya Zalában.
-
Zalaapáti – Vincze Tibor polgármester meghatározása szerint – szociális település, ahol minden korosztály számíthat az önkormányzat segítségére, támogatására. Erről is beszélt a Zaol-podcast friss adásában a település első embere.
Országosan is kiemelkedő és egyedi a Zalaapáti Ifjú Polgára-program, amelyben a helyi fiatalok születéskor, óvodába, iskolába lépéskor s ballagáskor kapnak ma már összesen 150 ezer forintnyi támogatást, és az önkormányzat a felsőfokú tanulmányokat folytatókat is segíti. Vincze Tibor szerint mindezt azért vállalja a helyhatóság, mert a „gyermekek jelentik a jövőt”, egy-egy település számára is.
Ugyanakkor az idősekre is kiemelten figyelnek, csatlakozva például a szociális tűzifaprogramhoz, s emellett azok is számíthatnak az önkormányzat segítségére, akik nehéz élethelyzetbe kerültek.
-
Episodes manquant?
-
Az 1989-ben alakult Rákóczi Szövetség egyre nagyobb figyelmet fordít az ifjúság, közöttük is a középiskolások megszólítására. Évente több mint húsz rendezvényt szerveznek számukra, ezek közül kiemelkedő a Diákutaztatási Program, amivel minden esztendőben közel 15 000 diák látogat el a Kárpát-medence magyarlakta területeire. Ugyancsak népszerű a Rákóczi-tábor is, az idei rendezvényen hét mindszentys, két kölcseys fiatal és kísérőtanáruk vett részt. A sátoraljaújhelyi központban több mint félezer fiatal érkezett a világ minden részéről, ezekről az élményekről Csák Kristóf, a Mindszenty-gimnázium 10. évfolyamos tanulója, valamint Illés Csaba történelem-magyar szakos tanár, a Rákóczi Szövetség Zalaegerszegi Szervezete Ifjúsági Tagozatának elnöke mesélt.
-
Szabadicsné Madaras Katalin, a Zalakarosi Futrinkák SE elnöke volt a zaol.hu podcast vendége. A futó társaság motorjával, a futásról, a sportolásról és az életmódváltásról beszélgettünk. A Zalakarosi Futrinkák SE 2014-ben alakult meg.
- Többen futottunk Zalakaroson és megkerestük egymást, hogy mi lenne, ha elindulnánk az Ultrabalaton csapatversenyen - mesélte. - Akkor tízen neveztünk és megkezdődtek a közös edzések. Egészen 2020 októberéig baráti társaság maradtunk, de már korábban is megfogalmazódott az igény, hogy csináljunk egyesületet. Minden évben igyekszünk sok közös futást, programot szervezni.
A legnagyobb versenyük a Kis-Balaton kör futóverseny, melyet az idén szeptember 17-én vasárnap rendeznek meg. A Karos Korzóról rajtoló országos viadalra az idén is sok előnevezés érkezett. Az eseményről és az azt megelőző prevenciós előadásról is mesélt Szabadicsné Madaras Katalin.
-
Az idei év legizgalmasabb és legjobban várt eseménye, a 3. TEDx Nagykanizsa, melyet szeptember 15-én pénteken 17 órától rendeznek meg a Pannon Egyetem Nagykanizsa - Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központjában. Az előző évek sikereit még felülmúlva, új dimenziókat ér el. A korábbi rendezvényekre számos látogató érkezett az ország minden tájáról, hogy megélhessék az inspiráló előadások sokszínűségét.
- Üzenet a Földről témája nem csupán egy szlogen, hanem minden előadásban érezhetően megjelent az új megközelítések és az emberi kreativitás széles skálája - mondta Ladányi Kristóf, az esemény szervezője. - A rendezvényre meghívott, kiemelkedő szakértők, gondolkodók és előadók vállalták a kihívást, hogy új megvilágításba helyezzék a mindennapjainkat és a jövőnket. Az esemény középpontjában a modern ember és az múltból merített ismeret áll, ami jobbá teheti jövőbeli életünket.
A liszói Ladányi Kristóf küldetésének érzi, hogy Nagykanizsára gondolkodókat, véleményformálókat hozzon, akik előadásukkal olyan előremutató témákat boncolgatnak, mint az orvostudomány, vagy éppen a pszichológia. Erről és még sok minden más érdekességről beszélgettünk.
-
A ZAOL Podcast adásának vendége továbbra is Dr. Gárdos László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház csecsemő- és gyermekosztályának osztályvezető főorvosa. Műsorunk első részében már szó volt arról az éves szakmai rendezvényről, melyet idén szeptember 15-17. között rendeznek meg Keszthelyen, hogy értékeljék a gyermekegészségügy helyzetét, eredményeit, és jövőjét. Most a folytatásban a telemedicina témakörére fókuszálunk; hogyan valósul meg a gyakorlatban és milyen előnyökkel jár. Ezen kívül beszélünk a mesterséges intelligenciáról, valamint annak az orvostudományban betöltött jövőbeli szerepéről.
