Episodes
-
– Do wojny USA z Iranem nie dojdzie, nie ma do tego podstaw. Iran nie chce do tego dążyć i Stany Zjednoczone również. Bliższy jest scenariusz zakładający eskalację ze strony amerykańskiej. Musimy poczekać na odpowiedź Iranu, bo jakaś na pewno będzie – komentuje decyzję Donalda Trumpa o zabiciu Ghasema Sulejmaniego Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
-
– Tego rodzaju przekaz, coraz bardziej absurdalny z punktu widzenia prawdy historycznej, ale również coraz bardziej radykalny, jeżeli chodzi o głoszone poglądy, staje się pewnym mainstreamem rosyjskiej polityki historycznej – tak ubiegłotygodniowe wystąpienie Władimira Putina komentuje dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
-
Episodes manquant?
-
W wyniku konfliktu między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy zginęło dotychczas ponad 14 tysięcy osób – poinformowało w poniedziałek ukraińskie MSZ.
-
Nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze Ukrainy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA – to dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, które ogłosili we wtorek szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów.
-
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w b. Jugosławii.
-
– W tej chwili możemy mówić o epidemii krótkowzroczności – mówi chirurg okulista Elżbieta Archacka z Centrum Mikrochirurgii Oka. Przyczyną są przedmioty, które, niestety, w ostatnich latach przyciągają nasz wzrok najczęściej, czyli smartfony i tablety.
-
– Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu nie była zaskakująca – powiedział ekspert z brukselskiego think tanku EPC, Paul Ivan.
-
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
-
– Jesteśmy i będziemy aktywni w pomaganiu ludziom w Afryce, tak, by mogli oni żyć godnie w swoich własnych krajach – mówił Marcin Przydacz, wiceminister Spraw Zagranicznych, który opowiadał Michałowi Żakowskiemu o programach pomocowych polskiego MSZ dla Afryki.
-
Turcja blokuje plany NATO obrony Europy środkowej w razie inwazji Rosji. Ankara żąda poparcia dla swojej ofensywy w północnej Syrii i uznania oddziałów Kurdów syryjskich za terrorystów.
-
Były burmistrz okupowanej przez bojówkarzy Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim szpiegiem. Eduard Matiucha przez pięć lat przekazywał ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat prorosyjskich separatystów i ich rosyjskich protektorów. Według niego - Ukrainie ze strony Rosji wciąż grozi agresja.
-
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zaprzeczył, jakoby kanclerz Angela Merkel była zła na prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jakoby doszło między nimi do kłótni. Odniósł się w ten sposób do doniesień dziennika "New York Times".
-
– Przez cały rok prowadzimy zbiórkę środków na pomoc dzieciom z niezamożnych rodzin, jak i przez cały rok wypłacamy im stypendia – podkreśla Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja. Już 29 listopada rozpoczynamy kolejną akcję "Święta Bez Granic"!
-
Wyroby jubilerskie, obiekty z kości słoniowej, kamienie szlachetne i drogocenne brązy przepadły. 25 listopada o świcie okradziono muzealny skarbiec króla Polski Augusta Mocnego w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie).
-
– Warto wytłumaczyć naszym obywatelom, na czym polegają współzależności globalne –mówi Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
-
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.