-
A Magyar Gyermekorvosok Társasága idén már 99 éves. A gyermekgyógyászat képviselői a tavalyi év után most ezúttal Keszthelyen találkoznak legnagyobb, éves szakmai rendezvényükön, hogy értékeljék a gyermekegészségügy helyzetét, eredményeit, és jövőjét. A Társaság arra vállalkozott, hogy az idei konferenciáján – a hazai szakmai nagyrendezvények sorában elsőként – fókuszba helyezi a térhódításnak indult családközpontú egészségügyi ellátást.
A rendezvényre jeles nemzetközi és hazai előadók érkeznek aktuális témákkal: többek között szó lesz arról, hogy meg lehet-e gyógyítani egy beteg gyermeket a család támogatása nélkül, változott-e a lisztérzékenység diagnosztikája, vagy hogy melyek a leggyakoribb csecsemőbalesetek, illetve milyen vizsgálatok alkalmazhatók a távgyógyításban. Ráadásul idén családként egyesülhet a hazai gyermekgyógyászat, hiszen a helyszínre érkeznek minden eddiginél több szakterület, illetve az anyatársaság keretein belül született, de később levált és önállósodott szekciók képviselői, hogy beszámoljanak munkásságukról.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke Dr. Gárdos László, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház csecsemő- és gyermekosztályának osztályvezető főorvosa. A ZAOL Podcast adásában most vele beszélgetünk a konferencia apropóján a társaság működéséről és történetéről, az egészségügyben bekövetkezett változásokról, valamint a ránk zúduló információhalmaz előnyeiről és hátrányairól. Műsorunk első részét itt hallhatják, a folytatást a későbbiekben megtalálhatják felületeinken.
-
A gyűjtőszenvedély szinte egyidős az emberiséggel, s értelemszerűen a birtoklás vágyából alakult ki. Szeretünk magunkénak tudni olyan tárgyakat, amelyekhez valami okból kötődünk. Például azért, mert olyan zenékhez jutunk általa, amiket szívesen hallgatunk. A fizikai hanghordozók iránti kereslet az utóbbi években ismét emelkedő tendenciát mutat, a ZAOL pop- és rockzenével foglalkozó podcast sorozatának aktuális adásában többek közt erről a jelenségről beszélgetünk Göncz Tamással, a zalaegerszegi lemezbörzék szervezőjével.
-
A Zaol-podcast legújabb összeállításának segítségével a kelta szarvasisten nyomába eredünk, felidézzük a Zalai Mária Kongresszus legfontosabb gondolatait és elmondjuk azt is, melyik csapat érdemelte ki a főzőverseny legjobbja címet.
Nagy érdeklődés kísérte a Vadpörkölt és Borfesztivált, amelyhez idén a Zalai Márai Kongresszus is csatlakozott. A zalaegerszegi helyszíneken jótékonysági főzőversenyről, vadászkutya felvonulásról, gasztronómiai különlegességekről és vadászati aktualitásokról beszélgettünk az eseménysorozat résztvevőivel és szervezőivel.
Rendhagyó minitárlattal csatlakozott a Vadpörkölt és Borfesztiválhoz a Göcseji Múzeum, a kelták hitvilágába nyerhettek bepillantást mindazok, akik ellátogattak az intézménybe, vagyis annak az alagsorába. Izgalmas történeteket rögzítettünk Havasi Bálint régész, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója különleges előadásából, melyeket ugyancsak megmutatunk a mai alkalommal.
A fesztivál részeként hívta életre a zalaegerszegi Családkapocs Keresztény Kulturális Egyesület a Szombathelyi Egyházmegyével, a városi plébániákkal, a Mindszentyneummal, valamint Zalaegerszeg városával karöltve a Zalai Mária Kongresszust, amit a 75 évvel ezelőtti esemény mintájára, illetve a Zalaegerszegen 25 évig szolgáló, Mindszenty József hercegprímás tiszteletére rendeztek. Ennek az eseménynek az előadásaiba szintén belehallgathatnak, ha velünk tartanak.
-
Nemzetközi Ketrecharc Gálának ad otthont Zalaegerszeg szeptember végén. A program keretében rendezik azt a WFL MMA világbajnoki mérkőzést, amelyen a helyi Molnár Benjamin indul el a rangos címért. A hazánkban mindeddig egyedülálló sporteseményre 3 földrész 8 országának 24 versenyzője érkezik.
A látványos show szeptember 30-án, 18 órakor veszi kezdetét a Zalakerámia Sport- és Rendezvénycsarnokban, ám már azt megelőzően változatos, izgalmas programok várják az érdeklődőket. A Nemzetközi Ketrecharc Gála bevételéből a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítványt támogatják.
Az eseményről, az MMA magyar és nemzetközi klasszisairól, valamint a zalaegerszegi profi sportoló, Molnár Benjamin pályafutásáról a gála egyik főszervezőjét, Őze Balázst kérdezzük a Zaol-podcast adásában.
-
A gyermekpszichológiával foglalkozó szakemberek szerint a tábor életre nevel, hiszen a fiatalok fejleszthetik a szociális képességeiket, amellyel elősegíthetik a meglévő barátságok ápolását és fenntartását. Bár a gyermekeknek gyakran ki kell lépniük a komfortzónájukból, a megszokottól való eltérés mégis hatékonyan hozzájárul az önállósodás folyamatához. Talán mai összeállításunk is bizonyítja, a táborozás csapatmunka, ezt pedig nem lehet elég korán elkezdeni.
A játékokon és az önfeledt szórakozáson túl az iskolában megszerzett ismeretek bővítésére is kiválóan alkalmasak azok a tematikus nyári táborok, amelyekről helyszíni riportok formájában számolunk be. A tartalmas zalai nyári elfoglaltságokról szól a kétrészes Zaol-podcast összeállítás, amelynek második adásában csillagnézőbe indulunk, interaktív állatvédelmi napközibe látogatunk és bekukkantunk a nagykanizsai Kisinas táborba is.
-
A lassan mögöttünk hagyott nyár szerencsére bővelkedett ilyenekben, tartalmas programokat kínáló, bentlakásos és napközis vakációzást egyaránt szerveztek szép számmal Zalában.
Az idei legérdekesebb környékbeli táborokról hozunk kétrészes Zaol-podcast összeállítást, amelynek mai első adásában felelevenítjük a Zala Megyei Népművészeti Egyesület egyhetes rendezvényének történéseit és elmondjuk, milyen programokkal várta Zalaegerszeg a kárpátaljai fiatalokat. Az adásból kiderül, mi volt a nagykanizsai „Élettér” Állat- és Természetvédő Egyesület idei táborának témája, valamint az is, milyen nyári foglalkozásokat tartottak a Göcseji Tudásközpontban.
-
A Magyarország Tortája versenyben a fődíjat ezúttal a szigetszentmiklósi Lakatos Pál alkotása szerezte meg. A „Spicces füge respektus” egy mandulalisztes vajas felvertből, lágy sóskaramellás krémből és diós-karamellás ropogósból épül fel, amely kakaóbab töretet is tartalmaz. A tokaji aszús, meggyes fügezselé és az akácmézes tejcsokoládé tükörzselé teszik igazán különlegessé az aranyérmes süti ízvilágát.
A Magyarország Cukormentes Tortája megmérettetést 12. alkalommal rendezte meg az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Ipartestület. Ebben idén a makói Lawal-Papp Zsófia „Kikelet” elnevezésű édessége diadalmaskodott.
Magyarország Tortáit augusztus 19-től lehet megkóstolni hazánk több száz cukrászdájában. Az édességeket árusító vendéglátóhelyek listája már elérhető a cukraszat.net weboldalon. Ebben a felsorolásban jó néhány zalai nevet találunk, például a Zaol-podcast mai vendége által vezetett nagykanizsai székhelyű Gerő Cukrászdát is. Gerő Erikával beszélgettünk.
-
A nyári programokról, a strandkönyvtár megnyitásáról és a nemrég elindult szolgáltatásokról is hallhatnak a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár újdonságait bemutató Podcast beszélgetésünk második részében.
Tóth Renáta igazgató ezúttal beszámol a Múzeumok Éjszakája eseménysorozat könyves rendezvényeinek sikeréről, egy szélcsengő pályázatról, az óriási népszerűségnek örvendő szabadulószobáról és a nyár további tervezett programjairól.
-
Szüretelik már a levendulát a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár munkatársai, akik a zöld szemléletet népszerűsítve fűszerkertet hoztak létre tavaly az intézmény oldalában. A fenntarthatóság és környezettudatosság fontosságát hangsúlyozva a termésből illatzsákokat, csokrokat és az olvasóknak szánt egyéb meglepetéseket készítenek.
Az éppen egy esztendős kerttel ismerkedünk meg a Zaol-podcast aktuális beszélgetésében. Vendégünk Tóth Renáta igazgató, aki kollégáival együtt azt szeretné elérni, hogy a város lakói még nagyon sokáig gyönyörködhessenek a fűszerkertben.
Az intézmény a zöld oázis kialakítása mellett már eddig is sokat tett a környezeti nevelés és a környezetvédelem érdekében. A könyvtárban öko-sarkot működtetnek, rendszeresen hívnak gyógynövényszakértőket interaktív előadásokat tartani, rovarhotelt és méhitatót helyeztek ki az épület mellé, de számtalan egyéb „zöldítő” tevékenységhez is csatlakoztak már.
-
Nyári programajánlatokkal folytatjuk az idén 25 éves zalaegerszegi Tourinform Iroda vezetőjével készült beszélgetésünket. A Zaol-podcast vendége ismét Tuboly Andrea, akivel korábban már elárultuk, miért érdemes akár a helyieknek is betérni az irodába, a mai alkalommal pedig szót ejtünk az ide érkező látogatók által leginkább kedvelt attrakciókról, a színező, foglalkoztató kiadványokról, valamint a zalaegerszegturizmus.hu weboldal színes kínálatáról. Mindezek mellett beszélünk városfelfedező kalandjátékokról és sétákról, a nemrég ünnepelt jubileum alkalmából kiadott ZEGtivity kártyacsomagról és az előttünk álló nyári szezon további újdonságairól.
-
Kreatív városismereti játékkal ünnepel a zalaegerszegi Tourinform Iroda, amely idén lett 25 esztendős. A jubileumra elkészült újdonságokról, az eltelt negyed évszázad történetéről és a város turisztikai arculatáról szól a Zaol-podcast mai adása.
Vendégünk Tuboly Andrea irodavezető, akivel felidézzük a Tourinform életének eddigi legfontosabb pillanatait. Az adásban beszélünk az iroda kollégáinak lelkiismeretes munkájáról, a vendégéjszakák számának kedvező alakulásáról, valamint Zalaegerszeg legfőbb turisztikai vonzerejéről is.
-
Benke Dániel, a nagykanizsai Halis-bibliotéka – történész végzettséggel is rendelkező – könyvtárosa a Zaol-podcast legfrissebb adásában elárulta: a könyvek szeretetét a családjából hozza, az áttörést pedig egy általános iskolai osztálytársa által ajánlott Nyugaton a helyzet változatlan című regény elolvasása jelentette számára.
Ezt követően szinte falta a könyveket, kezdetben főként a háborús történeteket, aztán sorra jöttek a klasszikusok, a regények s voltaképpen minden, ami könyv.
– Számomra könyvtárosként meglepő volt, hogy milyen sztenderdeket lehet felállítani az olvasókkal kapcsolatban is – fogalmazott Benke Dániel. – Jól látható, hogy a kisgyermekes szülők megjelennek a könyvtárban fiukkal, lányukkal, akiknél általános iskolás korba lépve megfigyelhető egy törés, de aztán egyetemistaként, fiatal felnőttként, vagy esetleg már szülőként újra megjelennek.
A szakember azt is elárulta: a nyugdíjas korosztály erőteljesen jelen van a könyvtárak életében, egyrészt azért, mert ők így szocializálódtak, másrészt egy ilyen intézmény közösségi tér is egyben – programokkal, találkozásokkal, beszélgetésekkel.
Ebbe az irányba mozdultak el a könyvtárak is, amelyekben ma már egyfajta kulturális kavalkáddal találkozhat a betérő, árulta el a szakember, akinek a nevéhez számos közösségi kezdeményezés, előadássorozat is fűződik.
A Zaol-podcast friss adásában ezekről is beszélgettünk Benke Dániellel, akivel a digitális tartalmakról s a könyvtárak XXI. századra megváltozott szerepéről is szót váltottunk.
-
Beszélgetésünk első részében már szót ejtettünk többek között a gyerekkori álmokról, vagy a mérnöki diploma megszerzéséről. Most, a folytatásban szó lesz Kanadáról, azon belül is a nagyon színes, és izgalmas világot nyújtó Torontóról, családról, magyarságról, anyaságról és Hévízről. Vendégünk továbbra is Stadler Tímea Kinga, a Goldmark Károly Művelődési Központ és Könyvtár igazgatónője.
-
A kultúra eddig is folyamatosan jelen volt az életében; bárhol is élt, bármit is csinált, a színház így, vagy úgy, de megjelent a mindennapjaiban.
Mellette azonban volt egy másik nagy szerelme is, méghozzá a szervezés, mely fontos része a mostani munkájának: ez év elejétől ugyanis ő a keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója. A ZAOL podcast adásának vendége Stadler Tímea Kinga, akivel rendezvényekről, kihívásokról és álmokról egyaránt beszélgetünk. Műsorunk első részét itt hallgathatják, később felületeinken megtalálják majd a folytatást is.
- Montre plus